Iron Maiden

Εντελώς τυχαία έπεσε το μάτι μου σε ένα poll για το ποιος ήταν καλύτερος αντικαταστάτης σε Maiden & Priest. Blaze Ή Ripper. Επειδή δεν το έχω ψάξει ποτέ το θέμα,γνωρίζει κανείς ποιοι πέρασαν από audition Ή έστειλαν demo και για τις 2 μπάντες??

Στους Maiden ήταν 400 νομίζω ε!

Σίγουρα πολλοί. Όσοι και να ήταν και πάλι Άγγλο θα έπαιρναν, δεν πα να είναι και ο πλέον ακατάλληλος…

Εχουν ακουστεί διάφορα ονόματα που ήταν υποψήφιοι αντικαταστάτες:
Blaze Bayley
Andre Matos
James LaBrie
Doogie White

O Doogie White μου αρέσει ως τραγουδιστής. Εχει κάνει πάρα πολλές διασκευές και ήταν καλός, με εξαίρεση του Hallowed…
Ο Matos έχει κάνει πολύ καλές live διασκευές Maiden σε συναυλίες του.
Ο Labrie δεν έχει την κατάλληλη χροιά για Maiden.

Γενικά είναι δύσκολη η αντικατάσταση του Bruce.
Από τα ονόματα που ακούστηκαν θα επέλεγα doogie white. Ειδικά στα mid tempo είναι πολύ καλός καθώς είναι πιο hard rock το ύφος του.

1 Like

Στο συγκεκριμένο poll πάντως ψηφίζω Maiden κυρίως λόγω του X Factor. Πολύ καλό το Jugulator αλλά νομίζω ότι το X Factor είναι αρκετά ανώτερο. Τα δεύτερα albums και των δύο όμως είναι αρκετά κατώτερα.
Επίσης είχα την τύχη να δω και τις δύο μπάντες με τα συγκεκριμένα line up ζωντανά, εδώ την ψήφο μου παίρνουν οι Priest, ο Tim σκοτώνει live αντίθετα ο Blaze σκότωνε τα κομμάτια που τραγούδησε ο Bruce.

1 Like

Γλώσσα λανθάνουσα…

Πρόλαβα και το διόρθωσα ρε άτιμε!

Απ’ ό,τι φαίνεται, δεν πρόλαβες :joy:!

Του δε τσακ… πάντως το νόημα το έπιασες

Λοιπόν, έψαξα και βρήκα ένα παλιό ΜΗ (#110, 3/1994) που ανακοίνωνε την πρόσληψη του Bayley και ανέφερε ότι από έναν αριθμό άνω των 200 (!) υποψηφίων που έστειλαν demos, επελέγησαν αρχικά 16 που πέρασαν από ακρόαση και τελικά από αυτούς έμειναν οι 3 επικρατέστεροι.
Ο Doogie White είναι επιβεβαιωμένο ότι ήταν υποψήφιος, το έχει δηλώσει ο ίδιος, νομίζω και ο Matos (των Angra, όχι του ΠΑΟΚ!)

Σε κάθε περίπτωση, απ’ όσο θυμάμαι και από τους προηγούμενους μήνες ήταν αναμενόμενο ότι θα πάρει ο Blaze τη “δουλειά”! Είχε εντυπωσιάσει τον Harris όταν ήταν support οι Wolfsbane στους Maiden παλιότερα και γενικά έχαιρε μεγάλης εκτίμησης τότε. Εθεωρείτο το “real thing” της βρετανικής (απαραίτητο… προσόν αυτό) hard rock σκηνής εκείνο τον καιρό!
Εκ των υστέρων βέβαια αποδείχτηκε ατυχής η επιλογή και για τους Maiden αλλά και για τον ίδιο!

2 Likes

Ματος τρελη φωναρα, παντα θα αναρωτιεμαι ποσο διαφορετικη θα ηταν η ιστορια αμα τον επαιρναν.

Matos live ΔΕΝ τραβάγε όμως απο τότε.

Τα λέει εδώ ο Doug White. Ξεκινάει στα 6:07, αν μπορείς να αντέξεις το μπουφάν του. :stuck_out_tongue:
Και το καλύτερο στο τέλος. Όποιον και αν έπαιρναν, η κατάληξη θα ήταν μάλλον η ίδια.

2 Likes

Ο Doogie White είναι φοβερός.
Κατάφερε να αντικαταστήσει τραγουδιστές σε τεράστιες μπάντες χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Οχι μόνο τους αντικατέστησε αλλά έβγαλε μαζί τους καλά αλμπουμ (Schenker, Malmsteen, Rainbow).

2 Likes

Sold out οι δυο συναυλίες στην Χιλή. Σε μια μόλις ωρα εξαφανιστηκαν τα εισιτήρια στην δεύτερη που προστέθηκε αμέσως μετά το πρώτο sold out (οι συναυλίες θα πραγματοποιηθουν τον Οκτώβριο ) Κρίμα και θα πήγαινα

1 Like

Δεν αξίζει απολύτως με τίποτα τα 40 ευρώ για το νέο boxset, καθώς το φιγουρινι όπως βλέπετε είναι μια σταλιά, και το patch απλά ένα patch, όμως… Είθισται με τις καψουρες να χαλάμε καμία φορά τζάμπα λεφτά (βλέπε λουλούδια, κοσμήματα ή εν προκειμένω… boxset…)

3 Likes

Και επιτημος πολιτης της Βοσνιας- Ερζεγοβινης ο Βρασιδας.
το βιντεο ειναι απο σημερα στο Σεραγεβο και ο Bruce εκτος απο χαιτη αφηνει και μουσι


2 Likes

Κούκλος είναι! (Αν και έχει “σπάσει” αρκετά, καθόλου παράξενο βέβαια αυτό)

Με γένια και κοτσίδα μοιάζει περισσότερο με σλάβο-βαλκάνιο :stuck_out_tongue:

1 Like

Styl ό,τι και να πει κανείς! Το Scream for me sarajevo που λογικά εξαιτίας των γεγονότων που αφηγείται των κάνανε επίτιμο πολίτη το έχετε δει έτσι?

1 Like