Iced Earth

Όχι ρε συ τυχαίο παράδειγμα ήταν …Συμφωνώ και με τα της 2ης παραγράφου που έγραψες. Για εσένα μιλάς προφανώς , δεν χρειάζεται να το εξηγήσεις κιόλας. Η δουλεια χαλάει (οπότε ξυπνανε και τα “οπαδικά”) όταν λές ¨"αντικειμενικά" το ένα είναι , το άλλο δεν είναι. Πάλι γενικά μιλαω

3 Likes

όλοι λίγο πολύ δίκιο έχετε . Εγώ έχω αποδεχτεί το να μπαίνω στο τρυπάκι να γράφω πάντα το " για μένα " γιατί αναγουλιάζω με τις αντικειμενικές αλήθειες και θεωρώ σωστό να το επισημαίνω κι ας κουράζω

Δεν πιστεύω ότι πρέπει να επηρεάζει κανένα η γνώμη του άλλου εφόσον σου αρέσει κάτι και στον άλλο δεν του κάνει κλικ . Νόημα έχει να σε επηρεάσει κάποιος όταν έχει κάτι θετικό να πει . Εννοώ να σε επηρεάσει ως προς το να σε βάλει στο τρυπάκι να ακούσεις κάτι , όχι το αντίθετο

Στην περίπτωση της νέας κυκλοφορίας που ανυπομονεί μια μερίδα κόσμου , εγώ για παράδειγμα θεωρώ εποικοδομητικό να πει ο οποιοσδήποτε ότι δεν του αρέσει για τους ΧΨ λόγους και ας προσθέσει μετά ότι δεν του αρέσει ένα συγκρότημα 10 - 20 χρόνια ή και ποτέ . Σημασία έχει ο τρόπος και αν υπάρχει διάθεση για διάλογος . Ακόμα και το να πει κάποιος ότι δεν γουστάρω γιατί ο Schaffer είναι ψεκασμένος ( μου βγάζει κάτι alt right προς ψεκας πάντως ) έχει κι αυτό το νόημα του . Το ξερό " nerver liked them " μοιραία θα το προσπεράσεις όμως και θα σε οδηγήσει circle jerking , αν σκεφτεί κανείς ότι στο φορουμ μπαίνεις να σχολιάσεις και να συζητήσεις κυρίως για το τι σου αρέσει

Προσωπικά δεν είμαι και άνθρωπος που θα κάτσει πλέον να ασχοληθεί πολύ στο να πείσει αν αξίζει ακρόαση κάτι έναντι άλλου . Θεωρώ αυτονόητο ( κι ας μην είναι πάντα ) ότι πρώτα έχεις έχεις ακούσει και μετά έχεις απορρίψει , γι αυτό και δεν βρίσκω νόημα

Οπότε , ναι ίσως είναι κακό το κλειστό κλαμπ οπαδών που οδηγεί στο να ευλογούμε τα γένια μας αλλά είναι και μοιραίο καμιά φορά . Θες να μπεις να πεις αρχικά τι σου αρέσει , εκεί θα καταναλώσεις λίγη περισσότερη φαιά ουσία , φαντάζομαι

5 Likes

ΚΑΛΑ ΠΗΓΕ ΑΥΤΟ

Α ρε τεραστιε επαναστατη Τζον Σαφφερ, λυπηρο ψεκασμενο γελοιο ανθρωπακι που θα ψοφησεις καποια μερα και δε θα εχεις καταλαβει ουτε στον ταφο σου οτι ησουν θυμα πλυσης εγκεφαλου που σε εκανε υψιστο καραγκιοζη.

Ironically, εχεις να βγαλεις καλη μουσικη απο το 1998.

7 Likes

fixxxed, συγκεκριμενα απο τον Ιουνιο του 2001. Απο την αρχη μεχρι τοτε ηταν σε ψηλα ποιοτικα στανταρ. Απο τους πυργους και μετα γαμηθηκε. Εντωμεταξυ εκτος απο μουσικα νομιζω καπου τοτε δεν ηταν που αρχισε και τα ψεκασμενα και τα πατριωτικα για τον αετο που εκλα(π)σε και ολα αυτα ή τα ελεγε και απο πριν και κατι μου διαφευγει?

Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλά είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα.

Κάπου πρόσφατα στο παρελθόν, είχε γίνει μια παρόμοια συζήτηση στο φόρουμ περί αυτού σωστά?

Συνεχεια θα ελεγα γινονται τετοιες συζητησεις, και για τους Vektor και για τους Burzum ειναι καποιες προσφατες.

Συγκεκριμενα για τους iced earth εγω δεν θα ξαναπηγαινα σε συναυλια τους (οχι μονο μετα το χτεσινο οπου το τερματισε αλλα εδω και πολλα χρονια που ολο μαλακιες λεει), ουτε με ενδιαφερει να ακουσω καινουριο υλικο τους (τα τελευταια 15 χρονια εκ των πραγματων εριχνα 2-3 ακροασεις σε οτι βγαζανε χωρις να ακουσα ποτε κατι που θα με ενθουσιασει σαν συνολο δισκου, καποια μεμονωμενα κομματια οκ).

Αλλα, απο την αλλη δεν θα αισθανθω πως κανω κατι κακο με το να βαλω να ακουσω καμια φορα το Night of the stormrider ή το burnt offerings να θυμηθω τα παλια.

Ακραια μαλακια και υπερβολη αυτο που γραφει οτι θα ακουγαμε μονο δημοτικα, οκ εχουμε αρκετα καθικια στον χωρο μας, αλλα μην τα εκμηδενιζουμε ολα

Εντάξει δεν έχει και πολύ άδικο ο τύπος που το έγραψε σε αυτά που λέει. Τώρα εγώ συμφωνώ ότι μετά το 2001 έχασε την σούπερ έμπνευσή του ο Σάφερ. Αλλά και πάλι υπάρχει αρκετός κόσμος που θεωρεί το Dystopia δισκάρα.

Πάντως τους είχα δει στο Dystopia tour στο Gagarin την πρώτη μέρα (18 Νοεμβρίου) και ήταν απίστευτο live. Τα ισοπέδωσαν όλα εκείνη τη μέρα οι Iced Earth.

Το Dystopia ειναι το καλυτερο απο την ψεκασμενη περιοδο, αλλα δισκαρα… οχι με τιποτα

Μια φορα τους εχω δει live (στο σπορτινγκ στην περιοδεια μετα το horror show) που και εκει τα ειχαν ισοπεδωσει ολα, φοβερο σετλιστ, φοβερη ενεργεια, παιζανε και ενα τριωρο περιπου. Ειναι μαλακας ο Schaffer (συνειδητοποιησαμε αργοτερα), αλλα η αληθεια πρεπει να λεγεται.

Αλλα δεν θα ξαναπηγαινα να τους δω, ηδη απο το glorious burden μου ειχε κακοφανει η στροφη, πως το λενε δεν θελω να ξαναδω τη φατσα του ΜΑΛΑΚΑ στο σανιδι

Το 1776 που ποσταρε ο @QuintomScenario θα μπορουσε να μας δωσει ενα μικρο hint απο τοτε, αλλα ευτυχως δεν ειχε στιχους :rofl:

1 Like

Κοιτα τωρα που μιλαει ο κοσμος για τους Iced Earth.

Εγω θυμαμαι τον Γρηγορη το συμμαθητη μου στο γυμνασιο που χάραζε ICED EATRH (← ετσι ακριβως) στο θρανιο και με φωναζε να το διαβασω και με το που το διαβαζα μου φωναζε FUCK THE EARTH στο αυτί.

τωρα που το σκεφτομαι μπορει να ηταν ο ιδιος ο Schaffer .

9 Likes

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω και εγώ. Να μπορεί κάποιος να κρίνει σωστά και να έχει την νοητική ικανότητα να ξεκαθαρίσει στο μυαλό του ότι ξέρεις κάτι Σάφερ, Μπουρζουμ, Βεκτορ κλπ…ΔΕΝ πρόκειται να δείτε φράγκο από εμένα σε live ή σε merchandise γιατί είστε απολιφαδια. Αλλά ένα ξεχασμένο π.χ Watching Over Me mp3 στο αμάξι δεν θα με χαλάσει να το ακούσω ούτε θεωρείται κωλοτουμπα ή έκπτωση αξιών.

1 Like

Γενικα στ αρχιδια μου τους γραφω. Αλλα αν δεν ειναι αυτο αφορμη, τι ειναι?

Οποιος δεν θελει να συμμετεχει στη συζητηση ή θεωρει το θεμα ταμπου, δε συμμετεχει προφανως

1 Like

Έχει συζητηθεί το θέμα πριν 16 μέρες περίπου , δεν είναι θέμα ταμπού. Είχε αναφερθεί ως ψεκασμένος και τότε … μέχρι χθες ήταν ένας δεξιός ψεκας , πλέον είναι ακραίος με την ανάλογη αντιμετώπιση

Για την μουσική του επίσης έχει συζητηθεί.

2 Likes

Ok δεκτο, ειμαι σχετικα νεος στο φορουμ, δεν εχω διαβασει αυτες τις συζητησεις μαν- τις πιο παλιες εννοω οχι την προσφατη

Ο καθενας πραττει οπως νοιωθει. Σεβομαι απολυτα καποιον που δεν μπορει να ακουσει την μουσικη καποιου που αποδειχτηκε καθαρμα, για εμενα η γραμμη ειναι αλλου, οταν καποιος κανει προπαγανδα μεσω της μουσικης του τελειωσε. Φυσικα για εξαιρετικα ακραιες περιπτωσεις οπως του ψεκασμενου μαλακα η του Βαργκ, ακομα και αν δεν κανουν τοσο προπαγανδα (ο Σαφφερ ψιλοκανει αλλα οχι τοσο φανερα) το ποσο ενεργοι και vocal ειναι δεν μπορει να μην μου χαλασουν σε καποιο βαθμο τις ακροασεις μου.
Εννοειται οτι το οικονομικο μποικοταζ σε τυπους που χρισημοποιουν τα λεφτα και την φημη τους για να ξερνανε τετοιες ιδεες ειναι δεδομενο.

3 Likes

το ποηντ μου ειναι πως το 2021, ειναι πουθεναδες και η αναβιωση του ονοματός τους γίνεται με αυτον το τροπο.

Ειτε αρεσει στον Γρηγορη είτε οχι, αυτό ειναι το legacy της μπαντας και οχι το Live In Athens.

Εγω καλως ή κακως εχω απαντησει εσωτερικα το art vs artist, και εχω επιλεξει την πλευρα του καλλιτεχνη.

δηλαδη πουλο στον καθε μαλακα. κριμα για τα υπολοιπα μελη μιας μπαντας πχ, αλλα η γραμμη μου ειναι αυτη.

εδιτ: για να προλαβω, προφανως δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο και ολα ειναι με γνωμονα τη δικη μου ηθικη/προσωπικες μου επιλογες. Εδω πχ ευκολα ριχνω ακυρο (ισως και επειδη δεν ακουω Iced Earth, ισως και επειδη με στιγματισε ο Γρηγορης οταν χαρισε το Metal Zone πεταλακι του - που τελικα ηταν χαλασμενο).

4 Likes

Περαστικός είμαι, μιας και ποτέ δεν κόλλησα με Ice Dearth (RIP), αλλά διάβασα κάπου για Vektor και δεν έχω πάρει χαμπάρι τι λέγεται… Οπότε… ε…

Τι λέγεται;

Δες στο τοπικ των Vektor μαν, το συζηταγαμε προσφατα

1 Like

Η πρώην σύζυγος του DiSanto τον κατηγορεί για ενδοοικογενειακή βία. Είχε ανέβει και ένα βίντεο παλιότερα.

1 Like

A ναι, σωστά, αυτό το θυμάμαι. Το μυαλό μου κλείδωσε σε ακροδεξιές απόψεις/θέσεις και μου έβγαλε error, οπότε δεν μπορούσα να συνδεθώ. Θενξ

2 Likes

Παρόμοιες κατηγορίες όπως στους Vektor έχουμε κι εδώ.