Iced Earth

Lol, το ίδιο γράψαμε συγχρόνως (με το edit), δεν έχω πάρει χαμπάρι για αυτά.
Για μένα οι Slayer τελείωσαν όταν διάλυσαν - από την άποψη ότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με “νέα” των προσωπικοτήτων τους. Το μόνο που θα με απασχολήσει είναι το γκρουπ που λένε ότι θα φτιάξουν King/Bostaph, για να δω ποιά είναι η συνέχεια.

Γουελ, εδώ έχει τεράστια διαφορά. Αν κάποιος είναι μαλάκας και το κρύβει, τότε πως ακριβώς να τον κρίνεις? Αν το πάρεις χαμπάρι βέβαια και είναι εν ενεργεία, τότε αλλάζει το πράγμα.
Αν έχει τελειώσει η καριέρα του, τι κάνεις?
Όπως είχα πεί και στο γνωστό θρέντ, 1 είναι ο λόγος να ακους πράγματα από κάποιον μαλάκα: Να εχεις συνδεθεί μαζί του σε τρυφερή ηλικία, που δεν γνώριζες για τέτοιες προεκτάσεις. Αυτό δεν μπορεί να αλλάξει και δεν υπάρχει λόγος. Απλά εδώ υπάρχει η απογοήτευση της αποκαθήλωσης της προσωπικότητας.

2 Likes

Για μένα το πρόβλημα είναι ότι η γνώμη και το γούστο φιλτράρονται από την πληροφορία. Δεν τίθεται θέμα ενοχής ή μη ενοχής στην απόλαυση, αυτά μπορεί να εμπίπτουν στις ηθικολογίες… Αλλά προφανώς διαφορετικά συναισθανόμαστε ένα προϊόν όταν αντιλαμβανόμαστε την διαρκώς παρουσία του καλλιτέχνη από πίσω και μέσα σε αυτό. Κι αυτό δεν έχει να κάνει με το ίδιο το έργο, έχει να κάνει με εμάς ως δέκτες. Το έργο αποκτά πληροφορία όταν την αποκτάμε κι εμείς.

Και για να πω για κάτι που πολύ με έχει πονέσει, μέσα στα '10s έμαθα να λατρεύω τον Steven Wilson και η μουσική του ακόμη με αγγίζει σε πάρα πολλά επίπεδα - άσε τις πόσες αναμνήσεις. Αλλά όταν τον είδα να μην έχει ΚΑΜΙΑ συνείδηση επί του Παλαιστινιακού και να αναρωτιέται γιατί ο κόσμος κράζει το Ισραήλ ‘‘μιας και δεν είναι καθόλου θεοκρατική χώρα’’ (λες και αυτή είναι η κριτική που του ασκείται), ξενέρωσα. Και μετά συνειδητοποίησα ότι σε πάρα πολλά πράγματα διαφωνούσα μαζί του. Ακούω τη μουσική του ακόμη; Φυσικά, χωρίς την παραμικρή ενοχή. Όμως το φίλτρο έχει κόψει ένα κομμάτι της συναισθηματικής μου δέσμευσης, κι αυτό δεν με πειράζει, γιατί από την άλλη κέρδισα το εξής: βλέπω πια τον Steven Wilson ως προϊόν της εποχής του, και της κοινωνίας του και των πολλών του διαφορετικών ταυτοτήτων του, κι όχι ως μία θεότητα και άπιαστη ιδιοφυΐα. Τον είδα ως άνθρωπο.

9 Likes

Oπως εγω που, αν κ δεν με ενδιαφερουν οι Μetallica, βρισκω απο το Some kind of monster κ μετα πιο συμπαθη τον Λαρς απο τον Τζεημς :joy:

2 Likes

Τον Τζεημς θα εφερνα και εγω ως παραδειγμα. Ποσο πιθανοτητα δινουμε να μην διαφωνει καθολου με αυτα που εγιναν προχτες? Εγω προσωπικα αρκετα μεγαλη, απο την αλλη ειναι αρκετα εξυπνος ωστε να μην το εκφρασει γιατι ξερει οτι θα τον βλαψει. Αυτο τον κανει λιγοτερο ηθικα κατακριτεο απο τον βλακα τον Σαφφερ? Μας δινει καθαρη συνειδηση να ακουμε την μουσικη του και να τον λατρευουμε ως Θεο ενω οποιος ακουει Σαφφερ ειναι υποκριτης?

Φυσικα οτι δεν το εκφραζει η καραταει αποσταση απο τετοιες αποψεις κανει πολυ μεγαλη διαφορα στο αν θα του ξαναδωσεις λεφτα. Αν χρισημοποιουσε τα υλικα μεσα που του δινω ωστε να περναει τις αποψεις του τοτε ναι, αυτο θα με καθιστουσε συνενοχο. Γι’αυτο ποτε δεν θα ξαναδωσω λεφτα στον Βαργκ, στον Σαφφερ η στην Ροουλινγκ. Το οτι τα εργα τους σε καποιον βαθμο με εκαναν αυτο που ειμαι σημερα δεν μπορω να το αλλαξω ομως.

4 Likes

Η Ροουλινγκ τι εκανε???

Η Ροουλινγκ μας βγηκε σκληρη TERF, αλλη μεγαλη ιστορια απο εκει, μαλλον πρπει να τα παμε σε αλλο θρεντ ολα αυτα γιατι εχουμε ξεφυγει παρα πολυ :smiley:

1 Like

Δεν χρειάζεται να συμφωνείς στα πάντα, με τον καθένα.
Έχω φίλους (και Αμερικάνους) που μπορεί να είναι και Τραμπικοί κτλ, αλλά ΔΕΝ είναι απολυτοί. Βάζουν νερό στο κρασί τους, θα συζητήσουν το θέμα και δεν θα μαλώσουν μαζί σου. Αντιφατικό λίγο αλλά υπάρχουν. Αναλογικά, δεν θα σβήσω έναν καλλιτέχνη, έκτος αν είναι εκτός ορίων.
Πχ, ο medieval steel, δόξαζε το χίτλερ. Ο Βάργκ, είναι φονιάς και νεοναζί. Ο τύπος εδώ έκανε “στάση”. Βοηθάει αν δεν μ αρέσει ή μουσική. Βλέπε Burzum. Medieval 2 κομμάτια μ αρέσουν όλα κι όλα, οπότε κλάιν. Μπορώ να τ ακούσω, αλλά τον θεωρώ χτικιό και δεν θα τον έβλεπα λάιβ. Iced Earth μετά το horror show (και όχι όλοκληρο) δεν μου λένε κάτι, πάρα 2-3 κομμάτια με ριππερ και 2 με μπλόκ. Και απο όταν άρχισε τις διάφορες δηλώσεις του ο σαφ, πάντα τον θεωρούσα γραφικό. Πάντως κατάφερε να αμαυρώσει το γκρούπ του/πηδήξει την καριέρα του - σε μεγάλο βαθμό. Απο άτομα που είπαν οτι θα πετάγανε τους δίσκους/μπλούζες, μέχρι μαγαζιά που ακύρωσαν τις παραγγελίες του. Άλλο λίγο και θα αυτό-αφανιστεί, εκτός αμα το ρίξει σε τπτ Χριστουγεννιάτικα, κάντρι και παίζει σε γελάδια σε ράντζα στο τέξας. Oh wait, το πρώτο το έκανε ήδη.
Είναι καλό κάποιος να ξέρει τα όρια, του κοινωνικά αποδεκτού και αν αποφασίσει να τα ξεπεράσει να έχει το θάρρος να υποστεί τις συνέπειες. Όπως και είναι σωστό να μπορεί η κοινωνία να συγχωρήσει όσους δείχνουν ειλικρινή μεταμέλεια. Απο εκεί και πέρα, οι πράξεις και οι λόγοι μας, μας κρίνουν.

Τωρα ειδα τι και πως. Καλα θα μπλεξουμε με αυτη την κουβεντα.
Ωραιες αυτες οι κουβεντες καθε φορα που σκαει ενα τετοιο “χοτ” θεμα.

Να πω κι εγω οτι το “δε δινω λεφτα” σε καποιον καλλιτεχνη ειναι μεν μια πρωτη γραμμη αμυνας, δεν ειναι ομως λυση. Προφανως, στη σημερινη κοινωνια, τεχνη=εμπορευμα κτλ. αλλα ουτε ηταν παντα ετσι, ουτε θα ειναι παντα ετσι. Η συνδεση λοιπον, μονο με τον οικονομικο παραγοντα (οικονομικο = αγοραζω κατι), ειναι μονομερης. Ειδικα τωρα με τα μεσα που υπαρχουν μπορεις να ακουσεις το οτιδηποτε θεωρητικα ΑΝΕΞΟΔΑ. Θεωρητικα παντα, γτ ειναι μεγαλη κουβεντα για τις πλατφορμες μουσικης και το ρολο τους κτλ, για αλλο thread.

Για το Σαφερ τωρα συγκεκριμενα, οποιος ηθελε να κανει ριξει x ειχε δωσει αμετρητες λαβες, τοσα χρονια. Δεν νομιζω οτι περιμενε καποιος τα προχθεσινα, ολοι ξεραμε τι δηλωνει ο Σαφερ μεσα απο τη μουσικη του. Και δεν ειναι καν σε φαση, καλλιτεχνης-δημιουργημα, μια χαρα τα δημιουργηματα του Σαφερ ειχαν τις αποψεις του. Εγω παντως δε σταματησα να ακουω τα δισκακια εξαιτιας αυτων, ουτε θα σταματησω να ακουω σημερα.

4 Likes

Εμενα απο όλη αυτή την ιστορία, άλλο είναι που με προβληματίζει. Το αν κάποιος θα ξανακούσει αις ντερθ λίγο που μαπασχολεί. Πιο πολύ με νοιάζει μηπως απο όλους αυτούς τους μπετόβλακες που μαζευτηκαν εκει μέσα, όλοι κολλήσουν πάνω στον Σάφερ και στην μουσική γενικότεραμ και τελος πάντων αρχήσουμε να συνδεουμε πάλι το μέταλ με τον ναζισμο και περα βρεχει και πάρει η μπάλα μια ολόκληρη μουσική και βγουνε απόψεις των σπηλαίων ξανα μανα…
Το οτι ενας τραγουδιστης με την στάση του εν ετη 2021 τους τρομάζει πιο πολύ απο εναν μαλακα που ντύθηκε αγελάδα ας πουμε… ε αυτο εμενα με προβληματίζει περισοτερο.
Σορρυ για τα λάθη, γραφω απο την δουλεια/κιν

Μεθαύριο θα ασχολούνται με κανιέ/κιμ. εδώ με σαρβαίβορ. Θα πέσουν 2-3 κορώνες και θα τελειώσει η φάση.

Ε κοιτα ο καθενας ασχολειται με οτι τον αγγιζει. Ελαχιστοι στην Αμερική ασχολούνται με τον Σαφερ. Αντιθετως για τον γελαδαρη εχουν βγει ένα σωρό πληροφορίες. Εμεις εδω είμαστε άλλη ιστορία

1 Like

Εδώ είχανε ολόκληρο Καιάδα, τον Σάφφερ περιμένανε;

1 Like

Κοίταξε, δεν κάνω focus στον Araya ή στους Slayer με όλα αυτά που πόσταρα. Απλώς θέλω να πω ότι όσο περισσότερο αγαπούμε έναν καλλιτέχνη ή μπάντα, τόσο ευκολότερα μπορούμε να τον συγχωρήσουμε. Και η ερώτησή μου παραμένει, όχι προς τον Παντελή ή την SheWolf που ξεκαθάρισαν τη στάση τους, αλλά σε όσους είναι απόλυτοι:

Αν είμαστε αντι-κάτι, Slayer ακούμε;
Αν είμαστε αντι-κάτι, Steel Panther ακούμε;

1 Like

Υπερβάλλεις νομίζω, το πολύ πολύ να ακούν οι βλαχοαμερικάνοι Iced Earth αντι για Pantera και να ανέβουν λίγο οι πωλήσεις τους

Ο Anselmo παίζει και να είναι ο καλύτερος από τους Pantera εν τω μεταξύ :joy:

1 Like

Ναι, σίγουρα ισχύει αυτό. Παίζει ρόλο και ο “χρόνος δεσμευσης” με αυτόν τον καλλιτέχνη. Με άλλον τρόπο θα πέσεις από τα σύννεφα για κάποιον που δέθηκες από μικρή ηλικία, με άλλον τρόπο θα διαχεριστείς κάποιον που εκτιμάς πολύ, αλλά έμαθες πριν ένα χρόνο πχ.
Γενικά πολλά παίζουν ρόλο.

Αναλόγως το αντι-κάτι και αναλόγως το πότε και γιατί.
Πχ ο Αράυας έχει αποσυρθεί και λέει τις μαλακίες του, πράγμα που τον διαχωρίζει από αυτό που έκανε πριν. Οχι γιατί με συμφέρει, αλλά γιατί επέλεξε να μην το κάνει όσο ήταν εν ενεργεία μουσικός, το οποίο παίζει τον ρόλο τους.
Επίσης ισχύει αυτό που ειπώθηκε πιο πριν, ότι καποιος μπορεί να αλλάξει.

1 Like

10 Likes

Republicans buy sneakers too. Δεν το λες και δείγμα εξυπνάδας πάντως

Εχει νομιζω μια σημαντικη διαφορα το αν καποιος ειναι καραγκιοζης (οπως ο Mustaine) με το να ειναι επικινδυνος (τυπου Schaffer) ή παιδοφιλος ή ξερω γω τι αλλο.

Προφανως και ο καθενας μας βαζει τα ορια του, και η κουβεντα εν μερει γινεται και για το ποια ειναι αυτα τα ορια για τον καθενα.

Δε νιωθω τυψεις που ακουω τον Mustaine, ουτε θεωρω οτι ειναι επικινδυνος. Δεν θεωρω οτι πρεπει να κανω “cancel” οποιον δεν εχει την ιδια πολιτικη κατευθυνση με μενα ή ακομα και καποιον που μπορει να εχει πει τεραστιες μαλακιες στο παρελθον αλλα εχει εξελιχθει και βελτιωθει ως ανθρωπος. Απο αυτο, μεχρι το να μπει στο Καπιτωλιο καποιος μαλακας επειδη ειναι ολη του τη ζωη ψεκασμενος και επικινδυνος, υπαρχει μια αποσταση νομιζω,

Ναι, αλλα οχι. Αν εβγαινε ο James Hetfield αυριο και εκανε ακριβως τα ιδια με αυτα που εκανε ο Schaffer, θα τον εκμηδενιζα ολοκληρωτικα και θα του ελεγα να παει να γαμηθει κι αυτος και οι Metallica. Τον εχω κραξει στο παρελθον για αρκετες απο τις προσωπικες του επιλογες, οπως το οτι πηγε να κυνηγησει αρκουδες χανοντας τα γενεθλια του γιου του για παραδειγμα.

Βασισμενο σε τι? Στο οτι ειναι registered ως Republican (που δεν ξερω αν ισχυει καν)? Η πλειονοτητα των republicans διαφωνει με τις μαλακιες που εγιναν προχθες και τα εχει καταδικασει. Δεν ξερω αν καταλαβες καν τι εγινε προχθες ετσι οπως το εγραψες αυτο. Ειναι σα να λες οτι ενας τυχαιος τυπος που μπορει να ψηφιζει ΝΔ (ξαναλεω δεν το ξερουμε καν αυτο για τον James, παντου και παντοτε απολιτικ δηλωνει) στηριζει εισοδο της Χρυσης Αυγης στη Βουλη και τραμπουκισμο. Αληθεια τωρα? :sweat_smile: