Iced Earth /Something Wicked Part 1 /Something Wicked Part 2

τι να σου πω ρε μητσο. αφου ξερεις οτι γουσταρω στονεροκαταστασεις. γινεται να μη το λατρευω; βρωμαει Burbon ρεεε!!!

θα επανελθω σε λιγες μερες επι του θεματος…

Αυτό που ξέρω είναι ότι γουστάρεις πολύ κάποια albums που οι μεταλλάδες της εποχής λάτρευαν να κράζουν!

π.χ. “Load”, “Jugulator” και λοιπές πατατούλες…

Πιστεύω ότι σημαντικότατο ρόλο παίζουν τα ακούσματα που είχες στην εφηβεία σου και δεν ήσουν αυτό που λέμε τυπικό μέταλλο! Για αυτό και είσαι πιο “ανοιχτός” σε όλα αυτά! :wink:

καλα ναι, δε το αρνουμαι. ε και το jugulator ωραιο ειναι. το demolition ειναι ομως το επος, το ξερεις.:stuck_out_tongue: ακουγαν πολυ machine head και industrial-ιες τυπου fear factory μαλλον (φαινεται απο την παραγωγη:p ).

τεσπα καλο το οφ τοπικ αλλα ας το σταματησουμε να μη χαλαμε τη κουβεντα. αν θες παντως ριξε κανα ποστ σε κανα priest τοπικ να συνεχισει εκει επειδη μετα βλεπω να το τραβαμε.

Εγώ πάλι αυτή τη μπάντα ποτέ δεν τη γούσταρα και ο μόνος λόγος που αγοράζω τα cd τους πλέον είναι ένας: Tim Ripper Owens. Πραγματικά απορώ πως είναι δυνατον να μπαίνει σε σύγκριση ο τραγουδιστής των Judas Priest με τον Barlow. Δέχομαι ότι κάποιοι οπαδοί της μπάντας έχουν συνηθίσει τον Barlow και γι’αυτό τον προτιμούνε αλλά όχι και να τον θεωρούν καλύτερο φωνητικά από τον Owens. Τεσπα από το άλμπουμ ξεχωρίζω τα “setian massacre”, “order of the rose”, “charge to keep”,“domino decree” και “ten thousand strong”. Έχει πολλές εισαγωγές αλλά όποιος τις βαριέται(και εγώ μαζί) τις προσπερνάει. Σαν σύνολο το θεωρώ καλό άλμπουμ και περιμένω να ακούσω και το δεύτερο μέρος.

Δεν νομίζω να είπαν ότι ο Barlow είναι καλύτερος σαν φωνή γενικά, αλλά και πάλι γούστα είναι αυτά!

Αλλά ότι ταιριάζει περισσότερο στους Iced Earth, αυτό ναι, πιστεύω ότι ισχύει! :-k

Ούτως ή άλλως, ο καλύτερος τραγουδιστής των Iced Earth ήταν ο John Greely! :metal:

Χα χα, όντως ο Greely μου άρεσε πολύ.

Από την μια δεν διαφωνώ, ο Barlow ταίριαζε κουτί στα άλμπουμ που τραγούδησε, στο κάτω κάτω ήταν γραμμένα στις δυνατότητες του. Από την άλλη στα δυο τελευταία δεν θα μπορούσε να τραγουδήσει με τίποτα.

Συμφωνούμε απολύτως! :thumbup:

Προφανώς το ερώτημα είναι γιατί δεν γράφει τότε ο Schaffer κομμάτια στο στυλ του Owens!

Γιατί αν θεωρηθεί ότι είναι γραμμένο στα μέτρα του, τότε πρέπει να φτάσουμε στην παραδοχή ότι δεν ερμηνεύει όπως θα έπρεπε… :-k

Ημαρτον! Ακομα και στο τοπικ της τελευταιας κυκλοφοριας των Iced Earth θα βρεθει τροπος να κραξουμε τους Metallica…

Ετσι μπραβο! Stormrider λεμε!

Χαχα! Δεν κράζουμε τους Metallica, το “Load” κράζουμε! :lol: :lol: :lol:

Για εμένα ο Owens στο τελευταίο μια χαρά τα ερμηνεύει. Όπως είπα και πριν το άλμπουμ παραδόξως μου άρεσε. Αν θες την άποψη μου, το θέμα είναι αν σε κάποιον αρέσει το στυλ που γράφουν τώρα οι Iced Earth. Αν περίμενε κομμάτια στο στυλ της εμπορικότερης τους Barlow περιόδου (για Ελλάδα, γιατί από ότι ακούω στον υπόλοιπο κόσμο το Glorious Burden καλά τα πήγε) μάλλον θα απογοητευτεί με την τωρινή τους στροφή (οι οπαδοί της πρώτης περιόδου μάλλον τους έχουν αφήσει προ πολλού). Άλλοι πάλι μπορεί να είναι οπαδοί όλων των δίσκων των Iced Earth. Άλλοι (όπως εγώ) οπαδοί του Ripper. Φοβάμαι όμως ότι αρκετές φορές συμβαίνει αυτό που γίνεται με όλα τα συγκροτήματα που αλλάζουν τραγουδιστή. Πολλοί οπαδοί κολλάνε σε κάποιον και μετά δεν δέχονται με τίποτα τον επόμενο, όσο καλός και αν είναι αυτός.

ΥΓ: Περιμένω πως και πως τον Ripper να γυρίσει στους Winter’s Bane.

Ναι ρε, με διαφορα τα παταει χαμω αυτα…

Απλα μου την εσπασε με τα πολλα ιντρος κλπ…

Και ενα τελευταιο που πρεπει να κρατησουμε: Ξεχαστε τους παλιους Iced Earth… Καμμια σχεση λεμε…

Δεν έχω ακούσει ακόμα το καινούριο, πάντως το glorious burden το θεωρώ πολύ καλό δίσκο.

μια μικρη διορθωση. ο matt εφυγε απο τους Iced Earth αφου γραφτηκε ο δισκος. ετσι εξηγειται το γιατι κολλαει το τωρινο υφος πολυ περισσοτερο στη φωνη του Tim. :slight_smile:

εγω παλι τον Ripper θα τον προτιμουσα σε μια αμιγως αμερκάνικη US χεβυ μπαντα. τωρα και στους Iced earth δε με χαλαει, αλλα ο Schaffer ρε γμτ εχει ερθει συνθετικα σε ενα τελμα. το ακους στα Demons & Wizards και στα 3 τελευταια Ι.Ε. οτι μπορει μεν να γραψει καλα κομματια, αλλα που ειναι τα stormrider, dante’s inferno, burnt offerings, violate, και ενα καρο αλλες κομματαρες της παλιας περιοδου;

edit: heart of a scre, εχεις ακουσει το Beyond Fear του Tim; πολυ αξιολογο, και εχει καμποσες κομματαρες μεσα. :thumbup:

Ναι, κάποια κομμάτια μου άρεσαν πολύ αλλά κάποια άλλα όχι τόσο. Περιμένω με ανυπομονησία το επόμενο.:smiley:

Framming Armaggedon.Και γαμω τα δισκακια?8) 8) 8)

μετριο προς καλο τελικα. τεινω προς το ‘απλα καλο’. ακολουθει ριβιου που εξηγω τα παντα.

μου άρεσε πολύ και όσο πάει μου αρέσει και περισσότερο.
και δεν το πολυπερίμενα να είμαι ειλικρινής.
Ωραίο artwork.
Θέλει αρκετές ακροάσεις.

Μολις εβαλα να ακουσω το καινουριο δισκακι και οφειλω να ομολογησω οτι τα 15 πρωτα λεπτα εχω αρχισει να λερωνω το βρακακι μου :smiley:

πιστεψε με το ακουσα πολυ. στην αρχη βασικα ημουν ψιλοενθουσιασμενος αλλα… τελικα τεινω προς το ‘χμ. καλο.’

ε οι iced earth πανε. εχουν να βγαλουν δυνατο δισκο απο το something wicked this way comes. κριμα.

Καλυτερο απο το Horror Show παντως…:-k