Gojira

Νόμιζα είμαι ο μόνος που το κάνω, αλλά δυστυχώς το word έχει ξεπεράσει τις 5 σελίδες και συνειδητοποιώ ότι ποτέ δε θα τα ακούσω όλα.

2 Likes

Τι κομματάρα είναι αυτό το another world γτχμ.

7 Likes

Είναι, σε ρυθμούς Ghost το έβγαλαν, εννοώ λόγω του πόσο “εύκολο” φαίνεται για αυτούς να πετάνε ακόμη ένα “χιτάκι” σε αυτό το δύσκολο genre…είναι μεγάλα τσακάλια λέμε…

5 Likes

Ωραίο κομμάτι, μου έφερε Mastodon στο μυαλό

2 Likes

Λοιπον ακουσα τις προτασεις των περισσοτερων σας και ακουσα το Magma.

Ως τωρα το εχω ακουσει μονο μια φορα, και δεν βρηκα ουτε δευτερολεπτο που να μην μου αρεσε :sweat_smile:

Ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που θελω να ακουσω αυτην την εποχη. Με πολυ μεγαλη δυσκολια θα βρω καποιο απο τα αλλα αλμπουμ τους καλυτερο απο το Magma, αλλα θα τσεκαρω και τα αλλα, αφου πρωτα λιωσω ομως αυτο.

Και βιντεοκλιπαρα για το Silvera γυρισμενη στην πολη μου, απλα επος. Ειδα και το παλιο μου σπιτι απο το 2010 σε ενα πλανο, ολα καλα :joy:

Τι ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ ειναι το Silvera. Θα επανελθω με πολλα σχολια ακομα. Εντωμεταξυ εχω ακουσει το Another World καμια 15αρα φορες και μου φαινεται καλυτερο καθε φορα. Ισως ειναι μια πολυ καλη στιγμη να μετατραπω σε Gojira fan.

7 Likes

Mastodon σκέφτηκα κι εγώ ακούγοντας το.
Σταθερά ποιοτική μπάντα. Σε κάθε κυκλοφορία είναι από πολύ καλοί μέχρι εξαιρετικοί (ανάλογα με τα γούστα).
Και live είναι απίστευτοι

3 Likes

Ήμουν σίγουρος ότι θα σου αρέσει το Silvera. Τεράστιο κομμάτι φυσικά.

Επίσης, στους fans που έχουν “ψηθεί” με τα προηγούμενα άλμπουμ τους φαίνεται αρκετά πιο απλό ΑΛΛΑ έχει πράγματα που θα τα πιάσεις με τον καιρό και όσο του δίνεις προσεκτικές ακροάσεις.

Νομίζω πως πλέον ζουν στην πόλη σου, έχουν το studio τους εκεί. Και αν κάποια στιγμή επιστρέψει η κανονικότητα να τους δεις και λάιβ, γιατί αυτό που ακούς στο studio ανεβαίνει 2 σκαλιά πιο ψηλά -και δεν είναι πολλές οι μπάντες που το καταφέρνουν αυτό.

1 Like

Τώρα βάζεις να δεις από το λάιβ : l’enfant sauvage, explosia, oroborus, the heaviest matter of the universe.
Και μετά ευχαριστείς τον εαυτό σου που ανακάλυψες αυτή τη μπαντα :slight_smile:

4 Likes

Γεια σας, ηρθα να σας πω οτι εδω και 5 μερες το μονο που ακουω ειναι Gojira.

Βαθμοι προς το παρον:

The Way Of All Flesh 9
Sauvage 10
Magma 10

10 Likes

Τυχερούλη…χεχε…enjoy

1 Like

Ζηλεύω αυτούς που ανακαλύπτουν τους Gojira.

7 Likes

Πολύ καλό το κομμάτι.
Για την ακρίβεια θα μπορούσε να είναι σε οποιονδήποτε από τους 3 τελευταίους δίσκους και να μην υστερεί σε τίποτα από τα υπάρχοντα.
Για πρώτη φορά ομως ακούω ελαφρύ πισωγυρισμα ηχητικά, από way of all flesh και μετά.
Για την ακρίβεια φαίνεται λες και έχει βγεί από το enfant savauge.

Βέβαια ποιός είπε ότι θα γράφουν συνέχεια “καινούργια” πράγματα? Φυσικά και συμφωνώ, το κομμάτι παραμένει πολύ καλό, αλλά σίγουρα δεν με εντυπωσίασε όπως όταν είχα πρωτοακούσει τα κομμάτια που είχαν βγάλει σαν σινγκλ από τους προηγούμενους 2 δίσκους.

2 Likes

Για μενα που ειμαι προσφατος ακροατης βεβαια, το Another World μου ακουγεται λες και ειναι βγαλμενο απο το Magma.

Update:

Ακουσα και το From Mars To Sirius με τον εκπληκτικο (για πολλους λογους) τιτλο για album.

Τα Sauvage και Magma ηδη εχω κατασταλαξει πως ειναι τα 2 καλυτερα τους για μενα, με μικρη προτιμηση σε Magma. Παραδοξως, το Mars νομιζω πως αν και πιο “καφρικο”, με τραβαει περισσοτερο απο οτι το The Way Of The Flesh.

  • Backbone
  • Flying Whales
  • Where Dragons Dwell
  • The Heaviest Matter in The Universe
  • Global Warming

Απλα εκπληκτικα τραγουδια, δεκαρακια ακατεβατα. Και τα υπολοιπα ωραια ειναι.

5 Likes

Συνεχιζω το σολαρισμα στο τοπικ αλλα υποσχομαι να μην συνεχισω στον ιδιο ρυθμο για να μην πρηζω.

Ενα προσωρινο top 10 μετα απο ΛΙΩΣΙΜΟ Gojira σχεδον αποκλειστικα τα ακουσματα μου εδω και 2 βδομαδες (ωραια συνταξη).

  1. Silvera
  2. Another World
  3. Low Lands
  4. The Gift Of Guilt
  5. Pain Is A Master
  6. Flying Whales
  7. Global Warming
  8. Oroborus
  9. L’Enfant Sauvage
  10. This Emptiness

Κοπηκαν στο νημα τα Stranded και Magma, που τα λατρευω επισης, απλα ειπα να εχω πιο πλουραλιστικη λιστα.

2 Likes

Ωραια λιστα, μονο το low lands μου εκανε εντυπωση. Σε ενα δικο μου τοπ τεν, θα κραταγα σιγουρα flying whales, global warming, oroborus, silvera, l’enfant.

Τα υπολοιπα 5 αν με ρωταγες σημερα θα ηταν liquid fire, the art of dying, only pain, stranded και explosia. Ομολογω πως δεν εχω ακουσει αρκετες φορες τα δυο πρωτα αλμπουμ, αλλα δεν με εχουν τραβηξει και για λιωσιμο οπως τα επομενα.

Με δεδομενο πως topic των θεων metallica εχει 15.000 posts ειμαστε πολυ μακρυα απο το να θεωρηθει πως πρηζουμε τα αρχιδια των ανθρωπων με την γκρουπαρα τους gojira που εχει ακομα μονο 175.

Για μενα και “Gojira ρε μουνια” να σπαμαρεις οποτε το θυμασαι, και παλι καρδουλες θα παιρνεις

3 Likes

Ετσι καλα το κανω?

Το Low Lands δε θα βγει ποτε απο το τοπ 5 μου απο Gojira, το θεωρω μεγαλειωδες τραγουδι.

Only Pain, Stranded και Explosia σιγουρα ηταν και για μενα δυνατες υποψιοτητες.

4 Likes

ποιο νήμα ρε μουνί, βάλε μέσα το Vacuity, “the sickness of this world is destroying all the dreams”

2 Likes

Ας προλάβω το έντιτ στη λίστα του:

Μόνο εγώ πιστεύω ότι κάτι άλλο έπαιξε και ότι δεν ήταν απλά ένας κατεστραμμένος σκληρός δίσκος ο λόγος που δε βγήκε το ΕΡ; Οκ, παίξτε τα πάλι ρε μλκες αφού είναι για καλό σκοπό και λίγα κομμάτια, όχι;

2 Likes

Α ναι ηρθες να το βαλεις και να με προλαβεις αφου σου ειπα τι επος ειναι σε πριβε ε?

Ισως να εμπαινε λιστα ναι, αλλα ειπα να κανω λιστα με αμιγως Gojira τραγουδια.

Speaking of which:

GOJIRA ΓΑΜΩ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΘΕ ΑΝΤΙ-ΜΑΣΚΕΡ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΝΤΙ-ΒΑΞΞΞΕΡ

Τα τελευταια 3 λεπτα σε αυτο το επος νομιζω πως ειναι σχεδον καλυτερα κι απο οργασμο.

Και ολο το τραγουδι δηλαδη.

7 Likes

Αγάπη γκοτζιρα και τζιτζιμπυρα

1 Like