Iron Maiden

Χιχιχιχι είπα να την δώ λίγο αιρετικός, αλλά ρεσύ το number σαν σύνολο…μπαααααα…1000 φορές ομώνυμο ή killers ή τα επόμενα μέχρι το 7th, δεν το βάζω στα έπη τους παρόλο που μόνο το Hallowed είναι τόσο αρχιδάτο που γαμάει οποιοδήποτε άλμπουμ σαν σύνολο :slight_smile:

fixed

Γι αυτό δεν έχω ποστάρει τόση ώρα

Στράβωσε το στόμα μου. Έγινα Σταλονε

3 Likes

image

2 Likes

%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF%20%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7%CF%82

ακόμα ταραγμένος είμαι , να δω πότε θα συνέλθω

ΥΓ : Δεν έβαλα καν φωτο από Ροκυ, ε; Τίμιος

1 Like

Δεν ξέρω τι να γράψω. Ειδικά για το Run to the Hills αλλά και για το Number γενικά. Ειδικά εσύ matia που νιώθεις από Powerslave που και αυτό δεν είναι όλη την ώρα τούμπανο όπως το διπλό σερί της β’ πλευράς νόμιζα ότι θα ένιωθες το θέμα. Δεν είναι μόνο το Hallowed, είναι το ομώνυμο, το Prisoner, 22, το Children of the Damned και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ το Run to the Hills που ορίζει το επικό κλιπακλόπ να πούμε, μελωδιάρες επικές, Στιβ τσάρτζινγκ λάικ ε μάδερφάκερ, υπεργαμηστερά ντραμλάινς και γυρίσματα (καλά, παντού αυτό, Κλάιβ πάνζεστος ντράμερ) και φυσικά Μπρους διαγαλαξιακός. ΤΕΛΕΙΟ.

3 Likes

Κάποιος να μπανάρει το μαλάκα από το thread plz, δίνω δώρο 7" Run to the hills :stuck_out_tongue:

5 Likes

Δεν την πυροδοτείς, αλήθεια είναι. Για 'μένα τουλάχιστον. Προσωπικά έχω ένα θέμα με τα ματζόρε, δεν είμαι του ματζόρε και του χαρούμενου, γενικά οι Maiden ματζορίζουν, αλλά ΕΙΔΙΚΑ αυτό το τραγούδι δεν το αντέχω.

1 Like

Embrace the major scale.

1 Like

Δεν μ έχει κάτσει καλά, τι να σ πω, το απολαμβάνω αλλά πιο πολύ γουστάρω τα κομμάτια μεμονωμένα, σαν άλμπουμ απλά δεν…

επίσης
.
.
.
.

τι εννοείται παρακαλω? Ότι το powerslave δεν είναι τούμπανο? Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΤΟΥΜΠΑΝΟΥ κύριε μου :stuck_out_tongue:

Χωρίς το ομώνυμο δεν υπάρχει ο μύθος του powerslave, είναι απλά ένα ακόμη γαμάτο maiden άλμπουμ…

Για το village αντιλαμβάνομαι την απογοήτευση αλλά την αντιπαρέρχομαι γιατί το opening riff του village είναι ένας από τους ακρογωνιαίους λίθους της παγκόσμιας ριφολογίας :slight_smile:

2 Likes

Λέω ότι όλο το Powerslave (ο δίσκος) δεν πιάνει εννοείται το λέβελ του ομώνυμου και του Rime of the Ancient Mariner που προσωπικά θεωρώ το peak των Maiden ΓΕΝΙΚΩΣ, τα καλύτερά τους έβερ κλπ.

Back in the Village υπερριφάρα. Λίγο μέτριο ρεφρέν αλλά κλάιν.

4 Likes

Α οκ. Γενικά τα προσωπικά βιώματα χαρακτηρίζουν (και αποχαρακτηρίζουν) τους δίσκους έπη οπότε πάω πάσο με τον καθένα ότι και να ακούσω εδώ μέσα. General truth είναι μόνο η επιστημονική και αυτή μέχρι να αλλάξει :sunglasses:

Με αυστηρά κριτήρια:

Iron Maiden 7
Killers 8
Number 9
Piece of Mind 10
Powerslave 10
Somewhere in Time 10
7th Son of a 7th Son 10
No Prayer 6
Fear of the Dark 7
X factor 6.5
Virtual 3
Brave New World 8
Dance of Death 6.5
Matter of Life and Death 8
Final Frontier 3
Book of Souls 5

3 Likes

Παρε τηλ στον Ραπ!!

2 Likes

Εξαντλώντας κάθε αυστηρότητα και με βαθμούς που αντανακλούν μάλλον την μεταξύ τους κατάταξη παρά την σύγκριση με τα γενικότερα δισκογραφικά τεκταινόμενα, θα έλεγα:

Iron Maiden 10 (αν με έβαζαν να διαλέξω το καλύτερο τους θα ήταν στις πρώτες επιλογές)
Killers 9 (το κατώτερο από τα πρώτα 7)
Number of the Beast 10 (από τους εμβληματικότερους δίσκους στο metal)
Piece of Mind 10 (έθεσε νέα πρότυτα…)
Powerslave 10 (… και τα πήγε ακόμη παραπέρα)
Somewhere in Time 10 (μαγικό, δικαιώθηκε πανηγυρικά από τον Χρόνο)
7th Son of a 7th Son 10 (ένα Can I Play δεν μπορεί να το ρίξει)
No Prayer 6,5 (η έλευση των 90’s - αναμενόμενη αν δεν κάνω λάθος - είχε δυσμενείς επιπτώσεις)
Fear of the Dark 7 (ο ορισμός του άνισου)
X Factor 7 (αν είχε έναν επαρκή τραγουδιστή θα ανέβαινε πολύ)
Virtual ΧΙ 6 (το κατώτερο τους)
Brave New World 8,5 (θριαμβευτικό reunion, με κλασικές πλέον στιγμές)
Dance of Death 8 (εντυπωσιακές κορυφές, όχι όμως σε όλη τη διάρκεια του)
Matter of Life and Death 8 (σαφώς πιο ομοιόμορφο ποιοτικά)
Final Frontier 7 (το κατώτερο του reunion)
Book of Souls 8 (ο Αρχηγός δίνει επιτέλους χώρο και στους άλλους και το αποτέλεσμα τους/τον δικαιώνει)

(Σίγουρα δεν την έχουμε ξανακάνει τη συζήτηση; Γιατί έχω ένα αίσθημα… Deja Vu!)

4 Likes

Εγώ πάλι πιστεύω πως δεν χρειάζεται ο dickinson στο x factor. Άλλο το live σίγουρα όπου ο blaze είναι απαλευτος ακόμη και στα “δικά” του τραγούδια αλλά μιλάω καθαρά και μόνο για τον δίσκο

Βλέπω 50 σχόλια και λέω θα έχουμε καμιά είδηση! Τελικά μας την πέσαν αλλόθρησκοι. :stuck_out_tongue:

5 Likes

to Justice me bass pou xa8ike stin paragogi kodrarei Maiden? ierosilia aderfaki oute kan (pou kai bass na xe kai pali oute kan)

Εντάξει γούστα είναι αυτά. Για μένα 8 δίσκοι των Maiden είναι στον Όλυμπο. …το justice είναι στα μισά της κορυφής :blush: επίσης super metroid ή metroid prime ???:laughing:

eda3ei emena den maresoun oi Metallica (to kalutero tous gia mena einai to Kill 'em all gia na katalaveis). oso gia ta Maiden sumfonoume sxedon se ola (den nomizo oti exoun vgalei kako album alla den eimai adikimenikos to 3eroume). apla e3eplagin pou eipes to Justice adi tou Master pou 8a legane oi perisoteroi (I think). ma kala to suzitas? to kalutero video game olon ton epoxon einai to Super Metroid (oxi pos ta Prime einai asxima alla san to Super Metroid kanena)

2 Likes