Hannibal (TV series)

μηδέν οι ώρες τους

τελευταια στο nbc λογικα. Καπου θα το βολεψουν σε κανα amazon, netflix. Παντως πρεπει να σταματησει επιτελους αυτο με τις σειρες του Fuller.

Κι εγώ δεν πιστεύω ότι θα φάει οριστικό φούντο.

Μακάρι να πάει νέτφλιξ. Θα ανοίξει και άλλο η αφηγηματικότητα (μιας και το νέτφλιξ δεν έχει τόσα κολλήματα όσο το NBC) και θα παίρνουμε και ολόκληρη τη σεζόν να παίζουμε μπάλα.

Κατά τ’ άλλα, χωρίς να έχω δει ακόμα το τρίτο επεισόδιο, τα δύο πρώτα με κούρασαν πάαααρα πολύ. Ναι, γουστάρω ακόμα, γιατί εικαστικά η σειρά είναι αλλού αλλά πρέπει να μπει ένα φρένο σε αυτόν τον υπερβολικό σουρρεαλισμό. Ειδικά αυτές οι σταγόνες αίματος που πέφτουν σε θεόαργη κίνηση, μου φαίνονται βασανιστήριο πλέον.

Συμφωνάω με Καιζερ. Μ αρέσει πολύ η σειρά αλλά όλη αυτή η ψυχεδέλεια και τα οραματα και δεν ξέρω τι, πλέον κατάντησαν κουραστικά. Η θα τρώνε η θα τριπάρουν. Πλεον σε διάφορες σκηνές παίζει και ff.

Οχι αλλα ελαφια… φτανει :Ρ και χαζοι να ημασταν το καταλαβαμε οτι ειναι συμβολισμος :Ρ… Κατα τα αλλα ο Mikkelsen δεν εχει αντιπαλο… 0 οι ωρες του NBC οπως ειπωθηκε απο πανω… μακαρι να βρει αλλου στεγη (netflix :papas: :papas: ) γιατι θα ειναι πολυ κριμα να κοπει μια τετοια σειρα… αναμενουμε με αισιοδοξια…

Άλλη μαλακια απο δω, χάσιμο χρόνου, απλά ξαναπαίζουν το σενάριο της ταινίας. Και εκει που είχαμε τα ελάφια τώρα πρήζουν μπάλες με τα σαλιγκάρια σε κάθε επεισόδιο. Απογοήτευσή.

Τα 2-3 τελευταία επεισόδια του πρώτου μισού της σεζόν ήταν πολύ καλά. Δεν με πείραξε που έπαιζαν πάλι το σενάριο της ταινίας, αφού και αυτή στο βιβλίο βασίστηκε και ούτως ή άλλως ή ταινία ήταν μεγάλη πίπα, οπότε τη διάσταση που έδωσε η σειρά , την καραγούσταρα. Ειδικά το τελευταίο επεισόδιο του πρώτου μισού (το 7ο) ήταν μεγαλειώδες.

Η έναρξη του κεφαλαίου “Red Dragon” που έγινε με το 8ο αφήνει τεράστιες υποσχέσεις για εκ νέου μεγαλεία.

Εν ολίγοις τα τελευταία 3-4 επεισόδια απέδειξαν γιατί αυτή η σειρά γαμάει (προσπερνώντας τις σουρεαλιστικές αηδίες των πρώτων επεισοδίων) και ελπίζω να την πάρει κάνα καλό κανάλι και να τελειώσει όπως πρέπει.

Συμφωνώ, το βασικό πρόβλημα της σαιζόν ήταν ότι τα 4 πρώτα επεισόδια θα έπρεπε να ήταν 2, αν και προσωπικά δεν με χαλάει η ψυχεδέλεια. Από εκεί και πέρα απογειώθηκε πάντως. Στο 8 που ανοίγει και η ιστορία του Red Dragon, θετική εντύπωση κάνει η στυλιστική αλλαγή. Σαν να “βρομίζει” λίγο η σειρά, αν και ήδη κάποια σκηνικά στην Ιταλία διαφοροποιούνταν από το"κλινικά αποστειρωμένο" στυλ του δεύτερου κύκλου.

Μεγαλειώδες το δεύτερο μισό της σεζόν, μεγαλειώδης δράκος, μεγαλειώδες φινάλε, μεγαλειώδης σειρά.

νομίζω κερδίζει το βραβείο της πιο τίμιας σειράς για φέτος

είχε τις κοιλίτσες του αλλά στο σύνολο, ακόμα και αυτές μοιάζουν ανούσιες… η σειρά ήταν από την αρχή ώς το μεγάλο φινάλε σχεδόν άψογη, delivered σε τεράστιο βαθμό αυτό που ακριβώς περίμενες και υποσχόταν… μεγάλες ερμηνείες, σπουδαίες στιγμές, μεγάλος Δράκος.-

κρίμα που σειρές τύπου mr robot -το απόλυτο πυροτέχνημα- συνεχίζουν και το Hannibal μένει ορφανό

Θα γαμούσε μια 4η σεζόν με όλα αυτά που επακολουθούν :wink:

θα μου λείψει πραγματικά

αδιανόητο το τελευταίο πεντάλεπτο και μάλλον ο τρίτος κύκλος παρά το χαλαρό ξεκίνημα τερματίζει πιο μπροστά από τον δεύτερο. Μακάρι σε 1-2 χρόνια να πάρουν τα διακαιώματα της σιωπής και να το ξαναβάλουν μπροστά.

Ειμαι στο 10ο της 3ης. Εχω δει 5-6 φορες το Red Dragon (την ταινια). Υπαρχει κανας λογος να συνεχισω να βλεπω αυτο το σιριαλ; θα μου δωσει κατι παραπάνω απο εδω και στο εξης περα από το “σπασιμο” της ταινιας σε επεισοδια;

το τελος της σειρας:)

Συν του ότι είναι περίπου 500 φορές καλύτερη από την ταινία.

Εχω δει τα 6 πρωτα επεισοδια και δεν εχω ενθουσιαστει.
Εχει βεβαια μια αισθητικη και ο δανος την περισσοτερη ωρα ειναι απολαυστικος, αλλα δεν μου εχει κανει ακομα το κλικ.

Ποιας σεζόν?

Sent from my D5803 using Tapatalk

Το κομμάτι της εμφάνισης του “Κοκκινου Δράκου”, για την ώρα, δεν το λες καλυτερο από την ταινία.

Γενικά, το σίριαλ είχε ενδιαφέρον μέχρι τώρα (και εναν εξαιρετικό πρωταγωνιστή που μετά από αυτό σβήνει τον Χοπκινς σαν Χανιμπάλ) παρά τους κουραστικους ρυθμούς του αλλα το τελευταίο του μέρος δεν έχει τίποτα [B]καινούργιο[/B] να μας πει για την ώρα. Όσο το βλεπω απλα μου δημιουργήθηκε η αναγκη να δω την ταινια ξανα. Τεσπα, δυο επεισόδια εμειναν… βλεπουμε…

για μενα δεν ηταν δυσκολο να τοπαρει τη ταινια (το red dragon, οχι το manhunt που ηταν ταινιαρα) γιατι τη ταινια τη θεωρω για το μπουτσο, οποτε αυτο που λεει ο καηζερ, μια 500 φορες καλυτερη εκδοχη της ταινιας και ενα ασυλληπτο τελευταιο 10λεπτο

Tι φινάλε ω θεοι!