Iron Maiden: Αγαπημένο ?κρυφό διαμάντι?

Still Life. Κόμματος. Όχι ότι τα υπόλοιπα δεν είναι…

Mother Russia!!! Πολύ ‘‘επικό’’,(Σοβινιστικό :stuck_out_tongue: ) και χαρακτηριστικό maiden!!!

sea of madness, στεγνα!

LIGHTNING STRIKES TWICE!!!

  • άπειρο !!!
    :!: :!: :!:

αυτο δεν ειναι απο the clash?:-s

Ναι…

Με άλλα λόγια, είσαι απίστευτα οφφ τόπικ και το ξέρεις.

Είσαι πολύ μπροστά!

Aγνοειτε αυτο τον κομματο ρε αλητες;;; :x

πεθαίνω γιά το The Unbeliever καί 2A.M.

μετά ακολουθούν The Assasin καί Loneliness of the Long Distance Runner

Δε το αγνοούμε καθόλου, θα το ψηφίζαμε αν δεν υπήρχε το Sea of Madness.
Τώρα που το σκέφτομαι, η μισή και βάλε Blaze era είναι διαμαντάκι κρυμμένο και λερωμένο από τις λάσπες των κολλημένων :stuck_out_tongue:

Στην Blaze era εχουν γραφτει απιστευτα κομματια που αλλα συγκροτηματα θα κανανε ολοκληρη καριερα και περιουσια με αυτα. Απλα συγκρινομενα με τα ΕΠΗ της Golden Era χανουν λιγο… Ισως η μεγαλη διαρκεια σε πολλα, ισως η φωνη του Blaze που δεν συγκρινεται με Dickinson ή και Di’Anno… Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν λατρευουμε και την συγκεκριμενη περιοδο. Τι κομματαρα το Look For The Truth (μου εσκασε τωρα και το εβαλα και το ακουω…)

Mother Russia, Still Life, Duellists πάντα με άφηναν αδιάφορο.
Ψήφισα Another Life, επειδή το Strange world δεν το θεωρώ"κρυφό" και γιατί το Sea of Madness πήρε ισχυρό προβάδισμα.

Από τα 00’ς βάζω το The Legacy που ο κόσμος έκραξε άσχημα.

Χαρά στο κουράγιο όσων διαβάζουν καθημερινά τα μεηντενοτόπικς.:stuck_out_tongue:

‘‘To Tame A Land’’,ισως ενα απο τα καλυτερα κομματια τους.

Μπράβο στον deck που έβαλε το when two worlds collide. το μοναδικό αξιόλογο και σοβαρό κομμάτι από το virtual xi.

Απο αυτα που εχει το poll ψηφιζω still life

Διαπίστωσα ότι το τρελό bump το έκανε ο jiopas!! Νόμιζα ότι είναι καινούριο thread!!

Καινούργιο/παλιό ένα και το αυτό, threads dont die!!

Λοιπόν Duellists για τους άμπαλους maidenαδες εκεί έξω, κοιλιά και powerslave δεν συνυπάρχουν στην ίδια πρόταση, αρχαίο ρητό!

Ξεκινάμε ωρέ γιατί είναι πολλά. Η αλήθεια είναι πως από DiAnno era δεν έχω ιδέα τι θεωρείται “κρυφό/ξεχασμένο”, αλλά θα έλεγα[B] Prowler, Strange World, Purgatory, Prodigal Son[/B]. Από κει και πέρα κάργα αγνοημένα από τον μέσο Maiden-ά θεωρώ: [B]Still Life, To Tame A Land[/B](καραέπος ρε ζουλάπια), [B]The Duellists[/B](ίσως η καλύτερη δισολία Murray/Smith που έχει γίνει),[B] Loneliness…[/B] (ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ μελωδία εισαγωγής, βάλε και το reprise στο τέλος, ε ντροπής πράματα να μην είναι στανταράκι στα λάιβ),[B] Deja Vu[/B](πρέπει να το έχω ξαναπεί, το πιο υποτιμημένο τραγούδι Maiden έβερ και ίσως και το αγαπημένο μου), [B]Only the Good Die Young[/B]. Τα δύο επόμενα δεν με άρεσαν στο σύνολό τους ποτές, αλλά θα μπορούσα να πω με το ζόρι [B]Tailgunner[/B] και [B]Be Quick or Be Dead[/B], προφανώς το Afraid to Shoot Strangers δεν χρειαζεται καν αναφορά στα κρυφά. X Factor κάργα υποτιμημένο γενικά, αλλά αξίζουν τρελής αναφοράς[B] Fortunes of War[/B] και [B]Look for the Truth[/B](μόνο και μόνο για το φοβερό χαρούμενο τραλαλά σόλο του. Τα post-reunion δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα, το παράπονό μου μόνο;ρε ΠΑΙΧΤΕ το Paschendale γαμω την αμπαλοσύνη σας.

το [I]To tame a land[/I] είναι από τα καλύτερα τραγούδια όλων των εποχών και δεν μπήκε στο poll γιατί θα ήταν κρίμα για τα υπόλοιπα