Gojira

Βρήκα τον Quintom την πρώτη φορά που άκουσε το Oroborus:

2 Likes

@QuintomScenario είναι καλοί οι Γκοτζίρα τώρα ε;;; :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Να κάνω κι εγώ μια λίστα πρόχειρη:
Flying Whales
The Heaviest
Oroburus
Silvera
Global Warming
Toxic Garbage Island
Art of Dying,
Enfant
Backbone
Where Dragons

Αγαπημένο άλμπουμ το From Mars. Το The Way είναι ίσως το μόνο 9αρι τους στην Αγία τετράδα.

ΥΓ: Ορθή επανάληψη: Η καλύτερη λαιβ μπάντα στο μέταλ αυτή τη στιγμή.

4 Likes

Πλεονασμός το “λάιβ”. Συμφωνεί και ο Kirk μαζί μου

3 Likes

Για το παρακάτω βίντεο, έχω μεγάλο μερίδιο ευθύνης για τα views.

4 Likes

Λογικο δεν ειναι? Οι επιρροες Metallica ειναι εμφανεστατες παντου σε οτι εχω ακουσει απο Gojira.

Εννοειται το ειδα και προσκυνησα, εκπληκτικη εκτελεση (και μοναδικη αν δεν κανω λαθος)

Ναι, προφανώς. Τα chugging riff τους είναι βγαλμένα από Metallica (και Pantera).
Το έχει αναφέρει και ο ίδιος ο Duplantier πολλές φορές. Και τα 10 αγαπημένα του άλμπουμ είναι ουσιαστικά τα βασικά συστατικά του ήχου τους. Δημιουργώντας βέβαια κάτι εντελώς δικό τους

Θα επανέλθω με τοπ-10. Πάντως σειρά προτίμησης στην αγία τετράδα είναι:

  • From Mars… (δεν ήταν πάντα το αγαπημένο μου, το αγάπησα με τον καιρό. Όταν αποθεώνονταν από πολλούς λίγο καιρό αφότου κυκλοφόρησε δοκίμασα να το ακούσω και μου φάνηκε χαοτικό και στρυφνό)
  • L’ Enfant (το άλμπουμ που με έκανε να τους αγαπήσω)
  • Magma (στο λινκ παραπάνω ο Duplantier αναφέρεται στο Puppets σαν τον τέλειο δίσκο γιατί έχει και την τέλεια διάρκεια. Η συνέντευξη είναι μετά την κυκλοφορία του Magma και δεν νομίζω πως είναι τυχαίο. Ο δίσκος κυλάει νεράκι και σίγουρα είχαν στο μυαλό τους ένα πιο “to the point” δίσκο εκείνη την εποχή)
  • The Way Of All Flesh (ο δίσκος με τον οποίο τους έβαλα στα ακούσματα μου, μεγάλωσε με το πέρασμα του χρόνου και με βοήθησε να καταλάβω το μεγαλείο του From Mars -που παραμένει ένας από τους αγαπημένους μου δίσκους της χιλιετίας)
2 Likes

Τι να λεμε τωρα, μιλαμε για 4 σχεδον αψεγαδιαστες δισκαρες, δεν υπαρχει ουτε ενα τραγουδι που να μην μου αρεσει και στα 4 αυτα αλμπουμς.

Δεν βρισκω τιποτα χαοτικο στο From Mars προσωπικα, και μου φαινεται πως το απορροφησα πιο ευκολα απο το Flesh, το οποιο ειναι το μονο απο τα 4 για μενα που ηθελε λιγα περισσοτερα ακουσματα.

Το καλο ειναι οτι εντρυφησα στην μπαντα αυτη και εχω τοσο υλικο να ακουω ακομα που απλα δεν βαριεμαι ουτε μια στιγμη οσο ακουω Gojira, και αν δεν κανω λαθος πρεπει λογικα να ερχεται και καινουριος δισκος αφου εβγαλαν το Another World ε?

Η φαση σημερα ειναι Oroborus

5 Likes

ναι αλλά το άκουσες μετά το Flesh, έτσι δεν είναι;

1 Like

Ναι δεν εχει να κανει, το βρηκα πιο ευθυ και αμεσο με το πρωτο ακουσμα.

Δηλαδη μη νομιζεις, το Flesh το ακουσα κανα 2-3 φορες μονο πριν περασω στο Mars, το οποιο απο την πρωτη φορα μου φανηκε πιο συμπαγες και μεγαλειωδες, in lack of a better word.

Τραγουδια οπως Whales, Dragons, Heaviest Matter, From Mars, To Sirius, Global Warming με επιασαν απο την πρωτη φορα

1 Like

Εγώ το αντίθετο, το the way of all flesh μου άρεσε από την πρώτη ακρόαση και δεν χρειάστηκαν πάρα πολλές για να το “εμπέδωσω”, ενώ το from mars μου φαίνοταν πολύ μπερδεμένο και χαοτικο στις πρώτες ακροάσεις. Θυμάμαι πως στην πρώτη ακρόαση μου αρεσε το flying whales και το from the sky

Είναι μια μπάντα πάντως που έχει τον δικό της ηχητικο κωδικα, σαν όταν αφιέρωσεις πολύ χρόνο σε ένα δίσκο τους πρώτη φορά να μαθαίνεις το password και μετά με αυτό να καταλαβαίνεις και τους υπόλοιπους δίσκους πιο εύκολα.

Το magma το λάτρεψα από την πρώτη ακρόαση, ενώ το l enfant χρειάστηκε αρκετές

1 Like

Νομιζω οτι το magma τους εμπασε και σε κοσμο που δεν ειχε ασχοληθει η ειχε δυσκολευτει να τους αποδεκτει ( επειδη ακριβως θελουν να επενδυσεις χρονο μαζι τους ). Τρανο παραδειγμα ενας κολλητος μου που τον επριζα απο το Mars … να ασχοληθει μαζι τους και μονο μετα το Magma τελικα ασχοληθηκε…

1 Like

Φυσικά παίζει ρόλο και η διάθεση που έχεις όταν ακούς ένα άλμπουμ για πρώτη φορά. Ειδικά αν είναι νέα μπάντα, αυτό μπορεί να σε κάνει να μην της δώσεις δεύτερη ευκαιρία.

1 Like
2 Likes

Λοιπον, απο τις 5 Αυγουστου εως σημερα ειναι περιπου εναμισης μηνας, και οπως μπορει να εχετε μαντεψει πολυ ευκολα, εχω λιωσει να ακουω Gojira σχεδον σε καθημερινη βαση.

Ακομα δεν εχω μπει στην διαδικασια να ακουσω καθολου τα πρωτα 2 τους (νομιζω ακουσα λιγο το πρωτο τους αλμπουμ σε καποια φαση, αλλα δεν), ομως πραγματικα απο Mars εως και Magma μιλαμε για απιστευτο σερι. Μου αρεσουν απλως ΟΛΑ τα τραγουδια σε αυτους τους δισκους.

Πρεπει να γινει κατι και να βγαλουν τον επερχομενο δισκο συντομα ή εστω μια ημερομηνια, κατι, ειμαι σε φαση μεγαλης πωρωσης, να εχουμε να τα λεμε ολοι μαζι και να ειναι για ολους καινουριο.

10 Likes

4 Likes

Σκοτωνει ε. Απλα εκπληκτικο. Απιθανοι.
Η εισαγωγη μου θυμιζει το Bridges On The Sky των Dream Theater.

8 Likes

Στα 4 πρώτα (συγκεκριμένα) κομμάτια αυτού του setlist, θα είχα ήδη θα είχα παραδώσει σώμα και πνεύμα…

1 Like

4.2k likes και 5 dislikes, πρωτοφανές για youtube, σοβαρά το λέω

Εγω στα 4 τελευταια

Παντοτε ανεβαινουν τα dislikes οσον αφορα το ratio σε βαθος χρονου, στην αρχη δεν ειναι ενδεικτικο το δειγμα γιατι κανουν κλικ ολοι οι φανς σε πρεμιερες τετοιου τυπου. Σιγουρα παιζει ρολο το οτι το λαηβακι ΣΚΟΤΩΝΕΙ

Putaiin OUI !!! la qualité, les effets vidéos, le feux d’artifice… juste le meilleur live de ce Hellfest 2019 :sunglasses::love_you_gesture:

Eγώ στα 12 πρώτα :smirk:

1 Like