Heavy - Power - Epic Κυκλοφοριες

τι γνωμη εχετε γι’αυτο???:-k

[/QUOTE]

Ποπο damien steele ,σκοτώνει λέμε το δισκάκι…

με όλο το σεβασμό, το πρώτο δεν πιάνει μία μπροστά στο υπέρτατο kingdom of lusitania. μετά το γυρίσανε σε πιό γιουροπάουερ αλλά όλα τους τα δισκάκια έχουν κάτι να πουν

Βρίσκεται αυτο που λές?

δυστυχώς όχι…

Excalion - High Time

ολοκαίνουγιο Excalion…

με αυτήν την μπάντα είχα μπερδευτεί αρκετά, ενώ γούσταρα απίστευτα το όλο στυλ τους και τον τρόπο που τραγουδάει ο τύπος είχα βρει πολύ λίγα τραγούδια που μου άρεσαν απο τα δύο προηγούμενα albums (με αποκορύφωμα temptation wasteland, dire waters και the wingman)
Προσωπικά, το High Time είναι πιο ολοκληρωμένο απά τα προηγούμενα albums με πιό έξυπνες συνθέσεις και όμορφα κομμάτια,
μάλλον αρχισαν να βρίσκουν το δρόμο τους…

μελοδικο power λοιπόν απο σουηδία http://www.myspace.com/excalion

Μου αρεσε το καινουριο αλλα νομιζω το προηγουμενο ηταν αρκετα καλυτερο

Τον δίσκο δεν τον έχω ακούσει αλλά τους είχα δει και τις δυο φορές που ανέφερες. Δεν ξετρελάθηκα αλλά δεν με χάλασαν. Αρνητικό η φωνή. Ενώ δεν είναι άσχημη χρειάζεται να την δουλέψει αρκετά.

Και μιας πιάσαμε Θεσσαλία θα ήθελα να προτείνω το Deliverance Of Soul του 2009 των Black Fate(από όσο θυμάμαι δεν έχει αναφερθεί)


Ωραίο, μελωδικό power-prog με επιρροές από Conception & Kamelot(Thorn In My Hand) , ωραίες μελωδίες, πιασάρικα ρεφραίν και με εξαιρετικές ερμηνείες στα φωνητικά. Ότι κοντινότερο στον θεό Roy Khan(υπερβολή ίσως). Προφορά, τεχνική, συναίσθημα τα έχει όλα το παλικάρι. Και παρά την ομοιότητα φαίνεται η διάθεση για κάτι προσωπικό. Τραγουδιστής των επίσης πολύ καλών και επίσης Λαρισαίων Innosense, πιο prog βέβαια αυτοί. Επίσης είναι εξίσου δυνατοί και στα λάιβ τους. Το δισκάκι έχει λιώσει από το Σάββατο που το τσίμπησα.
Για όποιον θέλει να ακούσει

δεκτη η αποψη σου αλλωστε εισαι γνωστης:wink: αλλα πιστευω αυτο που ειπα και σε προηγοθμενο ποστ οτι αμα ειχε το συγκεκριμενο δισκακι μια παραγωγη σοβαρη θα ηταν αλλιως τα πραγματα!!!

Κα-τα-πλη-κτι-κός δίσκος power/epic.Από το φεστιβάλ και μετά, δεν έχω σταματήσει να ακούω τους δίσκους τους.Κομματάρες όπως τα Molon Lave και Minas Tirrith, ελάχιστοι έχουν πλέον τ’αρχίδια να γράψουν!Και δεν μιλάω μόνο για την Ελληνική σκηνή!Όλος ο δίσκος είναι αριστούργημα.Και στο Cassiopeia τραγουδάει ο Βαγγέλης Μαράνης.Για μένα δίσκος της χρονιάς από τώρα.Εκτός αν βγάλουν δίσκο οι Spiritus Mortis(που απ’όσο ξέρω, θα βγάλουν το 2011) ή οι Steel Panther(που δεν ξέρω κάτι, αλλά δε νομίζω να βγάλουν πριν το 2020 :stuck_out_tongue: )

μεγάλο άλμπουμ!

Καινούρια κομμάτια στο myspace των Καναδών Striker. Το ντεμπούτο έρχεται!

http://www.myspace.com/listentostriker

δισκαρα το terra incognita, το λιώνω κι εγώ εδώ και 10 μέρες. και το προηγούμενο όμως γαμάτο είναι, κάπως πιο επικολυρικό.

τεράστιο album το arryan path…

Άλλο ένα

για το Άρρυαν Παθ.

Μπραβο ρε κι εψαχνα πριν καιρο να δω τι επαιξε με το full που θα βγαζαν!Iron kodex never fails,μια και μια οι μπαντες της:D

Iron Kodex?

Ε πείτε το τόση ώρα βρε παιδιά :!:

Πάω να τ’ ακούσω

^χεχε^

το EP είναι να αράζεις με μπύρες και κοπάνημα όλη την ώρα!

τα 2 καινούρια songs πολύ καλά, αναμένουμε με ενδιαφέρον

Ignitor “The Spider Queen” [2009]

Δεν ξέρω σε πόσων την αντίληψη υπέπεσε τούτος ο δίσκος (σε ένα σύντομο search στο φορουμ δεν βρήκα κάτι), αλλά μάλλον κάμποσοι θα δώσουν βάση διότι εδώ έχουμε φωνητικά από τον Jason McMaster των Watchtower. Μην περιμένετε όμως τεχνικούρες, προγκρεσιβιές και τα ρέστα, οι Ignitor είναι US power με όλα τα στοιχεία του ήχου αυτού. Η αλήθεια είναι ότι δε συνάντησα κάποιο αριστούργημα, αφού η παραγωγή είναι αρκετά μέτρια και ψιλοθάβει τις κιθάρες, ενώ και τα riffs γενικά θα μπορούσαν είναι καλύτερα. Όμως στα κομμάτια όπου καταφέρνουν να σταθούν πλάι στις φωνητικές ακροβασίες του ΜcMaster έχουμε πραγματικα δυνατά αποτελέσματα, τα οποία ακούτε σε κομμάτια όπως το ομότιτλο, το Magnum Opus, το Evil Calling και το Construct Of Destruction.

http://www.metal-archives.com/band.php?id=21597

στηρίζουμε Ignitor

Ξέχασα να σχολιάσω και το υπερ-καλτ, κακόγουστο-όσο-δεν-πάει-και-γι-αυτό-μας-αρέσει εξώφυλλο. :smiley:
A, και το γκομενάκι που έχουν στη σύνθεσή τους, not bad at all…