Grip Inc

Ο 1ος είναι ο πιο Slayer-ίζων δίσκος, πιο κλασσικό thrash αλλά από τη δική τους οπτική γωνία πάντα, ο 2ος έχει μερικές industrial πινελιές θα έλεγα, ο 3ος ίσως να έχει μερικές πιο αδύναμες συνθέσεις (not!) αλλά έχει μέσα [I]αυτό[/I] οπότε…, ο 4ος είναι ο πειραματικός τους με πολλές ανανεώσεις και προσθήκες στον ήχο.
Δυναμίτες ίσης έντασης και τα 4 για μένα !

Ναι, ο Chambers ήταν ένα μοναδικό λαρύγγι και ήταν μεγάλη η απώλειά του.
Το punk background του ήταν που τον έκανε να ξεχωρίζει.
Η απίστευτη τσαντίλα με την οποία έφτυνε τους φοβερούς στίχους που έγραφε ήταν ανεπανάληπτη. Τραγική σύμπτωση, τη μέρα που έμαθα για το θάνατό του, φορούσα μπλούζα Grip Inc. :confused:
Ο Waldemar είναι πιο γνωστός ως παραγωγός (σε γκοθικ περισσότερο) και σαν κιθαρίστας είναι αρκετά υποτιμημένος. Πορωτικά ριφάκια και απίστευτα solos που σου καρφώνονται στο μυαλό. Οι μουσικές επιρροές του πρέπει να ήταν ιδιαίτερες, αν και Πολωνικής καταγωγής πάντα μού έβγαζε κάτι το βαλκανικό στο παίξιμό του, δεν ξέρω γιατί…
Εντάξει για τον Lombardo τί να πει κανείς. Ακούγεται από μίλια μακριά ότι παίζει αυτός. Το κουβανικό groove του είναι αξεπέραστο.

Βρήκα μερικά ωραία, σπάνια βιντεάκια -->

http://www.youtube.com/watch?v=lZOjVwr9dOs
http://www.youtube.com/watch?v=ZdaGiiegBYM
http://www.youtube.com/watch?v=fJO7iBxus5c (και μια πρέζα από Raining Blood…)

edit: Η σύνδεσή μου έδειξε χαρακτήρα και με πέταξε έξω.
Μου λέει εμμέσως πλην σαφώς να σταματήσω να φλυαρώ ποστάροντας και να διαβάσω λίγο…

Γαμώ την πουτάνα μου, ακούω τώρα το Power of Inner Strength και έτσι μου ρχεται να βγω έξω και να πλακώσω στις σφαλιάρες όποιον βρω μπροστά μου. ΟΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

kanw quote ton eauto mou (gia toso pato milame dld) :lol:, alla to parakatw post mou me ekfrazei apolita akoma kai simera

Να το προεκτείνω λίγο;

Και τα Solidify - Incorporated είναι έπη γιατί στέλνουν την πλειοψηφία των μουσικών για βρούβες. :smiley:

otan eixe bgei to solidify fwnaza enan simfoititi mou sto spiti patra gia aragma tavli kai kafe. Panta kataligame na kopaniomaste ipo tous ixous tou album se ena dwmatio 17 m^2. apo tin alli to teleutaio tous den me epeise idiaitera pote!

Wtf, γιατί.

e mallon einai ligo fliaro gia mena, den kserw!

Ομολογώ ότι δεν είμαι αντικειμενικός μ’ αυτό το δίσκο γιατί ήταν η πρώτη επαφή μου με τους Grip Inc. και ακόμα και τώρα τον θεωρώ το αποκορύφωμά τους. Τώρα την περίπτωση κάποιος που τους ήξερε απ’ τα παλιά τους να το βρίσκει φλύαρο την καταλαβαίνω, αλλά και πάλι δεν τη συναντώ συχνά. Κάθε άλλο.

POWER OF INNER STRENGTH υπερ-τελειος δισκος ! ΑΥΤΟ επρεπε να ειχαν βγαλει οι Slayer μετά απο το Seasons…

είχαν σαρώσει στη ριζούπολη. μεγάλη έκπληξη

Καταπληκτικές στιγμές που ίσως έχω μεγαλοποιήσει μέσα στο μυαλό μου. Θυμάμαι τον χαμό που γινότανε μπροστά στη σκηνή, με το moshing της εποχής, με τους ακούρευτους εξαμήνου, με την ατάκα παντού «θα δούμε Dickinson!». Θυμάμαι τον Chambers στο χείλος της σκηνής να ξελαρυγγιάζεται κατακόκκινος, με το ιδρωμένο λοφίο του απλωμένο στο πρόσωπό του. Κλωτσούσε στον αέρα τα μπουκάλια που του πετούσαν. Θυμάμαι τον Lombardo να σολάρει, να τα χτυπάει όλα ταυτόχρονα, να κλαίνε μανούλες. Στη διασκευή του ?Paint It Black? πάθαμε πανζουρλισμό. Ήταν τέλεια και πολύ θα ήθελα να ακούσω ένα bootleg.

Δεν ξέρω γιατί οι Grip Inc. ποτέ δεν έγιναν τεράστιο όνομα. Πιστεύω ότι το άξιζαν, αν και η δισκογραφία τους δεν ήταν άριστη. Το ?Power Of Inner Strength? είναι πραγματικά ουμπερμνημείο, τέλειο, αξεπέραστο. Τα επόμενα ακολούθησαν φθίνουσα πορεία, χωρίς βέβαια να πέσουν κάτω από ένα άλφα επίπεδο. Τα ακούω όλα ευχάριστα. Ειδικά το ?Nemesis? έχει φοβερές στιγμές μέσα. Το ?Scream At The Sky? είναι ένα από τα αδικημένα αγαπημένα.

Θεωρώ τους Grip Inc. την πιο επιθετική μπάντα όλων των εποχών. Ο punk τσαμπουκάς, η δυναμική της μουσικής, τα ανατολίτικα ή τα λιτά και αραιά riff του Sorychta, τα εκρηκτικά γυρίσματα του πιο ελεύθερου Lombardo ήταν χαρακτηριστικά που μπορούν να ζηλεύουν όλοι οι ευέξαπτοι της παγκόσμια σκηνής. Από τους Deicide μέχρι τους Slipknot κανείς δεν «βαράει» τόσο αποτελεσματικά. Θεωρώ ότι οι Grip Inc. βρήκαν την τέλεια συνταγή ώστε να σε πείσουν να πιάσεις τον διπλανό σου και να τον κάνεις τόπι.

συμφωνω με τον vicvega σε ολα. το συγκροτημα οντως δεν ετυχε καλυτερης εκτιημσης απο το κοινο αλλα οχι απο ολους μας. τους ειδα το 99 στο dynamo και πραγματικα εσπειραν kai με εναν σεληνιασμενο lombardo να διαλυει στο τελος τα τυμπανα του.
το scream at the sky ειναι στο κινητο μου και παιζεται καθε φορα που ειμαι γυμναστηριο…:smiley: ειναι και μενα το αγαπημενο μου μαζι με το hostage to heaven.

Προς τους τρεις αποπάνους και γενικά όποιον έχει δει Grip Inc.

FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU

:lol::lol::lol:

νανανανανανα…

Ωραίος ο Vic Vega ! Ζηλεύω…

Ok λοιπόν, όποιος δεν το πήρε το bootleg μόνο με pm :slight_smile:

…όποιος ξέρει ποιο είναι το τελευταίο τραγούδι ας πει (κάτι με bastard είναι προφανώς).

Το αγαπημένο μου κομμάτι τους θα λεγα είναι το [U]Privilege[/U]. Φοβερή εισαγωγή, συγκινητικός Dave, ριφάρα με συνοδεία πλήκτρων και όπως πάντα εξαίρετος Gus.

τι μπανταρα ρε πουστη μου!!

Υπαρχει και φωτογραφικο υλικο για οποιον ενδιαφερεται!Απο ολο το φεστιβαλ.Βεβαια δεν ειμουν και μπροστα μπροστα και οι φωτο ειναι σχετικα μακρινες αλλα φαινονται τα μελη.Οι φωτος ειναι εκτυπωμενες,πρεπει να εχω καπου και τα αρνητικα τους.Οποιος θελει μου λεει και βρισκομαστε καπου και τις εμφανιζει και αυτος για την παρτυ του

\m/ \m/

Α, ναι! Υπάρχει και αυτό:

http://www.rocking.gr/reviews/flashback/Grip_Inc_-_Power_Of_Inner_Strength/1722/