Iron Maiden

Καλη τυχη.

1 Like

:joy::joy::joy::joy::joy:

Οκ ευχαριστώ. Δεν πήγε το μυαλό μου εκεί αφού η συζήτηση ήταν για τους maiden. Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω το παλικάρι που ήταν off-topic όμως… Τέλος πάντων, υπάρχει και άλλο τόπικ maiden vs metallica για κάτι τέτοια ας μην το συνεχίσουμε εδώ

Το άλλο topic (maiden vs metallica) είναι πρακτικά νεκρό εδώ και καιρό, απλώς έτυχε κάποιος να το “αναστήσει” προσωρινά. Δεν υπάρχει λόγος για αυτή την αντιπαράθεση, αλλά πάντα γίνεται γιατί αυτές οι 2 μπάντες έχουν τους περισσότερους οπαδούς στην Ελλάδα και κατά κάποιο τρόπο ορίζουν τις δύο βασικές “νοοτροπίες”.

Προφανώς και στο παρόν topic δεν απαγορεύεται να αναφέρεις άλλες μπάντες, κουβέντα γίνεται. Η τελευταία αναφορά στο “Hardwired… to self-destruct” έγινε γιατί υπάρχει η τάση να το συγκρίνουμε με το “Book of Souls” των Maiden, ως τελευταίες δουλειές που κυκλοφόρησαν κοντά χρονικά.

4 Likes

Κι εγώ απαντάω σα βλάκας :joy:

1 Like

Σαν * . Σωστά @plex27 ;

2 Likes

Δε χρειάζεται τελικό “ν” όταν η επόμενη λέξη αρχίζει από βήτα. :stuck_out_tongue:

“Σα” βλάκας, “σαν” κορόιδο.

1 Like

Το τελικό -ν διατηρείται πάντα, δηλαδή ανεξάρτητα από τον φθόγγο που ακολουθεί, «στον ενικό του αρσενικού οριστικού και αόριστου άρθρου ( τον, έναν ), για να αποφεύγεται η σύγχυση με το ουδέτερο οριστικό και αόριστο άρθρο ( το, ένα )», στην προσωπική αντωνυμία του τρίτου προσώπου αυτόν και τον , στο άρθρο των , καθώς και στο επίρρημα σαν .[[2]]
(https://el.wikipedia.org/wiki/Τελικό_νι#cite_note-gram2012-2)

4 Likes

Πλάκα έχει που ήμουν σίγουρος. Μάλλον φταίει ότι πήγα σχολείο πριν άπειρα χρόνια, αλλά για κάποιο λόγο θυμάμαι ότι έτσι μας το μάθαιναν τότε. Δηλαδή το “σα” δεν υπάρχει πια… Μάλιστα…

1 Like

Μα σε εμάς που ακούσαμε και αγαπήσαμε Metallica πιο πολύ από Maiden, αυτά μας τα μαθαίνουν από την πρώτη μέρα ρε :stuck_out_tongue_winking_eye:

Day 2: Master το καλύτερο άλμπουμ τους.

2 Likes

Σκληρές αλήθειες της ζωής:
Οι Maiden δεν μπαίνουν καν σε σύγκριση με κανένα αμερικανάκι.:sunglasses:
Το ν μπαίνει πάντα πριν από κάθε λέξη, γιατί δημιουργεί ευχάριστη παύση στον λόγο.:smiling_face_with_three_hearts:

4 Likes

Τυχερά παιδιά εσείς!

Τη δεύτερη μέρα όμως σας τα μαθαίνουν λίγο λάθος: Το Black Album είναι το καλύτερο… Σκληρή αλήθεια κι αυτή… :stuck_out_tongue_winking_eye:

3 Likes

Για να είναι ο επόμενος δίσκος των Maiden καλύτερος από το HTSD θα πρέπει να είναι της ποιότητας τoυ Brave New World. Κομματάκι δύσκολο δηλαδή.

Eννοείται ότι το Black Album είναι το καλύτερο. Black Album υπεράνω όλων, τo απόλυτο 10άρι. :muscle:

1 Like

“ως” ειναι παντα το σωστο

1 Like

Ναι το σωστό είναι “ως βλακ άλμπουμ” και όχι σαν βλακ αλμπουμ.

Το άλμπουμ όπου όλες οι λέξεις καταλήγουν σε αααα:

wherever i may roam-aaaa.
sad but true-aaaaa
exit light-aaa, and tonight-aaa.

1 Like

*λανθασμένα! Απ’ αυτά που μάθαμε την 3η μέρα για επιθετικούς προσδιορισμούς. :stuck_out_tongue:

Καρότο μαστίγιο μας είχαν πάει. Μια μέρα γραμματική, την επόμενη μετσαλ.

Δεκτό ότι το Black είναι το καλύτερό τους, δεν κρίνουμε εμείς στο φαμιλι, όλα τους τα «παιδιά» τα αγαπάμε :grin:

3 Likes

το θεμα οτι το HTSD δεν ειναι καλυτερο απο το Bos :wink::wink:

3 Likes

Αυτό το είδα, κατάλαβα ότι δεν είναι σωστό και βαρέθηκα να το διορθώσω. Και τώρα συνειδητοποιώ ότι γράφω στο forum χρησιμοποιώντας συνήθως “προφορικό λόγο” και με έχει πιάσει μια ανησυχία :roll_eyes:

Είναι να μην αρχίσουμε με τη γραμματική…

Το “ως” ευτυχώς δεν τελειώνει σε “ν” :slightly_smiling_face:. Αλλά αν έγραφα “ως βλάκας” θα ήταν σαν να δεχόμουν ότι είμαι βλάκας… Το “ως” δείχνει ιδιότητα, ενώ το “σαν” παρομοιάζει, σωστά @plex27;

3 Likes

Ακριβώς :grin:. Άστον τον @QuintomScenario, είναι inside joke αυτό που είπε.

Άντε να πούμε και κάτι on topic, όμως. Πολύ καλά τα είπες, κατ’ εμέ, για μικρότερη διάρκεια και του BoS αλλά και του HtSD. Εγώ που είμαι αλμπουμάκιας δεν μπορώ να τα ακούσω ολόκληρα και θα προτιμούσα να λείπουν κάποια κομμάτια.
Παρόλ’ αυτά σέβομαι απόλυτα την άποψη ότι ο καλλιτέχνης τόσο (μεγάλο) ήθελε να το κάνει το προϊόν του όποτε τίποτα δε θα έπρεπε να λείπει. Αν τα κριτήρια γι αυτή την απόφαση, λοιπόν, είναι καθαρά καλλιτεχνικά (κι όχι marketing ή δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο πχ θέμα όρου συμβολαίου) τότε δικαιούμαι κι εγώ να πω ότι το άλμπουμ «χάνει» λόγω διαρκείας ή με άλλα λόγια το τελικό/συνολικό προϊόν πέφτει στην προσωπική μου αξιολόγηση λόγω αδυνάτων στιγμών.

Σωστά @plex27;

3 Likes