Καλυτερη Hardcore μπαντα

Ότι ξεχωρίζω και θυμάμαι: Kickback, Purgatory, Out For The Count, Ultimhate, Providence, Terror, Knuckledust, Arkangel, Lifeless, First Blood, You Must Murder, Integrity, Biohazard, Stampin’ Ground, Hatebreed, άντε να πούμε και Rise Of The Northstar (απλά και μόνο για το στυλάκι τους εμφανισιακά)!

Όπως ειπώθηκε από κάποιον παραπάνω, Blood For Blood. Μεγάλη αγάπη!

http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=20644&highlight=hardcore

??? Καλά φτιάχτηκε και [B]ξεχωριστό θρεντ[/B] γι αυτό; Άρα μιλάμε έχουμε κομπλέ Φορουμ-άρα δηλ.;;; Αυτά παθαίνεις αν χάνεις επεισόδια, τελικά…:D:)

…και παίδες, για να’χουμε το ερώτημα -μιας και σας βρίσκω καλοπληροφορημένους σχετικά- γνωρίζει κανείς τι απέγιναν αυτοί οι [B]six string suicide[/B] ; Τέλη '90 πήρα τον δίσκο τους ([I]piss the world around[/I])
αλλά ουδέποτε κατάφερα να τους δω λαϊβ! Αναρωτιέμαι και για αυτούς: :-s :-k

[B]DISHARMONIC:[/B] By Your Side

Οι disharmonic διαλυθηκαν το 2007, και μέλη τους (από τα πιο συμπαθητικά κι ενεργά με κάθε τρόπο στην εγχώρια σκηνή) έφτιαξαν τους[B] faithreat[/B] και τους [B]my turn[/B]. Από τις καλύτερες ελληνικές μπάντες της φάσης, πολύ ενεργές τελευταία, οι μεν πρώτοι κινούνται σε thrash/hardcore/crossover μονοπάτια, οι δε δεύτεροι σε positive hardcore

Τους [B]faithreat[/B]δεν τους έχω ακούσει ,αλλά τους [B]my turn[/B] ναι -& το ντέμο τους γαμάει…:slight_smile:

Oι Hatebreed ποιο πολυ σε metalcore μου κανουν which I bloody hate:evil:

Οι angnostic που ειναι?
murphys law?
slapshot?
7seconds?
suicidal tendencies?
minor threat?
verbal abuse?
black flag?

Eλειπεστατο το poll…[-X

Προφανως μπηκαν μονο οι μπαντες που ξερουν οι μεταλλαδες:D

^^^ ε αφου οι χαρντκοραδες του φορουμ δεν κουνατε το δαχτυλακι σας τι περιμενες ? :stuck_out_tongue: :smiley:

χωρις να εχω πολλες γνωσεις στο αντικειμενο, θα πω 3 που μου αρεσουν πολυ, Agnostic Front (ελα ντε, ειναι δυνατον να λειπει αυτη η μπαντα ???), Warzone, και Blood for Blood !

Πωs τους ξεχασα τους warzone???#-o

Ντροπη!!!

Θα με στοιχειωνει για χρονια το φαντασμα του raybeez τωρα:D

Don’t forget the struggle,don’t forget the streets…

ρε φιλε λυσε μου μια απορια που εχω εδω και καμποσα χρονια, αλλα οπως προειπα δεν εχω πολυασχοληθει. οι Blood for Blood ειναι sharp-ηδες ή 88αρηδες ??

Ουτε το ενα,ουτε το αλλο:D

Hardcorαδες ειναι δεν ειναι σκιναδες για να χωριζοντε σε αυτα τα 2 που λες…Χαχα αυτοι ποιο πολυ χωριζοντε σε χορτοφαγους και μη :lol:

Περα απτη πλακα παντως οι περισσοτερες hardcore μπαντες στα 80’s που ειχαν και σκιναδες στο line up τους(agnostic front,warzone,7seconds…)ηταν πατριωτες αλλα χωρις ναζιστικες μαλακιες

Επισης οι blood for blood ειναι αρκετα αγαπητοι στους skinheads και στα λαιβ τους προφανως σκανε απ’ολα τα ειδη σκιναδων

Eλπιζω να σε διαφωτισα καπως

Eγω παντως τα πραγματα που ακουω απο hardcore ειναι αυτα που αναφερεις, κι οχι hatebreed, biohazard κτλ.

Απ ο,τι εχω καταλαβει ειναι οτι οσοι ακουνε thrash, crossover η ακομα και heavy (αλλα πολυ λιγοτεροι ακουνε hardcore) ακουνε τις μπαντες που ανεφερες.

Οσοι ειναι πιο κοντα σε πιο “συγχρονα” ακουσματα οπως Machine Head, Pantera και μετα γουσταρουν περισσοτερο τα του poll

καλά, όσοι είναι παλιοί userz ξέρουν ότι ο θρεντ στάρτερ ήταν κάτι παραπάνω από απλά ενημερωμενος περί hardcore και πανκ… Απλά ο τίτλος θα έπρεπε να είναι λιγότερο γενικός. Προφανώς και λείπουν μεγαθήρια όπως οι Adolescents, οι Black Flag, οι Bad Brains ή οι Agnostic Front κλπ κλπ.

ε,

Σε κλιμα χαβαλε παντα, μπαλιτσα δε λετε να μαθετε. Πιο εμπεριστατωμενα, επειδη μονο ενας δισκος απ τους Arkangel με κανει να νοιωθω λες κι ειμαι ο χουλκ, η μαγικη πενταδα ειναι Integrity, Raised Fist, Catharsis, Arkangel, Earth Crisis, με Cursed και Converge για μπαλαντερς. Kickback παροτι απειρος σεβασμος και ξυλο δε μου παει να τους συμπεριλαβω σε κοινη λιστα επειδη τους θεωρω ξαδερφια των Arkangel (καθοτι οι δευτεροι επηρρεαστηκαν απ αυτους).

Edit: Περι thread starter, επειδη ειδα ποιος ειναι, ο συγκεκριμενος ειναι υπερανω καθε κριτικης στο θεμα hardcore. Αυτο, σοβαρα.

΄Λοιπόοοοοοον!!!
Τσεκάρετε αυτούς:


και


και


Μετα απο τοσα χρονια μπορω επιτελους να πω οτι προκειται για πολυ κακη μπαντα.

Φολα Haymaker ειμαστε. Γενικα μετα απ’ το συγκεκριμενο ως μπαντα δε μου λενε και τοσα πολλα.

μετα το haymaker(δισκαρα) την ειδαν "θα γινω pantera στη θεση των pantera"
και επεσε το γελιο της αρκουδας

επισης καλοι οι terror και οι hatebreed(αν και απο αυτους εχω τεραστια παραπονα για τους τελευταιους βαρετους δισκους) αλλα οι merauder τους κανουν πλακα

[COLOR=“Indigo”]Βρε βρε 100% πλήρως κατατοπισμένους & ενημερωμένους (μουσικά και πληροφ.) σας βρίσκω![/COLOR] :slight_smile:

Πολύ ωραία!! Θέλω λοιπόν την αποψή σας για τους κατωθι -[I]εφόσον τους έχετε ακούσει/I- δίσκους:


[B]Hell On Earth - In Cold Blood[/B]


[B]Cause For Alarm - Cause For Alarm[/B]



[B]Who Dares Wins - Path Of Resistance[/B]



[B]Fixation On A Coworker - Deadguy[/B]



[B]Eclectic - Bloodlet[/B]


ΑΛΛΑ!!! Θα’μαι ειλικρινής: δεν πρόκειται βέβαια για μπάντες “πρώτης γραμμής” -[I]όπως π.χ. S.O.I.A., Hatebreed, Terror, MadBall[/I]- αλλά αναμφίβολα άφησαν το στίγμα τους στην ευρύτερη χαρντκορ σκηνή…

Το επομενο Bloodlet ειναι καλυτερο. Αν το πρωτο το λες δυναμη, το δευτερο ειναι ασφυξια σκετη.