Iron Maiden vs Metallica

σορυ για τη χρονολογια,ειχα στο νου μου το somewhere in time απο μια προσφατη συζητηση! :stuck_out_tongue:

αυτο που εννοω λεγοντας οτι μεινανε κολλημενοι,εννοω οτι παιζουνε τα ιδια συνεχεια!
οι κλασσικες ατμοσφερικες εισαγωγες με μπασο του Harris,οι κλασσικες δομες των κομματιων τους,τα κλασσικα τους leads\solos.αυτα εννοω.απλα επειδη η μουσικη τους εχει ενα επιπεδο και ειναι ωραια,δεν σου κακοφαινεται οτι δεν σου προφερουν κατι καινουργιο ολα αυτα τα χρονια.και επειδη ζουμε σε μια εποχη οπου τα συγκροτηματα ξεπεταγονται σαν ποπ κορν,και επειδη εχουν δημιουγηθει τοσα διαφορετικα ειδη,οπου το καθενα εχει κατι να προσφερει,προτιμω να σκασω το 15αρι αλλου.σε κατι το οποιο προσφερει κατι καινουργιο και ταυτοχρονα να ναι εξισου καλοπαιγμενο. εξαιρεση αποτελει οντως το τελευταιο τους, με τις πιο βαριες κιθαρες και καποια πιο τεχνικα σημεια να ξεχωριζουν.

Μεγαλες μπαντες παιδια. Πολυ μεγαλες…

ωπ…κάπου το έχω ξαναζήσει αυτό

E μα αυτο περιμενει και γουσταρει να ακουει ο κοσμος απο τους Maiden ρε συ.Και εδω διακρινω μια μεγαλη διαφορα στις 2 αυτες υπερμπαντες.Οι Metallica αν ηταν σαν τους Maiden θα παιζαν ακομα ανελεητο thrash.Αντιθετως πηραν το ρισκο και δοκιμασαν και διαφορετικα πραγματα γιατι ετσι το γουσταραν αυτοι και ετσι εχουν πουλησει 100 εκατομμυρια μεχρι στιγμης.Αυτα προς το παρον…

Να σου θυμισω οτι και οι maiden στο somewhere in time και seventh son δοκοιμασαν για πρωτη φορα πληκτρα και γενικοτερα πιο progresive ηχο και φαγανε κραξιμο γι’ αυτο…

λοιπον συμφωνω μαζι σου, με την εξαιρεση οτι οι metallica κυριως βγαλανε τα τρελα λεφτα απο το black album.αυτο ειναι το αλμπουμ που βρισκεται δεν ξερω και γω σε ποια θεση στις πωλησεις.οχι αυτα που κανανε μετα.επιπλεον σε ενα ντοκιμαντερ που εβλεπα για metallica,λεφτα πολλα ειχανε αρχιζει να βγαζουνε ή στο ride the lightning ή στο master of puppets.δεν θυμαμαι ακριβως,αλλα εκεινη την περιοδο!προτιμαω την μπαντα να εξελισσεται,να πειραματιζεται (μεσα σε πλαισια φυσικα),απο το να μενει στασιμη.γιατι και οι maiden το χρημα κυνηγανε!μην κανουμε τα στραβα ματια.γιατι δηλαδη δεν αλλαζουν καθολου,μα καθολου τον ηχο τους?φοβουνται μην χασουν τους φανατικους οπαδους τους!εμπορικη μηχανη ειναι και αυτοι πλεον.ας κοιταξουμε τα single,τα dvd,τις συλλογες!και μην ξεχναμε το κυριοτερο,την επιστροφη του bruce,υστερα απο οτι ειχε προηγηθει!!!
Προσωπικα εμενα με εχουν κουρασει (και παρα πολλους αλλους),εξαιρεση το τελευταιο τους,οπου ειπα τι καινουργιο συναντησα σε αυτο!
Και οπως προανεφερα τη στιγμη που κυκλοφορουν τοσα αλμπουμ απο αξιολογα εως δισκαρες,θα προτιμησω να δωσω τον οβολο μου σε αυτα,παρα στους maiden! :slight_smile:

Συγγνωμη, οι μαιντεν δεν αλλαξαν τον ηχο τους?? Τι λεμε τωρα? Ιδιο ηχο ειχαν τα Iron Maiden, Killers με τα Piece of Mind, με τα Somewhere In Time/7th son, και με τα Fear Of The Dark, Χ- Faxtor κλπ… Εγω γιατι δεν ακουω το ιδιο?

σορυ
διορθωση
τα τελευταια 10 χρονια εννοω
αν διαβασες προσεκτικα το ποστ μου,λεω οτι θα προτιμησω κατι αλλο απο αυτους
που σημαινει οτι μιλαω για τα τελευταια τους αλμπουμ!τα κλασσικα τους εννοειται πως δεν συγκρινονται και οτι εξελιχθηκαν απο το killers και το iron maiden ως το fear of the dark και χ-factor!

Εξαλλου, πετυχημενη συνταγη δεν αλλαζει…

(Αυτο πηγαινει για τις δομες των συνθεσεων τους)

Ελα ρε πουστη που αλλαξαν τον ηχο τους… Δλδ μη λεμε οτι θελουμε. Παρε παραδειγματα απο αγαπημενα μου γκρουπ που αλλαξαν οντως τον ηχο τους. Σου παραθετω διαδοχικα αλμπουμς για να τονισω περισσοτερο την αλλαγη. (Βαζω αγαπημενα μου γιατι αυτα εχω ψαξει καλυτερα, οχι για να τα εξυψωσω και μπλα μπλα.)
Queen: Hot space->The works
Led Zeppelin: II->III
Queensryche: Empire-Promised land

Ο ιδιος ηχος ητανε με τον Dianno και ο ιδιος με τον Bruce… Ασε που με τον Paul παιζανε και αλλο στυλ…

Στους δυο πρωτους δισκους ηταν διαφορετικο γκρουπ γιατι ψαχνοταν ακομα. Στην πορεια διαμορφωσαν τον δικο τους ηχο ο οποιος δεν αλλαζε ριζικα. Δλδ ακους ενα ριφφ, ενα σολο, ενα κουπλε ή ενα ρεφρεν και καταλαβαινεις αμεσως οτι ειναι μεηντεν, γιατι το στυλ του σου θυμιζει αλλα τραγουδια τους. Οπως γινεται και με Motorhead, AC/DC κλπ.

Ειπα και πριν, πετυχημενη συνταγη δεν αλλαζει…

Χωρις να μου αρεσει βεβαια, νταξ, πολλες φορες σπαζομαι… Τουλαχιστον οι συνθεσεις ειναι ωραιες… Και απ’οτι φαινεται, ενας δισκος μενει ακομα…

συμφωνω εν μερει μαζι σου led zeppelin,αλλα μπορουμε να πουμε οτι ειχανε αλλαγες οι maiden στους δισκους τους.τα πληκτρα που ανεφερε ο freedomofrock,ή τις ταχυτητες του somewhere in time,απο οπου δηλωσε ο ιδιος ο Mcbrain,υστερα απο σχετικη ερωτηση,οτι επηρεαστηκε απο τις ταχυτητες του thrash metal!

τωρα παρατηρησα το signature σου.κατι μου θυμιζει.south park?

Monty Python and the Holy Grail

χαχαχαχα :lol:
επος

Are you saying Ni to that old woman?
Um, Yes!

:offtopic: η καλύτερη ταινία που έχω δει:lol:

Ηταν η προηγουμενη μου υπογραφη.

Ενιγουεη, συνεχιστε οφφ τοπικ.

Χθες σκεφτκα οτι οι Maiden δεν εχουν ουτε μια μπαλαντα και εμεινα με ανοιχτο το στομα!Ναι το ξερω οτι ακουγετε χαζο αλλα χθες το πηρα χαμπαρι. :dunno:

Aυτο παει για τα ρισκα που εχουν παρει τοσα χρονια οι Maiden… :wink:

Το wasting love πιανεται για μπαλαντα? Οι metallica εχουν εστω ενα nothing else matters η ενα unfogiven(power ballad) οι maiden τοσα χρονια δεν μπορουσαν να κανουν μια μπαλαντα που θα τους χαρακτηριζει? Κ να πεις οτι ο Dickinson δεν εχει μελωδικη φωνη, καθε αλλο.:-s Οι maiden θεωρω οτι δεν εχουν συναισθημα, feeling ρε παιδι μ, ενω οι metallica το εχουν αυτο.