Iron Maiden - Senjutsu

Ακούω με ακουστικά τι να κάνω!!!
Να σου ζήσει η ανηψούλα σου!

2 Likes

Μετα απο αρκετες ακροασεις… Παρα πολυ θετικες εντυπωσεις
… Αν ειχαν μικρυνει λιγο τις διαρκειες και δεν ειχε και καποια σημεια που τα εχουμε ακουσει και ξανακουσει θα μιλουσαμε για ενα πολυ σημαντικο δισκο στην καριερα τους , ειδικα μετα την επαναδυνδεση… το μονο που περιμενω να δω ειναι αν θα αντεξει στο χρονο η οχι και εκει για μενα θα τον κανει πραγματικα μεγαλο δισκο…

9 Likes

Ας συμβάλουν παρακαλώ πολύ και τα γενέθλια του ΠΑΣΟΚ στην αύξηση του γενικότερου παροξυσμού της ημέρας!

14 Likes

ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ PARCHMENT ΘΕΡΙΖΕΙ, ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΤΡΙΑ ΛΕΠΤΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΕΠΙΤΑΧΥΝΕΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΣΟΛΑΡΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ

το είπα και ηρέμισα

14 Likes

@Clairvoyant μήπως να το ακούσω ρε? Ζηλεύω τη χαρά σας!

2 Likes

οχι, βαλε το load εσυ

2 Likes

Senjutsu, Stratego, The Writing on the Wall, The Time Machine, Darkest Hour, The Parchment, Hell on Earth, τα αγαπημένα μου μέχρι τώρα… Πολύ καλός δίσκος :heart: Μόνο Maiden :metal:

2 Likes

Parchment στο 9.20 ισωσ η πιο συγκινητικη στιγμη του δισκου

6 Likes

Hell On Earth:

chickity-china-the-chinese-chicken-you-have-a-drumstick-and-20288023

12 Likes

Τον ακούω στο πλοίο της επιστροφής και παίζει να ξανακάνω το ταξίδι για να τον ακουσω με την ησυχία μου 3-4 φορές ακόμη. Δεν είμαι πια φαν τους, αλλά είναι ένας υπέροχος δίσκος. Αυτές οι κιθάρες…

11 Likes

¨Ετσι να κυματίζει η σημαία ρεεεε…

8 Likes

Τον εκανα δυο ακροασεις και εννοειται θα κανω κι αλλες.Προς το παρον δεν συμμεριζομαι τον ενθουσιασμο.Μου φαινεται εντελως ανεμπνευστο και τετριμμενο,για να μην πω υπερκουραδα και στενοχωρησω τους συναγωνιστες fanboyδες(γιατι κι εγω fanboy ειμαι).Τετοιες συνθεσεις παιζει να κανει ο Harris οταν ειναι στην τουαλετα για την πλακα του και ολο το αλμπουμ μαλλον το εγραψαν,το ηχογραφησαν και το τελειωσαν μεσα σε δυο μερες.Η παραγωγη ειναι το τελευταιο που με απασχολει αυτη την στιγμη μπροστα στην φανερη ελλειψη εμπνευσης.
Το Stratego ειναι το καλυτερο κομματι του αλμπουμ και μου ειχε δημιουργησει τρομερο hype και ανυπομονησια οταν το ακουσα μαζι τα πρωτα ποστ εδω οταν λικαρε,αλλα τελικα το συνολο ειναι απογοητευτικο και δεν το σωζουν 2-3 καλες στιγμες…

ΥΓ.Οταν ειχε βγει το BoS,το οποιο ειναι αριστουργημα μπροστα σε αυτο,ειχα παθει πλακα με το πρωτο ακουσμα.Καλα για AMOLAD,δεν συζηταμε καν.Δεν ξερω,ισως ειμαι υπερβολικος,ισως εχω παραξενεψει κι εχω γινει boomer.Κουφος παντως δεν ειμαι σε καμια περιπτωση…

Το Hell on Earth, είναι συμπαθέστατο κομμάτι.
Να πω την αλήθεια, δεν με τρελαίνει η ιδέα ο τραγουδιστής να πατάει πάνω στην μελωδία της μουσικής - ειδικά όταν το κάνει για μεγάλο κομμάτι ενός τραγουδιού (που γίνεται εδώ). Πάντα μου φαινόταν έλλειψη έμπνευσης αυτό. Όχι ότι είναι κακό κομμάτι, αλλά κάπου το παρακάνει.
Συμφωνώ βέβαια ότι έχει μια ενέργεια - δεν είναι ψόφιο. Αν όμως αυτό είναι το επος των επων, τότε κάτι έχει πάει πολύ στραβά.
Επίσης τα 3,5 λεπτά από τα 11 είναι το ίδιο πράγμα (το ακουστικοατμοσφαιρικο part του κομματιού.) Και αν τα πρώτα 2 λετπά είχαν κάποιο νόημα2, ως τάχα μου εισαγωγή (συμπαθητική, δεν λέω), το τελευταίο 1μιση, δεν έχει κανένα απολύτως λόγο υπαρξης.

1 Like

Μετραω αντριστροφα. Φευγω απο δουλεια, παω Metal Era που με περιμενει ενα πανεμορφο Box Set παω στο εξοχικο και το βραδακι αργα οταν θα κοιμηθει η γυναικα και ο μικρος η αναμονη θα λαβει τελος. ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ IRON MAIDEN ΡΕΕΕΕΕΕ… Δεν εχω ακουσει τιποτα περα απο τα The Writing On The Wall και Stratego. Θα γινει σημερα οπως πρεπει…

27 Likes

Πώς άντεξες και κρατήθηκες δυο μέρες τώρα ρε μεγάλε!

Και καλά έκανε και κρατήθηκε. Όλα η απόλαυση είναι σε αυτό που όπως σωστά λέει: " όπως πρέπει ". Όλοι εμείς που είχαμε πάρει το powerslave από το happening καταλαβαίνουμε την διαφορά.

Nαι, δεν εχει καμία απολύτως διαφορά. Καμία. Αν ένας δίσκος αξίζει, αξίζει, αν ένας δίσκος δεν αξίζει, όσα βιβλιαράκια και να ανοίξεις, δεν αλλάζει. Τώρα αν κάποιος γουστάρει να το κάνει, ας το κάνει και πολύ καλά κάνει, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Και όχι, δεν είχα πάρει το Powerslave από το happening, για την ακρίβεια τότε ήμουνα λίγων μηνών, θα ήταν περίεργο να το χα κάνει. Το χω κάνει για άλλους δίσκους όμως.

4 Likes

Σωστός όπως πάντα ο φίλος @angus7pl!

Εδώ άρχισε η Κόλαση επί Γης!

14 Likes

Έτσι μάθαμε από παιδια κ έτσι θα γίνει,βραδάκι όταν αδειάσει το δωματιακι απ το παιδακι

1 Like

Το Death of the celts βρωμαει Thin Lizzy. Clansman δεν άκουσα πουθενά εκτός ισως απο την εισαγωγή ως προς την δομή ομως. Το τραγουδι είναι έπος. Ο αρχηγός για μένα έγραψε 4 αριστουργηματα. Γενικα νομίζω οτι το γεγονός ότι μπήκαν στο στούντιο αμέσως μετά την legacy tour λειτούργησε υπέρ μιας και μας έδωσαν έναν εμπνευσμένο δίσκο. Η καθαριστικη δουλειά είναι, αν όχι η καλύτερη, τουλάχιστον μέσα στις 3 καλύτερες που μας έδωσαν ποτέ οι Maiden.Επίσης ο ήχος του δισκου είναι εκπληκτικός με απίστευτο διαχωρισμό των οργάνων. +1 για τον Νικόλα που δίνει πόνο

9 Likes