Goth Rock / Post-Punk Κυκλοφορίες (+Μπάντες)

Ακουω Cruxshadows αυτη τη στιγμη στο myspace, αρκετα ενδιαφεροντες. Για οποιον ενδιαφερεται:

Από τα καλύτερα ελληνικά projects…ΑSTRALON

Electro/Industrial με λίγα ebm στοιχεία που σκοτώνει…

Άλλο ένα συγκρότημα απο τα 90ς που προτείνω σε όσους δεν τους έχουν ψάξει είναι οι Lacrimosa. Τα βασικά τους μέλη είναι οι Tilo Wolff και Anne Nurmi, και η πλειοψηφία των τραγουδιών είναι στα γερμανικά, με αγγλικά κυρίως τα τραγούδια εκείνα όπου τραγουδάει η Anne. Ξεκίνησαν ως darkwave σχήμα του Tilo Wolff, μετά την έλευση όμως της Nurmi συνέχισαν πιο δυναμικά, ως μεταλλικό κιθαριστικό gothic, προσθέτοντας αρκετά ορχηστρικά στοιχεία στον ήχο τους, κάτι που ενισχύθηκε ακόμα περισσότερο με τους επόμενους δίσκους τους…

O δίσκος που προτείνω χρονολογείται απο το 1997 και ανήκει στη μεσαία, περισσότερο κιθαριστική φάση τους… Είναι το “Stille”, μια απο τις κορυφαίες δουλειές τους κατά τη γνώμη μου…

προσκυνώ απλά.

Α! φέτος έχουν βγάλει ένα live album που σπέρνειιιιιιιι!

Εμένα πάντως το αγαπημένο μου από Lacrimosa είναι το Elodia…8)

http://www.rocking.gr/review1363.php :wink:

ακούω τώρα στο myspace. Καλά το πάνε προς το παρόν.

edit: και τώρα που άκουσα και ένα κομμάτι ονόματι twisting reality… ε τώρα κλαίμε. Πρέπει να τους πετύχω σε κανα live.

Το ακούω τώρα… Καταπληκτικό! Άντε να τους δούμε και απο τα μέρη μας καμιά φορά… άντε.

παντως πανω κατω ολα τα lacrimosa ειναι πολυ καλα. αν και δε μου κανουν τοσο κλικ, τους παραδεχομαι. θα ελεγα οτι προτιμω τα stille και elodia σιγουρα. και το fassade δεν ειναι ασχημο.:wink: για το τριτο παιζει να μπερδευω τον τιτλο, μιας και απο γερμανικα δε τα παω καθολου καλα.

σε βρισκω παρα πολυ σωστο! :thumbup:

να σου πω την αμαρτια μου το aura πιο πολυ μου θυμιζε mission. οχι οτι το καινουργιο δεν ειναι καλο… ε, αλλα πως να το κανουμε, αλλα πραματα περιμενω απο αυτους.:frowning:

ειμαι σιγουρος παντως οτι θα το συμπαθησω περισσοτερο με τον καιρο.

καλα για το mourning sun τι να πουμε. το μονο και μεγαλο του ομως μειονεκτημα για μενα ειναι τα φωνητικα, τα οποια θελει ακροασεις για να τα συνηθιζεις. κατα τα αλλα ειναι ακριβως οπως τα λες. fields δισκος.

Diary Of Dreams news:

“The Plague” is the title of the newest Diary Of Dreams MCD which will be out via Accession Records by September 21st. The release comes almost three years after “MenschFeind” and announces Diary Of Dreams’ upcoming ninth album, scheduled for release at the end of October. The title track comes along in two very different versions next to the track “Allocution” and a ‘memorial version’ of the band’s classic hit “Traumtänzer”. Tracklist:

  1. the Plague (Vers.N41)
  2. the Plague (Vers.N4-4)
  3. Allocution
  4. Traumtänzer (memorial version 07)

:yahoo: :yahoo: :yahoo:

μμμ… ενδιαφερον. οι δουλειες τους ειναι παντα σε υψηλα επιπεδα αρα προβλεπω χαρα στα cd player μας! :thumbup:

Έχω ακούσει αρκετά σκόρπια τραγούδια τους, αλλά όχι κάποιο ολοκληρωμένο άλμπουμ ακόμα… Ποιά 2 άλμπουμ θα μου προτείνατε απο Diary of Dreams? :roll:

One of 18 angels:wink:

Το καταπληκτικό “Bird without Wings” (1997)

και το all time classic “One of 18 Angels” (2000)

Ελπίζω να ικανοποιηθούν τα αυτάκια και η ψυχή σου ιδιαίτερα…

“One of 18 Angels” (2000) κ “Bird Without Wings (1997)” :wink:

Να δω τι άλλο θα βγει φέτος: The Mission, The Cruxshadows, London After Midnight, The Wake, Diary of Dreams… Πολύ καλή η χρονιά κ για την goth σκηνή… Να δούμε τι θα πρωτοβάλουμε στο top15 του έτους 2007:-k

Nαι δεν το συζητώ. ΄Έκατσε καλά. Επισης να προσθέσω το judgement από VNV Nation που χαλαρά είναι ότι καλύτερο έχουν βγάλει, και το Α Different Life από τους Diorama. Ψιλο - μέτριο το καινούριο Wumpscut.

Από Diary Of Dreams προτείνω στον ellanor το Psychoma. Αλλά βασικά όλα είναι κορυφή.

Danke Schon παιδιά!!! Θα τα τσεκάρω τα άλμπουμ που μου προτείνατε! Thanks! :slight_smile:

http://www.rocking.gr/review1205.php 8)