Haken - Fauna

ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Θα μπορούσα να πω ότι είναι η πιο υπερτιμημένη σύγχρονη prog μπάντα, αλλά αφενός οκ δεν είναι τόσο κακοί, αφετέρου σιγά το μεγάλο κοινό που έχουν. Σίγουρα τους βρίσκω βαρετούς.

Μόνο Haken ρε… :stuck_out_tongue:

1 Like

De gustibus κολοκυθόπιτα. Εγώ ακούω και τους δυο και είναι win-win η κατάσταση

1 Like

Ξέχασα να πω ότι μάλλον συμφωνώ μαζί σου στο πρώτο μέρος και ότι σίγουρα σε ζηλεύω για το δεύτερο.

Όπως έγραψε και κάποιος σε σχόλιο στη σελίδα μας στο FB, μετά από 7 άλμπουμ και όσα έχουν κάνει ακόμα τους “ανακαλύπτουμε” εδώ.

2 Likes

Ασε γιατι θα τους ξαναεβλεπα αυριο Πραγα μαζι με BTBAM , αλλα ειμαι Ελλαδα λογω οικογενειακων υποχρεωσεων

Εγώ θεωρούσα τους Haken καλούς theater κλώνους. Όταν τους είδα live σαν σαπορτ στον Devin, εκτίμησα τα 70s Prog στοιχεία τους κι άρχισαν να μου αρέσουν περισσότερο. Το Fauna ήταν πολύ μεγάλη έκπληξη για μένα!

Παρα τον ενθουσιασμό μου πάντως, δεν έχω πάθει την ζημιά που έχει πάθει ο Χρήστος. Στο δεύτερο μέρος του άλμπουμ, βρίσκω στιγμές που είναι απλά οκ.

Αν μου έλεγε πάντως κάποιος ότι από Haken, Katatonia, Klone, Hypno5e, Riverside και Ne Obliviscaris θα μου άρεσε περισσότερο το Haken, θα τον θεωρούσα τρελό, θα έλεγα Αδύνατον. Κι όμως…

1 Like

Riverside εξαιρουμένων, και Klone που συμπαθώ πολύ, τα άλλα τρία δεν συνεπαίρνουν. Η έκπληξη θα έρθει από αλλού φαίνεται…

Θα κανω μια χαζη ερώτηση… που το ακούτε ολόκληρο?

Ρε γμτ μέχρι στιγμής αδιάφορο μου φαίνεται, αλλά μήπως κρίνω πολύ γρήγορα με 2-3 ακροάσεις;
Εκτός topic συγγνώμη.

Τα οφίτσια το έχουν πριν την κυκλοφορία :stuck_out_tongue:

Είμαι team Caligula’s Horse αλλά με αυτά που γράφετε ξερογλείφομαι

εμείς η πλέμπα έχουμε ακόμα μέχρι τις 3 Μαρτίου

1 Like

Δεν το είχα συνειδητά στο μυαλό μου, αλλά Ν Α Ι

Καλύτερη φωνή στο prog και πραγματικά ΣΤΙΧΑΡΕΣ

Dark Hair Down και δεν είμαι καλά

Ακριβώς τα συναισθήματα μου για Haken :joy:

Caligula’s Horse

Με φώναξε κάνεις??

1 Like

Μολις ξεκινησα κανονικη πρωτη ακροαση…

3 Likes

Λοιπόν , το ακούω όλοι μερα.
Είναι ένας πολύ διαφορετικός δίσκος απο τους προηγούμενους, εδώ αφήνουν την θρασίλα των προηγούμενων κυκλοφοριών και ακολουθούν πιο μελωδικά/Ντρίμ θιατερικά μονοπάτια.Εμένα προσωπικά μου αρέσει αυτή η αλλαγή, νομίζω τους ταιριάζει και ελπίζω να την διατηρησουν παρακάτω. Γενικά ένας πολύ καλός δίσκος , θα μπεί σίγουρα στο ροτέσιον τον ακροάσεων μου για πολύ καιρό.
Βάζω ένα 8.2/10 (και δε βάζω εύκολα βαθμούς… :rofl: :rofl:)

2 Likes

To περιμενα οτι θα ειναι δισκαρα , αλλα κλασικα οσο το ακουω τοσο καλυτερο γινεται… Εχουν παντα ενα τροπο να μη μενουν στασιμοι και να γραφουν κομματαρες…

1 Like

Και μια πολύ ωραια συνέντευξη με τον πληκτρά απο τον @Outshined

9 Likes

Εχουν ενα ενθουσιασμο οι Haken σε αυτο το αλμπουμ, το ομολογω. Σε προσωπικο επιπεδο παντως εξακολουθουν να με κανουν να νιωθω το απολυτο τιποτα, δεν υπαρχει καμια συναισθηματικη εμπλοκη. Τα παιξιματα οκ ειναι υπερτεχνικα, η παραγωγη αρτια, οι συνθεσεις ειναι πιο περιεκτικες στο πρωτο μισο. Αν ειχα να προσαψω κατι πολυ αρνητικο θα ηταν αυτα τα Gentle Giant σημεια, που ενταξει γκωσαμε η αληθεια ειναι - σε ποιο σημειο σταματανε, οταν θα φτασουμε τη μιση δισκογραφια; Υπαρχουν κι αλλοι τροποι να κανεις πολυφωνιες χωρις να ξεπατικωνεις.

1 Like

Για ποια πολυφωνικά σημεία μιλάς;

1 Like