Iron Maiden

Το Master προσωπικά δεν μου λέει τίποτα :fearful: snes & samus rules

1 Like

got that right

1 Like

ποοοοοοοοοοοοοοοσο βαρετες ολες αυτες οι βαθμολογιες σαν να ειμαστε δισκοκριτικοι

καντε ρε ενα τοπ5 ασπουμε με τα αλμπουμ που γουσταρετε πιο πολυ ν ακουτε:

  1. x factor. blaze, ρε μουνι bruce που παρατησες το γκρουπ. Αρχηγε σε στηριζουμε. edge of darkness fortunes of war aftermath sign of the cross στιχοι καταθληπτικοι προσωπικοι αντιπολεμικοι. συναυλια ιβανωφειο. εφηβεια. μπυρες

  2. 7th son. βιντεο κλιπ το πιο εχμμμμ… το πιο τελοςπαντων εχμμμμ τραγουδι του αλμπουμ. ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ των Maiden Infinite dreams να τραγουδας ολους τους στιχους. ομωνυμο τεραστιων διαστασεων. clairvoyant ρε μουνια. seven deadly sins για τελος

  3. somewhere in time. το παιζεις αναποδα καταρχην. μεγαλος αλεξανδρος τεραστιων διαστασεων. ΤΙ ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ ΕΙΝΑΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΑΛΛΙΚΟ. 2 επη μετα και ωωωωω ωωωω ωωωωωω κεντ αντερσταντ γουατ ιτς χαπενινγκ του μι. το τραγουδι με ΤΟ ΜΠΑΣΟ. ανοιγουμε μπυρα air bass. η “φλωρια” που την τραγουδας ΟΜΩΣ γαμω το φελεκι μου

  4. σαρλοτ δε χαρλοτ σοου μι γιουρ λεγκς σαρλοτ δε χαρλοτ τεικ μι του μπεντ. σπεντ δε ναιτ ιν ελει τζειλ. Haunt me, you taunt me, you torture me back at your lair.(κοπυ πειστ το εκανα αυτο). παντελονια με ριγες. βιντατζ πια eddie. ΤΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ ΣΕ ΠΑΝΚΑΔΕΣ Κ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΓΑΜΗΘΟΥΝ. α ναι ομωνυνο τεραστιων διαστασεων μια ζωη ολακερη

  5. εδω αρχιζουν τα δυσκολα. οποτε παμε στο ΖΩΝΤΑΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ή ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ή scream for me long beach arena και ποδι πανω στην ντουλαπα μπροστα στο χοουμ συστεμ στο παιδικο σου δωματιο με ακουστικα και μονιμο προβλημα με περιορισμενη ακοη σιγουρα ενα 60% ευθυνεται αυτο το λαιβ ή απλα rime of the ancient mariner ή πιο απλα murray ανεβασμενος στους ωμους του dickinson

αν τα γραφατε καπως ετσι θα περνουσαμε ολοι καλυτερα. εγω τουλαχιστον

9 Likes

Ωραία η φάση με το Top-5 στα δικά μας αυτιά. Λοιπόν το δικό μου πάει κάπως έτσι:

  1. Somewhere In Time: Γιατί δεν έχει ούτε 1 περιττή νότα και γιατί είναι ο κορυφαίος metal δίσκος όλων των εποχών (μετά το Black Album).

  2. Seventh Son Of A Seventh Son: Δεν έχω να κάνω κάποιο σχόλιο εδώ.

  3. Βrave New World: Ο κορυφαίος δίσκος του reunion.

  4. Τhe Number Of The Beast: Χωρίς σχόλια επίσης.

  5. Fear Of The Dark: Γιατί έχει απάτητες κορυφές που όλες οι άλλες μπάντες δεν μπορούν να τις πλησιάσουν.

3 Likes

Γράψε και για τα υπόλοιπα και ας μην σου αρέσουν

ε τοπ5 ειπαμε.

και δεν ειπα οτι δεν μ αρεσουν τ αλλα. απλα για παραδειγμα στο παλιοπεζο206 που εχω με σιντιερα γιατι ειμεθα και ολντσκουλ εχω αυτα τα 5 οποτε προφανως αυτα γουσταρω ν ακουω.

2 Likes

Τοπ-5
Somewhere in time
Seventh son
Powerslave

Iron Maiden
TNOTB

Καλύτερο 90s το X Factor.

Προσωπικά θεωρώ το SiT το απόλυτο αριστούργημα. Έχει ηχαρα, έχει προσωπικότητα, έχει μελωδία, έχει τα πάντα. Είναι το άλμπουμ που θα έπαιρνα σε ένα ερημικό νησί για να ακούω μέχρι να σβήσω. Και honorable mention στο Loneliness of the long distance runner, η αγαπημένη μου Bruce στιγμή.

Θεωρώ το TNOTB ένα σκαλί κάτω από το ομώνυμο, ο καθένας με τις παραξενιές του.

Επίσης δε θεωρώ πως αν ένα άλμπουμ Τόσο μεγάλο και επιδραστικο αν έχει 1 και 2 και 5 filler πέφτει αυτομάτως από το 10. Για τον πολύ απλό λόγο ότι οι κορυφές των συγκεκριμένων άλμπουμ είναι απλησίαστες. Αυτο ισχύει για όλα τα 80s Maiden πλην των SiT και 7th son βεβαίως βεβαίως.

2 Likes

seventh son : Ο πρώτος δίσκος που αγόρασα. Είχα διαβάσει μια κριτική σε ένα τεύχος του metal hammer όπου είχαν αφιέρωμα Maiden και ο συντάκτης έγραφε ότι είναι ο καλύτερος τους δίσκος ότι αυτό είναι το ατμοσφαιρικό μεταλ και πως είναι αξεπέραστο ακόμη και από τους ίδιους. …ε δεν ηθελα και πολύ. …την άλλη μέρα το αγόρασα. Όταν το άκουσα κατάπια την γλωσσα μου…σήμερα μετά από 22 χρόνια ακόμη την καταπίνω κάθε φορά που τον ακούω.
Εμπειρία ζωής απλά. Το infinite παίζει να είναι και το καλύτερο τραγούδι στην ιστορία της μουσικής. Το ομώνυμο είναι έπος τεραστίων διαστάσεων όπου το μεσαίο κομμάτι του τραγουδιού γλενταει όλες τις ατμοσφαιρικες και μη μπάντες μέχρι και σήμερα. Προς το τέλος δε έρχεται και η καλύτερη διπλή μελωδία ever. Evil that men do και το σημείο πριν το ρεφρέν με την κιθάρα κερδίζει Νόμπελ μουσικής.

Brave new world Η φυσική συνέχεια του Seventh Son τόσο ηχητικά όσο και στις δομες των κομματιών. Απίστευτα μελωδικός και εμπνευσμενος δίσκος. Το ανατολικό ριφφ του nomad θα έπρεπε να φιγουράρει χαλαρά στα πιο πωρωτικα ριφφ που γράψαν ποτέ ενώ το Dreams είναι μια ωδή για το πως χτίζεται και αναπτύσσεται σωστά ένα τραγούδι μεχρι να έρθει η καθαριστικη εξπερματωση. Το ghost σας/μας το τριβει στις μουρες ο Gers έτσι γτ μπορεί και γτ τέτοια κομμάτια χτιζουν και διαιωνιζουν αυτοκρατοριες. Το κομμάτι ξεκινά με ένα απίστευτο μελωδικό τρόπο μέχρι να ερθεί το γρήγορο ξέσπασμα, τα lead στο ρεφρέν και να μας πάρει και να μας σηκώσει.

Αύριο η συνέχεια έτσι να σας κρατάω σε αγωνία :yum:

3 Likes

Σίγουρα τα άλμπουμ των 80’s ήταν ένα και ένα.

Τα πρώτα δύο με πιο nwobhm ήχο αλλά πάλι μπροστά από την εποχή τους. Το πρώτο για μένα κάπως ανώριμο και η χάλια παραγωγή δεν βοηθάει. Το ότι το θεωρούν ορισμένοι πιο punk… περισσότερο για προσβολή είναι για τους Maiden.
Το δεύτερο με δυνατή παραγωγή + smith στην κιθάρα.
Ο Dennis Straton πήγε στους Praying Mantis στους οποίους ταίριαξε 100% και έβγαλε και ακόμη βγάζει πολύ δυνατά άλμπουμ.

Το number το πρώτο με τον Bruce και η μεταβατική περίοδος που τους οδήγησε ένα σκαλί πιο πάνω.
Μετά τα piece of mind/powerslave είναι ο ορισμός του heavy/power.
Το somewhere in time ο ορισμός του sci-fi power/prog.
Το 7th son πιο μυστικιστικό/ατμοσφαιρικό.

Tα 90’s ήταν μέτρια περίοδος για τους Maiden. Από το 2000 με το reunion αναζωογονήθηκαν και έβγαλαν μερικά πολύ καλά άλμπουμ.

2 Likes

οχι ρε τι πανκ το 1ο τους. ετσι το λεμε -πιστευω δηλαδη- οι περισσοτεροι για χαβαλε.

το μονο πανκ που μπορω να βρω ειναι το ιματζ του Πωλ και το ομωνυμο. (ας προσθεσω οτι στην συναυλα φετος ειχα παρει κ ενα πανκιο φιλο μου μαζι που 1η φορα τους εβλεπε δεν εχει ιδιαιτερη σχεση μαζι τους σε ολη την συναυλια απλα κοιτουσε και στο τελος για το iron maiden μου ειπε “αυτο γαμαει ρε” πανκαδες τι να πεις; :grinning:)

4 Likes

Το ομώνυμο είναι pure metal με thin lizzy ,yes και camel επιρροές. Αυτά περί Punk ούτε καν

3 Likes

+wishbone ash.

Η ωμή παραγωγή και ο Dianno είναι ο μόνος σύνδεσμος με το πανκ (ίσως και το νεαρό της ηλικίας τους).

Στο killers που έχει κανονική παραγωγή φαίνεται η διαφορά.

2 Likes

Μάλλον τώρα ξεκίνησες να ακούς Maiden

Γιατί το λες αυτό? Έγραψα κάτι που σε πειραξε και δεν μπόρεσες να κοιμηθείς το βράδυ? Σε παρακαλώ διαφώτισε με.
Κρέμομαι από τα χειλη σου (από τα χέρια σου συγκεκριμένα ) Περιμένω με αγωνία

The Number of The Beast ο πρώτος μου Maiden δίσκος, Invaders σε πιάνει από τα μούτρα και δεν σε αφήνει ποτέ, Children of the Damned έπος… τέσπα για να μην τα πω όλα επική δισκάρα με μόνο απλά καλό κομμάτι το Gangland, στα συν ο φοβερά ζεστός ήχος του

Seventh Son… στο αποκορύφωμα τους, ούτε μισή μέτρια στιγμή, ο καλύτερος Bruce ever με την τσιρίδα στο Infinite Dreams να με ανατριχιάζει ακόμα και μετά από εκατοντάδες ακροάσεις

Iron Maiden από τα καλύτερα ντεμπούτα εβερ punk attitude(λόγω Παυλάρα) αλλά καθαρά nwobhm με μερικά από τα καλύτερα τους τραγούδια

Somewhere In Time διαστημική δισκάρα μπροστά από την εποχή της, ομώνυμο τραγούδι με μια από τις καλύτερες ερμηνείες του Bruce, γενικά φοβερό ήχο, σολάρα στο Loneliness… τεράστιος Smith γενικά

Piece Of Mind “με λένε Νicko και ήρθα να σας γαμήκω” εισαγωγή στο Where Eagles Dare, Revelations, Trooper, άρρωστη κομματάρα Still Life, To Tame a Land ε τι άλλο να πω για τον πιο αδικημένο δίσκο των Maiden;

4 Likes

Συνεχίζουμε λοιπόν

Somewhere in time Τι κάνεις μετά από έναν δίσκο (powerslave) που σε έχει τοποθετήση στην κορυφή του κόσμου? ? Πολύ απλά βγάζεις αυτην την επική δισκάρα για να σπάσεις τα όρια του και να φύγεις στο διάστημα. Οι Maiden παίζουν χωρίς αντίπαλο, ο δίσκος ξερναει μελωδίες και σε ταξιδεύει στους πιο μακρινους γαλαξίες. Τα solos στο ομώνυμο φτυνουν κάθε guitar world που τους ψιλό αγνοεί, το deja vu είναι ένα διαμάντι με τις ριφαρες του τις μελωδίες τους και γενικά φιλάκια στην μπιμπι μπο ρε νιαμου. Χαμένα χρόνια και ο ορισμός πως ένα σχεδόν popιζων κομμάτι γίνεται ύμνος. Ο ΗΧΟΣ του δίσκου είναι αλλού (όπου πιθανόν ο birch συνεργάστηκε με εξωγήινους για να τον πετύχει.)Τα κομμάτια είναι όλα ένα κ 'να και ντροπή τους που αγνοούν έναν δίσκο που κανονικά θα έπρεπε να είχε κυκλοφορήσει κάπου στο 2129.

3 Likes

Για να απαντησω και στον @LedZep πιο πάνω. …δεν χρειάζεται να έχει κάποιος και πολύ μυαλό για να καταλάβει πως ότι γράφεται αποτελεί και προσωπική γνώμη του καθενός. Δεν έβαλα το μαχαίρι στον λαιμό σου για να σε πείσω να ασπαστεις αύτα που γράφω. Ότι γραφω είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και έχει να κάνει με το πως βλέπω και ακούω ΕΓΏ την μουσική των Maiden

2 Likes

Το ξέρω ότι είναι προσωπική σου άποψη φωστήρα. Απλά θεωρώ το γούστο σου κάπως να λες ότι το FF αξίζει 7 εννοώ είναι για πέταμα.

Βρε παιδιά… βρε παιδιά… εδώ σας αρέσει το Invaders…

Είσαι 12? 13? Παραπάνω δεν παίζει να είσαι. Εγώ μπορεί να βάζω ρε μεγάλε 25/10 το virtual εσύ από που και ως θα κρίνεις το γούστο μου?. Ήρθα εγώ να κρίνω το δικό σου?.επειδή δλδ δεν σου άρεσε το ff( και καλά κάνεις που δεν σ άρεσε γούστο σου καπέλο σου ) πρέπει και σε όλους τους άλλους να μην μας αρέσει? Βασικά τώρα που το σκέφτομαι παίζει να εισαι ξεχασμένος μεταλλοπατερας από τα 80s

2 Likes