Iron Maiden

Εντάξει κι εγώ το εχω συνδυάσει με ωραίες εποχές όπως και με την πρώτη μου συναυλία Maiden στον Λυκαβηττό, αλλά το ότι έχω να το ακούσω σχεδόν από τότε κάτι δείχνει.

1 Like

Ε δεν λειτουργουμε ολοι το ίδιο

Για σένα!

1 Like

Το ιδιο παθαινω οταν ακουσω εστω μια νοτα απτο dance of death, μπορει και να θυμαμαι ολους τους στοιχους ακομα, το χα λιωσει στη 2α λυκειου. Οπως και με το death on the road dvd που αγορασα το φθινοπωρο του 2005 σαν πρωετης φοιτητης χωρις να εχω εικονα της μπαντας λαιβ μετα τα 80’ς.
Δυσκολα καταλαβαινει κανεις πλεον ποσο δυσκολο ηταν να μαθαινεις πραγματα χωρις ιντερνετ.
Αχ νοσταλγια, ας το βαλω μια για φετος. :blush:

1 Like

και εγώ το θυμάμαι με νοσταλγία το Virtual XI αλλά δεν το ακούω συχνά, αν και έχει καλές ιδέες.

Iσως να φταίει και η τελείως επίπεδη ερμηνεία του Blaze. Το συγκεκριμένο αλμπουμ θα ήθελα να το ακούσω σε επανηχογράφηση με τον Bruce! Είναι το πιο μελωδικό και πιο hard rock αλμπουμ που έχουν βγάλει.

Το Clansman που παίζουν live με Dickinson σίγουρα είναι πολύ καλύτερο.

1 Like

Όχι προφανώς μιλάω εκ μέρους όλου του κόσμου… τζιζας

Κάτι δείχνει για σένα, όχι για τον δίσκο :stuck_out_tongue:

1 Like

Ε και για τον δίσκο όσο να ναι, έστω ότι είναι μισό βαθμό κάτω από τα υπόλοιπα :joy:

3 Likes

Το Futureal γαμάει και δέρνει πάντως

1 Like

Ολα τα concepts για virtual reality ηταν σε αυτο το στυλ (και πιο κοντα στο πως ειναι το VR) απο τοτε που πρωτοεπεσε η ιδεα στο τραπεζι… δεν ειναι πρωτοποριακος ο καλλιτεχνης του εξωφυλλου του Virtual XI, μην λεμε κι οτι θελουμε. Ηδη απο τα τελη των 90ς υπηρχε μαλιστα μια πρωτη προσπαθεια για virtual games και με το Virtuality Cafe στο πρωτο Village Center στο Μαρουσι, απλα ηταν μουφα και δεν επιασε. Τωρα εχει πιασει λιγο καλυτερα η virtual gaming φαση.

Αρκετα μετριος προς κακος δισκος το Virtual XI. Σωζεται ως οαση το εκπληκτικο Educated Fool. Υπερεκτιμημενο το Clansman… Παντως γενικα ειναι δισκος που προτιμω ανετα απο τα 2 τελευταια, τα οποια για μενα δεν ακουγονται ολοκληρα ουτε με κοκαινη στο αιμα χωρις να κοιμηθω πριν την μεση.

2 Likes

Καρδουλα για το Virtuality Cafe.

2 Likes

proipirxe kai to virtual boy tis Nintendo. to virtual XI albumara (gia mena toulaxiston)

4 Likes

και κλαρίνα οι θεοί… ~4:00 και μετά

3 Likes

Εχει ωραία σημεία το κομμάτι αυτό. Μάλλον πρέπει να ξανακούσω τα τελευταία των maiden.

Μετά το εξαιρετικό AMOLAD τα επόμενα δεν με ενθουσίασαν αρχικά. ισως γιατί μου άρεσε πολύ το AMOLAD.

Γενικά δεν υπάρχει κακό άλμπουμ Maiden. Ακόμη και το χειρότερο έχει κομματάρες…

2 Likes

Δυστυχώς το άλμπουμ έχει μόνο αυτό… μερικά ωραία σημεία σε δίσκο 75 λεπτών. Λίγο από το Talisman, λίγο από εδώ, λίγο από εκεί… Μπούρδες… Δηλαδή πραγματικά με το συγκεκριμένο δεν ξέρω αν αξίζει να ξανασχοληθείς. Με το BoS νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό και μπορεί να βρεις ωραία κομμάτια.

3 Likes

Το final frontier είναι φανταστικό άλμπουμ. Talisman, starblind, isle of Avalon, mother of mercy, when the wild wind blows , the man who would be king τι να πιάσει να πρωτοακούσει κανείς. Εκτός από τα πρώτα δυο τραγούδια τα υπόλοιπα είναι όλα άψογα , ειδικά τα μεγάλα σε διάρκεια που είναι χρονικά και τα 3/4 του άλμπουμ. Ούτως η άλλως όλα τα post-reunion αλμπουμς είναι πολύ καλά, άλλωστε έφτιαξαν μια καινουρια γενιά οπαδών με αυτά σε αντίθεση με οποιαδήποτε άλλη legacy μπάντα.

5 Likes

To virtual έχει γενικά καλά αν και το A&G βαρεμάρα. Το FF είναι για μένα το χειρότερο. Ανευρό, κουραστικό, λίγο το ομονυμό και λίγο το Talishman μ’αρέσουν. Απο εκει και πέρα…χαιρέ βαθος αμέτρητο.

Τον Λαρς εννοεί;

3 Likes

Μάλλον εμένα εννοεί… :stuck_out_tongue: