God is an astronaut live!

Θα ειμαι εκει!Σου στελνω το κινητο μου σε μσν και σε πμ.
Παρε με να κανονισουμε. 8)

Γουιλμπιδέαρ.

np. All Is Violent, All Is Right

ελπίζω να έχει εισ…γιατί γμτ δεν πήρα νωρίτερα γιατί???arghhhhhhhhhhhhhhhh

Γιατί κάνει 30 ευρώ, looooool.
Αποχή λοιπόν μετά από ώριμη σκέψη, και θα το σκεφτώ πολύ φέτος πριν πάω σε event της alterground.

γιατί το λες έτσι??εννοώ γιατί ειδικά της alteground?

Πάμε να τα πούμε και μια φορά εδώ. Η εταιρεία alterground είναι μία άκρως κερδοσκοπική εταιρεία, που έχει βάλει σκοπό να φέρει ότι νεοψαγμένη μπάντα κυκλοφορεί στην πιάτσα. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Είναι όμως κακό που ο συγκεκριμένος…άνθρωπος ας πούμε, εκμεταλλεύεται το όλο hype γύρω από αυτή τη σκηνή που τιτλοφορείται άλλοτε ως ποστ-ροκ, άλλοτε ως ποστ-ροκ/ελεκτρονικα μα και πολύ συχνά εξπεριμένταλ, βάζοντα εξωφρενικές τιμές κι εξοργίζοντας με αυτόν τον τρόπο τους ακροατές και υποστηρικτές μιας μουσικής κοινότητας. Φυσικά δεν μιλάω για τα σαχλά παιδάκια που τρέχουν σε ότι μαλακία φέρνει ο παραπάνω γλίτσας κατόπιν ενός πομπώδους και άψογου από μεριάς μάρκετινγκ δελτίου τύπου αλλά για συνειδητοποιοιμένους ακροατές που εχουν την αντίληψη του τι ακούνε.

Γενικότητες…τι σε κόφτει τι κάνει, ποιους φέρνει, πως τους φέρνει, αν είναι true μουσικόφιλος ή όχι…τα πράγματα είναι απλά…σου αρέσουν οι god is an astronaut…ναι ή όχι…θεωρείς οτι αξίζουν τα 27 euro που κάνει το εισητήριο??ναι τότε πας ή οχι και δεν πας…και αυτό ισχυεί για κάθε live…η γνωστή σχέση ποιότητας τιμής…εγώ π.χ. θεωρώ ότι για EITS, Mono, God is… αξίζουν τα λεφτά…επίσης ξέρεις καμμία μη κερδοσκοπική εταιρία…??αν ναι πες μου και εμένα…κ τέλος αν δεν ερχοντουσαν ονόματα της σκηνής πάλι θα κράζαμε που κανείς δεν φέρνει post μπάντες

Συζήτηση κάνουμε δεν σου επιτείθομαι…την γνώμη μου λέω

καταλαβαίνω τι λέτε και οι 2…απλως και feel free to call me biased…η alterground μου έφερε το Fish μετά απο 12 χρόνια αναμονής…

Δεν υπάρχουν κερδοσκοπικά όρια σε αυτη την εταιρεία, χθές πήγα να αγοράσω tickets κ μου είπαν ότι αυτά με 27 euros τα είχε πάρει η alterground μια εβδομάδα πριν, κ είχε μόνο εισιτήρια προς 30 ευρώ στην προπώληση…

Ας το πάρουμε από την αρχή λοιπόν γιατί πάμε ν’ αποπροσανατολιστούμε:
Στην ερώτηση τι με κόφτει τι ακριβώς περιμένεις να σου απαντήσω; Δεν έδειξα κάποια αντιπάθεια προς τις μπάντες ή το ύφος της μουσικής τους. Ίσα ίσα κάποια από τα γκρουπάκια που φέρνει μ’ αρέσουν και θέλω να τους δω live. Τα πράγματα που λες δεν είναι τόσο απλά. Προφανώς και τα 27 ευρώ δεν τα αξίζουν (30 από την πόρτα ε), όταν σε χώρες έξω παίζουν με λιγότερα από τα μισά. Δεν θα κάτσω να επιχειρηματολογήσω για προφάσεις που μπορεί να ειπωθούν τύπου: στο εξωτερικό πάνε τα διπλάσια άτομα κι άλλες τέτοιες αερολογίες. Είναι απλά μαθηματικά, αν γνωρίζεις το πόσα χρήματα περίπου χρειάζονται για να φέρεις μια χ μπάντα με τα εξοδα τους πληρωμένα + τον ενοικιαζόμενο χώρο και βάλεις δίπλα τα λεφτά που κονομάει με τέτοιο εισιτήριο ο αλτεργκραου θα καταλάβεις. Το άρμεγμα με τις συναυλίες στην Ελλάδα έχει παραγίνει, και προσπαθώ να κάνω αντιληπτή την ανάγκη του να μποϋκοτάρουμε σιγά σιγά κινήσεις όπως του αλτεργκραουντ. Ναι, χάσε μερικά lives, δεν θα πάθεις τίποτα, αυτό που κάνεις θα είναι για έναν σοβαρό σκοπό κι αν δεν είσαι διατεθειμένος να το κάνεις παίζουν 2 εδεχόμενα: α) δεν σέβεσαι καθόλου τον ίδιο σου τον εαυτό και γουστάρεις να σε πιάνουν κορόιδο (σοβαρό σφάλμα για την πορεία της ζωής σου) β) κοιμάσαι όρθιος και δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Διάλεξε πλευρά. Στο ερωτημα αν ξέρω κάποια εταιρεία που δεν είναι κερδοσκοπική θα σου πω φυσικά και όχι, όταν ασχολείσαι με κάτι τέτοιο και βάζεις λεφτά και ρίσκο, προφανώς περιμένεις κέρδος. Άλλο όμως κέρδος κι άλλο αισχροκέρδεια (έπρεπε να το λένε και οι ΑΕ στο “Το ένα και το άλλο”).
Στο τελευταίο που είπες: κ τέλος αν δεν ερχοντουσαν ονόματα της σκηνής πάλι θα κράζαμε που κανείς δεν φέρνει post μπάντες

Δεν το σχολιάζω καν, από δω και μόνο καταλαβαίνω οτι δεν έχεις ιδέα τι γίνεται =p
Υπάρχουν αρκετές μικρότερες εταιρείες που φέρνουν συγκροτηματα με 10 και 15 ευρώ και δεν πάνε πάνω από 40 άτομα. Οπότε καλύτερα μην ξαναφέρεις αυτό το επιχείρημα γιατί θα βρεθείς σε δύσκολη θέση με τα παραδείγματα που θα παραθέσω (κι ας μην αναφερθούμε καλύτερα καθόλου στην ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ υποστηριξη της ελληνικής σκηνής).

Χαχαχ, ορίστε ο Darkripper ήρθε πάνω στην ώρα να μας δείξει το ΠΟΣΟ ΓΕΛΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.

Για πες μας όμως και παραδείγματα ποστ μπαντών επιπέδου God is an astronaut που έρχονται με 10 και 15 ευρώ.

Αναμενόμενο.
-Ποιός φέρνει μεγάλα ονόματα στην ποστ ροκ σκηνή;

  • Ο alterground
  • Τι τιμές βάζεις ο alterground;
  • Πάνω από 30, σταθερή αξία.
  • Περιμένεις φτηνό εισιτήριο λοιπόν σε μεγάλο ποστ ροκ όνομα;
  • Ναι.
  • Βλάκα.

Δεν ήθελα να σε θίξω. Κι εγώ θεωρώ υπερβολική την τιμή. Αλλά εσύ είπες ότι υπάρχουν συγκεκριμένα παραδείγματα. Εγώ απλά ρώτησα ποια είναι αυτά.

Για να σε κατατοπίσω κάπως καλύτερα Μάνο και να μην νομίζεις ότι κάνω αντιδιαφήμιση επειδή δεν γουστάρω τον τύπο or something θα τα πω απλά. Έστω οτι οι GiiA ζητάνε 7000 για να έρθουν να παίξουν Ελλάδα. Τους φέρνει. Το live θα 'ναι στο Κύτταρο. Χίλια ευρώ νοίκι; Τα δίνει. 7000 + 1000 = 8000.

Πόσα άτομα χωράει το Κύτταρο; Εγώ στους Silver Mt. Zion θυμάμαι ΑΝΕΤΑ μια χιλιάρα. Οι GiaA θα μαζέψουν τόσους; Εδώ τους μαζεύουν με 30 ευρώ, σκέψου πόσοι θα πάνε με φτηνότερο εισιτήριο. Έχουμε λοιπόν 1000 άτομα. 1000 x 30 = 30000. To 14% του εισιτηρίου είναι φόρος. 30000 - 4200 = 25.800 - 8000 για να καλύψει τα έξοδα = 17.800.
Αν θες παραπάνω τρανταχτές αποδείξεις, θα περάσουμε σε λεπτομέρειες για την προσωπικότητα του συγκεκριμένου ατόμου και δεν είναι ηθικό αυτό.

Τα παραδείγματα που είπα δεν ήταν για μεγάλα ονόματα απο ποστ ροκ μπάντες αλλά για ονόματα της ευρύτερης ροκ σκηνής που λίγο πολύ τους ακούμε αρκετοί. Αν θέλεις μεγάλα ονόματα κάνε το εξής: ψάξε τις μικρές εταιρείες που ενδιαφέρονται για την σκηνή και την προωθηση της μουσικής -> στήριξε δίνοντας λεφτά που αξίζουν να τα δώσεις, θα δεις μια συναυλία με 4-5 μπάντες (2-3 σαπορτ ελληνικες), ακόμα και να μην είσαι φαν θα περάσεις καλά, 10 ευρώ τα χαλάς μόνο για μπύρες και για να φας στον Σάββα, μη μου πεις οτι θα δυσκολευτείς να τα δώσεις για συναυλία. Με αυτή την κίνηση θα βοηθήσεις τις εν λόγω εταιρείες να αποκτήσουν ένα άλφα κύρος οι bookers θ’ αρχίσουν να τους εμπιστεύονται, ενώ έχουν μια εμπειρία για τον χειρισμό της κατάστασης, και σιγά σιγά να δεις που θα βλέπεις και shora και god is an astronaut με 20 ευρώ πολύ εύκολα :slight_smile:

Mono που τους εφερε άλλη εταιρία πόσο εκανε το εισητήριο??και όλες οι συναυλίες στην Ελλάδα είναι ακριβότερεσ απο εξωτερικό ανεξαρτήτως διοργανωτή…βλέπεις φαντάσματα…και σε ξαναρωτάω αν δεν αξίζουν για σένα 27 euros για God μαγκιά σου να μην πας. μην κράζεις τους άλλους που για αυτούς αξίζει να δώσουν το συγκεκριμενο χρηματικό αντίτιμο…εγώ βλέπω ποιο είναι το live και αν αξίζει τα λεφτά του ανεξάρτητα διοργανωτή και πόσο κάνει στο εξωτερικο…είναι θέμα προσωπικού γούστου…και αν γουστάρω θα τα σκάσω θα τα σκάσω…δεν θέλα μπάτσους πάνω απο το κεφάλι μου…και επίσης οντως πες ονόματα με 10 euros που έχουν ερθει…

:wink:

Φυσικά και στηρίζουμε τετοια live. Ξέρω γω αποκορύφωμα το ότι είδαμε Primordial πέρσι με 17 ευρώ. Και στην ίδια τιμή φέτος έχουμε Brant Bjork.

Παρόλα αυτά, ο Tyler έχει απόλυτο δίκιο. Δεν υπάρχει ακριβό και φθηνό εισητήριο. Δεν υπάρχει μικρό και μεγάλο κέρδος για τον διοργανωτή. Υπάρχει value for money. Έτσι ισχύει στην ελεύθερη αγορά και νομίζω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι δίκαιο. Αν υπάρχουν 1000 ατομα που θα έδιναν 50 ευρώ για τη συγκεκριμένη συναυλία, καλά κάνει και κοστίζει τόσο το εισητήριο. Είτε τα λεφτά αυτά μπαίνουν στην τσέπη του διοργανωτή είτε στην τσέπη τους συγκροτήματος είτε στην τσέπη του ιδιοκτήτη του χώρου κτλ.

Εγώ πάντως γενικά πηγαίνω σε συγκεκριμένες συναυλίες κάθε χρόνο. Οι οποίες είναι αρκετά λίγες. Προτιμώ να δίνω τα λεφτά μου για να αγοράζω cd αλλά αυτό είναι off topic (και δεν ενδιαφέρει και κανέναν)

Τέσπα, πολύ κουβέντα γίνεται. Εν προκειμένω πιστεύω ότι όντως είναι πολύ τσιμπημένες οι τιμές της Alter Ground. Αν δεν είναι λογικές όμως, θα φανεί από την ανταπόκριση των συγκεκριμένων live. Τώρα αν ο άλλος θα έδινε και 80 ευρώ για να τους δει, δε θεωρώ εκμετάλλευση να κοστολογήσει η αλτεργκράουντ τη συναυλία 80 ευρώ. Έτσι όπως το βλέπω εγώ.

Για τη σύγκριση με άλλες χωρες, ντάξει η κουβέντα έχει γίνει άπειρες φορές και τα πράγματα είναι γνωστά.

Το ουσιώδες είναι ότι αν βρίσκετε/βρίσκουμε παράλογο αυτό που γίνεται, απλά απέχουμε. Όπως έχουμε την τηλεόραση που μας αξίζει, έτσι έχουμε και τις συναυλίες που μας αξίζουν. Είμαι κάθετος.

Value for money. Έτσι απλά σκεφτείτε το.

Το κύτταρο δεν χωράει 1000 άτομα μδε κάμμια μα καμμία παναγία…ψάξε reviews και ότι θες…300 με 400 άτομα το μέγιστο…εγλω δεν έχω μπλεχτεί με συναυλίες αλλά κάποιος θα βοήθησει να βρεί ένα post του joker που ήταν στην εταιρία που διοργάνωσε το rock em all που αναλυεί ακριβώς έξοδα και έσοδα συναυλιων…ας ποσταρει κάποιος το link

Με απασχολεί κι εμένα το συγκεκριμένο θέμα μιας και πηγαίνω σε πολλές συναυλίες κάθε χρόνο και σπαταλάω αρκετά χρήματα. Η κουβέντα είναι μεγάλη και δύσκολη. Κι ας μη χρησιμοποιούμε χαρακτηρισμούς όπως “άσχετος” κλπ, είναι λίγο αστείο…

Όσον αφορά την Alterground, υπάρχει μία ιδέα στο τραπέζι όσον αφορά τις τιμές των εισιτηρίων. Περισσότερα προσεχώς…

Υπάρχουν ακριβές συναυλιές που τις υποστηρίζει ο Έλληνας κ άλλες φτηνές που ούτε 100 άτομα πατάνε. Εγώ πιστεύω ότι έχει σχέση με την αγοραστική δύναμη των post-ροκάδων(σε σχέση π.χ. με μεταλλάδες ή punkαδες) ή το ότι είναι συνηθισμένοι αυτοί να πληρώνουν τόσο. Επίσης οι συναυλίες της alterground είναι πετυχημένες παρόλο τις υψηλές τιμές, άρα δεν υπάρχει λόγος να μειωθούν…
Πάντως η εν λόγω εταιρεία είναι πολύ ποιο άπληστη κ κερδοσκοπική από πολλές άλλες, με τιμές εισιτηρίων που ξεπέρνουν μερικές φορές κ την Didi (που παρεπιπτόντως συναυλία Haggard, Marky Ramone π.χ. έχει 25 ευρώ στο Gagarin)

Το Κυτταρο χωραει ανετα 600-700 ατομα και μα το θεο εκεινη τη μερα ειχε ανετα γυρω στα 900 ατομα εκει μεσα. Υπηρχε κοσμος με εισιτηριο που δε μπορουσε να μπει μεσα λογω των υπεραριθμων. Δε μιλαω καν για τις συνθηκες παρακολουθησης του λαηβ.
Καθαρα και ξαστερα: Οι τυποι ειναι κλεφταραδες. Δεν ειναι δυνατον να ζητανε 32 και 35 ευρω για μια παγκοσμιως αγνωστη μπαντουλα οπως οι Shora (εμπορικα παντα μιλαω, οχι ως καλλιτεχνικη αξια, αυτο ειναι αλλο καπελο), απλα δε γινεται. Απο κει και περα ο καθενας επιλεγει τι θα κανει, δε θα υποδειξω και στον αλλο που θα χαλασει τα λεφτα του, αλλα μην κανετε οτι δε βλεπετε και την πραγματικοτητα.