Glenn Danzig appreciation thread

Φοβερος ο Evil Elvis.

Και φωναρα και γαμω τις συνθεσεις.

Μου αρεσουν και οι Misfits(ΠΟΛΥ) και οι Samhain,αλλα λογο συνθεσεων και οριμοτητας ψηφισα Danzig.

'gonna bring you GOD!:rockon:

Oταν εμαθα οτι θα παιξει θεσσαλονικη ηταν dream come true. Μετα συνειδητοποιησα οτι η συναυλια ηταν προγραμματισμενη τη βραδυα του τελικου ΤσουΛου Λιβερπουλ-Μιλαν #-o… Η μεγαλη επιστροφη των αγαπημενων μου reds… Τι στο διαολο σκεφτοταν ο διοργανωτης;!;!

Μετα απο αρκετη σκεψη αποφασισα να δω το ματς που αποδειχτηκε ο καλυτερος τελικος ολων των εποχων και δε το μετανιωσα :). Εξαλου η συναυλια ηταν εισπρακτικα και καλλιτεχνικα οικτρη αποτυχια(αναμενομενο μια τετοια βραδια). Ο μπουφος διοργανωτης “εκαψε” τους Danzig στη θεσσαλονικη.:frowning:

Τεσπα, οσο ζω ελπιζω…

DANZIG will perform at the Starland Ballroom in Sayreville, New Jersey on December 26. Tickets go on sale on Friday, September 25.

DANZIG’s only other concert for the rest of 2009 will take place on November 8 at the Fun Fun Fun Fest at Waterloo Park in Austin, Texas. Other acts scheduled to appear at the two-day event include COALESCE, D.R.I., TORCHE and GORILLA BISCUITS.

For every Danzig fan who was dying to know the lyrics to all the DANZIG, MISFITS and SAMHAIN songs ? tracks that never had their “dark verses” printed ? well, wait no more. Glenn Danzig’s song lyrics, illustrated by longtime Danzig collaborator and friend Simon Bisley, will finally see the light of day in December. Each song gets its own illustration by Bisley, who has painted many album covers for Danzig, including the latest CD, “The Lost Tracks of Danzig”, and ex-MISFITS member Doyle Von Frankenstein’s solo project GORGEOUS FRANKENSTEIN (which Glenn produced). The book will be available at indie record stores, as well as select comic shops.

Glenn Danzig is currently in the studio working on the new DANZIG album, tentatively in early 2010. Drummer Johnny Kelly (TYPE O NEGATIVE, SEVENTH VOID) and Tommy Victor (PRONG, MINISTRY) will appear on most of the tracks, according to a posting on DANZIG’s official web site.

Although Johnny Kelly has been performing live with DANZIG off and on since 2002, this will mark the first time he has recorded with the band. Tommy Victor, of course, played guitar on 2004’s “Circle Of Snakes” album.

The CD will feature a song called “Long Dark Road”, which is decribed by Glenn as “very creepy and echo-y. It’s like an old kind of '50s-ish kind of song. I’ve been having in my head probably for about six, seven, eight years. I haven’t gotten around to recording it, and I recorded it, so it’s pretty cool.”

DANZIG last year toured as part of 2008’s “Blackest of the Black” trek which also included DIMMU BORGIR, MOONSPELL, WINDS OF PLAGUE and SKELETONWITCH

DANZIG’s lineup for the trek was as follows:

Glenn Danzig - Vocals
Tommy Victor (PRONG) - Guitar
Steve Zing - Bass
Johnny Kelly (TYPE O NEGATIVE) ? Drums

http://www.roadrunnerrecords.com/BlabberMouth.Net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=127401

Αυτή την περίοδο παίζει πολύ το “4p”. Πάρα πολύ.
Τελικά μέχρι στιγμής το Little Whip είναι το αγαπημένο μου κομμάτι Danzig.
Εχει και τα Son of Morning Star (ο Christ ΣΚΙΖΕΙ εδώ), I don’t Mind the Pain και αυτοί είναι οι 3 λόγοι που το βάζω συνέχεια.
Εννοείται ότι μ’αρέσουν και τα άλλα (το πα πριν).

Δεν έχω ακούσει ακόμη μετά από αυτόν τον δίσκο το υλικό της μπάντας, κάποια στιγμή θα πάρω το Circle of Snakes με 5?.:smiley:

και γω τόσο το πήρα! :smiley:

Πολλά είναι για σουβέρ. :frowning:

Σκούρτζε προχώρα και σε Samhain ε!

Πρέπει πρέπει, θα το κάνω συντομότατα.

Εντωμεταξύ ακόμη περιμένω το 1ο να έρθει, γαμώ τα ταχυδρομεία :twisted:

Θέλω να ακούσω και μετά το 4π, για να πάω στα Lost Tracks.8)

Danzig – Long Beach, CA – December 19th, 2009

1. Skin Carver
2. Twist Of Cain
3. Am I Demon
4. Tired Of Being Alone
5. Her Black Wings
6. How The Gods Kill
7. Do You Wear The Mark
8. Its Coming Down
9. Brand New God
10.Satan’s Crucification
11.Bringer Of Death
12.Unspeakable
13.Black Mass
14.Black Angel
15.Mother

Ντάξει, ΠΡΕΠΕΙ να περιοδεύσει Ευρώπη ξανά! Ε δεν γίνεται λέμενσ

μιλάμε έχω πάθει πλάκα είμαι εδώ και δυο ώρες και ακούω ασταμάτητα και δεν λεω να πάω να κοιμηθώ! οι misfits μου ήταν στη καλύτερη αδιάφοροι αλλά με τα προσωπικά του έχω πάθει πλάκα…προβλέπεται λιώσιμο! ε ρε τι έχανα τόσα χρόνια#-o

another one bites the dust :D:D

DANZIG has been confirmed for next year’s Sweden Rock Festival, set to take place June 9-12, 2010 in Sölvesborg in southern Sweden.
Πλησιάζει…
:wink::papas:

welcome 8)

ωραιο το σετλιστ, ετσι…τι ωραιο δλδ καβλα - μακαρι να γινει κανα θαμα και να πλησιασει προς τα εδω…η Σουηδια πεφτει λιγο μακρια

Κ εγω καπως ετσι…αλλα πριν 2 μηνες περιπου…#-o

Στις 26/12 έπαιξε τα ίδια με

ENCORE:

16. Skulls
17. Die, Die My Darling

Bump γιατί μπορώ ρε.

Ότι έχω ακούσει απ’ αυτόν τον άνθρωπο το έχω προσκυνήσει. Τι Misfits, τι Samhain, τι Danzig, είναι μεγάλος σε ότι κι αν έκανε! Για αγαπημένο θα έλεγα με αρκετή δυσκολία το Lucifuge. Καλά, βασικά τα 3 Misfits, το Initium και τα 3 πρώτα Danzig σπέρνουνε.

respect σε danzig…
μακαρι να μας ερθει καποτε ξανα αλλα μετα το φιασκο της προηγουμενης επισκεψης δεεεεεν το βλεπω…

misfits σπερνουν απαντα…
απο τα προσωπικα μεγαλες αγαπες τα danzig I - how the gods kill και ειδικα το τελευταιο deth red sabaoth…
samhain δεν εχω ακουσει ακομα…

Ελάτε ρε να αναστήσουμε το θρεντ.Ο μπαρμπα-Γκλεν είναι από τουσ μεγαλύτερους frontmen όλων των εποχών.Εδώ τον λατρεύει η αδερφή μου που μέχρι πριν λίγο άκουγε
μπουσουλόπουλο(:o).Blood and tears,let it be captured,Dying Seraph και ξερό ψωμί.

Υ.Γ η υπογραφή μου νομίζω τα λέει όλα

Εγώ απορώ πώς ασχολείται ακόμα ο κόσμος με τη μουστόγρια… Από τότε που την έκαναν οι Chuck Biscuits, John Christ και Eerie Von (δηλαδή η original σύνθεση που έβγαλε τα 4 πρώτα αριστουργηματικά album), o Danzig βγάζει τη μία καρα-μετριότητα μετά την άλλη. Έβαλε και τα industrial στοιχεία και έδεσε το γλυκό. Κάποια σκόρπια καλά κομμάτια εδώ κι εκεί, δυστυχώς δεν τον δικαιολογούν. Και φάνηκε το πόσο πολύ τον ενδιαφέρει το γκρουπ, που το Deth Red Sabbaoth είχε απαράδεκτο ήχο και ψόφιες συνθέσεις, παρόλο που απείχε 7 χρόνια από την δισκογραφία και υποτίθεται ότι θα επέστρεφε δυναμικα! Anyway…

Διάβολε το Deth red sabbaoth ήταν τρομερό για την τωρινή του κατάσταση.Πόσες μεγάλες μπάντες με τόσα χρόνια στο κουρμπέτι μπορούν να επιδείξουν κάτι τέτοιο σήμερα;:-k