Iron Maiden - Senjutsu

ναι καπου το διαβασα και αυτο οτι θα καθυστερησουν ολα τελικα μια εβδομαδα…για καποιους οι διακοπες δεν τελειωσαν ακομα.

Μην περιμένεις τραγικές διαφορές στον ήχο. Τσίμπα +3db τις μεσαίες, θα με θυμηθείς.

Darkest hour είναι κομματαρα τελικά.
Θέλει λίγο χρόνο ακόμα ο δίσκος

2 Likes

Εδώ που τα λέμε έχεις δίκιο, αλλά εμένα προσωπικά δεν με χάλασε.

υπαρχει και σε flac πλεον…

2 Likes

οχι μονο σε εσενα, ειμαστε πολλοι

1 Like

12 Likes

Διαθέσιμα κάποια format (digipack box, 3lp) στο metal era πάντως. Αύριο το digibook

3 Likes

Μπααααααααα

:joy:

εμένα μου αρέσει αυτό πάντως, το Parchment ακόμα μου φαίνεται απάλευτο.
Τα καλύτερα του δίσκου είναι προς το παρόν τα Hell On Earth, Darkest Hour και Senjutsu με αυτή τη σειρά.
Ειδικά στο Darkest Hour στη δεύτερη ακρόαση μου βγήκε ένα “ε ναι ρε πούστη” .

Κατά τα άλλα κάτι Lost in a lost world και Time Machine θα μπορούσαν να λείπουν ή να ήταν μικρότερα, ειδικά το πρώτο είναι απαράδεκτα μεγάλο.

Α επίσης νομίζω ότι το Stratego θα ήταν καλύτερα αν άνοιγε αυτό τον δίσκο.

Ο άκυρος συνειρμός της ημέρας:

το Lost in a Lost World μου θυμίζει κάτι σε Pink Floyd με τα φωνητικά που κάνει ο Bruce έτσι λίγο απόμακρα, σαν τα εφέ στο Comfortably Numb

Parchment ευχάριστο, αλλά θα μπορούσε να είναι το μισό. Με το Time Machine δεν θυμάμαι να είχα θέμα.

Το hell on earth μου υπενθυμίζει ποσο τυχερός είμαι που ανακάλυψα τους Maiden. Κατουρα τους όλους captain

6 Likes

Το Hell on Earth εκεί που μπαίνει πρώτη φορά ο Bruce δεν μοιάζει λιγάκι με το when the wild wild blows ??

Ή είμαι πολύ περίεργος ;;

Δεν το λέω για κακό , δεν αφαιρεί κάτι από το πόσο υπέροχο τραγούδι είναι

2 Likes

Εμενα ευτυχως δεν μου το θυμιζει. Το when the wild wild blows δεν μου αρεσει καθολου, το θεωρω τεμπελικη συνθεση με τον Harris να προσπαθει να δημιουργησει επος με το ζορι και να μην του βγαινει. Το Hell on Earth απο την αλλη παιζει να ειναι απο τα καλυτερα κομματια τους ηδη, μιλαμε για τεραστια συνθεση που γινεται αμεσα κλασικη. Σε λαιβ θα παραμιλανε οι φανς, θα αφησουν εκει την ψυχη τους

2 Likes

Μου το θύμισε λιγάκι ο τρόπος που μπαίνει να τραγουδήσει, φωνητική μελωδία ή όπως το λένε τεχνικά

Είναι έρωτας με την πρώτη αυτιά το κομμάτι αυτό

Για αυτό και έγραψα το πρωί ότι δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερο κλείσιμο καριέρας για την μπάντα από το στιχάκι

"Love in anger, life in danger " και την τρομερή μελωδία που έχει για outro

( Και γενικά σαν δίσκος αλλά είναι και η γαμημένη επιλογή του τραγουδιού που το άφησαν για κλείσιμο )

7 Likes

Είναι γεγονός ότι το τελείωμα του δίσκου σε αφήνει με χαμόγελο ικανοποίησης, μιλάμε για σπουδαίο κομμάτι. Εγώ αυτό ζητούσα 2-3 σπουδαία κομμάτια.

2 Likes

Πραγματικα το Hell On Earth τελειωνει και νομιζεις περασαν 3 λεπτα. Εχει τοσα πανεμορφα σημεια μεσα που δεν επαναλαμβανονται και σε κανει να το ακους ξανα και ξανα. Και βγαζει πολλα X Factor vibes, οπως και το Lost in a Lost World.

Συμφωνω για την ομοιοτητα με το Wild Wind, το σκεφτηκα απτην 1η ακροαση. Μια αλλη ομοιοτητα ειναι το σολο του Murray στο Darkest Hour (5:07) που ειναι ακριβως το lick με το οποιο ξεκιναει το σολο του ιδιου στο Coming Home.

Ανατριχιλες και στο Parchment με τον Bruce να λεει “meet me theeeeere” και μετα απο λιγο αλλαζει το τεμπο και μπαινει μελωδιαρα βγαλμενη απτο Virtual XI. Tο οποιο παρεμπιπτοντως εχει την τιμητικη του και στο Stratego, οπου οι lead κιθαρες στο ρεφρεν ειναι το Don’t Look to the Eyes of a Stranger (δεν ξερω αν αναφερθηκε ξανα αυτο εδω).

Death of the Celts κομματαρα κι απο μενα.

Up the irons!

9 Likes

https://box.ironmaiden.com

Για όσους παρήγγειλαν το box, έγινε λάθος με τα booklets

πολύ όμορφο το booklet αλλά ο digital eddie χάνει

Ξημερώνει 3η Σεπτέμβρη. Επέτειος ίδρυσης του ΠΑΣΟΚ του Ορθόδοξου και επίσημης κυκλοφορίας της δισκάρας των θεών.
Επειδή και ο Eddie γούσταρε Αντρέα κατά βάθος:

10 Likes