Iron Maiden

Ναι το έχω δει, εξαιρετικό! Μια χαρά είναι και έτσι ο Μπρουσάρας…

3 Likes

Σαν κουλτουριαρης σκηνοθετης του Hollywood ειναι ο Βρασιδας στην φωτο

Εχει μαθευτει τιποτα για νεο αλμπουμ by the way? Πανε ηδη 4 χρονια απτο προηγουμενο,οποτε λογικα κατι θα πρεπει να ετοιμαστει αργα η γρηγορα

Πότε πέρασαν γαμω;

Όντως πώς πέρασαν σχεδόν 4 χρόνια; Νομίζω ότι πια έχουμε συνηθίσει ότι οι χρονικές αποστάσεις θα αυξάνονται και 3,5 - 4 χρόνια φαίνονται λίγα για να αρχίσουμε να περιμένουμε κάτι καινούργιο. Δε θα ήταν πάντως άσχημα να κυκλοφορήσει ένα προσωπικό ο Dickinson… Για Maiden 2020 και βλέπουμε, δε θα πόνταρα νωρίτερα.

1 Like

Πέρυσι απ’όσο θυμάμαι, στην παρουσίαση του βιβλίου του, είπε πως δουλεύει στο προσωπικό του με τον Roy Z το οποίο θα τελειώσει πριν μπουν οι Maiden στο στούντιο. Οι Maiden δε νομίζω να αρχίσουν να δουλεύουν σοβαρά πριν το 2020, αν έχουμε σε κανένα χρόνο δουλειά του Bruce θα είναι το ιδανικό.

1 Like

Και καλά, οι Maiden είναι και κάποιας ηλικίας, μετράνε και κάμποσα χρόνια καριέρας και “δεν έχουν να αποδείξουν τίποτε” (πω, την μισώ αυτή την έκφραση, πιο κενό νοήματος κλισέ δεν πρέπει να υπάρχει), εδώ υπάρχουν νεώτερα τους συγκροτήματα που χρειάζονται τρία και πλέον χρόνια για να επανέλθουν δισκογραφικά.
Εντάξει, δεν είπαμε να κινούνται σε ρυθμούς 80’s με μια κυκλοφορία ανά έτος, ως γνωστόν τότε “τα χρόνια ήταν μεγαλύτερα” (ή μάλλον, οι διάρκειες των δίσκων μικρότερες λόγω format!), αλλά καμιά φορά όταν υπάρχουν μεγάλα κενά, καθίσταται αμφίβολο μέχρι και το αν κάποιο σχήμα εξακολουθεί να είναι ενεργό!

Σίγουρα έχουν αλλάξει οι κανόνες της δισκογραφίας, οι δίσκοι δεν πουλάνε και πλέον δίνεται μεγάλο βάρος στις περιοδείες που καλύπτουν πια και πολλές “περιφερειακές” αγορές με αποτέλεσμα να περνάει πολύς χρόνος στο δρόμο μπας και βγει κάποιο ικανοποιητικό μεροκάματο, κλπ κλπ.

Mεγάλη κουβέντα πιάσαμε τώρα … αλήθεια, πότε είπαμε ότι περιμένουμε νέο Maiden;

5 Likes

Καλά τα γράφεις γενικά. Προσωπικά δεν έχω απαίτηση να βγάλουν κι άλλον δίσκο ούτε θα με χαλάσει κιόλας. Υπάρχουν βέβαια και πολλές μπάντες που ενώ ήταν ‘‘ενεργές’’ είχαν και στο περίμενε τους φαν τους για δεκαετία και βάλε οπότε τα 4-5 χρόνια είναι ψίχουλα για μπάντες στην ηλικία των maiden.

Πάντως έχουν αφήσει να εννοηθεί πολλάκις πως θα δούμε σίγουρα άλλον 1 δίσκο.

Τα μεγάλα γκρούπ πουλάνε μια χάρα. και πουλάνε επανεκδόσεις, 15απλά βινύλια με μπουτλεγκ που δεν ακουγωνταί κτλ. Και προφανώς αυτά είναι τα μόνα που την παλεύουν κάπως. Οι μικρές μπάντες απλά δεν μπορούν εύκολα να κάνουν κάτι.

Πουλάνε μια χαρά σε σχέση με τους υπόλοιπους, όχι σε σχέση με τι πουλούσαν.

Οι Maiden ταΐζουν δεκάδες κόσμο, είναι οργανισμός ολόκληρος οπότε μοιραία δίνουν μεγαλύτερο βάρος στα live όπου 2 βραδιές στη Χιλη θα τους φέρουν ίδια έσοδα με τις πωλήσεις του BoS (που λέει ο λόγος - δεν είμαι και λογιστής τους!)

2 Likes

Πρέπει να βγάλουν νέο δίσκο!!! Το χρειαζόμαστε!!! Ακόμα θυμάμαι την ανατριχίλα που έφαγα όταν πρωτοάκουσα το Book of Souls, την αίσθηση του να τα ξανακάνουν όλα σωστά μετά από χρόνια… Βρίσκονται σε πολύ “διαυγή” φάση, πιστεύω πως ο επόμενος μπορεί να είναι και καλύτερος του BoS.

3 Likes

Το θεμα ειναι αν θα ειναι καλυτερος απο το HTSD.

1 Like

δεν υπάρχει λόγος . Ο καθένας οφείλει να ανταγωνίζεται μόνο τον εαυτό του

1 Like

Λοιπόν, έχουμε και λέμε: Μέχρι το Poweslave κυκλοφορούσαν δίσκο κάθε χρόνο. Μετά και μέχρι το Fear of the Dark κάθε δύο χρόνια. Από τότε και μέχρι το AMOLAD (2006) η συχνότητα έπεσε στα τρια χρόνια, με εξαίρεση το Brave New World, αλλά προφανώς τότε ήθελαν να εκμεταλλευτούν το momentum της επιστροφής Dickinson/Smith και να σβήσουν τις κακές εντυπώσεις του Virtual XI. Στη συνέχεια πήγαμε στα 4 και πλέον στα 5 χρόνια, άρα εγώ θα το έβλεπα για τέλος 2020 - αρχές 2021.

Οι Maiden είναι μπάντα με αξιοζήλευτο “work ethic” και τα διαστήματα των 4 και 5 χρόνων πλέον είναι απολύτως δικαιολογημένα. 1-2 δίσκους έχουν ακόμα, ας είναι καλοί κι ας βγουν όποτε θέλουν. Έχει δικαίωμα κι ο Steve Harris να βγάλει τις… σέντρες στο ιδιόκτητο γήπεδό του, ο Murray να παίξει γκολφ κι ο Dickinson να κάνει δημόσιες σχέσεις, να γίνει αστροναύτης, βουλευτής των Tories και να πετάξει κι ένα δισκάκι με τον Roy Z. :joy: (ελπίζω αυτή τη φορά με κανονικό drummer…)

Όσο για τις διάρκειες των δίσκων που αναφέρεις αγαπητέ @Ian_Metalhead, αυτό μάλλον ήταν δίκοπο μαχαίρι γιατί έδωσε στα συγκροτήματα την άνεση να “ξεχειλώνουν” τα albums τους. Αν υπάρχει κάτι κοινό μεταξύ του BoS και του HTSD των Metallica, είναι ότι και τα δύο θα έπρεπε να έχουν ~20 λεπτά μικρότερη διάρκεια, κατά τη γνώμη μου πάντα. Είμαι από τους ελάχιστους που τους αρέσει πολύ το No Prayer for the Dying. Δεν περιμένω κάτι ανάλογο από τους Maiden του 2020, αλλά 8 κομμάτια / 45 λεπτά χωρίς “λίπος” και fillers θα ήταν ότι καλύτερο.

6 Likes
1 Like

Δε με αφορά :stuck_out_tongue:.

3 Likes

Ούτε εμένα… ακόμα

Ή και ουτε καν βασικα, οι συγκρισεις με το παρελθον μιας μπαντας ειναι σχεδον παντοτε ατυχεις και αδικες δυστυχως.

Συμφωνώ. Είχα μια κρυφή ελπίδα μπας και ηχογραφούσαν πριν αρχίσουν την περιοδεία στην Αμερική, να έχωναν και ένα καινούριο τραγούδι στο αμερικανικό κομμάτι της legacy of the beast περιοδείας (πριν την κυκλοφορία του νέου άλμπουμ) μήπως και τους βοηθούσε να πιάσουν το πολυπόθητο Ν.1 στο αμερικανικό billboard αλλά δεν… Τέλη 2020 το νέο άλμπουμ νομίζω, δυστυχώς…

Τι είναι το HTSD?

ο τελευταιος δισκος των metallica