Greta van fleet

Πρόκειται για καινούρια μπάντα Αμερικάνικη. Οι περισσότεροι θα τους ξέρετε σίγουρα λόγω του ότι προσπαθούν να είναι οι σύγχρονοι Led Zeppelin. Γενικά οι μισοί πιστεύουν πως είναι η νέα ελπίδα της rock για να επανέλθει και οι άλλοι μισοί πιστεύουν πως δεν θα κρατήσει για πολύ.

Προσωπικά τους ακούω άνετα αλλά δεν τρελαίνομαι. Πρέπει να αλλάξουν πολλά για να καθιερωθούν όμως ταλέντο έχουν σίγουρα. Είναι εκπληκτικό το πως ώρες ώρες η φωνή του frontman είναι καρμπόν αυτής του Plant. Επίσης έχουν στοιχεία κλασικής ροκ. Από την άλλη Zeppelin δεν είναι και αν δεν βρουν τον δικό τους ήχο θα καταλήξουν tribute band

Ααα επίσης μου άρεσε το πρώτο τους album. Δεν τρελάθηκα αλλά ακούγεται.
Ποια η γνώμη σας για αυτή την μπάντα;

ΥΓ Δεν βρήκα παρόμοιο τόπικ οπότε αν υπάρχει ήδη συγχωρέστε με :wink:

https://www.youtube.com/watch?v=HxbT5jSxGJ0

Απατεωνες της κακιας ωρας.

2 Likes

Ήμουν σε ένα μπαρ στην Καλαμάτα και άκουσα ένα κομμάτι τους.
Λέω στην παρέα, ρε μάγκες ποιο κομμάτι των Zepelin είναι αυτό;
Κανείς δεν ήξερε και κάναμε Shazam.
Τελικά ήταν GVF

Τόσο αντιγραφή!!! Ούτε που ασχολήθηκα να τους ψάξω στο Youtube, μόνο αυτό μου αρκούσε για να τους γράψω.

Ωραιοι οι πιτσιρικαδες εχουν ωραια κομματια και ευχαριστα! Για αντιγραφες και τετοια απλα γελαω

δεν εχω καταλαβει ακομα πως εκαναν ονομα αυτοι…ενα μετριο γκρουπακι διασκευων ειναι…

Σε πολυεθνική. Αμα αναγκάζεις όλα τα ράδια και ολα τα media να σε παίζουν/γράφουν άρθρα, μαντεψέ… ο κοσμός σε ακούει.

Tα είχα γράψει από το Φλεβάρη και ήρθε μετά και ο Steven Wilson να με επιβεβαιώσει :stuck_out_tongue:

Εκεί έξω κυκλοφορεί και το παρατσούκλι Greta Van Sleep. Τυχαίο;

Αφου το λεει ο Wilson πασο τοτε

Να φοβάστε αν τους παίξει και το red fm…

Kai molis tora katalava giati o Pantelis tous erikse kraksimo… e re zileia…

1 Like

Ναι, τον Γουΐλσον περίμενα :joy:.

1 Like

το αυτο

Χμ ότι απ ότι κατάλαβα η πλειοψηφία η δεν τους γουσταρει καθόλου ή τους λατρεύει. Είναι μεγαλο τους συν η φωνή του Τραγουδιστή που είναι ίδια του πλαντ αλλά και οι ωραίες για μένα μελωδίες τους. Από την άλλη πρεπει ορίσουν τον δικό τους ήχο αλλιώς θα καταλήξουν καμία Zeppelin tribute band

Δεν μου αρέσουν oι GVF αλλά εδώ που τα λέμε ένα δίκιο το έχει ο Joe Satriani.

1 Like

Δεν ξέρω αν το έχω ξαναπεί αλλά χίλιες φορές να είναι αυτοί στα chart πάρα μπάντες όπως imagine dragons, Portugal the man κλπ.

Πάνω στο θεμα τώρα το να λέει ένας μεγάλος μουσικός τέτοια λόγια πρέπει να σημαίνει πολλά κυρίως για την μπάντα.

Επίσης βγαίνουν νέες μπάντες που ανακατεύουν ροκ με ραπ/ποπ/ηλεκτρονική κ λέμε θέλουμε παραδοσιακό ήχο και όταν το κάνουν μπάντες όπως οι GVF αντιγράφουν και δεν αξίζουν. Δεν πιανομαστε από πουθενά

1 Like

Portugal the man, πρώτη φορά ακούω αυτή την μπάντα. Πάω να τους βάλω στο youtube να δω περί τίνος πρόκειται.

Imagine Dragons δεν τους ακούω ούτε αυτούς αλλά τουλάχιστον έχω βρει απ’ τα πολύ λίγα που έχω ψάξει 2-3 πιασάρικα κομμάτια όπως το Birds ας πούμε.

Οι Greta van Fleet δεν με έχουν κερδίσει καθόλου (από τα επίσης πολύ λίγα που έχω ψάξει).

1 Like

πολλες μπαντες θα ηθελαν την συνεπεια με την οποια γραφουν τραγουδαρες οι Portugal. The Man
ευχαριστω

3 Likes

ούτε εγώ τρελαίνομαι για GVF αλλά από το να βλέπω μπάντες που δεν έχουν σχέση με την ροκ χίλιες φορές GVF στα τσαρτς. Αντε γιατί είδαμε τα τοπ 50 best rock songs της δεκαετίας σύμφωνα με το billboard και καραφλιασαμε

Υγ για τους imagine dragons μπορεί και να χεις δίκιο δεν λέω αλλά το thunder είναι με διαφορά το πιο ηλιθιο και εκνευριστικό τραγούδι που άκουσα ποτέ και δεν ψήθηκα να ακούσω τίποτα άλλο

Υγ2 @JTN ήταν η μπάντα που μου ρθε στο μυαλο όταν σχολίαζα. Τους βάζω σε κατηγορία μπαντων που δεν έχουν καμία σχέση με την ροκ η ελάχιστη αλλά είναι πρώτες στα chart (όπως πχ imagine dragons, 21 pilots, Mumford and sons κλπ). Δεν τις γουστάρω γενικά αλλά μπορεί να έχω πέσει έξω για κάνα 2. Θα τους τσεκάρω λοιπόν

δεν ξερω σε τι charts αναφερεσαι αλλα κατω απο την ταμπελα του ροκ μπαινουν και τα indie και τα alternative και τα psychedelic
απ’τα οκτώ-εννιά αλμπουμ τους, το woodstock και το american ghetto ειναι τα μονα που ισως δεν μπαινουν στην κατηγορια

1 Like

Δεν λέω ότι το παίρνω στα σοβαρά και δεν με καίει αν η μπάντα που ακούω δεν είναι στα τσαρτς αλλά την προηγούμενη δεκαετία βγάλανε μουσική οι Muse, foo fighters, royal blood, black keys, tame impala κλπ κλπ και είναι στο δύο το σκουπίδι το thunder. Χίλιες φορές οι αντιγράφεις λοιπόν

1 Like