Gamma Ray - To The Metal

Ο Helloweenakias είναι προφανώς οπαδός του Weiki, απλά θα του θυμίσω όμως ότι οι Helloween δεν έχουν βγάλει δίσκο που να πλησιάζει το Land Of The Free όσο καιρό λείπει ο Hansen! Και αυτός είναι ένας λόγος να τον σεβόμαστε ακόμα! Πολύ καλά τα λέει και ο Pumpkin για την καθοδική πορεία της μπάντας.

Το The Dark Ride πιστεύω πλησιάζει αρκετά μιας και έχει το ομώνυμο που παίζει να είναι ότι καλύτερο έχουν βγάλει απο Deris-εποχή… Αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό όμως. Για άλλους το The Dark Ride για άλλους το Land of the Free. Αυτό που με ενοχλεί όμως είναι ότι οταν ο Mr. Weikath θεωρεί κάτι λάθος πάντα υπεύθυνοι είναι οι άλλοι και όχι ο εαυτός του (που έχει να γράψει σοβαρό κομμάτι εδω και 10 χρόνια). Μου ήρθε ειδικά πολύ κάπως όταν έδιωξε δύο βασικά μέλοι (Grapow και Kusch) απο e-mail μετά το The Dark Ride. Δύο μέλοι που ήταν μια δεκαετία στην μπάντα. Τεσπα το ότι έχει πρόβλημα στο να συνεργάζετε με άλλους είναι γνωστό απο εποχής Hansen… Το θέμα είναι οτι έκανε τους Helloween απο μπάντα προσωπικό του project… Michael Weikath’s Helloween. Χάρηκα όμως όταν τον γείωσε ο Henjo Richter πoυ τον ήθελε για να αντικαταστήσει το κενό που ο ίδιος είχε δημιουργήσει. Τέσπα αυτά είναι ψηλά γράμματα αλλά να ξέρουμε και τι μας γίνεται. Όσο για την καθοδικη πορεία δεν συμφωνώ καθόλου… Και οι δύο μπάντες προς το παρόν δεν έχουν βγάλει μέτριο δίσκο για μένα. Μέτρια κομμάτια μπορεί (Mrs. God,Get It Up ούτε για b-side)

κ τι παει να πει αυτο?? αν δν εβγαζε εναν τουλαχιστον καλο δισκο ποιο το νοημα να εφτιαχνε αλλη μπαντα?τον σεβεσαι δλδ επειδη εχει βγαλει εναν γαματο δισκο,1-2 μετριους κ μια οκα αλλες κλεψιμε’ι’κες πατατες?..να σου θυμισω οτι η μαγκια δν ειναι να φτασεις απλα στην κορυφη αλλα να κρατηθεις εκει…ο hansen απομυθοποιηθηκε…επισης οι helloween σπερνουν στους τελευταιους δισκους ενω οι gammas ειναι μετριοτατοι…αυτο δν το λογαριαζεις ε?μαλιστα…καλυτερα να μασανε μερικοι…καλυτερα…

επισης το εξωφυλλο ειναι προβλεψιμο μεχρι αηδιας…απο κει φαινεται οτι τα κομματια παιζει να ειναι ενα αναμασημα των παλιων…δες τα προηγουμενα εξωφυλλα των gammas κ αυτο…νταλε κουαλε…δν ξερω αν με πιανεις…

κ οχι δν ειμαι οπαδος μονο του weiki…κιθαρα ποτε δν εμαθε να παιζει… :stuck_out_tongue:

συμφωνω με τον angelcry για το οτι και οι μεν και οι δε δεν εχουν βγαλει μετριο δισκο. οσον αφορα τωρα τους δισκους των helloween που κοντραρουν το land of the free θα προσθεσω το better than raw (ουτε μια μετρια στιγμη, μα ουτε μια ομως!) και το gambling with the devil (λιγο κατωτερο απο το btr). και σαφως οι gamma ray δεν ειναι μονο το land of the free. κατι ασχετο: το site των gamma ray re παιδια σας ανοιγει?

Γελαει το συμπαν.

Oι (μετα Hansen) Ηelloween ειναι ενας δισκος. ΕΝΑΣ. Και ω τι τραγικη ειρωνια, τον ‘αποκυρηξε’ ο Weiki (!).
Τα υπολοιπα ειναι πιο νεροβραστα και απο τους Θιατερ…

Xωρις να ειμαι γενικα οπαδος των rays(ουτε και των helloween εδω που τα λεμε) στο ομωνυμο κομματι μου φανηκαν σαν απομιμηση saxon και στο εξωφυλλο σαν παιδικη απομιμηση maiden.:!:

Mα ολα τα εξωφυλλα των Rays, μετα τα τρια πρωτα, στο ιδιο στυλ ειναι με την ιδια μασκοτ.
Δεν θημηθηκαν τωρα τις maidenικες εικονες.

καλα εσυ παλι ο πιο ακυρος απο ολους…χριστε μου…ενας δισκος??τοτε οι gammas τι ειναι?μειον ενας??#-o :roll:

@helloweenakia

Δηλαδη ποιος αλλος δισκος των Helloween ειναι πραγματικα καλος εκτος απο το Dark Ride αντε και το Time Of The Oath ??
Ολα τα υπολοιπα ειναι απο μετρια εως κακα.

Τελικα εχεις ενα κομπλεξ με το οτι ο Hansen παρατησε την αγαπημενη σου μπαντα και εκανε μεγαλειωδη πορεια με το νεο του συγκροτημα.
Νταξει, τι να κανουμε, χωνεψε το οτι σε ολοκληρα τα 90’s οι Gamma Ray ηταν καλυτεροι και δημοφιλεστεροι απο τους Helloween.

Το είπα και πριν αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό… Αρκετοί είναι πιο γνωστοί απο άλλους αλλά δεν πάει να πει οτι είναι και καλύτεροι… Το θέμα είναι ότι αφου υπάρχουν 2 καλες μπάντες που παίζουν Power ποιός ο λόγος να δέχεται η μια κριτική απο τους οπαδούς της άλλης? Αφου δεν υπάρχει καν έχθρα μεταξύ τους όπως φάνηκε και στο κοινό tour που είχαν, για ποιο λόγο γίνεται αυτό? O Hansen όπως και να έχει το θέμα είναι ο βασιλιάς του power! Είτε κοπιάρει άλλες μπάντες πλέον όπως λέτε αρκετοί είτε όχι. Έχετε αναρωτηθεί πόσοι όμως κοπιάρουν τον ήχο που αυτός δημιούργησε στο Keepers of the Seven Keys Part I ? Απλά σκεφτείται πριν μιλήσετε…

δυστυχως

Ρε φίλε, ασχολήσου κει με Ράδιοχεντ και ποπ και άσε το μέταλ στην ησυχία του, ΟΚ?

δεν καταλαβα φιλε, ποιος εισαι εσυ που θα μου πεις με τι θα ασχοληθω? μηπως εισαι φασιστας?

Δε μπορω να πω οτι δε τη περιμενα(ακριβως)αυτη τη convo αναμεσα στους συγκεκριμενους 2 users:p

Ρε παιδια ο ενας ειναι ψιλοεμπαθης και προκατειλημμενος με τον Hansen(και συνηθως ξεκιναει και ολο αυτο το γαιτανακι με τις υπερβολες του(ε ναι ρε helloweenakia:roll:).Του αλλου δε του αρεσει καν ο ηχος των Helloween στις deris-era,θεωρει τη κατευθυνση της μπαντας λαθος.Ειναι δυνατον να συμφωνησετε σε κατι λοιπον?Ειναι καθαρα οπαδικοι οι διαλογοι ξερω γω…καθε φορα τα ιδια…

Για καποιον που καραγουσταρει και Rays και deris-era αυτα που αναφερατε ειναι τιγκα στην υπερβολη και στην ισοπεδωση…

Υερβολη νουμερο 3.Δηλαδη ενας δισκος που χει 3 καλα κομματια που να ξεχωριζουν(lotf 2,μεχρι κι ο Night το παραδεχτηκε εμμεσως πλην σαφως:p)στα 12 δε θεωρειται στη καλυτερη υπερμετριος?

Δε πιανω helloween γιατι οι δισκοι τους διαφερουν πολυ και σιγουρα καποιος θα διαφωνησει με τα παραδειγματα μου αλλα θα βρεις αρκετους ανθρωπους(που γουσταρουν deris-era)που καποιο απο τα better than raw,rabbit η legacy θα το πουνε μετριο.Εδω θυμαμαι τον helloweenakia παλιοτερα να κραζει master of the rings(που το θεωρω πολυ καλο δισκο,απλα το λεω για να υποστηριξω αυτο που λεω)

στο peak τους οι gamma ray ναι ηταν δημοφιλεστεροι…για την ακριβεια κανανε ενα ‘μπαμ’ κ μετα το χαος…οταν τους πηρε η κατρακυλα γινανε δημοφιλεστεροι ξανα οι helloween που σαφως βγαζανε πολυ καλυτερες δισκαρες…
απλα το point μου ειναι οτι δν πρεπει ακομα κ τωρα που ο hansen βγαζει παπαρες να τον προσκυνατε μονο κ μονο επειδη ακουει σαυτο το ονομα…κ ξαναλεω αυτο ειναι απατη!το να κλεβει ολωνων τα κομματια κ να τα υπογραφει αυτος…ο νυχτουρανος προσκυναει ακομα hammerfall…φαντασου…αλλοι παρωχημενοι κ τελειωμενοι…ειναι δυνατον να μν προσκυναει τα αναμασηματα του 8EOY HANSEN?? τουλαχιστον οι helloween ειναι τιμιοι κ προσφερουν ακομα κ τωρα αξιολογα κομματια κ δν καταφευγουν σε κοπιαρισματα…κ ναι ξεκιναω ολο αυτο το γαιτανακι γτ δν μπορω να βλεπω τετοια πραματα να λεγονται με τετοια ευκολια…τι να τον εκανα τον hansen στους helloween,να εκλεβε priest k maiden?μη φας θα φαμε γλαροσουπα.
οαον αφορα το master of the rings εχει καποια καλα κομματια αλλα εχει κ μουφιτσες…ειναι το λιγοτερο αγαπημενο μου…δν μαρεσει ουτε ο ηχος ουτε η ενορχηστρωση των κομματιων…αυτο ειναι καθαρα θεμα γουστου…αυτα καλο ξημερωμα

to the meeeetssaaal…hahahahahahahaha #-o

Για μένα δεν έχει μόνο 3… Επειδή το παραδέχτηκε o Night δεν μου λέει κάτι. Αν μου έλεγες 2,3 μέτρια θα το συζητάγαμε αλλά εγω τον βάζω στα καλύτερα των Gamma Ray(κομματάρες σαν το Rain,Real World δεν γράφονται κάθε μέρα). Άσε που όσο θυμάμαι εκείνο το solo στο To the Mother Earth μου σηκώνεται (η τρίχα εννοώ):smiley:From the ashes, Leaving Hell, Into the Storm άλλα κομμάτια που ξεχωρίζουν..

To πρωτο μισο του Master(μεχρι Gentleman)χωνει οποιοδηποτε deris-era album πλην Dark Ride και TOTO:p

Ε,εχουμε αλλα standards μαλλον.

Ώπα μπερδεύεσαι κατα πολύ… Δεν τα ξέρεις καλά μου φαίνεται… Ο Kai Hansen ήταν η αρχή των Helloween. Η αρχή μαζί με τους Ingo Schwichtenberg(R.I.P.) και Markus Grosskopf! Δεν τον έδιωξαν αλλά μόνος του έφυγε. Δες λίγο τα credits στα κομμάτια των Helloween. Και στο κάτω κάτω έτσι γούσταρε και έτσι έκανε την ώρα που οι Helloween ήταν η μεγαλύτερη μπάντα και όλοι μιλάγαν για τους νέους Iron Maiden. Άμα μπορείς κάν’το και εσύ αυτό. Τώρα το τι να έκαναν έναν απο τους καλύτερους 10 κιθαρίστες στον χώρο του metal αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω…

helloweenakia είσαι τίγκα στην υπερβολή μωρέ αδελφάκι μου! Χαλάρωσε! Στα δικά μου αυτιά η τριάδα Land Of The Free, Somewhere Out In Space και Powerplant είναι καλύτερη σε σχέση με ό,τι έχουν βγάλει οι Helloween από τότε που έφυγε ο Hansen! Δεν τα συγκρίνω με τα 3 αριστουργήματα των Helloween στα 80s βέβαια. Αντίθετα οι δίσκοι των Helloween που μπορώ να ακούσω άνετα είναι το Drak Ride που είναι δισκάρα, αλλά ο Weiki είναι γνωστός τρόμπας και το αποκύρηξε, και μου αρέσει και το Gambling…
Aπό εκεί και πέρα το Τime Of The Oath είναι απλά καλό και το Better Than Raw το βαριέμαι!
Δεν υπάρχει λόγος για κόντρες, είναι ένα θέμα που έχει εξαντληθεί εδώ και πολλά χρόνια.

αυτο που δεν καναν οι helloween στα 90’s ηταν να βγαλουν εναν δισκο ανταξιο του ονοματος τους που να προκαλεσει και σχετικο θορυβο. ενω οι gamma ray το πετυχαν αυτο με το lotf. στην πορεια και οι 2 συνεχισαν να βγαζουν τουλαχιστον αξιοπρεπεις δισκους. και δλδ στο κατω κατω τι μπορεις να περιμενεις απο helloween και gamma ray εν ετει 2010? να ξαναανακαλυψουν το power metal. Το προσπαθησαν οι helloween με το dark ride αλλα δυστυχως δεν πετυχε. οσο για το land of the free II δεν ξερω τι λετε, αλλα κομματαρες σαν τα rain, living hell, from the ashes, real world χαιρομαι να τις ακουω