Iron Maiden

Η δευτερη καλυτερη συναυλια Μεηντεν στην Ελλαδα!

2 Likes

Και η πιο σημαντική μέταλ συναυλία στη χώρα μας, αν είχε αποτύχει για χ-ψ λόγους, μάλλον με δυσκολία και πολλή καθυστέρηση θα βλέπαμε όλους τους επόμενους.

2 Likes

Κομματαρα γαματη το Man On The Edge, μακαρι να ειχαν τετοια τραγουδια τα αλμπουμς μετα το reunion.

1 Like

Top 5

Powerslave
7th Son of a 7th Son
Piece of Mind
Somewhere in Time
Book of Souls

για καθε εναν που κραζει το x factor υπαρχει και ενας που εκραζε το somewhere in time 32 χρονια πριν

υπομονη λοιπον :yum: :grinning:

4 Likes

Powerslave
Seventh Son of a Seventh Son
The Number of the Beast
Somewhere in Time
Piece of Mind

Αυτα μεταξυ τους απεχουν 9 ετη και μερικα ετη φωτος.

4 Likes

Η 5άδα Number of the Beast - Piece of Mind - Powerslave - Somewhere in Time - Seventh Son αντικειμενικά είναι εξωπραγματική και ανεπανάληπτη. Με τα fillers τους βέβαια, δεν υπάρχει δίσκος Maiden χωρίς filler. Το Top 3 μου είναι Powerslave - Somewhere in Time - Seventh Son, χωρίς σειρά. Με το πιστόλι στον κρόταφο πρώτο θα έβαζα το Somewhere in Time, ακόμα κι αν έχει 2 τραγούδια που δε μου αρέσουν ιδιαίτερα (Heaven can wait - Alexander), γιατί όλα τα υπόλοιπα είναι απλά ΕΠΗ.

Number of the Beast: Απίστευτο μπάσιμο με Invaders, αλλά και απίστευτη ξενέρα με το refrain. Η υπερκομματάρα Children of the Damned που, στο μυαλό μου, μάλλον ενέπνευσε μια άλλη μπάντα να γράψει το Fade to Black λίγο αργότερα, Prisoner με το κορυφαίο του solo, το ομώνυμο για το οποίο δεν υπάρχουν λόγια, το επόμενο του ομώνυμου που ποτέ δε χώνεψα και πάντα έκανα skip - γαμώ τα ματζόρε σας @Vic και Hallowed be thy name που και μόνο του να ήταν στον δίσκο πάλι δισκάρα θα τον έλεγες.

Piece of Mind: Όταν μπαίνεις στο γήπεδο με Where Eagles Dare, Revelations και Flight of Icarus δε χρειάζεσαι κάτι άλλο για να νικήσεις το παιχνίδι. Του outro του Flight of Icarus (τη δισολία) του έχω μια απεριόριστη αγάπη. Die with your Boots on με τη φοβερή riffάρα του, στην πορεία όμως λίγο το χάνει, Trooper είναι η ιστορία του heavy metal μόνο του - και ας το έχουμε βαρεθεί πλέον, To Tame a Land από τα αγαπημένα μου Maiden τραγούδια - ίδια λογική με Hallowed - και μόνο του να ήταν στον δίσκο πάλι δισκάρα θα τον έλεγες.

Powerslave: Καβατζωμένο βινύλιο από έναν θείο μου. Aces High ο απόλυτος Maiden ύμνος - θυμάμαι τις μέρες μου στο γυμνάσιο όταν το ανακάλυψα μέσω του Live After Death, με την ομιλία του Τσώρτσιλ στο intro, 2 Minutes to Midnight, τους πούστηδες τους Maiden έχουν πολλά καλά τραγούδια τελικά… Προσπερνάμε Losfer Words, επόμενο Flash of the Blade με το σύνδρομο Invaders (γαμώ τα τραγούδια με άθλιο refrain), η αδυναμία μου το Back in the Village που από την πρώτη ακρόαση το γούσταρα και το γουστάρω απίστευτα, Powerslave το οποίο το πρωτοάκουσα ως διασκευή από μια death μπαντα (μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή το όνομά τους) σε ένα από τα Cd με διασκευές που έδινε κάάάάάποτε το Hammer και είχα μείνει μαλάκας. Rime of the Ancient Mariner, το έπος σε έναν δίσκο με άλλα 3 έπη μικρότερης διάρκειας… ωραίο τραγουδάκι.

Somewhere in Time: Μάλλον ο αγαπημένος μου. Νομίζω ο πιο “thrash” δίσκος τους. Caught Somewhere in Time και πώς στο διάολο βγάζεις μια τέτοια μελωδία??? Wasted Years, ορόσημο στη δισκογραφία γενικά - με τον κολλητό μου όταν παίζουμε με τις ακουστικές, ανάμεσα σε ρεμπέτικα και θανάσηδες ρίχνουμε και ένα Wasted Years ετσι γιατί πρέπει. Sea of Madness ματζόρε που όμως παραδόξως ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, Heaven can wait ματζόρε που φυσιολογικά δεν τρελαίνομαι, The Loneliness of the Long Distance Runner thrash metal Maiden edition και γαμάει, Stranger in a Strange Land λίγο hardrockάκι για να πάνε τα φαρμάκια κάτω από το χέρι του καλύτερου κιθαρίστα της μπάντας, Deja Vu πανέμορφο τραγούδι που πάντα αγαπούσα και Μέγας Αλέξανδρος ο οποίος παρά την τιμή, ως ΑΙΛΙΝΕΣ, που μας έκανε ο Χάρης δε με άγγιξε ποτέ.

Seventh Son of a Seventh Son: Moonchild αυτό σου το delay στο intro με έκανε να σε ερωτευτώ, Infinite Dreams ίσως το καλύτερο τραγούδι του δίσκου, Can I play with madness το δεύτερο σερί τραγούδι στην 3η θέση του δίσκου με τη λέξη madness στον τίτλο - ποτέ δεν ανακάλυψα τι κρύβεται πίσω από αυτή την ιεροτελεστία, γιατί περί ιεροτελεστίας πρόκειται. The evil that men do και μπαμ μπαμ το μπάσο του Χάρη κάθε μα κάθε φορά που το ακούω με φίλους, ομώνυμο έπος για 5η (ή 6η?) φορά, έχω χάσει το μέτρημα. Το Clairvoyant πήγε να το κρύψει ο Χάρης προς το τέλος, αλλά τελικά το ανακαλύψαμε το κρυμμένο διαμαντάκι του δίσκου και Only the good die young που και μόνο με τον τίτλο του κερδίζει τους πόντους που χρειάζεται… οκ, και με το ρεφραίν του.

8 Likes

Α ρε @furor , συμφωνω με καθε λεξη σχεδον, και ακομα και με τους τονους (εκτος απο τους περισσειους που εβαλες στο καποτε). Να προσθεσω πως το Clairvoyant το θεωρω μαλλον οτι καλυτερο εχουν βγαλει οι Iron Maiden γενικα, παρολο που κι εγω βαζω το Somewhere In Time ως το αγαπημενο μου.

1 Like

Χαμος


Edit το 141 ειναι κομματαρα …χαλαρά τοπ 10

Σταμάτησα στο Como Estais Amigos.
Απολύονται όλοι! :stuck_out_tongue:

Αυτα τα επη εχουν μπει τοσο χαμηλα
144 - Mother Russia
117 - Afraid To Shoot Strangers
81 - To Tame A Land
63 - The Clairvoyant (τοπ 5 τραγουδια Μεηντεν ευκολα)
41 - Caught Somewhere In Time

Και εκτος απο τον συρφετο τραγουδιων απο το Final Frontier που εχουν μπει πανω απο ιστορικα τραγουδια των Maiden, εχουμε τα εξης που μου προκαλεσαν νευρικο γελιο:

79 - Speed Of Light (φοβερη μαλακιαρα)
13 - If Eternity Should Fail (καλο τραγουδι δε λεω… αλλα καλυτερο απο δεκαδες τραγουδαρες τους απο τα 80ς? Μπαααααααααα)

3 Likes

Στη θέση 117 το Afraid To Shoot Strangers γελάει το σύμπαν :rofl:

3 Likes

Αυτά τα click baits του loudwire…

Δεν γινεται να βγαλεις λιστα maiden και να μην αδικησεις τραγουδια,οι ανθρωποι σε 40 χρονια δισκογραφια το πολυ 10 αδιαφορα τραγουδια. Ολα τα υπολοιπα ειναι απο καλα μεχρι killer.

Καταρχην εχουν βαλει Como Estais Amigos στο 159 που ειναι απτα κορυφαια που εχει να επιδειξει η εποχη Bale.

Επισης την κομματαρα No Prayer for The Dying στον πατο της λιστας…απλα δεν γινεται να κανεις rank τα κομματια,εδω τους δισκους ειναι ζορικο

2 Likes

Gareth Bale? Υποχώρησε τελικά ο Harris γιατί στην αρχή ήθελε μόνο Άγγλο τραγουδιστή.

1 Like

Καλα απο τα 165 που εχει η λιστα μπορω να σκεφτω πανω απο 70-80 αδιαφορα αλλα τελος παντων… Γινεται μια χαρα να βγαλεις μια πολυ καλυτερη λιστα απο αυτην. Αλλο να αδικησεις μερικα κομματια, αλλο να μου εχεις βαλει το μισο Book Of Souls καλυτερο απο τα μνημειωδη τους αλμπουμς και κατι τραγουδαρες στον πατο της λιστας.

οχι εννοουσα τον Christian Bale,πριν γινει φιρμα στο Hollywood,τραγουδουσε στους μειντεν :stuck_out_tongue:

2 Likes

Κατά τα άλλα επειδή είμαστε λιστάκηδες βάζω και εγώ τα δέκα αγαπημένα μου.Προσοχή μιλάω για ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ και σε καμία περίπτωση δεν μπαίνω σε διαδικασία σύγκρισης των συνθέσεων.Με σειρά προτεραιότητας λοιπόν.

1.Phantom Of The Opera
2.Powerslave
3.The Number of the Beast
4.The Evil that Men Do
5.Hallowed be thy Name
6.Sign of the Cross
7.The Trooper
8.Wrathchild
9.Stranger in a Strange Land
10.If Eternity Should Fail

Quintom σιγά μην έχουν και 200 αδιάφορα.Αφού εμφανώς η μπάντα δεν σου αρέσει τι το κουράζεις…

7 Likes

Phantom, Hallowed και Sign Of the Cross σίγουρα θα τα έβαζα και γω.

1 Like