Οι Guns N' Roses live 10 Ιουλίου στην 3η μέρα του Rockwave

Εγώ πάντως που είδα το November Rain από Rock in Rio (melodicrock), μια χαρά μου φάνηκε ο AXL…
Ίσως να φταίει το γεγονός ότι λατρεύω το συγκεκριμένο τραγούδι

Πρώτα απ’όλα μου φαίνεται γενικότερα αστείο το να λέει πως κάποιος δεν μπορεί να μιλήσει για πράγματα που ξέρει γύρω από τους Guns N Roses μη θίξει πρόσωπα και καταστάσεις.

Δλδ, έλεος όμως…Μην μου εκθέσεις ανθρώπους για να αλλάξω άποψη για τον Slash και τον κάθε Slash. Sorry φίλος, έχεις παρεξηγήσει. Σαν άνθρωπο δεν έχω καμία εκτίμηση σε κανέναν απ΄αυτούς. Τη σχέση έχει η μουσική?

Προσωποποιείς την κόντρα μεταξύ Axl και Slash όταν η κόντρα είναι μεταξύ Axl και όλων των υπολοίπων…

Live δυστυχώς έχω δει μόνο σε video. Το έχω πει από την αρχή στο live θα πάω και είμαι σίγουρος πως θα το ευχαριστηθώ αλλά έχω γνώση ότι βλέπω τους “Axl Rose Band” και όχι τους Guns N Roses μόνο και μόνο επειδή το λέει μια τυπική ονομασία.

Τα 2 Snakepit είναι αξιολογότατα και σίγουρα πολύ καλύτερα από το τίποτα του Axl. Επίσης, προσωπικά το Velvet Revolver το γούσταρα τρελά και ήμουν ο πρώτος που τους έκραξα για την κακή εμφάνιση στο rockwave.

Θες ντε και καλά να πείσεις τον κόσμο ότι οι Guns ήταν βασικά ο Axl. Ρε άνθρωπε, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ, εκτός και αν ΘΕΛΕΙΣ να πιστεύεις αυτό. Όσο ήταν η χαρακτηριστική φωνή του Axl,ήταν το παίξιμο και τα solo του Slash, ήταν τα punk στοιχεία του Duff και οι μελωδίες του Izzy.

Δηλαδή, ακόμα και το November Rain ή το Estranged που είναι συνθέσεις του Axl δεν θα ήταν ποτέ αυτά που είναι χωρίς τα solo του Slash που να χτυπιέσαι.

Επίσης, όλοι ξέρουμε κατα βάθος ότι σε 2-3 χρόνια θα είναι πάλι όλοι μαζί. Ξέρεις τι σου κάνει η γεροντική ανία και η έλλειψη λεφτών?

Δεν ειπα αυτο. Ειπα πως αν μιλήσω θα εκθεσω ανθρωπους που με θεωρουν φίλο τους και τους φιλους μου δεν τους εκθετω.

Απλα θα σου πω οτι ο Slash δεν ηταν ο Αγιος που ολοι θελουν να κανουν.

Εκανε πολλες μαλακιες, απλα δεν μαθευτηκαν ποτε. Ο αλλος τις εκανε και το φωναζε.

Για αλλη μια φορα δεν φαινεσαι να γνωριζεις καταστασεις. Η κοντρα ειναι μεταξυ Axl και Slash.

Ο Duff δεν σχολιάζει ποτέ και τρέχει πίσω από τον Slash. Είναι φοβερός στην δουλειά του αλλά σαν χαρακτήρας επηρεάζεται πολύ εύκολα.

Ο Izzy έπαιξε σε σχεδόν 10 συναυλίες με τους νεους GN’R οποτε δεν φαινεται να εχει μεγαλο προβλημα με τον Axl.

Για τον Adler γαμα τα. Τον εδιωξαν οι αλλοι και αυτος νομιζει οτι τον εδιωξε ο Axl.

Αν δεν γνωριζεις, μην επιμενεις.

Δεν προσπαθω να σε πεισω αν πρεπει να λεγονται Guns N’ Roses ή οχι, αυτο είναι δικό σου θεμα. Αλλα μην μου λες για συναισθημα οταν δεν τους εχεις δει καν…

Για τα Snakepit δεν θα πω τιποτα παρα μονο οτι δεν τα στηριξαν ουτε οι ιδιοι οι οπαδοι των Guns.

Η πρωτη συνθεση των Snakepit είχε μεσα τρια μελη των GNR… Πηγε άπατη…

Δεν θα γραψω περαιτερω επιχειρηματα εδω.

Για τους Velvet δυστυχως δεν εχω την ιδια αποψη. Ηταν ενας καλος δισκος, αλλα οχι να το γουσταρω τρελλα

Δυστυχως, εκεί τελείωσε ο πρωτος δισκος των VR για μενα…

Ελπιζω ο δευτερος να ειναι πολυ καλυτερος γιατι θα εχουν δεθει σαν συγκροτημα και ειναι λογικο να γραψουν καλυτερα.

Με είδες να λεω πουθενα οτι Guns ήταν μονο ο Axl?

Εγω μεγαλωσα με τους GN’R. Αλλα οσα και να λες, η συνθετικη δυναμη των GN’R ήταν ο Izzy και ο Axl. Ο Slash έγραφε τα σολο στις μελωδιες των δυο. Η πλειονοτητα των τραγουδιων ηταν Izzy και Axl.

Και για μενα, το γεγονος οτι ο Izzy παιζει στην ιδια σκηνη με τα νεα μέλη των GN’R λέει πολλά για την επιλογή του Axl.

Δεν αμφισβήτισα ποτέ την αξία και την προσφορά του Slash μέσα στους Guns.

Την αμφισβήτισα εκτός Guns. Με λίγα λόγια ο Slash αναδείχτηκε σαν κιθαρίστας μέσα από την συγγραφική δύναμη των υπολοίπων και το αντίστροφο.

Αν περίμενε να γίνει γνωστός μέσα από τις συνθέσεις των Velvet, γαμα τα…

Αντίθετα με τα νέα τραγούδια των Guns, εμένα δεν μου λείπει ο Slash, ένας άνθρωπος που έχω λατρέψει (κάτι που θα καταλάβεις αν μπείς στο σπίτι μου με την πρώτη ματιά). Και αυτό μου λέει ξανά πολλά.

Απο το στομα σου και στου Θεού το αυτί…

Το ότι δεν μου λείπει ο Slash από τους νέους GN’R, βάση αυτών που έχω ακούσει και δεί, δεν σημαίνει ότι δεν θα ήθελα να τον ξαναδώ στην ίδια σκηνή με τον Axl…

Θα ήμουν τρελλός να δηλώσω κάτι τέτοιο.

=D> =D> =D> =D> =D>

πες τα χρυσόστομε

=D> =D> =D> =D> =D>

Γιατί ομώς καθόμαστε και χολοσκάμε, για κατι που θα γίνει ? Θα γίνει θα το δούμε - θα το κρίνουμε. Αντι να την πολυψαχνουμε με το ποιος φταίει, μπορούμε να ακούσουμε εναλακτικά groups απο τον ίδο χώρο. Bl. Starwood, Ηανοι Rocks, Crashdiet, Crucified Barbara, Quireboys κτλ… είναι κρίμα να πουλιέται το well oiled 5e και να μην το παίρνει κανείς !

Ρε παιδια θα τρελαθω… Απο τη μια γκρινιαζουμε οτι δεν γινεται και τιποτα σπουδαιο στην Ελλαδα και απο την αλλη οταν τολμησει να πει καποιος οτι ερχεται θαβουμε του κερατα! Ειμαι σιγουρος οτι ακομα και οι AC/DC να ερχονταν που τοσο παρακαλατε μερικοι, παλι θαψιμο θα επεφτε. Αλλα αυτα μαλλον τα εχουμε ξαναπει…

Τι να σας πω ρε παιδια, εγω νοιωθω πολυ ευτυχισμενος που ειδα περσυ Velvet Revolver και θα ενοιωθα τελεια αν καταφερνα να δω και τους Guns φετος. Βλεπετε παιζουν και εδω στη Γλασκωβη στις 21 Ιουλιου αλλα δυστυχως σημερα που πηγα για εισιτηρα ακουσα αυτο που φοβομουνα στα χειροτερα ονειρα μου… sold out απο τις πρωτες κιολας μερες!! Ισως τελικα οι ελληνομεταλλαδες να ειμαστε οι πιο εξυπνοι ανθρωποι του κοσμου και να εχουμε δικαιωμα να τα ισοπεδωνουμε ολα ενω ολοι οι αλλοι που κανουν τα sold out ειναι ηλιθιοι και προβατα…

Πργαματικα δεν ξερετε ποσο σας ζηλευω… και τι δεν θα εδινα για ενα γαμημενο εισητιριο αλλα δυστυχως δεν μπορεις να εκτιμησεις κατι αν πρωτα δεν το χασεις. Πιστευω ειλικρινα πως καθενας που δηλωνει οπαδος της μουσικης τους θα το μετανοιωνει συνεχεια αν δεν τους δει εστω και μια φορα live. Και δυστυχως ημουνα πολυ μικρος το 1993 για να ειμαι στο ΟΑΚΑ…

Αντιστοιχα πιστευω πως θα το μετανοιωνει ακομα οποιος οπαδος των Sabbath δεν τους ειδε περσυ (παρα τις οσες μπουρδες ακουγονται) αν δες τους εχει ξαναδει live καπου στο εξωτερικο. Ή μηπως πρεπει να ξαναθυμηθουμε ποσα καραγκιοζιλικια ακουγονταν και περσυ πριν τη συναυλια για τον Ozzy…???

re --πανε εξω απο το SECC και ατομα θα τα πουλάνε τα εισητήρια… :stuck_out_tongue: ρωτα και για ακυρώσεις !!! εγω έτσι είχα δεί RUSH !

Ναι, βασικα αυτο σκοπευω να κανω, ειναι αλλωστε το μονο που μου μενει πλεον… :cry: 37 λιρες εχει, και 50 δινω αλλα δεν ξερω αν μπορω παραπανω… Τουλαχιστον αν δεν βρω ελπιζω να ακουγεται εστω και λιγο απ’εξω χαχα!! :lol:

lol… yparxoun threads gia alla group allou mesa sto forum :stuck_out_tongue: edw milame gia th synavlia twn guns… ki opws oles oi synavlies ston kosmo… se kapoious tha aresei… se kapoious oxi… an kai thewrw pws phgaineis poly prokatilimenos kai den kanei kalo… ase na pane oi fans na goustaroun toulaxiston… esy allwste thewreis oti xoflhsan… tsampa to tattoo :stuck_out_tongue: lol…

kai kati allo… pote den katalava giati atoma pou den goustaroun ena sygkrothma asxolountai mazi tou kai den pane na asxolithoune me kati allo… (auto den paei se sena rockavlon - xeroume poso megalos fan eisai - HSOUN kapote… alla se olous tous allous pou krazoun)

estw oti o rockavlon exei kai mia douleia na kanei… kai goustarei… den goustarei tha paei… oloi oi alloi ti zori travate? asxolitheite me autous pou goustarete ki afhste tous guns kai tous velvet sthn isyxia tous…

oso gia to eishthrio pou thes na pareis Thorgal… na sou euxithw kalh epityxia… giati kati filoi mou sth souhdia proxtes den vrhkan tipota… oute ston xwro… oute sto ebay… well… good luck again

Cheers mate!!! :wink:

http://cgi.ebay.com/GUNS-N-ROSES-Glasgow-Standing-ticket_W0QQitemZ6634648286QQihZ012QQcategoryZ16067QQssPageNameZWD1VQQrdZ1QQcmdZViewItem
99 $. dhladh kamia 60ara ??? ante kai se kalh meria !

pane kai mexri 300 $ !!!
http://search.ebay.com/search/search.dll?from=R40&satitle=guns+glasgow

kalh tyxh an kai nomizw na xei kai oksw :stuck_out_tongue: mono rush kai acdc den eixe :stuck_out_tongue: kai uk paizoun mpolika dates - kai sto megalo hall tou secc…

Filhse mou th lebentomana POLH !!! mexri na ksanarthw gia CULT !

Πήρα κι εγώ!!! Πανευτυχής δε θα πει τίποτα. Πρώτη φορά δίνω 45Ε με χαμόγελο μέχρι τ’αυτιά! Στο Tickethouse θα τα έχουν παίξει…
See ya to the Paradise City (Terravibe!) guys!

kalispera se olous…

eimai apo autous pou xarikane poly gia tin synaulia kai pira eisithrio ap tous protous :slight_smile:

diabazo edo , alla kai se alla forum, to kraximo pou peftei apo orismenous… :?:
paides, opoios goustarei erxetai , opoios den goustarei , den erxetai - min prospathei omos na peisei ki allon kosmo na min erthei legontas malista anakribeies…

olo paraponiomaste oti den ginontai megales synaulies stin Ellada kai otan ginontai tis krazoume …eimaste foberoi! persi stoys Black Sabbath ta idia, tora me tous GnR ta idia…
To 93 , otan oi Gnr htan sta kalytera tous, tous kraksame asxima , tin idia xronia irthan oi Metallica kai tous kraksame ki autous os “florous”!!! :roll:
kai ola auta apo kapoious “eidikous” , dhmosiografous, mousikous, koinous anthropous poy einai leei “pragmatikoi rockades kai kseroun apo kalh mousikh” kai dinoun “odhgies” sto koino na akoune sigrotimata poy einai pragmatika rock kai oxi emporikes bandes opos oi GnR , Metallica ktl giati einai leei poulimenoi sto xrima… ta sigrotimata pou proteinoun bebaia ta akoun mono oi idioi, ante kai oi siggeneis tous :smiley:

to exo barethei auto ta teleutaia 15 xronia…sto eksoteriko anakoinonetai oti tha paiksoun oi GnR h’ esto o Axl Rose kai h banda tou kai ginontai sold out se 1 hmera h se 1 ora! emeis edo oi polykseroi ta snobaroume…
Oti kai na leei o kathenas o Axl htan einai kai tha einai enas ap tous megalyterous MOUSIKOUS stin istoria tis rock…telos! an den goustarete ayta pou leei , tin eikona tou ktl MHN TON KANETE KOLLHTO SAS, einai aplo…an sas aresei h mousikh elate! den sas aresei , min erxeste einai aplo…
einai monadikh eukairia kai gia toys pitsirikades allakai toys palioterous na akousoun live merika ap ta kalytera kommatia tis rock istorias …
eimai apo autous pou goustaroun trella tous palaious Guns , me autous megalosa alloste… makari kapoia stigmh na ksanaenothoun, alla mexri tote…as apolausoume to simera… oi neoi GnR exoun grapsei episis kala kommatia, ta live tous fetos einai MONADIKA kai deixnoun mia poly kala demenh banda… ti allo theloume??

oso gia tin kontra Axl-Slash , einai gegonos oti o Axl exei faei olo to kraksimo ta telytaia 13 xronia kai gia tin dialysh kai gia tin anamonh toy neou cd… e, kai?? opoios gnorizei ti exei symbei , gnorizei…kat eme ftaine oloi to idio kai oxi mono o Axl…omos mono o Axl apedeikse oti mporei na synexisei na ftiaxnei mousikh antaksia ton palion Guns …ayto min to ksexnate…prosopika oi Vr den me epeisan, oi protoi Snakepit htan kalyteroi…

It s all about music…osoi goustarete elate na tin akousete apo konta stin malakasa…oi ypoloipoi: it s ok , pali filoi tha eimaste…apla pisteuo oti tha xasete kati monadiko…
sorry gia to megalo keimeno

φερε παγάκια - στο αεροπλάνο μου -you’re so fired - που έιναι το παρτυ οοοεοοο ?
Xaxaxa …ντακς. Θα πάμε, αλλα και να μην πηγέναμε- το ένα και το αυτό…
Οποιός είναι τόσο τυφλός, ώστα να του πουλάνε οπαδιλίκι και συναυλίες 1ώρας Sabbath , 30 λεπτών W.stripes κτλ και να το δέχεται, μπράβο του.

Εχωντας δεί τους Guns πριν 2 βδομάδες, έχω να πώ οτι είναι οκ, αλλα τπτ το σπουδαίο. Ενώ AC/DC πραγματικά, ήταν το καλύτερο πράγμα που είδα ποτέ !
Απλά, απλούστατα. Εκτος απο μεταλοποιμήν, είμαι και οπαδός !

ac/dc den erxontai omos, opote bolepsou me guns gia fetos :smiley: :smiley:
kai protimo na do Sabbath esto gia mia ora para KATHOLOU…
kai protimo na do GnR (milao gia to 93) me mish ora akoustiko set para KATHOLOU.
kai episis protimo na do fetos GnR , para na min tous do katholou…tha exo kai tin eukairia na sygkrino me tin synaulia tou 93 :wink:

Για τις επιτυχίες και τις αποτυχίες ενός συγκροτήματος είναι υπεύθυνα ΟΛΑ τα μέλη του! Δεν θα υπήρχαν οι Doors έστω αν οποιοσδήποτε από τα μέλη τους ήταν απών ή ήταν άλλος στη θέση του, ούτε οι Pink Floyd, ούτε κανένας. Το θέμα είναι η χημεία όλων των μελών… Δεν θα έβγαιναν οι δισκάρες των Guns’n’ Roses αν έλειπε έστω κι ένας από το συγκρότημα εκείνη την εποχή. Είναι οι δυνατότητες όλων των μελών μαζί, συνδυασμένες, που φτιάχνουν το τελικό αποτέλεσμα!

Στο πρόσφατο βιβλίο με τις συνεντεύξεις του Bono, έλεγε “πως θα μπορούσα να γράψω όλα αυτά τα τραγούδια αν δεν είχα τον Edge? Εγώ είμαι κουλός στην κιθάρα, έχω την έμπνευση, άλλα μέσω του Edge γίνεται μουσική. Η επιτυχία ενός τραγουδοποιού είναι το κατά πόσο μπορεί να κρατήσει τη μελωδία που εμπνέεται καταρχάς, αυτούσια στο μυαλό του, μέχρι να την κάνει ήχο ο οργανοπαίκτης.”
Αρα, δεν θα μπορούσαν να υπάρξουν οι Guns χωρίς τον Slash, τον Mutt, τον Izzy, τον Axl. Ακόμα κι ένας να έλειπε, απλώς δεν θα ήταν οι Guns που έγραψαν ιστορία.
Και το συγκρότημα που τραβάει στο χρόνο είναι αυτό που τα μέλη του διατηρούν τις σχέσεις τους στα επίπεδα τα αρχικά. Έστω και κάτι να χαλάσει στο feeling μεταξύ τους, αυτόματα πέφτει και η μουσική τους ποιότητα (με εξαιρέσεις φυσικά, διότι κάθε κανόνας έχει εξαιρέσεις).

Εγώ τους είχα δει τους Guns το 93, και φυσικα ήταν απίστευτοι! Δεν ξέρω όμως κάποιος που έχει δει εκείνη τη συναυλία, αν αξίζει να πάει να δει τη φετινή… Για όποιον όμως δεν τους έχει δει, επιβάλλεται να πάει. Ο Axl στη σκηνή είναι (ακόμα) απίστευτος. Έχει πάντα αυτό το πάθος στις ερμηνείες του, είναι εκπληκτικός!

Το μονο κοινο που εχουν αυτοι με τους θρυλικους gnr ειναι το ονομα και τιποτα αλλο…καλυτερα να ονομαζαν gnr τους velvet revolver…

ευχομαι σε οσους παμε να απολαυσουν την συναυλια :wink:

Οχι, με την μουσικη που εβγαλαν οι Velvet Revolver δεν αξιζουν το ονομα Guns N’ Roses.

Το οτι εχουν τρια πρωην μελη των GN’R δεν σημαινει οτι και η μουσικη ειναι ανταξια.

Το μονο που θα πω ειναι οτι εβαλα το There Was A Time σε φανατικο οπαδο του Slash και το λατρεψε. Που για μενα σημαινει οτι οι “νεοι” GN’R το “εχουν” ακομα…

ο AXL me ton Izzy egrapsan to 80 tis 100 twn tragoudiwn twn Guns N Roses… o Slash symmeteixe se arketa apo auta grafontas ta solo opws px sto Coma … o Matt den htan sto arxiko sxhma kai den symmeteixe sthn syggrafh tragoudiwn twn GNR… AXL & Izzy emfanizontai fetos mazi sthn eurwpaikh periodeia twn GNR - no comments loipon

to 93 tous eida dyo fores live… osoi euxaristithikan th synavlia tou 93 na nai sigouroi pws fetos mallon tha perasoun kalytera… me thn proypothesh na xwnepsoun prwta pws den tha doume ton Slash sth skhnh alla kapoious allous antaxious kai axiologous kitharistes.

H synavlia pou eida fetos htan makran poly kalyterh apo tis dyo synavlies pou eida to 93. Prwton giati o AXL einai xaroumenos kai se kalh forma kai fainetai… deuteron giati h fwnh tou einai arketa kalyterh apo oti sta lives tou 93, triton giati to group paizei san group kai fainetai poso goustaroun auto pou kanoun ki epipleon logos gia na dei kapoios auth th synavlia einai gia na akousei ta kainouria tous tragoudia… Better, Madagascar, IRS, There Was a Time, Chinese Democracy… anamenoume enan apisteuto disko… na ste sigouroi gi auto…

Για να λήγει η κουβέντα, γιατί έχει αρχίσει και κουράζει αφάνταστα!!

1.Να είστε σίγουροι ότι φέτος θα δούμε έναν Axl να προσπαθει (κι ίσως να τα καταφέρει) να αποδείξει ότι δεν έχει ξοφλήσει ερμηνευτικά.
2. Να είστε σίγουροι ότι θα προσπαθήσει να αποδείξει τα παραπάνω ερμηνεύοντας τραγούδια απ’τα “περασμένα μεγαλεια”.
3. Να είστε σίγουροι ότι θα προσπαθήσει ν’αποδείξει ότι αυτοί είναι οι Guns του 2006.
4. Να είστε σίγουροι ότι δεν πρόκειται να είναι καλύτερη συναυλία από το '93.
5. Να είστε σίγουροι ότι και το '93…δεν ήταν καμμιά φανταστική συναυλία!!!

THE END