Green Day - 21st Century Breakdown

Nαι οντως, δεν ειναι τοσο ευπεπτος δισκος οσο το American Idiot, γιαυτο εψαξα απο νωρις να βρω το concept ωστε να κανω relate με αυτον τον τροπο και να εστιασω στα μηνυματα και στη στιχουργικη. Γιαυτο αποφασισα να κανω και την αναλυση, πρεπει να το κανω να σας αρεσει :lol:

Ανηγουεη, συνεχιζω

Act II Charlatans and Saints
[CENTER]

[/CENTER]
East Jesus Nowhere
[CENTER]
[Put your faith in a miracle
And it’s non-denominational
Join the choir we will be singing
In the church of wishful thinking]
[/CENTER]

Ειναι το αντιθρησκευτικο κομματι του δισκου, και ο παραπανω στιχος ειναι ο πιο αντιπροσωπευτικος, αυτος που συμβολιζει το πως βλεπουν ο Christian και η Gloria τις μοντερνες θρησκειες, εχωντας δει μεσα απο την υποκρισια και το ψεμμα στο οποιο βριθουν. Κυριως, ειναι μια καταθεση ψυχης του Christian (να σου παλι η ειρωνεια) εναντια της θρησκειας και κυριως ως προς αυτους που λαμβανουν αποφασεις, κοινωνικες και πολιτικες, με βαση μοναχα τη θρησκειαI want to know who’s allowed to breed/All the dogs who never learned to read/Missionary politicians/And the cops of a new religion

Peacemaker

Απο τα αγαπημενα μου του δισκου και ειναι το σημειο που φαινεται η επιδραση της Gloria πανω στον Christian, αν και τελικα εχει βγει σε κακο. Το τραγουδι αυτο καθρεφτιζει τις πιο οργανωμενες επαναστατικες ιδεες του Christian, αν και βλεπουμς πως εχει ξεφυγει πλεον απο τον ελεγχο, και οι βιαιες του τασεις εχουν πολλαπλασιαστει [For God is my witness, the infidels are gonna pay/ Ι Drink from a well of rage/ Molotov Cocktails on the house]. Αφηνει να εννοηθει πως αγοραζει και οπλο.

Το τραγικο της υποθεσης ειναι πως και οι 2 στα λογια μενουν. Κανεις πραγματικα δεν κανει τιποτα, μειτε ο ιδεολογος, μειτε ο αντιδραστικος, και αυτη ειναι μια απο τις κυριοτερες κριτικες του δισκου,σχολιαζοντας ολους τους ψευτοεπαναστατες που κρυβουμε ολοι μεσα μας, αλλα στην τελικη ξαναμαστε οι μαλακες της υποθεσης.

The Last of the American Girls

Ειναι ενα tribute του Christian πως την Gloria, και πως την βλεπει μεσα απο την ανθισμενη σχεση τους. Την εχει ανεβασει τοσο ψηλα στα ματια του γιατι διαφερει τοσο πολυ απο τις υπολοιπες γυναικες που ξερει, χαμενες στην καταναλωτικη τους μανια, στην αδιαφορια τους για οσο συμβαινουν γυρω τους, γενικα τους υπερμαχους της bimbo νοοτροπιας της Αμερικης.

Μετριο τραγουδι ομως.

Μurder City

Kαι μουσικα και στιχουργικα ειναι το αγαπημενο μου αυτο. Δυναμικοτατο και κλασσικο green day θαρρω.
Ειναι χωρισμενο σε 2 μερη. Πρωτα μιλα για τον Christian και επειτα για τη Gloria. Bλεπουμε λοιπον πως και οι δυο τελικα αποφασισαν να σηκωθουν απο τον καναπε και να κανουν κατι, αλλα αυτα που ειδαν τους εφεραν σε αδιεξοδο,[I]. Bλεπουμε πως παρολο την μαγκια που προσπαθει να πασαρει ο Christian και το ποσο αντιδραστικο στοιχειο ειναι και και και, εχωντας συμμετασχει στην αντιδραση και εχωντας δει ποσο χωμενη στα σκατα ειναι οντως η κοινωνια, αγανακτα και αναρωτιεται αν ποτε θα ειναι τοσο επαναστατικος οσο η αγαπημενη του Gloria, μεινωνοντας τον ευατο του μπροστα στην τελειοτητα της κοπελας του. Αρχιζει και καταλαβαινει πως ολα οσα κανουν δεν εχουν και πολυ νοημα, αλλα οσο ειναι ακομα με τη Gloria (the light) δεν απελπιζεται και ακομα πιστευει στην αλλαγη [Desperate, but not hopeless, i feel so useless in the murder city]

Aπο την αλλη ομως, η Gloria μας δειχνει και αυτη την απελπισμενη πλευρα της προσωπικοτητας της αλλα οχι με το να καταρρεει, αλλα με το να γινεται κυνικη και μηδενιστρια. Christian’s crying in the bathroom, and i just want to bum a cigarette]. Αρχιζει και διαφαινεται μια αδυναμια στη σχεση τους. H Gloria φαινεται να μην αντεχει πλεον την καταρρευση του Christian και παραλληλα με την απογνωση ως προς την κοινωνια ερχεται στο να κανει το revelation πως even though we are the last call (εννοωντας τελευταια ελπιδα για τη πολη/κοινωνια) we’re so pathetic…

¿Viva la Gloria? (Little Girl)

Προκειται για το μεγαλο turning point του δισκου, που ολα φαινονται να καταρρεουν. Ενω στο ¡Viva la Gloria! φαινεται το ποσο εκτιμα την Gloria ο Christian, σε αυτο το σημειο, η σχεδον αγια εικονα που’χε πλασει γιαυτην γκρεμιζεται συθεμελα.
Ανακαλυπτει πως και η ιδια ειναι εθισμενη σε καποιο ειδους ναρκωτικου (αφηνει να εννοηθει οτι ειτε ειναι παυσιπονα, ειτε ειναι αντικαταθληπτικα) και οτι ολα αυτα τα οποια ειχε χτισει μονος του μεσα στο κεφαλι του δεν στεκουν πλεον, και ο πηχυς που ειχε στησει ο ιδιος, σαν μετρο συγκρισης προς την Gloria, δεν ειχε πλεον κανενα νοημα. Ο ιδιος μειωνε συνεχως τον εαυτο του βλεπωντας πως ποτε δεν ειναι τοσο τελειος οσο ειναι η Gloria, αλλα τωρα ολος του ο κοσμος εχει ταρακουνηθει, και το μονο στηριγμα που ειχε εχει πλεον καταστραφει…

Restless Heart Syndrome

To κλεισιμο αυτου του Act, με την τραγικη ειρωνεια να’ναι το κυριως στοιχειο του. Και οι 2 τωρα παραδεχονται ανοιχτα τον εθισμο τους, αλλα εχουν αλλαξει σαν χαρακτηρες. Ειναι και οι οργισμενοι με τους εαυτους τους αλλα και ο ενας με τον αλλον. Χωριζουν λοιπον. Εχουμε φυγει λοιπον απο την πλοκη της κοινωνικης επαναστασης και εχουμε περασει στην εσωτερικη. Εκει που φωναζαν Know Your Enemy ως προς τα ολα τα κακως εχοντα στην συγχρονη κοινωνια, αναγνωριζουν I am my worst enemy, you are your own worst enemy. Eν αντιθεση με τη πρωτη σκηνη, αυτη τελειωνει ασχημα, με το ζευγαρι να χωριζει, 2 προσωπικοτητες χαμενες. Παλευουν σε μια αναγνωριση του εαυτου του, ενω η κοινωνικη ευθυνη τους βαραινει ακομα πιο πολυ…

Act III αυριο :smiley:

Συντακτικα χανω που και που, αλλα δεν βαριεσαι, μεχουν φαει οι ξενιτιες :stuck_out_tongue:

[CENTER]
[/CENTER]

εδιτ: Ti εννοεις δεν εχει Holiday μεσα? Για ακου το intro του 21 Guns καλυτερα :lol:

  1. Γαμώ τις αναλύσεις ε, στο είπα και από μσν. Περιμένουμε για όλο τον δίσκο! :Ρ
  2. Δεν έχω ακούσει μέχρι εκεί, έφτασα ως το Horseshoes And Handgrenades :stuck_out_tongue:

πολυ γαματη αναλυση του αλμπουμ.Μετα απο λιωσιμο του αλμπουμ μονο 1 τραγουδι δεν μου αρεσει το last night on earth ολα τα αλλα ειναι πολθ καλα…δισκος σαν το αμερικαν ιδιοτ δεν προκειται να ξαναγραφτει.
Ξερει κανεις αν τη παρασκευη θα κυκλοφορηση το cd και στην ελλαδα???

…το οποίο horseshoes ολοένα και ανεβαίνει στην εκτίμηση μου =)

Η επίσημη κυκλοφορία είναι την Παρασκευή. Αλλά δε το κόβω να’ναι την ίδια μέρα στα ράφια των δισκοπωλείων κι εδω :roll: Αρα λογικά από Δευτερα. :-s

Mια φιλη μου ρωτησε το Public ειπαν θα το’χουν, αλλα τα HMV της σκωτιας ειπαν απο Δευτερα… οποτε αμα το Ελαντα βγει πιο μπροστα απο το UK θα’ναι σχεδον ιστορικο γεγονος.

Εγω δεν θα το παρω παντως, το δικο μου θα ερθει μεσα Ioυνη, Limited στα χιλια κομματια box set του κερατα :stuck_out_tongue: 8)

Πως; Που; Κι εγώ τέλω! Είναι sold-out; :frowning:

Για δες http://www.greendayworld.net/shop

Μόνο σ’εμένα φαίνεται καλύτερο από το American Idiot…?
Με μία-δύο ακροάσεις και λιώσιμο των Viva La Gloria, Before The Lobotomy και American Eulogy μου φαίνεται πολύ πιο ώριμο, ωραία και στρωτά γραμμένο από το Idiot. Και περισσότερο αυθεντικό, περισσότερο Green Day…

Πάντως εντόπισα μια αδυναμία στον δίσκο. Όλα τα κομμάτια είναι εξίσου καλά με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κάποιο που να κάνει τεράστια αντίθεση, να μην υπάρχει το απόλυτο hit (στυλ Boulevard of Broken Dreams και Wake Me Up When September Ends - θα ξεράσω τώρα, νομίζω έχω εκφράσει την απέχθιά μου προς αυτά τα τραγούδια). Εμένα αυτό δεν με πειράζει, ίσα ίσα με ευχαριστεί.
Γενικά μου έδωσε την εντύπωση ότι ναι μεν θα πάει καλά σε πωλήσεις, αλλά δεν θα γίνει τόσο ευρή αποδεκτό (ή και μη αποδεκτό) όπως το Idiot. Όχι ότι με ενδιαφέρει, κανέναν φαν δεν πρέπει να ενδιαφέρει… Από την στιγμή που μ’άρεσε εμένα το άλμπουμ, ας το βουλώσουν όλοι!!!

πλάκα κάνω :stuck_out_tongue:

Mr. Whatshisname :bow:

Y.Γ. Περιττό να πω ότι η Gloria έχει γίνει η επόμενη φαντασίωσή μου, μετά από την Whatshernam :stuck_out_tongue:

Όχι…και σε μένα :stuck_out_tongue:
Γουσταρα τρελλά το American Idiot, αλλά μ’αυτό εδω έχω ξετρελαθεί. Τους πάει ενα βήμα (και δυο) πιο πέρα. Το δύσκολο είναι να παραμείνει ένα συγκροτημα στην κορυφή. Όχι να τη φτάσει.(οκ,κλισέ, αλλά ισχυει:P) Και αν βγάζουν τέτοιες δουλειές όπως το 21st century breakdown, το σίγουρο είναι πως θα παραμείνουν εκει.

υ.γ. στα (πολλά) συν του δίσκου είναι και τα ντραμς. χμ. αλλά αυτό ισχυει και γενικά για τον ήχο των Γκρην Ντεη.

εδιτ.
Και το rolling stone συμφωνεί μαζί σου τώρα που το βλέπω :stuck_out_tongue:
"21st Century Breakdown is even better, so masterful and confident it makes Idiot seem like a warm-up "

Εγω εχω ακουσει μονο το σουπερ-ντουμπερ πιασαρικο (με την καλη Εννοια) know your enemy.Θα περιμενω λιγες ακομα μερες να το ακουσω ολοκληρω για να να γραψω τις εντυπωσεις μου.Παντως ελπιζω να εχει κομματια progressive punk οπως ειπε ΠΟΛΥ ευστοχα καποιο μελος του φορουμ οπως το Jesus of suburbia και το Homecoming.

εμενα σταλθηκε ο δισκος,μεσα στην αλλη βδομαδα θα ειναι εδω!!

Έχεις καλό γούστο φίε μου :wink: Ό,τι καλύετρο έχουν βγάλει μέχρι τώρα τα δύο τραγούδια που ανέφερες για εμένα… Τι μουσική, τι στίχοι… Αξεπέραστα τραγούδια θα έλεγα. Παρόλαυτα μπορώ να σου πω πως τραγούδια όπως Before The Lobotomy, American Eulogy και 21st Century Breakdown θυμίζουν λίγο τα Jesus of suburbia και Homecoming με τις εναλλαγές στο ρυθμό τους… :slight_smile:

Mr. Whatshisname που είσαι?

Λεπον, ναμαι.
[CENTER]
[/CENTER]

Αct III Horseshoes and Handgrenades

Horseshoes and Handgrenades

To πιο ωμο τραγουδι του δισκου, καθαρο μοντερν πανκ (δικος μου ορος, τωρα τον εβγαλα). Σε σημεια τολμω να πω πως βγαζει και την αγριαδα απο DK (!) αλλα οκ. Λοιπον, θα λεγαμε πως ειναι το παρτ 2 του Christian’s Inferno. Ο Christian το’χει χασει τελειως πλεον. Αφου εχασε το στηριγμα του, τη Gloria, περναει σε μια αυτοκαταστροφικη φαση. To τραγουδι αυτο ειναι μια φωτογραφια της ψυχικης του ισορροπιας και το πως ολα αυτα που τον ενοχλουν (ο εαυτος του, η απωλεια της Gloria και η γαμώμενη κοινωνια) επηρεαζουν τον, οπως φαινεται απο το Murder City, ευαισθητο ψυχικο του κοσμο. Παρανοει. [So don’t you fuck me around/Because I’ll shoot you downI’m gonna drink, fight and fuck]

Το κλεισιμο του τραγουδιου ειναι καταπληκτικο, που αν και δεν φαινεται, φωναζει οσο πιο δυνατα μπορει την Gloria

[CENTER]I’m not fucking around
I think I’m coming out
I’m a hater, a traitor
In a pair of Chuck Taylors
I’m not fucking around
G-L-O-R-I-A
[/CENTER]

Static Age

Ξεφευγοντας λιγακι απο την ιστορια του ζευγαριου, ερχομαστε παλι σε εναν σχολιασμο της μοντερνας κοινωνιας, και αυτη τη φορα το μπαλακι παιρνει τα μηντια. Γενικολογωντας, γινεται λογος για το πως τα συγχρονα μηντια χειραγωγουν τους απλους ανθρωπους και δεν προβαλλουν τα πραγματα οπως πρεπει, παρα μονο οσο βολευουν τους αλλους. Οποτε τα “παρασιτα” του Static Age εμποδιζουν απο τη προοδο, κρατωντας το λαο στο σκοταδι, πασαροντας τους μαλακιες και τα ρεστα…

21 Guns

Eνα απο τα πιο μελω, αλλα αγαπημενα μου τραγουδια του δισκου, δεν περιμενα ποτε να δω τη μερα τον Μπιλι Τζο να κανει φαλσεττο, αλλα να που εγινει και αυτο, κριμα που λαηβ δεν τον παιρνει…ανηγουεη. Διπλο το μυνηματακι και σαυτο το κομματι. Ξαναγυρναμε λοιπον στην ιστορια του ζευγαριου, που και οι 2 εχουν φτασει στον απολυτο πατο. Προσπαθησαν να ζουσαν χωρια και δεν αντεξαν. Φτασαν λοιπον στο τελος του δρομου (απ’οτι καταλαβαινω την θεληση να ζησουν, μιας και τα ναρκωτικα δεν απαλεινουν πλεον κανεναν πονο) και φαινεται πως αποφασισαν να ξανασμιξουν.
Η κορυφωση του σημειου Did you try to live on your own? When you burned down the house and home? Did you stand too close to the fire? Like a liar looking for forgiveness from a stone] μας λεει ακριβως αυτο. Φαινεται ξανα και ο στιχος που προβληματισε και στο Last Night on Earth I’m here to honor you
If I lose everything in the fire
αλλα αυτη τη φορα οχι μονο απο τον Christian, αλλα και απο τους 2, μιας που χωρια ειναι τιποτα, ενω μαζι τα παντα.
Εδω αφηνει να εννοηθει πως για να φερει κανεις την αλλαγη δεν φτανει μοναχα νασαι θερμοαιμος χουλιγκαν, αλλα ουτε και ιδεολογος του καναπε ψευτοεπαναστατης, πρεπει να ακολουθησεις την μεση οδο, σαν την σχεση Christian και Gloria. Τελειωνοντας, το τραγουδι κανει αναφορα στις μαχες, ειτε ειναι εξεγερσεις ειναι ειναι πολεμοι, και απο αυτη την οδυνη, τη θυσια και τον πονο, εμπνεεται το ζευγαρι να συνεχισει να δινει και να προσφερει, αλλα με ιδανικα ακομα κλονισμενα. Παρουσιαζεται η γενικη ιδεα της ματαιοτητας του πολεμου και της μαχης, αν δηλαδη αξιζει να πολεμος, αν υπαρχουν πλεον ιδανικα στη χαβουζα του μοντερνου κοσμου…

Αmerican Eulogy: Mass Hysteria - Modern World

To μινι Jesus of Suburbia του δισκου, χωρισμενο σε 2 κομματια. Το πρωτο, Mass Hysteria, ειναι ενας γενικος απολογισμος των κακων που εχει αντικρυσει η αμερικανικη κοινωνια στο προσφατο παρελθον, με κορυφη τον τυφωνα Katrina. Ο στιχος ο οποιος στην ουσια quotaρει καποια δηλωση πολιτικου [“It’s just a bunch of niggers throwing gas into the hysteria”] δειχνει το ποσο αδιαφορησε η πολιτεια για μια τετοια τραγωδια. Καταλαβαινουν λοιπον οτι ειναι way over their heads, και πως πλεον δεν μπορουν να κανουν τιποτα. Τα παρατανε. Η αρνηση φαινεται στο δευτερο μερος του τρογουδιου, Modern World. [ I dont give a shit about the modern world / I dont wanna live in the modern world].

Και ετσι καπως παραξενα και απογοητευτικα κλεινει στην ουσια η ιστορια του Christian και της Gloria…

See the Light

O επιλογος, κλεινει με το ιδιο μοτιβο που αρχισει και ο προλογος, 21st Century Breakdown. Φαινεται πως δεν εχει νοημα να δωθει ενα πιο ξεκαθαρο τελος στην ιστορια, μιας που ολα αυτα που απασχολουσαν τον τελευταιο καιρο εξακολουθουν και υπαρχουν και σημερα. Διαφθορα, μισος, πολεμος. Η διαθεση για αλλαγη υπηρχε, αλλα ο εχθρος παραηταν δυνατος…

Παρολαυτα συνεχιζουν και φωναζουν See The Light. Υπαρχει δηλαδη ακομα ελπιδα. Υπαρχει η διαθεση να ξαναπροσπαθησουμε να φερουμε την αλλαγη, να εμφανιστει παλι ο Christian και η Gloria, o οποιοσδηποτε Christian και η οποιαδηποτε Gloria, αρκει να δουνε απηχηση και προθυμια
[CENTER]
I just want to see the light
I don’t want to lose my sight
I just want to see the light
I need to know what’s worth the fight

[/CENTER]

Aυτα :smiley:


Στις προσωπικες αξιολογησεις τωρα…
Συμφωνω με μουτου γενικως. Δηλαδη μου φαινεται αρκετα πιο ωριμο απο το american idiot και πολυ πιο καλοδουλεμενο (οχι πως εχανε το αμερικαν ιντιοτ), αλλα χανει στα σημεια απο την ελειψη κομματιων-κλειδιων οπως ηταν για μενα το Holiday στο American Idiot. Αλλα ισως ειναι νωρις ακομα, δεν εχουν κανει sink in ακομα τα τραγουδια.

Γενικα, την αναλυση αυτη την εκανα για να δει και ο πιο αδιαφορος πως δεν ειναι γαμω το κερατο μια μπαντα για ερωτευμενα teenies. Εχει βαθος, μηνυματα, πολιτικο αντιλογο και λοιπα.

Ηθελα γαμωτο να μπορω να κυκλοφορω πχ με τη τσαντα με το ραφτο Green Day κατω απο αυτο των RATM που εχω, και να μην τρωω καζουρα (οχι οτι μασαω τρελα, αλλα καταλαβαινεις).

Παντως θα κουοταρω το ρηβιου του Kerrang! αυτης της βδομαδας και θα πω: “The Band that took over the world twice, get ready to take it over again”

Αυριο βγαινει το σιντι, ελπιζω να βοηθησα στο να γινει οσο πιο προσιτο γινεται :slight_smile:

Μπονους 1: Στο ρεφραιν του See the Light, για καντε μου μια χαρη και τραγουδηστε απο πανω γνωστο κομματι χαρντροκαδων που θα δουμε λαηβ στις 28

Μπονους 2: Τις προσευχες σας ζητω να κερδισω στο Meet n Greet στο Γλασκωβη :lol:

Edit: Παρτε και μια πανεμορφια http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=57217685

Και επισης, σαν μπονους τρακς των itunes preorder θα βγουν 4 covers. Dylan και Clash μεταξυ αυτων. Ριχτε μου κανα πμ αν τα βρειτε πουθενα…

πηγα σημερα και πηρα το αλμπουμ στα μετροπολισ, κ οταν εμπαινα επαιζε το before the lobotomy.:smiley:

εκπληκτικο artwork στο limited edition που αξιζει πραγματικα να το αγορασετε 22Ε, 4Ε παραπανω απο το cd.
αυτη τη μερα την περιμενα πολυ καιρο απο bullet in a bible περιοδο:D

To limited πηρα και γω τελικα σημερα. Το δικο σας λιμιτεντ εννουν ενα μεγαλο 50σελιδο βιβλιο? Γιατι αυτο πηρα :expressionless:

19 λιρες.
10 το κανονικο

μια σουπερ ούμπερ κλπ λιμιτεντ που θα πέρνες τι απέγινε?:-k

Tην εχω παραγγειλει κι αυτη :oops:

To πολυ το αφηνω στον μπρο αυτη…

Πήρα κιε γω τη λιμιτεντ εντισιον σήμερα. Το artwork είναι εξαιρετικό! :smiley: Θα τοποθετηθεί σε περίοπτη θέση στη βιβλιοθήκη μου, να φαίνεται :stuck_out_tongue: (έδιναν και κονκάρδα μαζί)
Θα το λιωνω κάθε μέρα μέχρι να μάθουν απ’εξω κι ανακατωτά τα τραγούδια όλοι στο οικοδομικό τετράγωνο :!:

Aς πούμε και εμείς την αποψή μας μιας που αναγκαστικα αφού είναι το μόνο που έχω στον σκληρό Pc της αθήνας το έχω λίώσει…σίγουρα πάνω από 30 ακροάσεις με το Gloria να χτυπάει 60άρια:p

Λοιπόν γενικά ένας ιδιαίτερα ευκολοάκουστος δίσκος που άνετα τον ακούς μονοκοπανία αν και όλα τα τραγούδια δεν είναι ανάλογης ποιότητας…αλλά ακόμα και τα χειρότερα δεν τα λες fillers!

21st century breakdown και viva la gloria μάλλον τα δύο καλύτερα του δίσκου όσες φορές και να τα έχω ακούσει εξακολουθώ να πορώνομαι μαζί με Know your enemy που είναι αρκετά διαφορετικό και άκρως πορωτικό και με- δεν λεώ να φύγω από το κεφάλι σου- ρυθμό… το δισκάκι ξεκινάει ιδανίκα.

Ακολουθούν τα πιο μέτρια κομμάτια before the lobotomy και christians inferno που όμως εχει ωραίο ρεφρέν( παμέ όλοι μαζί ωωω ωω…όχι ε?:roll:). Last night on earth δεν μου αρέσει και το θεωρώ βαρετό, το east jesus nowhere είναι γκρουβάτο κομμάτι και χώνει όμορφα αν και δεν έχει αυτό το κάτι που χρειάζεται για να θεωρηθεί στα καλύτερα .

Και φτάνουμε στο peacemaker που είναι ένα έπος, ξεφεύγει και απο το στυλ που μας είχαν συνηθίσει. Last of the american girls και οι ξεπουλημένοι γκρην ντει που αξίζαν μέχρι το πρώτο λπ που είχαν βγάλει πριν γεννηθούν, γίναν ποπ αλλά αυτό δεν μας χαλάει γιατί το τραγουδάκι είναι όμορφο όχι κάτι φοβερό μεν αλλά…

Murder city και αυτό στα καλύτερα του δίσκου, όμορφοι στίχοι και ρυθμός ένα πιο κλασσικό green day κομμάτι. Τεσπά επειδή βαρέθηκα και μετά ο δίσκος χώνει άσχήμα με 21guns να ξεχωρίζει ως η μπάλάντα του δίσκου και restless heart syndrome και η αγαπητή gloria να χώνουν για άλλη μια φορά.

Για μένα καλύτερος από το american idiot αλλά μάλλον λείπει το Killer κομμάτι μπραβο τους που καταφέραν να μείνουν στην κορυφή!

Αντέ θα τους δούμε και τον οκτώβρη με το καλό:)

ωραιότατο το artwork του limited και γενικά ο δίσκος με έχει κερδίσει.
μουσικά υπάρχουν fillerάκια αλλά στο concept χωράνε.

είχα αναφέρει πως έστω και να πλησιάζει το American Idiot θα είναι πολύ καλό και με μεγάλη ευχαρίστιση βλέπω αυτό να ισχύει. Συνεχίζω να πιστεύω πως δεν είναι τόσο καλό, αλλά δεν μπορούσα να απαιτήσω κάτι τέτοιο. Γεμάτος δίσκος.

Οι Green Day είναι κάπου στη μέση και το κυριότερο πρόβλημα είναι πως οι περισσότεροι τους προσεγγίζουν επιφανειακά, αφού παρά είναι commercial για τον σκληροπυρηνικό rocker και έχουν περισσότερα να πούνε από όσα αντιλαμβάνεται λόγω της επιδερμικής προσέγγισης το pop/ μαζικό κοινό.