Iron Maiden

με καλύψατε σε τέτοιο βαθμό για την λίστα, που δεν τους δίνω καν το “κλικ”

4 Likes

Prowler, Afraid to Shoot Strangers, The Loneliness of the Long Distance Runner, Hallowed be thy Name, Charlotte the Harlot, Flight of Icarus, Powerslave, Sea of Madness, Infinite Dreams, Ghost of the Navigator με πολύ κόπο και χωρίς σειρά προτίμησης, μου είναι αδύνατον.

1 Like

Hallowed be thy name , Children of the Damned , Phantom of the opera, Flight of icarus, Caught Somewhere in Time, Clairvoyant, Infinite dreams, Powerslave , Rime …, No Prayer. .

Εντάξει πολύ δύσκολο. Η σειρά είναι τυχαία, ειλικρινά όμως δεν θα έβαζα στην δεκάδα μου κανένα από τα τελευταία τους κι ας υπάρχουν σπουδαία κομμάτια.

2 Likes

Εντελώς στερούμενη νοήματος μια τέτοια λίστα, έλα όμως που δεν κρατιέμαι να κάνω κι εγώ ένα πρόχειρο, υποκειμενικό, αγαπημένο Top 10!

  1. Prowler

και ακολουθούν με χρονολογική σειρά εμφάνισης τα:

Phantom of the Opera
Killers
22 Acacia Avenue
Number of the Beast
Hallowed Be Thy Name
Rime of the Ancient Mariner
Alexander the Great
Infinite Dreams
The Clairvoyant
Afraid to Shoot Strangers

(καλά, top11 είναι, δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία να κόψω κάποιο τώρα!)

2 Likes

Πω πω το Charlotte είναι το μοναδικό κομμάτι από το ντεμπούτο που δεν μου αρέσει :smile:

Σχεδόν σα να τα έριξαν τα κομμάτια σε τυχαία σειρά και μετά κάποιος να ασχολήθηκε αποτυχημένα για 5 λεπτά -το (πάρα) πολύ- να τα συμμαζέψει.

Άκουγα πρόσφατα το NPftD και είχα σημειώσει να γράψω εδώ, κάποια ανύποπτη στιγμή (που τελικά ήρθε πολύ γρήγορα) ότι το Hooks in You είναι ίσως το χειρότερό μου κομμάτι τους με Bruce (προ reunion). Tελικά το βλέπω στη θέση 151, χάρηκα λίγο είναι η αλήθεια. Αν το κοντράρει κάποιο άλλο, είναι το Apparition που δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί το έβγαλαν, δλδ το Hooks είναι απλά κακό κομμάτι, το Apparition δεν καταλαβαίνω τι σκοπό είχε η σύνθεση, ας έλεγαν την ιστορία αυτή spoken word.

Κατά τα άλλα νο 149 το Tears of a Clown, είχαμε debate πρόσφατα με @QuintomScenario, το βρίσκω κακό τραγούδι.

Προσπερνάω τα υπόλοιπα και πηγαίνοντας προς κορυφή, χαίρομαι που τόσα κομμάτια του Killers είναι ψηλά γιατί μ’ αρέσει ιδιαίτερα αυτός ο δίσκος λόγω μελωδιών.

Νο1 νομίζω δίκαια, ένα από τα καλύτερα metal κομμάτια όλων των εποχών και δικό μου αγαπημένο Maiden.

Από αυτά που δεν έχουν αναφερθεί θα προσθέσω εγώ το Duellists που το αγαπώ πολύ και ως σύνθεση κ ως ήχο και για τα κιθαριστικά nuances.

Η μπαντα μου αρεσει, απλα οχι οσο σε εσενα. Δεν κουραζω τιποτα, δεν ηξερα οτι υπαρχει μινιμουμ τραγουδιων που πρεπει να γουσταρω και μαλιστα βρισκεται καπου στο 150 απο τα 165. Η reunion περιοδος μου ειναι αδιαφορη στην συντριπτικη της πλειοψηφια, οποτε εχει και παμπολλα τραγουδια των Iron Maiden που δε με ενδιαφερουν, αυτο δε σημαινει οτι δεν καραγουσταρω την περιοδο των πρωτων 7 αλμπουμς.

Η δεκαδα μου προχειρα (bonus ενα ακομα γιατι ξεχασα το Sign)

  1. The Clairvoyant
  2. Caught Somewhere In Time
  3. Afraid To Shoot Strangers
  4. Fortunes Of War
  5. Powerslave
  6. The Loneliness Of The Long Distance Runner
  7. To Tame A Land
  8. For The Greater Good Of God
  9. Prowler
  10. Hallowed Be Thy Name
  11. Sign Of The Cross
2 Likes

δεν απέχει και πολύ και από την δικιά μου λίστα αγαπημένων :metal:

Το δικό μου Top-10:

Όλο το Somewhere In Time + Fear Of The Dark (το τραγούδι) + Afraid To Shoot Strangers.

Και επειδή κάποιοι κλέβετε και γράφετε 11 τραγούδια θα βάλω το Sign Of The Cross από τη live εκδοχή με Dickinson στο Rock In Rio.

Bonus τραγούδι: That Girl

1 Like
  1. Transylvania
  2. Phantom of the opera
  3. Murders in the rue morgue
  4. Killers
  5. Revelations
  6. Flight of Icarus
  7. Aces High
  8. Powerslave
  9. Heaven can wait
  10. Caught somewhere in time
  11. Seventh son of a seventh son
  12. Afraid to shoot strangers
  13. Dream of mirrors
  14. Out of the silent planet

Λυπάμαι, δεν μπορεί να βγει κανένα κομμάτι από τα παραπάνω.

Πριν 3 χρόνια κάναμε λίστες 20 κομματιών και λέγαμε πόσο δύσκολο είναι

εδώ το έχετε χοντρύνει το παιχνίδι

2 Likes

Εχουν βγαλει κομματαρες οι maiden που ποτε δεν πηραν την προβολη που επρεπε λογω αλλων κομματαρων επιτυχιων.Αν κατσει καποιος και ακουσει την δισκογραφια τους,θα απορησει γιατι δεν ειναι πολυ γνωστο το ενα η το αλλο κομματι οπως πχ τα 2 παρακατω

4 Likes

Βγαζανε και καθε χρονο δισκαρες τοτε. Μετραει κι αυτο.

1 Like
  1. The Duellists
    :metal:
  2. Powerslave
  3. Infinite Dreams
  4. Seventh Son Of A Seventh Son
  5. Caught Somewhere In Time
  6. Wasted Years
  7. Revelations
  8. Phantom of the Opera
  9. Children of the Damned
  10. Hallowed Be Thy Name

Bonus: Flash of the Blade γιατί δεν έχουν ξαναματαβγάλει τέτοια δαιμονισμένη riffoλογία.

Η λίστα του loudwire είναι clickbait από καθυστερημένους, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.

2 Likes

Συμπλήρωσα 10αδα κάπου στο powerslave σκεπτόμενος με την σειρά κυκλοφορίας, οπότε δεν έχει νόημα. Είχα ήδη ζοριστεί εκεί στο piece of mind

2 Likes

Πάμε ρε Bruce! :stuck_out_tongue:

1 Like

Κλαμα

Well, hello there!

1 Like
1 Like