Iron Maiden

Το σερί των "τέλειων’ Priest είναι βέβαια από Sad Wings έως Stained Class - το Sad Wings είναι τέλειο χωρίς εισαγωγικά!
Τα επόμενα δύο παραέχουν πολλές “ατέλειες” (μετριότητες αλλά και στυγνά εμπορικά) για να τις αγνοήσεις, και σαν στυλ χάνουν αυτή την ωραία πολυμορφία που χαρακτήριζε τα προηγούμενά τους.

Οι Sabbath πέτυχαν “χρυσή εξάδα” αφού έχουν να επιδείξουν και το καταπληκτικό Sabotage, τον δίσκο που, κατά δήλωση του Max Cavalera, αν είχε δημιουργήσει ο ίδιος θα σταματούσε να ασχολείται με τη μουσική αφού θα είχε πιάσει το τέλειο.

Για τους Maiden προφανώς και ισχύει η επτάδα “τέλειων” κυκλοφοριών, εννοείται ότι συμπεριλαμβάνονται και τα δύο πρώτα.

Αυτά αναφορικά με τα τρία σπουδαιότερα metal σχήματα, για τις hard rock ή/και progressive μπάντες που γράφηκαν παραπάνω είναι άλλη κουβέντα.

4 Likes

Παντα απορουσα ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ξυπνας τοσο νωρις τα Σαββατοκυριακα :joy:!

4 Likes

Το Killers είναι καλύτερο από το Iron Maiden. Καλη παραγωγή, καλύτερες συνεργασίες στις κιθάρες, ωραία instrumental και ακούγεται καλύτερο ως σύνολο από την αρχή μέχρι το τέλος.

1 Like

Το killers έχει την σωστή παραγωγή, το σωστό κιθαριστικο δίδυμο, μερικους ύμνους και ενα τρομερο εξώφυλλο αλλα, κατά την γνώμη μου, υστερεί λιγο συγκριτικά με το ομώνυμο.

5 Likes

Συμφωνω, και φυσικα δεν συγκρινεται με το piece που ανεφερε καποιος

Το ομώνυμο είχε αυτό το “σοκ” του μέταλ με φωνητικά με ψιλοπάνκ attitude που, προφανώς, δεν ήταν το ίδιο στο Killers. Για μένα έχει και καλύτερα τραγούδια, αλλά ΟΚ.

Πάντως τα '80ς των Maiden είναι μυθικά, πιστεύω ότι ακόμα και όταν έκλαναν, οι πορδές είχαν μελωδία :joy:.

Μια θεωρία που έχω ακούσει και την οποία συμμερίζομαι σε μεγάλο βαθμό, λέει πως μια μπάντα δίνει ό,τι καλύτερο/σημαντικότερο έχει να δώσει κατά την πρώτη δεκαετία της ύπαρξής της. Οι Maiden είναι από τα πιο χαρακτηριστικά παραδείγματα για το συγκεκριμένο (και οι Priest με το Paikiller η πιο προφανής metal εξαίρεση).

2 Likes

Εντάξει περί ορέξεως. …εχω δει τυπά σε reaction βίντεο για την δισκογραφία των maiden να βάζει το no prayer… στην πρώτη θέση. Επίσης να αναφέρω οτι τα reunion αλμπουμς ειναι εξαιρετικα και αδικουνται κάπως. Το μονο που θεωρώ αδύναμο ειναι το book of souls όπου περα απο 4 ύμνους και 2 καλά τραγούδια τα υπόλοιπα ύπνος( Ναι το final frontier το θεωρώ πολύ ανώτερο αλλα έφαγε κράξιμο γιατί ειναι αρκετα δύσκολο αλμπουμ για maiden -δες πχ το strablind η το τρόπο που ερμηνεύει ο Bruce σε ολόκληρο τον δίσκο

1 Like

Το starblind ειναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ.

5 Likes

Και στιχουργικα είναι αλλού

1 Like

Οπως και το παρακατω - απο αλλο δισκο βεβαια αλλα ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ και αυτο.

2 Likes

Τέλεια , ήρθε ξανά η ώρα για την αγαπημένη μου μεηντεν συζήτηση . Η reunion περίοδος

Δεν μου βγαίνει να βαλω άλλο δίσκο πάνω από το BNW , έχω έρωτα με τον ήχο των κιθαρων και με τα τραγούδια ( δεν ξέρω πως να περιγράψω την αίσθηση που μου βγάζει σε σημείο να το βάζω ψηλά ακόμα και απ’ τα 80’ς ) αλλά και το AMOLAD έχει αυτό το κάτι

Είναι όντως λίγο αδικημένη περίοδος

Το ότι έχουν ακόμα τεράστιο fanbase νεαρής ηλικίας όπως εμείς οι under 30 το πέτυχαν με τα 00’ς

3 Likes

Το BNW πάει και κάθετε δίπλα στα πρώτα 7. Άνετα. Ηχητικά αλλα και ο τροπος που ειναι δομημένα τα τραγούδια το φέρνουν σαν το φυσικό διάδοχο του 7 son.

Αυτός είναι ο πυροβολημένος ο youyouyou και το έβαλε πρώτο γιατί είχε κολλήσει με το hooks in you, άστο :stuck_out_tongue: Γενικά πάντως μη τρελαίνεστε, την άποψη του λέει ο καθένας δεν την επιβάλει εκτός από κάποιους που έχουν ψυχολογικό με τις διαφορετικές απόψεις.

Κλασικό παράδειγμα επιβολής άποψης παρακάτω.

Το Κillers είναι ανώτερο από το Piece για αυτόν που το ανέφερε, ο tragic όμως όχι μόνο διαφωνεί αλλά επιβάλει και την άποψη του σχολιάζοντας υποτιμητικά κιόλας αυτόν που το ανέφερε. Ποιός είναι ο μαλάκας της υπόθεσης?
Αν είναι να μην μπορεί να καταλάβει κάποιος ότι ο καθένας λέει την προσωπική του άποψη να βάλουμε στο sign up του rocking και υποχρεωτικό τέστ σε μάθημα ελληνικών πρώτα, ήμαρτον δλδ.

4 Likes

Τα ιδια λες και στο θρεντ των μεταλλικα; Αν ναι μηπως εκει υπαρχουν πιο δυνατοι μαλακες; Λεω εγω;

Εχεις κανει τον ματια και τον Κουιντομ να αγαπηθουν παντως. Ποιος να το 'λεγε :joy:.

2 Likes

Σίγουρα ο καθένας λεει την άποψη του και εκφράζει τα προσωπικά του γούστα ΑΛΛΑ το ότι οι maiden είναι η μεγαλύτερη μπάντα στον γαλαξία αποτελεί παγκοσμια σταθερα :yum::yum:

5 Likes

Χρονια ειναι.

2 Likes

Για μένα πάντως το πιο αδύναμο της πρώτης 7άδας είναι το … Powerslave, βαράτε!
Αιτιολογώ, είναι η συνέχεια του Piece Of Mind, δεν υπάρχει κάποια φοβερή εξέλιξη όπως πχ από τα 2 πρώτα στο Number of The Beast ή από το Powerslave στο Somewhere In Time. Έχει τα περισσότερα (για μένα) fillers. Back In The Village, Duelists και το Losfer Words που είναι το λιγότερο καλό instrumental τους μέχρι τότε (εννοείται ότι όλα αυτά είναι μια χαρά κομμάτια ε) .
Έχει φοβερό εξώφυλλο αλλά…

image

:stuck_out_tongue:

5 Likes

Η νεαρή ηλικία δεν έχει να κάνει μόνο με το πόσο χρονών είσαι αλλά και με το πόσο δείχνεις. Μπορεί 2 άτομα να έχουν την ίδια ηλικία αλλά να φαίνεται λες και έχουν 8-10 χρόνια διαφορά.

Το άκυρο χειροκρότημα, το άκυρο ποστ της ημέρας. Εντάξει μην βαράτε λολ!

2 Likes

Blockquote
Το ομώνυμο είχε αυτό το “σοκ” του μέταλ με φωνητικά με ψιλοπάνκ attitude που, προφανώς, δεν ήταν το ίδιο στο Killers. Για μένα έχει και καλύτερα τραγούδια, αλλά ΟΚ.

Το ότι έχει χάλια παραγωγή το Iron Maiden και ότι ακούγεται σαν πανκ το λες για θετικό;
Εμένα αυτά ακριβώς είναι τα αρνητικά του :sunglasses: