Iron Maiden

Δεν ειναι αναγκη να σε ενδιαφερει η αποψη μου και δεν χρειαζεται να την λαβεις υποψη σου. Ολα καλα.

Γιατί πιστεύεις ότι μας ενδιαφέρει η δική σου άποψη?

2 Likes

Μην ασχολεισαι, βρωμαει τρολ.

Ουσιαστικά κανένας δεν ενδιαφέρεται για την άποψη κανενός… Αλλά την λέμε παρόλα αυτά ε;;;

1 Like

Ειχα πιασει διαλογο με αλλα μελη, τους οποιους τους ενδιαφερει, οπως με ενδιαφερει και η δικη τους αποψη επισης, και μια χαρα τα λεγαμε. Και πεταγεται ενας τυπος να μας πει οτι προφανως κανουμε χαβαλε, ενω εχουμε πιασει μια κουβεντα που δεν αφορα και κανεναν αλλον στην τελικη.

Το οτι δε σε ενδιαφερει η δικη μου αποψη αν ειναι να μου απαντας με αυτο το υφος, μονο ως κοπλιμεντο μπορω να το εκλαβω.

Γενικα η λογικη του τυπου “ε παιδια αυτος ο τυπος γραφει πραγματα για μουσικες με τα οποια δεν συμφωνουμε καθολου εμεις, αρα θα κατσουμε να του πουμε οτι προφανως κανει χαβαλε γιατι δεν το χωραει το μυαλο μας το ενδεχομενο να μιλαει σοβαρα” ειναι αρκετα εφηβικη (στην καλυτερη).

Εγώ λέω ότι μας έχει βαρέσει ο Αύγουστος κι ότι (μάλλον) όσοι γράφουμε εδώ δεν είμαστε σε κανένα νησάκι ή σε κανένα ωραίο βουνό να αράζουμε. Εμένα με έχει βαρέσει σίγουρα.

Νομίζω ότι αρπαζόμαστε εύκολα, γι’ αυτό λέω για τον Αύγουστο. Ούτε συμφωνώ με το ότι κάνουμε χαβαλέ ούτε με το ότι κάποιος είναι τρολ. Αν κάποιος γράφει “κανονικά” (δηλαδή όχι τρολάρισμα όχι flaming), δε με απασχολεί κάτι άλλο σχετικά με το πρόσωπό του. :slightly_smiling_face:

Having said that, η πεντάδα από “The Number of the Beast” μέχρι “Seventh Son” άνετα μπορεί να θεωρηθεί το απόλυτο σερί των Maiden ή και όλου του metal. Για μένα είναι επτάδα μαζί με τα 2 πρώτα, αλλά είχαμε εστιάσει στον Dickinson.

Ακόμα και μεγάλες rock μπάντες δεν μπορώ να σκεφτώ με 7 σερί 10άρια. Οι Rush π.χ. έφτασαν στο 5 (“2112” μέχρι “Moving Pictures”), οι Led Zeppelin στο 6 (από την αρχή μέχρι το “Physical Graffiti”), οι Sabbath στο 5 (από την αρχή μέχρι το “Sabbath bloody Sabbath”, αν και για μένα το “Vol. 4” δεν είναι με τίποτα 10άρι) κλπ κλπ.

Από την άλλη, κάποιος άλλος μπορεί να πει άνετα επίσης ότι το “Piece of Mind” έχει 1-2 fillers, ότι τα άλμπουμς με τον Di’Αnno δεν είναι τόσο καλά γιατί ο Di’Anno δεν είναι επιπέδου Dickinson, ότι το “The Number of the Beast” έχει επίσης 1-2 fillers κλπ. Κι αφού έχουν περάσει αρκετά χρόνια από το 1997-1998 και η ιστορία έχει κρίνει, μπορείς να χώσεις και “Accident of Birth” και “Chemical Wedding” πάνω από κάποια της κλασικής εποχής. Εγώ προσωπικά τα λατρεύω και δε βρίσκω ούτε ένα μη-τέλειο δευτερόλεπτο και στα 2.

Οπότε παιδιά, μην αρπαζόμαστε. Ότι ειπώθηκε είναι στη “σφαίρα της λογικής”, δεν είπαμε ότι το “Final Frontier” είναι το καλύτερο Maiden.

5 Likes

Ωραιο ποστ. Εγω το Κεμικαλ το εβαζα νουμερο 1 ηδη απο το 2000 και μετα περιπου. Μιλαμε για ανυπερβλητο εργο τεχνης, με κονσεπτ, με στιχαρες, με μουσικαρες, με εξωφυλλαρα, με τα παντα.

Το Vol 4. ειναι ισως το αγαπημενο μου Σαμπαθ :stuck_out_tongue:

2 Likes

Χαχα, μέσα πέσαμε! Τι να πω, πάντα με χαλούσε ο ήχος και θεωρούσα ότι δεν αφήνει τις συνθέσεις να “φανούν”. Αυτά τα θαμμένα drums, αυτή η μουντίλα. Φαντάζομαι ότι αυτό ακριβώς που με χαλάει στο Vol.4 είναι αυτό που οι περισσότεροι αποθεώνουν. Εγώ θα προτιμούσα να άκουγα τα ίδια κομμάτια με ήχο Paranoid και τότε θα μπορούσα να επανεκτιμήσω.

Βρηκαμε και κοινο εδαφος. Ολα καλα.

Κοιτα είσαι ενα εριστικο τρολλ και τπτ παραπάνω. Δεν διαφέρεις και πολυ απο τον προφεσυ ή κλαιρβογιαντ. Αλλο να λες την αποψη σου κτλ κ αλλο να μας σπας τα @@ καθε τρεις και λιγο. Καθε ποστ σου εδω μέσα κρύβει και ενα κόμπλεξ.

1 Like

Ωραιοι τροποι.

Σου σπαει τα αρχιδια καποιος που λεει οτι προτιμαει εναν προσωπικο δισκο του Dickinson απο μερικα αλμπουμς των Μεηντεν? Και αυτο επισης το θεωρεις κομπλεξ? Μαλιστα. Για κανε καμια βουτια σε καμια παραλια να ηρεμησεις λιγο.

2 Likes

Μια χαρα ειναι ειναι οι τρόποι μου. Καλές βουτιές

Δε φταιει κανενας αλλος, εγω φταιω που απανταω βασικα σε σενα συγκεκριμενα.

1 Like

Prophecy και Clairvoyant είναι το ίδιο πρόσωπο βασικά.

3 Likes
1 Like

γνώθι σαυτόν

Ακριβως οπως τα λες. δεν μπορεις να σκεφτεις αλλη μπαντα γιατι δεν υπαρχει. Να προσθεσω οτι ειναι 7 σερι 10αρια σε 8 χρονια και με περιοδειες για καθε αλμπουμ.

1 Like

Ε, μεταξύ μας, ούτε το Killers είναι :wink:. Για Priest τι λες; Πεντάδα εύκολα από Sad Wings μέχρι British Steel πιστεύω. Μετά ας όψεται το Point Of Entry που χάλασε το σερί, γιατί Screaming και Defenders γαμάνε.

3 Likes

Το Killers είναι :wink:

Και μόνο χάρη σε αυτό το εξώφυλλο ακόμα κι ο δίσκος να είχε 40 λεπτά πορδές. Αυτό δε θυμάμαι, αλλά κάποιος το είχε γράψει κοροϊδεύοντας τους οπαδούς των Maiden. :joy:

Αν μου βάλεις το πιστόλι στον κρόταφο να διαλέξω το “όχι 10άρι” από τα 7 πρώτα των Maiden, μάλλον θα πω “Piece of Mind”. To “Killers” έχει αυτό τον φοβερό ήχο και είναι τόσο δεμένο και σκοτεινό…

Για Priest μάλλον συμφωνώ μαζί σου, αν και η δική τους πεντάδα δεν είναι τόσο τέλεια όσο των Rush ή των Led Zeppelin. Κι επίσης, το “Screaming for Vengeance” το βρίσκω λίγο άνισο.

Και τώρα που το σκέφτομαι, κι οι Deep Purple μεταξύ “The book of Taliesyn” και “Burn” ήταν σχεδόν αλάνθαστοι (και το “Come taste the band” επίσης), αλλά τους ξεχνάμε λόγω των πολλών αλλαγών.

2 Likes

Υπερβολή, αλλά παίζει να είναι και το καλύτερο κομμάτι των Maiden. Scream for mercy.

Με το τρίτο “ooooh yeah” που χάνεται στο υπερπέραν παίζει ο Παυλάρας να εξαφανίζει τον Dickinson (χαχα, συγχωρήστε με αλλά ήταν πολλές οι μπύρες απόψε…)

3 Likes