Hardcore/Deathcore/-core κυκλοφορίες

Γενικά δεν είμαι και πολύ του είδους αλλά αυτοί εδώ οι τύποι μου έχουν τραβήξει την προσοχή από το in the eyes of fire του 2006 και από τότε έχω φάει ένα κόλλημα με την πάρτη τους. Το καινούργιο τους άλμπουμ ονομάζεται darkness in the light…

[B]Unearth - darkness in the light[/B]

…και από ότι βλέπω δεν πρέπει να τους έχετε και σε μεγάλη εκτίμηση εδώ μέσα αφού δεν βρήκα και πολλές αναφορές :stuck_out_tongue: Γενικά έχουν πολλές κλασικοχεβιμεταλικες μελωδίες που θυμίζουν καργα maiden κάτι που φαντάζομαι χαλάει αρκετούς φαν του είδους. Anyway το καινούργιο τους κυμαίνεται στο στυλ του προηγούμενου τους the march όπως και του κλασικού και πιθανόν καλύτερου άλμπουμ τους the uncoming storm. Επίσης τα καθαρά φωνητικά που έτσι και αλλιώς δεν χρησιμοποιούσαν και τόσο πολύ, εδώ λείπουν εντελώς.

το 2009, είχα ανοίξει θρεντ γι’ αυτούς:p Αλλά δε ξέρω τι έχει απογίνει, πρέπει να βρίσκεται στον πάτο του φορουμ. Παλιότερα ήταν από τις ελάχιστες metalcore (με την γνωστή “κακη” εννοια) μπαντες, που μ’ αρεσαν. Πλεον εχω πολυ καιρο ν ακουσω, αλλα δε καιγομαι κιολας

Βασικά γαμάνε αρκετά άσχημα. Τους είδα πέρσυ το Δεκέμβρη στο Βερολίνο και μια χαρά τα σπάσανε και τα κάνανε πουτάνα όλα!

σαν να μου φάνηκε καλύτερο απο το προηγούμενο(1 κουτση φορα που το ακουσα)

Λοιπόν την προσοχή σας κυρίες…

Μέχρι προχθές οι βολιώτες [B]Eternal Hated[/B], αν και συμπαθείς, μουσικά δε μου έλεγαν τίποτα και δε μ’ άρεσαν γενικότερα… Φυσικά παίζαν πάρα πολύ καλά, απλά το metalcore δε θα’ λεγα ότι είναι και το είδος μου…

Από προχθές όμως, τους ακούω όλη μέρα. Ο λόγος? Τα παρακάτω τρία κομμάτια:

[B]http://www.youtube.com/watch?v=YrBfec88hkk (exception consequense)

http://www.youtube.com/watch?v=5S3hPvbGf1Q&feature=related (back ass)

http://www.youtube.com/watch?v=Gy72ncaJxZo&feature=related (boem)[/B]

Μαλάκα [B]WTF!?!?![/B] Oι τύποι έκαναν στροφή 1800 μοιρών με τρομέρες μα τρομέρες και πλουσιότατες συνθεσάρες από ένα μείγμα [B]converge, cursed, deathbed[/B] και ότι άλλο σκοτεινό και παρανοικό μπορείς να σκεφτείς, πολύ πιο αλητικά δοσμένο κυρίως λόγω της ολοδικής τους παραγωγής. Τα κομμάτια ανήκουν στο επερχόμενο diy/self released [B] “26:48 minutes of life”[/B], του οποίου ανελαβαν εξ ολοκληρου την ηχογραφηση, μιξη, μaster. Μαλακες ακουστε τα κομματια.

πολύ καλή δουλειά!:!::blink:

[B]αν και oldschool hardcor-ας, πορώθηκα ακουγοντάς τους…[/B]8O8O8O

[I](έτσι -να μην λένε πως η χώρα μας δεν βγάζει μπαντάρες…Απλώς, αυτή η αναθεματισμένη δυστοκία promotion μας τα χαλάει!)[/I]:-k

:open_mouth: :open_mouth:
Τέλειοι!!! θέλουμε τέτοιες μπάντες εδώ!!! :smiley:

και ΒΟΛΟΣ. που σκατά μαζεύτηκαν τέτοια μυαλά σε μια μπάντα εκεί πέρα!!!

8O

thx worst.

ps. Promoting σε σχετικό (γνωστό) blog atm. Αξίζει τον κόπο

Τρομερα κομματια παιδιά. Οποιος δε τα τσεκαρει κανει απλα κακο στον εαυτο του. Μιλαμε για μελλοντικο ελληνικο δισκο αποκαλυψη!

Τους θυμάστε τους Trash Talk? Βγάζουν νέο EP.

[B]Trash Talk[/B] - Awake EP

Αποτελείται από 5 κομμάτια που διαρκούν συνολικά μόλις 9 λεπτά, διάστημα όμως ικανό για να καταλάβεις ότι έχουν εξελιχθεί ως μπάντα. Μέσα στην πώρωση και την οργή χώνουν κάποια απίστευτα groovy σημεία. Για ρίξτε μια αυτιά οι οπαδοί του hardcore punk.

[B]Awake[/B]
[B]Blind Evolution[/B]

Salonica μεριά! τα δικά μας τα παιδιά…
σε λίγο καιρό βγαίνει το full length!

:wink:

Όντως το πάνε καλά οι παλίκαροι. Respect!

Έχεις μπροστά σου μια εντελώς άδεια μέρα, αλλά καταφέρνεις και ξυπνάς από τις 8.30. Τι να κάνεις ανοίγεις τον υπολογιστή και σερφάρεις σε κάθε σαιτ που έχεις στα αγαπημένα μέχρι που πέφτεις πάνω σε σε αυτό το εξώφυλλο

και από κάτω υπάρχει η εξής περιγραφή deathcore/thrash metal/hard rock. Συνεχίζεις να ψάχνεις για λίγα στοιχεία μιας και δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις και βρίσκεις τα εξής επικά.

[I]GoreGazm is a metal band from Pretoria, South Africa, formed in 2011 by Heine van der Walt. Their first album ‘The Aporkalypse’ contains 12 tracks about the slaughter of mankind by the alien race known as the pig-people from the planet Zorg.[/I]

Και αν η πουτάνα η περιέργεια δεν έχει ξυπνήσει ακόμα η συνέχεια τις αδείαζει έναν κουβά νερό στα μούτρα

[I]The year is 2086, Planet Earth is under attack by an unknown alien force referred to as the pig people from Planet Zorg. In an assault led by the pig-lord General Barbatus, the space-pigs slaughter millions of people within the first few hours, and broadcast an ultimatum to the human race. Submit to slavery or die. [/I]

Ε μετά από αυτό δεν θέλεις και πολύ.

Για καλή μου τύχη το άλμπουμ υπήρχε σε streaming. Αυτό που άκουσα 1) γαμάει 2) είναι σε φάση Kvelertak αν πρέπει να το περιγράψω κάπως, απλά οι black metal επιρροές των πρώτων εδώ αντικαθίστανται από τους Ministry. Τα φωνητικά είναι μεταξύ σχισμένων hardcore και… γουρουνίσιων (οι Pig people που λέγαμε παραπάνω). Μικρή διάρκεια, το άλμπουμ κυλάει νεράκι και είναι απίστευτα πορωτικό.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι ακριβώς το σωστό thread αλλά δεν ήξερα που ακριβώς να το ποσταρώ. Και για όσους η πουτάνα περιέργεια έχει ξυπνήσει για τα καλά εδώ είναι το άλμπουμ σε full streaming :stuck_out_tongue:

http://goregazm.bandcamp.com/

Η πουτάνα περιέργεια χτύπησε τη δικιά μου πόρτα στα σίγουρα πάντως! Χαχαχα! θα τσεκαριστεί σύντομα!

Mη τολμίσετε και το προσπεράσετε. Εξαιρετική ελληνική προσπάθεια, και από τους κορυφαίους δίσκους του είδους μαζί με το φετινό integrity και kickback. Live μαθαινω ότι τα παιδιά έχουν αρχίσει να σκωτώνουν. Γενικά κοιταξτε μόνο στο quote τι λέω πως θυμιζουν και σεκφτείτε ότι είναι στο πιο αλητικό και screamo κάπως. Πολυ πλουσια κυκλοφορια ρε παιδι μου πως το λενε.

rip noob τσεκαρεις σιγουρα

Ντροπή σου που λες πως τα…προσπερνάμε τα ([SIZE=“3”]Α-Ψ-Ο-Γ-Α[/SIZE]) παιδιά! :stuck_out_tongue:

[B][SIZE=“5”]Μπαντάρα! [/SIZE][/B]Και ΛΟΓΟΣ να υπερηφανευόμαστε κι άλλο για την ελληνική σκηνή μας ([I]φάτηνε αγγλοσαξωνάκια και λοιποί δήθεν[/I]!)
Αν σκοτώνουν λέει; [B]Αμ δε το ξερες; [/B]Μετά το πέρας συναυλιών τους, όσοι θέλουν να μας ψάξουν, θα μας βρούν στο Α΄Νεκροτ. Αθηνών ([I]ναι ναιαιαιαι μπαν θα φάω τώρα για το αισχρό και ηλιθιοδέστερα νοσηρότατο- όσο δεν πάει άλλο- χιούμορ μου, αλλά τι να κάνουμε… η ευθύνη ανήκει αποκλειστικά στους Ε.Η. που δεν θα μας κάνουν -ευτυχώς!- ποτέ τη χάρη να βάλουν νερό στο κρασί τους και γίνουν…σοφτ θινγκ[/I])!

…ΤΟ ΚΑΛΟ που σας θέλω, μην παραλείψετε το [B]Δανέζικο διαμάντι[/B]:

…που μετά κάμποσες ακροάσεις, δεν τον χορταίνω με τίποτα: [B]ΑΓΑΠΑΜΕ!!![/B]

Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι γαμεί ο δίσκος αλλά νομίζω πως δεν κολλάει εδώ μέσα. Καθαρό Thrash/Death θα έλεγα…

μετα από χρόνια καθυστέρησης (μπορεί και 3) κυκλοφόρισε επιτέλους, στο τέλος του 2011, το άλμπουμ από τους δικούς μας (και πολύ καλά φιλαράκια) [B]RIVALS![/B]. [B]Make your own path[/B] ο τιτλος, απο αγγλικη εταιρία.

παρτε ενα δειγμα για να καταλάβετε περί τίνος μπομπας προκειται.
[B]

Η μπάντα πλέον δεν υπάρχει. (Αποτελείτο από μέλη των xfor no reasonx, και πλέον μέλη τους, μαζι με μέλη απο γνωστες μπαντες της αθηναικης σκηνης δοκιμαζουν την τυχη τους σε powerviolence project. To νου!)

[CENTER][B][SIZE=“5”]Ο δισκος σκωτωνει[/SIZE][/B][/CENTER]

(πολυ ευρωπαικος/αμερικανικος ηχος)

Ψήγματα Thrash έχει απλώς…
Βασικά, είναι καθαρόαιμος [B][SIZE=“3”]Deathcore[/SIZE][/B] ([I]με έμφαση το -“κορ”) [/I]δίσκος!!! :wink: