In Flames - A Sense of Purpose

Ας μη κλαιγόμαστε γιατί το cd είναι μια χαρά και άσχετα με την κατεύθυνση στην οπποία κινείται μουσικά η μπάντα, είναι καλύτερο από το Come Clarity. Μοναδικό αδύναμο σημείο του είναι οι στίχοι και τα solos του που δεν θυμίζουν καθόλου Clayman και Reroute to remain δυδστυχώς.

bump

Τελικα ο δισκος τα σπαει πολυ. Πω γουσταρω, τους ειχα για πεθαμενους. Πλεον δε τους βγαινει το ντεθιζον στυλακι -μετα απο 2 δισκους επιτελους το πηραν χαμπαρι- και εστιασαν σ αυτο που ανεκαθεν ησαν καλοι. Πιασαρικες μελωδιουλες.

Εγω θεωρω τον δισκο πολυ μετριο για Ιn Flames. Εχει καποια πολυ καλα κομματια αλλα εχει και αλλα τα οποια κυμαινονται στην μετριοτητα (σε σχεση με το επιπεδο της μπαντας παντα). Ενα αλλο που με ψιλοξενερωσε σε αυτο το δισκο ειναι η αλλαγη των φωνητικων απο brutal-καθαρα σε σκετα ημι-καθαρα… Oσο πανε και ο ηχος τους γινεται ολο και πιο ευκολος στο ευρυ κοινο…

Πολύ καλός δίσκος από έnα συγκρότημα που ποιοτικά παραμένει ψηλά. Λίγο κατώτερο από το τρομερο Come Clarity αλλά δεν πειράζει…σταθερή αξία.

Πρέπει να το έχω ξαναπεί, αλλά το A Sense of Purpose είναι ο αγαπημένος μου δίσκος από In Flames. Ταυτόχρονα δε διαφωνώ με την παρατήρηση του Lucas ότι όσο πάει ο ήχος τους γίνεται πιο προσιτός για το ευρύ κοινό, μάλιστα πιστεύω πως γι’ αυτό ακριβώς το λόγο μου αρέσει περισσότεροο συγκεκριμένος. Ειδικά με τις πιασιάρικες μελωδίες (αλλά ασφαλώς και τα ημικαθαρά φωνητικά). Βέβαια, είναι γεγονός πως ανέκαθεν υπήρχαν αυτές στον ήχο τους και ουδέποτε ήταν από τα πιο δύσκολα συγκροτήματα του Death metal.

Οι Ιn flames (Υστερα και από αυτά που είδα στο Nova rock) έχουν γίνει πραγματικά τεράστιοι…Το συγκρότημα πλέον έχει πάει σε αλλο επίπεδο,οπότε το να τους συγκρίνουμε με το παρελθόν τους ειναι κομματάκι ακυρο…

To exw ta spaei to cd ola ta tragoudia ine best:)

Καλα εμεις τα χουμε πει κατ ιδιαν… και Χελλφεστ σκισανε. Και τα νεα κομματια βγαινουν γαματα σε λαιβ…

To αλμπουμ μου φαινεται οτι ειναι πολυ καλο.Δεν με ξετρελανε,αλλα δεν ειναι για πεταμα σιγουρα.
Ετσι και αλλιως ο νεος ηχος των In Flames δεν μαρεσει.

Εγω πιστευω πως οι φιλοι/οπαδοι των In Flames χωριζονται σε δυο ομαδες. Αυτους τους οποιους αρχισαν να τους ακουνε απο το “Reroute…” και μετα, και αυτους που τους ακουγαν απο Clayman και πισω. Εγω βασικα ως αναποδος (:p) βρισκομαι καπου στην μεση - δηλαδη ξεκινησα με “Reroute…” και Clayman (τα οποια θεωρω ισως και τα καλυτερα τους). Μου φαινεται περα για περα λογικο παντως οτι οι οπαδοι τους που τους παρακολουθουν απο την αλλαγη του ηχου τους και μετα, να γουσταρουν το νεο αλμπουμ… Χωρις να ξερω, υποθετω πως οι περισσοτεροι βρισκεστε σ’αυτη την κατηγορια ή μηπως ειμαι λαθος?

Εγω τους εμαθα στο Whoracle μετα πηρα το Colony οταν βγηκε και μετα jester race.
Οπως καταλαβαινεις ειμαι του παλιου τους ηχου.

Έχεις δίκιο, εγώ είμαι από το Soundtrack to Your Escape και μετά fan. Παρόλα αυτά μπορώ να πω πως μετά από το A Sense of Purpose, περισσότερο μου αρέσουν τα πρώτα τους… :roll:

εγώ τους έμαθα στο whoracle αλλά μου αρέσει και ο νέος τους ήχος. αν θέλω να ακούσω death metal ακούω άλλα πράγματα.

:!::!:

  1. The Chosen Pessimist
  2. I’m the Highway
  3. Vanishing Light
  4. Mirror’s Truth
  5. Insipid 2000 <---- ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΕΘΑΒΟΥΝ ΚΟΜΜΑΤΙΑ
  6. [SIZE=“3”]The Hive[/SIZE] <— ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ!!!
  7. Satellites and Astronauts <—ΓΑΜΩ
  8. System <— παντα σκεφτομουν να τραγουδαω το ρεφραιν στο λαιβ
  9. Alias
  10. Pinball Map <---- ωραιαααα
  11. Delights and Angers
  12. Move Through Me
  13. Colony <------- αναμνησεις rockwave
  14. Cloud Connected
  15. [SIZE=“5”]Dead God In Me[/SIZE] <------- εξπερματωση
  16. The Jester Race <----- συγκινηση
  17. My Sweet Shadow
  18. Come Clarity
  19. Sleepless Again
  20. Quiet Place
  21. Only For the Weak <---- ολο το μαγαζι πανω κατω!!!
  22. Trigger
  23. Take This Life

αν και θα μπορουσαν να παιξουν κανα παλιο κομματι παραπανω
το οτι παιζουν παλιες εκπληξεις
και η ποσοτητα των τραγουδιων
καθιστα απαραιτητο να τους δουμε!!!
ΦΕΡΤΕ ΤΟΥΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Τους εμαθα με το ΤΖΕΣΤΕΡ ΡΕΙΣ και απο τοτε αγοραζα τα αλμπουμ τους τη μερα κυκλοφοριας τους. Η εκτιμιση μου ανεβηκε οταν κυκλοφορισαν το ΡΙPΟΥΤ ΤΟΥ ΡΙΜΕΙΝ μιας και στο καταλληλοτερο σημειο βελτιωσαν (αλλαξαν) τον ηχο τους, προσφεροντας κατι καινοτομο για τα δικα μου γουστα παντα.Με το SOUNDTRACK TO YOUR ESCAPE περασαν σε ενα αλλο επιπεδο (αφου πρωτα απομακρυναν αυτους που περιμεναν ενα ακομα ΚΛΕΙΜΑΝ και καλα εκαναν παλι κατα τι γνωμη μου),σαν συγκροτημα, το οποιο συμπεριλαμβανετε στο ΤΟΠ 20 καλυτερων μεταλ κυκλοφοριων, βαρια κουβεντα για καποιους αλλα παντα κατα τα γουστα μου.

Οσο για το φετινο αλμπουμ, πολυ καλη κυκλοφορια, μετα το μετριο (κατα τα γουστα μου παντα, εκανε κοιλια στι διαρκεια του, επαναλιψιμο και κουραστικο) ΚΑΜ ΚΛΑΡΙΤΙ, με νεες ιδεες. Πλεον απλα επιβεβαιωνουν το στατους μιας μεγαλης μπαντας και ας βριζουν, κραζουν, διαφωνουν οι ‘‘παλαιοτεροι’’. Κριμα που δεν ερχονται στη προοδευτικη και οργανωμενη χωρα μας για συναυλια. Μπορουμε ομως να παμε εμεις να τους δουμε οπουδηποτε ‘‘αλλου’’ φθηνοτερα ΚΑΙ με σαπορτ. Αραγε ποσο κοσμο θα μαζευαν?:-k

τωρα δυστυχως πανε αμερικη

με σαπορτ

all that remains
GOJIRA
και 36 crazyfists

η ευρωπαικη περιοδεια περιλαμβανε σαπορτ τους
GOJIRA
και
volbeat

:(:(:(:frowning:

Αρκετό θα έλεγα… Είναι πολύ αγαπητοί στην Ψωροκώσταινα οι In Flames.

Είναι Reroute to Remain… :-k

Ειδες για να ξερεις περισσοτερα απο μενα. :smiley:

Αι μπλειμ μαι ταιπινκ εντ δε ρονγκ ντεφινισιον οφ γκρινκλισ.:lol: