Iced Earth

ότι και να είναι πεθαμένοι είναι. μετά το dark saga είναι σε μόνιμη κατηφόρα.

Sorry κιόλας αλλά το τελευταίο το άκουσες;

+1 και απο μενα!

Πιο τελευταίο?? Εδώ θεωρεί κατηφόρα τα something wicked κ horror show!!!

θα μας ζητήσουν να γράψουμε στοίχους ή concept για τον επόμενο δίσκο?
διώχνουν παλι τον τραγουδιστή και κάνουν οντισιόν?
κάνουν το δικό τους φεστιβάλ που θα εχει μόνο μια στάση στην μαλακασα?

Οκ πάντα λέμε η μουσική είναι γούστο αλλά ε και λίγη αντικειμενικότητα δε βλάπτει :slight_smile:

για να μη γαμήσουμε το τοπικ όμως όποιος θέλει να συνεχίσει ας πάει εδώ: http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=1871&page=60&highlight=ICED+EARTH

:slight_smile:

edit:

νομίζω πρόκειται περί συνέντευξης να πω την αλήθεια αλλά δε ξέρω σίγουρα

βρε συνέντευξης. αλλά θα λέει ενα απο τα απο πάνω? :stuck_out_tongue:

Καλά, κ γω δε σκιζω κ τα βρακιά μου για τους iced earth της μετά burnt offerings εποχής αλλά ότι μέχρι το horror show βγάζανε πολύ καλά άλμπουμ, είναι γεγονός. Τώρα το τελευταίο δε το 'χω ακούσει!!!

τέλος πάντων… Οφ τοπικ εντ!!!

Δεν έχω τη παραμικρή ιδέα :stuck_out_tongue:

που φτασαμε… ο Αstaldo να μην εχει την παραμικρη ιδεα :p:p

Χαχαχαχαχα
Εεεεε μία φορά είπα να μην ασχοληθώ με κάτι και με τη μία κραξιμο!!!

τελικα μονο μια συνέντευξη του Randy Shawver βλέπω. αυτό ηταν? γιατι νόμιζα οτι θα ειναι κατι τωρινό για την μπάντα

http://www.rockoverdose.gr/news_details.php?id=14274

http://www.rockoverdose.gr/news_details.php?id=14275

[B]edit.[/B] Ο Jon ειναι παπαρας. τι έκπληξη!

Για τις μηνύσεις που έκανε η Century Media σε 7500 άτομα, επειδή κατέβασαν τα τελευταία Iced Earth και Lacuna Coil.

ICED EARTH?s Jon Schaffer comments on Century Media?s file sharing lawsuit:

?It has come to my attention that Century Media is suing fans over illegal downloads of (among others) our latest album ?Dystopia?. I felt it was important to clarify that we had no knowledge of this motion and were, sadly, not asked permission.

We all know the music industry is changing. We have been adapting to this m
odel by embracing legal streaming services such as Spotify and by bringing our music to places we have never played before by touring our proverbial asses off.

As much as we respect that the labels are having a harder time selling music, we feel this is a misguided effort and want to make sure our fans know we would have not given our consent would we have been asked.?

Λοιπόν ξεθάβω σαν καμένος οπαδός αυτής της μπάντας,
Το Dante’s Ιnferno είναι ίσως μαζί με το Victim Of Changes τα πιο πορωτικά τραγούδια που έχω ακούσει.

Επίσης να ρωτήσω αν αξίζει να ασχοληθώ με το The Crucible Of Man μιας και το είχα ακούσει μόλις 2 φορές παλιά και δεν μου πολυάρεσε. Έλεγα μήπως του έδινα άλλη μια ευκαιρία λόγω Barlow . :roll:

Και εγω καμενος ειμαι,ισως και κατι παραπανω.
Τον Barlow τον λατρευω,αλλα δυστυχως το The Crucible Of Man [B]ΔΕΝ[/B]…
Μακραν το χειροτερο νομιζω.

Σαν καμμένος και εγώ συμφωνώ με τον αποπάνω καμμένο…απλά…δεν

Εχω να το ακουσω απο οταν βγηκε, ναι, ειναι μαπα…

Μερικά κομμάτια από το Alive in Athens (και το operation mindcrime σφήνα) από γερμανική εκπομπή, χωρίς το “γυάλισμα”. Έχει ενδιαφέρον το ρετουσάρισμα που έχει πέσει

σε αυτό το σημείο θέλω να πω ότι το glorious burden είναι ένας πολύ καλός δίσκος, ότι το high water mark είναι ένα έπος, ότι το σημείο

[I]It’s over now we are retreating
I never thought that we’d be beaten
All this blood is on my hands
The thousands dead due to my plan
I am responsible, all of it is my fault
I thought us invincible
Is this gods will, after all?
I look across this blood soaked land
All this blood is on my hands
God forgive me, please forgive me
It’s all my fault, the blood is on my hands[/I]

στο τέλος προσφέρει ανατριχίλες ισάξιες ενός question of heaven και ότι παρ’όλα αυτά η καλύτερη ερμηνεία του Owens είναι στο framing armageddon, όπου έδωσε ψυχή και πνευμόνια σε ένα αδιάφορο κόνσεπτ, βλέπε “when stars collide” μετά το 3ο λεπτό, τι κάνει εκεί πίσω ο άνθρωπος.

αυτά είχα να πω ως γνωστός φανμπόης του ripper, κρίμα που τον Schaffer τον είχε πιάσει η μεγαλομανία του να βγάλει το δικό του star wars, ευτυχώς που βρήκαν τον θεούλη Stu και αναζωογονήθηκε η μπάντα. σε αναμονή του live dvd λοιπόν.

Ενδιαφέρουσα η προσέγγισή σου και μπορώ να πω ότι σχεδόν συμφωνώ με όσα γράφεις. Είμαι οπαδός της μπάντας, και όταν λέω οπαδός το εννοώ με τον ίδιο τρόπο που δηλώνω Ολυμπιακός. :lol:8)

Το Glorious Burden είναι πραγματικά ένα άξιο έπος με κορυφαία τραγούδια το Waterloo και το Attila (κατά την άποψή μου). Ενοείται η τριλογία δεν έχει προηγούμενο στο metal. ΕΠΟΣ! Δυστυχώς όμως το αλμπουμ θαύτηκε για πολλούς και διαφόρους λόγους.

  1. Πολλοί IcedEarthάκηδες ξενέρωσαν με τη φυγή του Barlow. Ο Ripper είναι θεός, αλλά για παλλούς Iced Earth=Barlow.

  2. Ο Schaffer κατηγορήθηκε για ψευτο-American-patriot κυρίως λόγω της μπαλάντας When The Eagle Cries και της εισαγωγής του άλμπουμ (ύμνος της Αμερικής). Η αλήθεια είναι ότι ούτε εμένα μου άρεσε η συγκεκριμένη μπαλάντα αλλά δεν νομίζω ότι αυτό το τραγούδι μπορεί να στιγματίσει όλο το άλμπουμ το οποίο στο κάτω κάτω της γραφής έχει θεματολογία γύρω από ιστορικές μάχες (Βατερλώ, Ούνοι, αερομαχίες Α παγκόσμιου πολέμου κλπ που έλαβαν χώρα τόσο σε Αμερική όσο και σε Ευρώπη).

  3. Γενικά το άλμπουμ φέρει τη ταμπέλα της “Αμερικανιάς” λόγω φυσικά και της τριλογίας. Άδικο κατε με. Οι μισές και πλέον ελληνικές μπάντες στο έπικ έχουν γράψει τραγούδια για Μέγα Αλέξανδρο, τον Δία και 300. Ο καθένας έχει δικαίωμα να γράφει τραγούδια με πατριωτικά και ιστορικά θέματα που αφορούν την ιστορία και παράδοση της πατρίδας του. Το ίδιο έκανε και ο Σάφερ. Μια χαρά το βρίσκω.

Αυτά για το Glorious Burden, το οποίο αξίζει να το ανακαλύψει κάποιος έστω και τώρα. Ποτέ δεν είναι αργά.

Όσο αφορά τον Set και την περιβόητη ιστορία του Something Wicked, η ιστορία έχει τεράστιο ενδιαφέρον και πλοκή αν καταφέρεις να εμβαθύνεις και να καταλάβεις τι συμβαίνει. Θα το προτιμούσα να το διαβάσω σε βιβλίο (αν βγει ποτέ) και γιατί όχι να το δούμε ακόμα και σε ταινία σε μία hollywoodιανή υπερπαραγωγή. Αλλά μέχρι εκεί. Η μουσική των 2 αλμπουμ είναι άνιση, χωρίς την αμεσότητα που μας έχουν συνηθίσει οι Iced Earth και ο Schaffer. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι δεν θυμάμαι ούτε ένα ριφφ να μουρμουρίσω και ούτε ένα στίχο, εν αντιθέση με άλλα τραγούδια του Σαφερ που σου κολάνε στο μυαλό (κυρίως τα ρεφρέν). Ακόμα και έτσι υπάρχουν μερικές τραγουδάρες που δεν τις βρίσκεις σε άλλα αλμπουμ (The Clouding, Setian Massacre, The Domino Decree, I Walk Alone). Γενικά όμως θεωρώ υπερβολικό το γεγονός ότι βγήκαν 2 άλμπουμ πάνω σε αυτό το θέμα, με ιτερλούδια, μπαλάντες, εισαγωγές, και λοιπά γεμίσματα που προσωπικά τα βρήκα βαρετά και ανούσια.

Εννοείται ότι μεταξύ των δύο προτιμώ το Framing Armageddon (χαλαρά) και ας τραγουδάει ο Barlow στο επόμενο το οποίο είναι σαφώς το χειρότερο Iced Earth άλμπουμ ever (ή καλύτερα το πιο βαρετό).

Εγώ πάντως είχα ξενερώσει με τον τρόπο που εκδιώχτηκε ο Ripper, και για ένα περίεργο λόγο δεν είδα με καλό μάτι την επιστροφή του Barlow παρότι στην αρχή είχα χαρεί. Πάντως με τον Stu η μπάντα απογειώθηκε από το πουθενά. Και καλό άλμπουμ έβγαλαν, και περιοδεία άνευ προηγουμένου έκαναν, και live αλμπουμ θα βγάλουν (καμία σχέση με τα ¨κρύα" Wicked Festivals). Το Live in Cyprus αναμένεται ζεστό σαν εκείνο στο Ρόδον το 1999.