GEOFF TATE live in Athens 14/2/2019

Το συγνώμη φίλε μου με όλο το σεβασμό και μην το παίρνεις προσωπικά, δε μου λέει τίποτα. Είναι έλλειψη σεβασμού στον διπλανο, κάτι κοινό στην κοινωνία μας. Ο νόμος έρχεται να αποτυπώσει την αποδοκιμασια της κοινωνιας για καποια συμπεριφορα-πραξη-παραλειψη, κατι που στην προκειμενη περιπτωση δεν συμβαινει. Έχω τύχει με Γάλλους που τους έκανε τόσο μεγάλη και κακή εντύπωση που κοιτούσαν άναυδοι. Βγες έξω αν θες. Πες ότι κάποιος έχει συγκεκριμενο πρόβλημα υγείας και δεν μπορεί να αντέξει την καπνιλα ή θέλει να φέρει το παιδί του τι εναλλακτική έχει? Να χάσει τη συναυλία νταβατζιλιδικα. Αυτά και συγνώμη πάλι δεν το λέω επί προσωπικού. Ας περάσουμε καλά σήμερα…

9 Likes

Δικιο εχεις, δεν το λεω για να κανω τον καλο.
Απλα εγω στο λαιβ το θελω το τσιγαρο, ε αφου ειναι χυμα η κατασταση καπνιζω.
Στο εξωτερικο εχω δει μεγαλες μπαντες και μακαρι να μπορουσα να αναψω 2-3. Καταλαβαινω οτι ειναι λαθος απλα βρισκουμε και τα κανουμε.

Πριν 3 χρονια στο ντισελντορφ σε λαιβ motorhead,saxon καποιοι γερμανοι καπνιζαν στη ζουλα κ δεν τους ελεγε κανεις τπτ.

Αξίζει τον κόπο, όσοι μπορείτε πάτε. Αλλωστε δεν είναι και από τους καλλιτεχνες που βλέπουμε συχνά στην Ελλάδα.

Αυτό που αναφέρθηκε ισχύει, έγιναν παρατητήσεις, αλλά πάλι αρκετοί κάπνιζαν, ειδικά πίσω που καθόμουν εγώ. Συμφωνώ και με τους προλαλήσαντες, τα αυτονόητα δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε… και μετά μας φταίνε οι κακοί ευρωπαίοι.

Η συναυλία είχε καλό ήχο. Το μπάσο μόνο δεν ακουγόταν αλλά δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα.
Δεν έγινε sold out αλλά είχε πολύ κόσμο, σπάνια βλέπουμε να γεμίζει το principal.

Μακάρι να έρθουν και οι Queensryche για συναυλία για να ακούσουμε και άλλα κομμάτια:sunglasses:

2 Likes

Είμαστε έτοιμοι για απόψε;

Ναι!

7 Likes

Ξεκινάμε :joy::joy::joy:

Νιωθω πολυ γεμάτος που δεν έχασα την ευκαιρία για το χθεσινο live. Oι παρατηρησεις ειναι οι εξης:

  • O ηχος ήταν πολυ καλος γενικα, παρα τα κατά διαστήματα προβλήματα που είχε, ειδικα με τις κιθαρες… Νομιζω οτι ο ηχολήπτης είχε την μεγαλύτερη ευθυνη γι αυτο… Το κανάλι του μικροφωνου του Geoff μου φανηκε αρκετα χαμηλά και ημουν σε καλή θεση ακουστικής για να το λέω…
  • Η αποδοση του Tate ηταν παρα πολύ καλή δεδομένου και της ηλικίας. Ευτυχως δεν μας διευψευσε και απολαυσαμε υπεροχες παλιες ερμηνιες. Μου φανηκε παρα ταυτα οτι “προστατευε” καπως την φωνή του και καταφερνε μαγικά να δινει όχι το 100% των δυνατοτητων της φωνης του και ταυτοχρονα να ειναι ερμηνευτικα μεσα στο κομματι χωρις να το χάνει! Σπουδαια ικανοτητα…
  • Θεωρω ότι οι μουσικοι και ειδικα οι 2 Ιταλοι κιθαριστες ειναι κατωτεροι των περιστασεων και μου φανηκαν πολυ λίγοι για το μεγαλειο του έργου που απέδιδαν live. Συμπαθέστατοι μεν, ανεπαρκεις δε…
  • Ο κοσμος στο Principal ηταν εκπληκτικος. Πρεπει με συγκρατημενους υπολογισμους να ειχε 1000 άτομα, περιπου 70-80% της δυναμικοτητας του χωρου. Υπερισχυσε βεβαια η γενια των 40-50αρηδων που τραγουδουσαν ασταματητα . Μεγαλείο…
  • Ειναι ισως απο τις ελαχιστες συναυλιες που η χρηση κινητων ηταν πολυ περιορισμενη λογω και των παρατηρησεων όπως και του τσιγαρου! Και γω βγαζω καποιες φωτο αλλα ειναι εμμετικό να βλεπεις ατομα να βλεπουν την μεγαλυτερη διαρκεια του live μεσω της οθονης του κινητου! Ελεος!!
  • Υπέροχη βραδιά, όσοι δεν πηρατε εισιτηριο για Αθηνα σπέυστε τώρα, ειναι μεγαλο κομματι της ιστορίας του prog -και οχι μονο- metal
9 Likes

Καλά εγώ δικαίως τρώω το κρύο αφού δεν έχω εισιτήριο

Για ποιον πουστη λόγο ταλαιπωρούν αυτούς που έχουν εκτύπωση από ίντερνετ;;;

Για να πάρετε χάρτινο. Εισιτήριο ε!

Μεγάλη μπάλα ο Τζέφ.ωραιά περάσαμε.
Ενταξη μη περιμένουμε από σεσιοναδες να παίξουν αυτά που έπαιζε ο ντεγκαρμο. Πάντως δε τα πήγαν και άσχημα.

2 Likes

Πολύ ανώτερος απ ότι τολμούσα να περιμένω

έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος … Αν εκεί που καθόμουν στον εξώστη , ήταν πιο χαμηλά τα ντραμς θα μιλούσα για λαηβ έπος

Σε φοβερή κατάσταση η φωνή του Geoff , πραγματικά σπουδαίος και ανατριχιάζω στην σκέψη πως ήταν ο prime Geoff Tate λαηβ

Η μπάντα τυπική , καμία απαίτηση . Οι μελωδίες που έπρεπε να ακουστούν , ακούστηκαν μια χαρά . Κανένα πρόβλημα με τους ανθρώπους

3 Likes

Χαίρομαι που πήγα γιατί θα το μετανιωνα διαφορετικά. Σε καλή κατάσταση ο Tate, η μπάντα τίμια plus, ήχος καλός γενικά , ο κόσμος γουσταρε , το καλύτερο concept (κι όχι μόνο) album ζωντανά, ο χρόνος συσταλθηκε και όλοι έφυγαν χαρούμενοι! Πολυ ωραία βραδιά!

Παιδιά σε άλλο live ήμασταν;

Ήταν με διαφορά το χειρότερο λαιβ της ζωής μου.

Και το λέει ένας άνθρωπος που μέχρι και σήμερα το πρωί που άκουγε τον δίσκο έκλαιγε.

Οι μουσικοί ήταν ημιεπαγγελματιες με όλα όσα σημαίνει αυτό. Geoff δεν ακούσαμε, νομίζω ο τύπος απλά δεν τραγουδούσε καν και δεν ήταν θέμα ήχου. Μόνο πόζα και γελάκια. Η αγαπημένη μου φωνή της μεταλ…

Μεγάλο μάθημα αυτογνωσίας. Πρέπει να ξέρεις ποιος είσαι και να ξέρεις πότε να σταματάς.

Θα αναλυσω περισσότερα αύριο. Δεν υπερβάλλω, για μένα ήταν ένα σοκ.

Χαχαχααα. Καλό

1 Like

Συμφωνώ με τον αποπάνω ο Tate υπήρχαν στιγμές που δεν ακούγονταν καθόλου.

Χαιρομαι που πηγα χωρις αυτο να σημαινει οτι το λαιβ επιασε πολυ υψηλα στανταρ.
Καταρχην μπηκα 8,10 με ελαχιστο κοσμο μεσα, πηρα μπλουζακι (πολυ προσεγμενο με ωραιο χρωμα) και επιασα το ποστο μου.
Illusory δεν ειχα ακουσει ουτε νοτα και ηταν ευχαριστη εκπληξη, ο ηχος τους μου εμοιαζε κατι αναμεσα σε fates warning και spitfire, ισως γιατι η φωνη του τραγουδιστη μου θυμιζε πολυ ντινο κωστακη. Ωραια θα ηταν να τους φερει καποιος καλαματα να τους δω σε φουλ σετλιστ.

Ο Geoff βγηκε κατα τις 22,30 μεσα σε αποθεωση, οκ δακρυα χαρας, ενθουσιασμος κλπ (ειδικα για οποιον δεν ειχε ξαναδει το αλμπουμ λαιβ) αλλα δεν ακουγαμε κιθαρα και φωνη, καμια σχεση με τον ηχο των illusory που ειχε αλλη δυναμικη. Δεν ξερω αν ειναι θεμα ηχου ή αποδοσης αλλα Geoff ακουσαμε καλα μετα το needle lies. Ορεξατος, εδειξε ποσο μεγαλος περφορμερ ειναι και σιγουρα προσπαθησε πολυ. Εγω εμεινα ευχαριστημενος και ευχαριστημενος γυρναω σημερα απο αθηνα.
Μακαρι σε 5 χρονια να κανουν ενα reunion και να τους δουμε ολους μαζι για τα 35 χρονια.

@akefaloskavalaris πισω μου ειχα εναν τυπο που σε καθε παυση σχολιαζε τη φωνη του tate, οτι δεν τραγουδαει καν κλπ, παιζει να ησουν εσυ :joy:

Είναι πράγματι, απορίας άξιο πως ένα λαηβ ενός τραγουδιστή με μπάντα σεσσιοναδες, ακουγόταν το μισό λαηβ χαμηλότερα από τα μουσικά όργανα

Δεν έχετε καθόλου άδικο, απλώς εγώ έριξα την ευθύνη στο ποσό κοντά στην σκηνή βρισκόμουν ( στον εξώστη τέρμα τέρμα δεξιά, στο περίπου δλδ τον είχα από κάτω μου) και πίστεψα ότι είναι τα ντραμς πολύ δυνατά

Μπορεί σε άλλα σημεία να ενοχλούσε κάτι άλλο. Όπως και να χει σφάλμα ηχολήπτη και soundcheck

Από ένα σημείο και μετά βελτιώθηκε πάρα πολύ.

Πάντα τον άκουγα όμως και ήταν και πάρα πολύ καλός. Δεν ένιωσα ότι δεν τον ακούω αλλά ότι δεν τον ακούω όσο δυνατά θα έπρεπε

1 Like

Τα ντραμς ήτανε κάπως δυνατά. Και επίσης δεξια που ειμουνα 2η σειρά στον κιθαρίστα. Δεν ακουγότανε πολύ δυνατά όταν έπαιζαν όλοι μαζί.
Πάντως Τειτ δεν είχα θέμα. Και στα πρώτα κομμάτια κομπλέ ήταν.

1 Like

Ψάχνετε τα προφανή. Ο Tate ήταν χαμηλά για να μην εκτεθεί όταν θα ερχόταν η ώρα να εκτεθεί. No-brainer. Σε πολύ καλή κατάσταση η φωνή του ναι, αλλά υπάρχει ταβάνι εδώ και χρόνια…

Πάντως εγώ καραγούσταρα. Και οι μουσικοί μια χαρά μου φάνηκαν δεδομένων των συνθηκών. Ποιους περιμένατε δηλαδή να φέρει; Τίποτα τοπ κλας σισιοναδες και να πληρώνει και από την τσέπη του για να βγει το λάιβ; Αυτό που ήθελα το πήρα στο 100%. Μια χαρά. Θα ξαναπήγαινα.

Ήρωας όποιος φώναξε κάποια στιγμή στο encore “Το Queen Of The Reich παίξε”. Αν θέλαμε να λυθούμε από τα γέλια θα έπρεπε να το παίξουν :stuck_out_tongue:

4 Likes

Εγώ που δεν είμαι σχετικός με Tate & Rhyche ψηνόμουν να ρωτήσω αν λέει και αυτό το κομμάτι μετά το πέρας του mindcrime ή αν είναι πολύ πολύ περασμένα τα μεγαλεία

Αλλά κατάλαβα απ τα συμφραζόμενα :stuck_out_tongue: