Genesis

το κλέβω για signature

[SPOILER][/SPOILER]

Χαχαχαχαχαχα ναι!
(ειναι και η επικη φωτο στο αεροδρόμιο καραφλομαλλιάς και νεος με την κιθαρα στην πλάτη!:lol:)

Βεβαια μην ανοίξουμε το θεμα Αλογοσκούφης και μπλουζ,γιατι θα τελειώσουμε αυριο

Σημερα εβαλα παλι μετα απο πολυ καιρο το 4(οχι του Παπακαλιάτη)
Τι κανει το παλουκάρι ρε.Και βασικα πρέπει να του πιστώσουμε οτι απέφυγε κάτι που-σχεδον ολοι-οι ροκ μουσικοι των 70ς(ιδιαίτερα του προγκ)έπαθαν.Δλδ να πέσουν στα 80ies και να ναι λιγο…χαλια(:wink:

Άλμπουμ που ανοίγει με κομμάτι που είναι βασισμένο σε παρατηρήσεις του Γιουνγκ πανω σε αφρικανούς ντράμερ:lol::lol::lol:

Ποστ αποθέωσης του δισκου απο Amazing σε 3,2,1 :stuck_out_tongue:

just in case

Θυμαμαι οτι το αποπανω δεν μου αρεσε καθολου, μια ακροαση με το ζορι. Βεβαια εχω αλλαξει απο τοτε που το ακουσα, ισως το ξαναπροσπαθησω.

Γι’ αυτό πτώχευσε η χώρα.
Ενώ η χούντα μόλις είδε τα τιμολόγια των Rolling Stones τους έδιωξε όπως-όπως :lol:

Ο ΓΑΠ είναι μασόνος.
Η αγάπη της μασονίας για το progressive rock, τη “μουσική των εκλεκτών”, είναι γνωστή άλλωστε…

<3 <3

Tι να πω εγώ τώρα ε; Αφού τα έγραψε ο Δεκάρδιος ο Μέγας με το νι και με το σίγμα! Ας μιλήσει και ο Πέτρος πια μπααα μόνο εμείς θα μιλάμε;:stuck_out_tongue:

http://videosift.com/video/Peter-Gabriel-South-Bank-Show-Making-of-Security

Σε τίμια πασοκική ποιότητα VHS ε8)

Προς “κλαδική” rocking.gr: Ο κος Π. Γαβριέλης δεν έχει δικό του θρεντ; Αν όχι να του κάνουμε ένα.

On topic : http://www.amazon.co.uk/1976-1982-VINYL-Genesis/dp/B008XZKSKG/ref=sr_1_3?s=music&ie=UTF8&qid=1353934399&sr=1-3

ΑΠΟΨΕΙΣ;

Ρε συ πολύ ακριβά είναι. Αν τα αγοράσεις ξεχωριστά παίζει να τα βρεις φθηνότερα. Εκτός αυτού, αν εξαιρέσει κανείς τα Trick of the tail και wind and wuthering…και αν ζητάς απόψεις και σε μουσικό επίπεδο, τα έχουμε ξαναπεί: μετά το '77 δεν υπάρχουν Genesis. :expressionless:

Φίλτατε το And then they were three έχει ΠΟΛΥ ωραία τραγουδάκια. Από κεκτημένη ταχύτητα ίσως; [I]Δεν αξίζει την χλεύη σας…[/I]

χαχα, δε χλευάζω ρε μαν, ούτε θέλω να ακούγομαι ακραίος, γιατί όποιος το κάνει 8/10 (τουλάχιστον) είναι υπερβολικός και πιθανότατα άδικος. Ναι, το And then they were three έχει μερικά πολύ καλά κομμάτια, όπως και άλλα albums μετά (μάλλον λιγότερο). Απλά ο μουσικός προσανατολισμός τους δεν είχε καμία σχέση με το λόγο για τον οποίο ιδρύθηκαν ως μπάντα. Και αυτή η μεταβολή δεν έγινε απλά από άποψη, αλλά για εμπορικούς λόγους. Τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου και επειδή τυχαίνει να μιλάμε για την αγαπημένη μου μπάντα, είμαι πολύ αυστηρός, το παραδέχομαι.

edit: δε χλευάζω πάντως σε καμία περίπτωση. Ότι και να κυκλοφορήσουν τέτοιοι μουσικοί δεν αξίζει καμία χλεύη.

…δισκάρα:):!:

Παντως παιδια, οι Genesis μου αρεσουν και στα pop τους. Ναι, δεν ειναι οι Genesis που γνωρισαμε και αγαπησαμε, αλλα σε αυτο που κανανε ηταν πολυ καλοι. Ουσιαστικα And Then There Were Three, Abacab και Invisible Touch εχω ακουσει, μου αρεσουν και τα τρια και ειδικα στο Invisible εχω μια μικρη αδυναμια, πολυ καλος δισκος.

Προφανως και μιλαμε για αλλη μπαντα, οτιδηποτε βγηκε μεχρι και το wind and wuthering ειναι και θα παραμεινει αξεπεραστο.

Α το ντεμπουτο δεν το εχω ακουσει, αξιζει;

Ας το γραψω εδω, το δευτερο μισο του Shadow Of The Hierophant του Hackett ειναι ο ορισμος του μουσικου (και οχι μονο) οργασμου. Το Δεος στην πιο γνησια του μορφη.

Δεν το έχω ακούσει το από πάνω αλλά το ίδιο μπορώ να πω άνετα για το σημείο στο Fifth Of Filth που μπαίνει αυτό το εξωπραγματικό,μαγευτικό,ονειρικό σόλο. Άνετα στα 5 αγαπημένα μου σόλο .

Για οποιον ενδοαφερεται επανακυκλοφορουν τα πρωτα αλμπουμ σε βινυλιο

Εγώ απλά πέρασα να πω πόσο γαμάει το “Selling England By The Pound” και να φύγω…τιτανοδίσκαρος!!!

crabsody, ξέρεις πότε θα βγουν?

Κραμπσοντι, ξερεις αν θα εχουν κανα σοβαρο μαστερινγκ ή αν θα ειναι σαν κατι υπερσαπια σιντις που ειχαν βγαλει προσφατα;

Βγαίνουν 4 Μαρτίου. Σχετικά με mastering πρέπει να το ψάξουμε λίγο.

Genesis Revisited tour από τον Hackett:
http://www.hackettsongs.com/tour.html

Δεν το βλέπω να έρχεται από τα μέρη μας…

Προσπάθησα να κανονίσω να πεταχτώ ως τη Ρώμη αλλά δεν υπάρχουν εισητήρια. Οι υπόλοιπες ημερομηνίες δεν με βολεύουν.