Iron Maiden - A Matter of Life and Death

Όντως ήταν λίγο επαναλαμβανόμενο και οι solo δουλειές στην κιθάρα ενδιαφέρουσες αλλά τπτ το ιδιαίτερο, καλύτερα να μην υπήρχαν κι όλας και να βάζαν τπτ διαφορετικό (αφού αποφάσισαν να παίξουν και διαφορετικά). Πάντως πολύ φοβερή η φωνή του Dickinson, τα έκαψε όλα. Τρομερά φαλτσέτα που δημιουργούν ωραία ατμόσφαιρα. Τα drums επιτέλους είναι απλά κι ωραία και δεν κινδυνεύουμε να αιματώσουμε τα αυτιά μας με επαναλαμβανόμενους ‘‘περίεργους’’ ρυθμούς (για τα δεδομένα του McBain, όποιος παρόλα αυτά θέλει να πάρει το ρίσκο, ας δοκιμάσει το Dance of Death). Αν συνεχίζουν έτσι και στα υπόλοιπα θα 'ναι ωραίος ο δίσκος μωρέ.

oraio to tragoudaki,poly oraio tha elega

entaksei re paidia opos kai na to kanoume maiden einai aytoi

apla pisteyw oti o hxos tous den siginei me ton idio tropo opos paliotera,toulaxiston emas tous palioterous Maidenades,xwris ayto na simainei oti den einai kaloi

http://www.maidenfans.com/index.php?ACT=module&name=rwnews&area=article&nid=2110 :smiley:

28/8 κυκλοφορεί ο δίσκος στην Ελλάδα.
Αν θέλετε και την άποψή μου, μάλλον είναι ο καλύτερος δίσκος τους από την εποχή του 7th son… Δεν περίμενα τίποτα κι έπαθα πλάκα μεγάλη μόλις τον άκουσα. Progressive δίσκος, με φοβερά riff, παραγωγή και φωνητικά εξαιρετικά. Όλα τα μεγάλα κομμάτια, δεν τα βαριέσαι με τίποτα.
Όπως και να έχει, βρίσκεται έτη φωτός μπροστά από το Dance of death. Βέβαια το άκουσα μόνο μία φορά, αλλά ένα πρώτο συμπέρασμα είναι αυτό. Περισσότερα αμέσως μετά τις διακοπές, αφού χρειαζόμαστε λίγο αποτοξίνωση από τη μουσική!

Τέτοια λέγε να περιμένουμε πως και πως εκείνη την ημέρα!
Όμως για 4/9/06 δεν ήταν να κυκλοφορήσει;

Το έχουν αλλάξει για Παρασκευή 25/8 και θα κυκλοφορήσει σε έκδοση CD/DVD.

Με νέο δίσκο Maiden, με νέο DVD Theater, με νέο δίσκο Audioslave και ότι άλλο καλό θα υπάρξει τέλη του μήνα προβλέπονται επικές καταστάσεις.

Absolutely! 8)

Και το artwork του single (Reincarnation of Benjamin Breeg) άπαιχτο.

http://www.maidenfans.com/downloads//breeg.jpg

ρε παιδες το single δεν εχει κυκλοφορισει ακομη ετσι δεν ειναι?στις 17 ειχα ακουσει οτι θα κυκλοφορισει.παντως ναι πολυ maiden το artwork :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Καταπληκτικό εξώφυλλο αυτό παίδες.
Τολμώ να πω ότι μου άρεσε πιο πολύ και από το δίσκο!

Apo thn 1/8 upotithetai oti epitrepotan sta site kai sta periodika na perigrapsoun analuthka ola ta tragoudia tou diskou. Tipota omws… Kaneis den asxolhthike. Mhpws oloi paraexoun ginei polu uperanw?..

Kai h ekdosh-afierwma tou rock hard stous maiden pou tha vgei telos augoustou malon arpaxth mou fainetai (asxeto an tha to agorasw ephdh eimai fan-thuma). An pragmatika endiaferontan toulaxiston tha postarane ena reviw tou album edw sto rocking.gr Estw sto forum re paidi mou…

Kai to kainourio Hammer…afierwma sta 70’s… 3 laloun kai 2 xoreuoun… Oyte ena neo… To septemvrh ti na to kanw? Pou tha exei vouhksei o topos etsi ki alliws? Pou tha exoume akousei ton kainourio disko 300 fores hdh? Na erthoun tote na mas poun ti? An tous arese?
TWRA KAIGOMASTE GIA PLHROFWRIES KATALAVETE TO!!!

Έχει πολύ λογική αυτό που λες φίλε SteveWrathchild, δεν έχεις κι άδικο…
Πάντως μέχρι να άγοράσω το δίσκο, έχω ήδη κατεβάσει το The Reincarnation of Benjamin Breeg, ενώ έχουν διαρρεύσει κι άλλα.
Κάτι είναι κι αυτό μέχρι τις 25/8…

Δε νομίζω να έχουν ακούσει και πολλοί το δίσκο. Υπεράνω επειδή δεν έγραψε κανείς μέσα σε 1 μέρα; Δε σε κάλυψαν δηλαδή αυτά που γράφτηκαν παραπάνω; Ρε θα μας τρελάνουν κάτι τύποι.

Τον δισκο τον εχουν ακουσει δημοσιογραφοι απο τα περιοδικα και απο τα websites και απλα ειχαν δικαιομα να μιλησουν μονο για 4 κομματια εως την 1/8. Και απο την στιγμη που υπαρχουν τοσες χιλιαδες κοσμου που ανυπομονουν να μαθουν εστω και το παραμικρο νεο, ναι εχουν την υποχρεωση να μας πληροφορισουν μιας και αυτη ειναι η δουλεια τους. Πως να το κανουμε τωρα, οταν βγαζουν καινουριο δισκο οι Maiden ειναι γεγονος. Αν εσενα δεν σε αφορα δικαιομα σου και δεν βρισκω και τον λογο να κανεις post. Στο κατω κατω δε ζηταμε κατι τρελο. Μια αναλυτικη περιγραφη για 10 τραγουδια. Ελεος δηλαδη.

Υ.Γ. Εγω δεν νομιζω να προσεβαλα καποιον ουτε προσπαθω να τρελανω κανεναν. “Τυπους” να αποκαλεις ατομα τα οποια γνωριζεις και συναναστρεφεσαι.

Ποια αλλα εχουν διαρευσει? Ξερεις κατι? Για πες για πες :smiley:

Ποια αλλα εχουν διαρευσει? Ξερεις κατι? Για πες για πες :D[/quote]

Κοίτα έχω το Soulseek για να κατεβάζω και όταν είχα γράψει “A Matter of Life and Death” μου έβγαλε 4 κομμάτια που λόγω μη διαθεσιμότητας δεν τα κατέβασα όλα, παρά μόνο το The Reincarnation of Benjamin Breeg.
Το απογευματάκι σήμερα που δεν έχω δουλειά θα προσπαθήσω να τα κατεβάσω και να σου πω ποια είναι…
Stay tuned!

Και αν ο δημοσιογράφος που έχει ακούσει το δίσκο κάτσει και γράψει μια αναλυτική περιγραφή για το forum, στο περιοδικό του τι θα γράψει; Ή θα κάνει copy-paste; Δε μπορείς να απαιτείς κάτι τέτοιο.

Υ.Γ. Εγω δεν νομιζω να προσεβαλα καποιον ουτε προσπαθω να τρελανω κανεναν. “Τυπους” να αποκαλεις ατομα τα οποια γνωριζεις και συναναστρεφεσαι.

Αυτό μου θυμίζει καταστάσεις “σε ποιον είπες “ρε”, σε μένα;”. Δεν το είπα με κακή διάθεση, μην ανησυχείς.

Εξώφυλλο single > Εξώφυλλο cd !!!

Τον δισκο τον εχουν ακουσει δημοσιογραφοι απο τα περιοδικα και απο τα websites και απλα ειχαν δικαιομα να μιλησουν μονο για 4 κομματια εως την 1/8. Και απο την στιγμη που υπαρχουν τοσες χιλιαδες κοσμου που ανυπομονουν να μαθουν εστω και το παραμικρο νεο, ναι εχουν την υποχρεωση να μας πληροφορισουν μιας και αυτη ειναι η δουλεια τους. Πως να το κανουμε τωρα, οταν βγαζουν καινουριο δισκο οι Maiden ειναι γεγονος. Αν εσενα δεν σε αφορα δικαιομα σου και δεν βρισκω και τον λογο να κανεις post. Στο κατω κατω δε ζηταμε κατι τρελο. Μια αναλυτικη περιγραφη για 10 τραγουδια. Ελεος δηλαδη.

Υ.Γ. Εγω δεν νομιζω να προσεβαλα καποιον ουτε προσπαθω να τρελανω κανεναν. “Τυπους” να αποκαλεις ατομα τα οποια γνωριζεις και συναναστρεφεσαι.[/quote]

Αγαπητέ SteveWrathchild, γράφεις στο forum του rocking και επειδή προσωππικά τον έχω ακούσει αρκετές φορές τον δίσκο, έχω να σου πω ότι ευτυχώς ή δυστηχώς, όσοι τον έχουν ακούσει δεν είναι συντάκτες του rocking.gr, αλλά σε άλλα μέσα ενημέρωσης. Κατά συνέπεια δεν θα έγραφε κάποιος την άποψη του ή την κριτική του εδώ. Θα την γράψει στο έντυπο με το οποίο συνεργάζεται ή στο οποίο δουλέυει. Λογικό δεν είναι; Κάποια πράγματα έχουν ήδη γρφτεί εδώ και σε άλλα forums αλλά σε καμία περίπτωση ΔΕΝ είμαι υποχρεωμένος να γράψω για το νέο άλμπουμ των MAIDEN εδώ, παρά μόνο στο περιοδικό μου…

άλλωστε σαν ROCKHARD ετοιμάζουμε ειδική έκδοση μόνο για τους MAIDEN και το νέο τους αλμπουμ τέλος του μήνα…

Σόρρυ Ηλία, όπως καταλάβαίνεις αυτό που γράφω δεν έχει να κάνει με το site ή κάτι σχετικά με αυτό…

Εγω αναφερθηκα στους βασικους δημοσιογραφους του site (και οχι μονο αυτου αλλα γενικα). Απο την στιγμη που το site εχει διαφημησεις φανταζομαι οτι πληρονονται για αυτο που κανουνε. Για αυτο χρησημοποιησα την λεξη ‘υποχρεωμενοι’. Επειδη αυτη ειναι η δουλεια τους. Αν ηταν ενα ερασιτεχνικο site δεν θα ελεγα τιποτα εννοειται. Τωρα αν δεν εχει ακουσει το album καποιος απο αυτους τοτε οκ.
Τελος παντων μην το τραβαμε πολυ το θεμα… Ας ειναι τοσο καλος ο δισκος οσο λενε οτι ειναι και ας μη μαθουμε τιποτα μεχρι την κυκλοφορια του.