Groups καί genres ένοχες απολαύσεις

Ο Μάγγας, εν τω μεταξύ, πριν αρχίσει να χάνει μέρος τη φήμης του, με τα χρυσοποίκιλτα και τα τουρμπάνια, υπήρξε ένας από τους πιο αξιοσέβαστους κλαρινίστες. Μέγιστος δεξιοτέχνης, άφησε εποχή, ωστόσο, μετά τις cult εμφανίσεις του, ήταν αναμενόμενο να αντιμετωπίζεται ως γραφική φιγούρα, παρότι παραμένει τεχνικά άψογος (αν και αρκετά «φλύαρος» πια).

Αναφορικά με τον Bathory παραλληλισμό, θα μπορούσα να αραδιάσω τουλάχιστον 20-30 τραγούδια ακόμη, που ταιριάζουν υφολογικά, αλλά φοβάμαι ότι το topic θα πρέπει να μετονομαστεί σε «Δημοτική μουσική και Heavy Μetal αναφορές» ή κάτι τέτοιο, επομένως, το αφήνω ως έχει.

3 Likes

Χμμμ…

7 Likes

Έχω γονατίσει με αυτήν την αλληλουχία σχολίων.

Κατα τα άλλα βλέπω ξεσαλωσατε. Muy bien, muy bien.

5 Likes

Εγώ ρώτησα, πάντως, αλλά δεν διευκρίνισες.

Αμαρτίαν, ουκ έχω!

2 Likes

παμε σε μια ακομα απολαυση λοιπον…

και γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε

image

6 Likes

Ψηφίζω ξεκάθαρα “Μολυβιά” από τον Μανώλο, που έχει κι εντελώς heavy metal στίχους.

3 Likes

Ακούω χωρίς ντροπή και με καμάρι κλαρίνα.
Σε πανηγύρια πάω και περνάω τέλεια.
Το ηπειρωτικό κλαρίνο, αν και στο συνεχές κουράζει, είναι και επικό πως να το κάνουμε.
Τώρα ενοχες απολαύσεις είναι η Dua lipa και οι Kings ειδικά στην προηγούμενη 5ετια.
Αυτα. Προφανώς και δεν ντρέπομαι για ότι οτιδηποτε μου αρέσει και το ακούω.

4 Likes

Πολύ πολύ καλό κομμάτι, φοβερός ρυθμός και beat και τα γυναικεία στο στο ρεφραιν. Αν ήταν με αγγλικό στίχο και σε άλλη αγορά θα ήταν υπερχιταρα παντού

Την ανεφερα την Dua Lipa, χαιρομαι που δεν ειμαι ο μονος που εκτιμαει.
Εχει φωναρα το κοριτσι. Ξερω οτι οσο τρου και να το παιζει, και ο @shadowking69 ειναι φαν.
Βεβαια ακομα δεν εχω διευκρινισει αν του αρεσει για λογους που δεν εχουν να κανουν με την φωνη της.

Γαμαει η συνεργασια Κορνελλ με Τιμπαλαντ.

Νομιζω οτι το ποστ σου ειναι για θρεντ με τιτλο “τι αλλο ακουτε εκτος απο μεταλ” :stuck_out_tongue:

4 Likes

Ενα αλλο λεγαλο συν του gigi ειναι η πολυμορφικοτητα του, οτι στιχους θες κολλας
Τωρα ειμαι gigi baby
Φωναζει τονομα μου ο Φλιπερ
Με παιρνουνε αυριο οι Κλιπερς
Θελει να τζαμαρουμε ο Robert Fripp ε
Ταχω παιξει απτις πολλες τις φριμπες
Δεν κανει να πιω αλλες μπιρες
Ριχνω φαπες σεθνοσωτηρες
Σπαω του μυαλου τις αλυσιδες
Για μενα τραγουδαγανε οι Τρυπες
Στο Μητσοτακη δινω πιπες
and so on and so forth που λεει ο Ζιζεκ

Ισχύει, ως έναν βαθμό. Το γράφω στην επόμενη παράγραφο που δεν παραθέτεις!

@38aris: Θες να γίνουμε φίλοι;

Θα μπορούσα να γράψω πολλά, όμως ίσως άλλη ώρα.

Να κάνω μια ‘‘παρατήρηση’’ μόνο -την οποία την έχουν επισημάνει αμέσως/εμμέσως και άλλοι, αλλά κομμάτια να γίνει, ας γίνω και γω λίγο ‘‘περίεργος’’:
Όπως το αντιλαμβάνομαι, άλλο guilty pleasures, μπαντών/τραγουδιστών/κτλ που είναι αμφιβόλου ποιότητας (με ότι κριτήριο και αν το πάρει κανείς, ‘‘αντικειμενικό’’, υποκειμενικό, κοινή γνώμη, το ‘‘legacy’’ τους κτλ κτλ) και άλλο μπάντες/καλλιτέχνες που απλά δεν μας αρέσουν/τους θεωρούμε υπερτιμημένους/δεν είναι η φάση μας anyway… γιατί με ένα γρήγορο scroll down πέτυχα Running Wild, Dolly Parton, Toυρνά, Ρακιντζή, Κατσιμιχαίους, Μπλε, η γενικότερη pop των 80ς :stuck_out_tongue: κτλ που λες οκ, κάπου ώπα :stuck_out_tongue: , λίγο common scense ρε παιδί μου, αυτά σίγουρα δεν είναι ‘‘ένοχες απολαύσεις’’ όπως το εννοεί ο μέσος άνθρωπος…

Μιας και anyway, ο τίτλος είναι ‘‘Groups και genres ένοχες απολαύσεις’’, ίσως θα έχει περισσότερο ενδιαφέρον να παιχτεί έτσι μπαλίτσα -δεδομένου ότι θα ακουστούν όντως actual κουλαμάρες-… εναλλακτικά, ίσως θα ήταν καλύτερο να γίνει ξέθαμα του ‘‘υπερτιμημένοι’’ ή νέο topic ‘‘πράγματα που ακούμε πλην μέταλ/ροκ’’…

Εγώ guilty pleassure πχ θεωρώ τον Psy, που έκανα ζέσταμα στο κλειστό της Νήαρ Ήστ το 2012 για εργασιακό και είχα το Gangman Style στο discman (είχα αγοράσει το single δηλαδή :p) να βαράει στο repeat, ώστε να μπω σε groove αγώνα :stuck_out_tongue: , ή τον Ζερβάκη από κρητικούς λυράρηδες -γιατί ακούω λίγα κρητικά, πολύ συγκεκριμένα πράματα όμως-, ο οποίος, πέρα από το περίφημο, αποκλειστικά για μύστες album, ‘‘Στην Εντατική’’ -με ένα από τα πιο γκροτέσκα σεφερλίδικα εξώφυλλα δίσκου παραδοσιακών κρητικών ever

Summary

image

, είχε μεγάλη απήχηση στην νεολαία των χωριών του Ηρακλείου και Ρεθύμνου αρχές 2000, καθώς 9/10 μαντινάδες του αφορούν τα ΕΚΑΜ, όπλα, επιδοτήσεις, 4χ4 και μεθύσια.

Μαζί τους ναι, σε μια φάση μου -που ακόμα δεν είχα ακούσει καλά καλά Maiden ή Metallica και ήδη τους θεωρούσα μπας κλάς :stuck_out_tongue: - άκουγα στα κρυφά Thor -και καραγούσταρα-
https://www.youtube.com/watch?v=P08oV8SS8xA
ενώ ένα μεγάλο μου guilty pleasure, ήταν το παρακάτω
https://www.youtube.com/watch?v=6Mj776YiPCU
, το οποίο απορρέει εμμέσως από ένα κινηματογραφικό, αιώνιο guilty pleassure μου, δηλαδή τις teen σχολικές/κολεγιακές κωμωδίες -και δεν μιλάω για American Pie, Superbad, Mean Girls και τέτοια ποιοτικά, εννοώ ότι έχει Hillary Duff, prime Linsday Lohan, Olsen twins, Amanda Bynes κτλ κτλ που αρχές/μέσα 00ς έβγαιναν ανά 10άδες το μήνα…

Εννοείται τα παραπάνω, ανά φάσεις μου, τα ακούω (και τα βλέπω) και τώρα καμιά φορά :stuck_out_tongue:

Ας προσθέσω από πρόσφατα το παρακάτω
https://www.youtube.com/watch?v=kffacxfA7G4
το οποίο τραγουδάω ασυναίσθητα εδώ και εκεί στο σπίτι ανά διαστήματα, ενώ έχει σχεδόν meme-ο-ποιηθεί από την δικιά μου και τους στενούς μας φίλους…

6 Likes

Φίλε @The_Black_League νομίζω ότι θα γίνουμε κολλητοί.
Τώρα είδα την αναφορά σου για Live Τζουγανάκη με τον οποίο είχα κόλλημα πριν καμία 12αρια χρόνια.
Τσεκαρετε το Μιλώ Μιλώ.
Το ακούω όταν έχω μερακλωσει επαρκώς και ξεφεύγω.

1 Like

Οτι εγραψες.
Συν αυτο

Εγω ημουν έτοιμος να ποσταρω αυτο

Γνησιο γκιλτι πλεζουρ του στυλ “ελεος ρε μαλακα τι ακους τωρα;”

3 Likes

Gangnam Style εχει 4.5 δις views πλεον στο YouTube.
Καμια 100αρια ειναι ανετα δικες μου

5 Likes
9 Likes

Κάποτε πρέπει να μπει και το χαχα σαν reaction το έχω ξαναπεί. :wink:

3 Likes

Μου πέταξε το fb το trailer του νέου fifa και έπαιζε από πίσω…

Αν το πετύχω στο ραδιοφωνο θα το δυναμωσω κ θ αρχισω το τραγουδι.

Αν κ μ θυμιζει ομορφες εποχες με πρωτους ερωτες δεν μπορω να σταματησω ν σκέφτομαι σκηνη ταινιας που ο σιριαλ κιλερ τεμαχιζει το θυμα του κ τραγουδάει αυτο το κομματι.

1 Like