Grotesque

Ρε μαλακα, ειπαμε 5 σελιδες θρεντ θες να το κλεισεις πριν την ωρα του… Κανα ωραιο νεκρο κοριτσακι δεν σου κανει???

Πολύ gore η τελευταία φωτο :-s Μαμάκααα

Ε παιδιά αμα δεν αντέχετε το γνήσιο, καθαρό και ανόθευτο grotesque δεν σας φταίω εγώ να ουμ’… Εντάξει, ίσως το παράκανα λιγάκι, αλλά η ώρα ήταν η κατάλληλη και ο καθένας μπαίνει υπ’ευθύνη του εδώ μέσα.

:lol::lol:

Ε!
Ξυπνήστε, είναι αμαρτία να θαφτεί τέτοιο θρεντ.
Συχνά μπαίνω στο τόπικ και το ξανακοιτάω από την αρχή.8)

Συνεχίζω με κάτι πολύ μέηνστρημ grotesque.

Clive Barker είναι ο άνθρωπος για τέτοιου είδους πράγματα :stuck_out_tongue:
Hellraiser ταινίες όποιος δν έχει δει να δει!
Πάρτε.


[/SPOILER]

Αυτό το έχω σε φιγούρα!!!

Μάλλον ξέφυγα λίγο ε? Αυτά παρα είναι μακάβρια?

Λίγο ναι. Και επειδή το γκροτέσκο έχει μια καλλιτεχνική ιστορία απο πίσω του, και μια αισθητική, δε σημαίνει απαραίτητα πως γκροτέσκο = αηδιαστικό. Κάποια απ’ αυτά που έβαλες παραείναι κάπως, είπαμε. Τα έβαλα σε σπόιλερ λοιπόν, αν και καλό θα ταν να δούμε κάποια απο τις εικόνες στις πρώτες σελίδες του θρεντ και να θυμηθούμε πως μπορεί κάτι να είναι ανατριχιαστικό χωρίς να έχει ούτε μια σπιθαμή gore μέσα του.

απο μια ταινια μικρου μηκους του salvador dali με τιτλο un chien andalou

Aha.
Συγνώμη :bounce:

Βάλτε και άλλες ρε :naughty:

Goya - Ο κρόνος που τρώει τα παιδιά του;

Αυτός ο πίνακας με στοιχειώνει από τότε που τον είδα… Πραγματικά πολυ διεστραμένος ο Goya.

Σπόιλεεεεεεερ:blink:
Από 8 χρονών που το είδα πρώτη φορά έχω εφιάλτες μ’ αυτό το πράγμα:p

Ο Ανδαλουσιανός σκύλος είναι συνεργασία Bunuel - Dali, 15 λεπτά ταινία σουρεαλισμού που για να καταλάβω ορισμένα πράγματα (κ πάλι όχι όλα) χρειάστηκε να τη δω 4 φορές. :stuck_out_tongue:

χααχαχαχχαχα…ναι αυτο το εχει…

Ε ναι ήταν κ οι 2 παρ’τον έναν κ βάρα τον άλλον οπότε η συνεργασία ήρθε κ έδεσε! :lol:

(πλάκα κάνω φυσικά - σημαντικές προσωπικότητες της τέχνης αμφότεροι :wink:)

Off topic τέλος. Πάμε σε έργα πάλι

Μια εικόνα που μάλλον μου’κανε αρκετή εντύπωση:

Ένας φωτογράφος που πραγματικά ταιριάζει γάντι στο θρεντ… Joel-Peter Witkin. Πραγματικά, εδώ μιλάμε για περιπτώσεις που η τέχνη φτάνει στα άκρα. Εντελώς όμως, ο τύπος χρησιμοποιεί αληθινά πτώματα για τις φωτογραφίες του (τα ξεθάβει με άδεια απο νεκροταφεία!), καθώς και παραμορφωμένους ανθρώπους, τρανσέξουαλ και άλλα τέτοια! Έβλεπα τις προάλλες ένα άλμπουμ με φωτογραφίες του και είχα μείνει με ανοιχτό το στόμα. Και να πεις πως αυτά που κάνει είναι κακότεχνα. Όχι! είναι εκπληκτικές φωτογραφίες, απο άποψη τεχνικής, σύνθεσης, κλπ. Τι να πει κανείς.

Τέλος πάντων, μια που τα έργα του είναι ο ορισμός του θρεντ, ας ποστάρω μερικά χαρακτηριστικά…






ναι…ο witkin ειχε αναφερθει και πιο πισω και τον εψαξα και επαθα πλακα…ενας αλλος που εγω εδω θα τον εβαζα…ειναι ο γνωστος και αγαπημενος μας Η.R.GIGER8)

[SPOILER]


[/SPOILER]

Ξέρω το ψιλοξεθάβω αλλά είναι ωραίο θέμα!
Ένα βιντεάκι με Grotesque αρτ, φωτογραφία και ζωγραφική, και φυσικά περιλαμβάνει και τον giger!

[SIZE=“4”]http://www.youtube.com/watch?v=unIkV2v6pdU[/SIZE]

Και μια Grotesque ταινία, θα έλεγα είναι το Silent Hill… Ε?

θεικο βιδεακι…τα σπασε