Iron Maiden

Μπες στο rockhard.gr , φάτσα-κάρτα πρωτοσέλιδο.
Έχει πλάκα η δήλωση στο τέλος, ότι θα ήταν χαζοί οι Maiden να μη χρησιμοποιήσουν και άλλα τραγούδια του, γιατί είναι καταπληκτικά. Αυτοθαυμασμός! Lol!

1 Like

Την διάβασα κι εγώ τη συνέντευξη, είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον – βέβαια δεν φτάνει που κόβει αρκετά ο δημοσιογράφος (κατόπιν επιθυμίας του Roy υποθέτω), το κάνει και εμφανώς, για να μας διαλύσει τα νεύρα!

Εμένα η εντύπωση που μου έμεινε από τα λίγο αλλοπρόσαλλα που δηλώνει ο Roy (εν συντομία: “τον μισώ αλλά τον αγαπώ γιατί υπάρχει μαγεία μεταξύ μας”!), είναι ότι του έχει μείνει αρκετή πικρία, όπως συμβαίνει στις περιπτώσεις ανθρώπων που βρίσκονται σε κάποια φάση κοντά σε διάσημους σε ισότιμη σχέση και θεωρούν ότι αυτό οφείλει να συνεχιστεί επ’ άπειρον γιατί “τους χρωστάνε” κλπ.

Αυτό χωρίς να εξετάζω αν είναι αληθή και σε ποιον βαθμό όλα αυτά που λέει, αφού κάποιοι ισχυρισμοί βασίζονται σε γεγονότα που θεωρεί ότι θυμάται καλύτερα, και από ένα σημείο κι έπειτα είναι εικασίες (από πότε είναι γραμμένα τα τραγούδια που θα είναι στο επόμενο LP των Maiden και πόσα από αυτά θα είναι δικά του!)

7 Likes

Ενδιαφέρουσα ήταν η συνέντευξη!

Δεν βρήκα κάτι αλλοπρόσαλλο πάντως.

2 Likes

Αλλοπρόσαλλο όχι δεν τον λες τον Roy .Είναι επιεικείς χαρακτηρισμός.

1 Like

Άρα λοιπόν το καλύτερο Maiden τραγούδι των τελευταίων 20 χρόνων έπρεπε να έχει credit στον Roy Z… ενδιαφέρον

1 Like

Eκτός του γεγονότος ότι φαίνεται λίγο μαλακάκος και εγωπαθής(εγω έχω κανει το ένα, εγώ έχω κάνει το άλλο), δεν είπε κατι τραγικό στην συνέντευξη. Είπε ότι αυτά που έγραψε ο Ντικινσον για αυτόν στο βιβλίο, δεν θα έπρεπε να τα γράψει. Ούτε αυτά που είπε για τα τραγούδια που έχει ο Ντικινσον από αυτόν μου φαίνονται παράλογα.

Αληθεια αναφέρει μέσα στο βιβλίο του o Dickinson ότι το if eternity το έχει γράψει μαζί με τον Roy Z? Θυμάμαι να λέει ο Dickinson σε συνεντευξή του την περίοδο του book of souls ότι ο Harris άκουσε το τραγούδι και του άρεσε πολύ και ζήτησε απο τον bruce να το κρατήσει για τον δίσκο των Maiden. Επίσης του άρεσε και ένα ακόμη αλλά όταν είδε ότι το έχει γράψει μαζί με τον Roy δεν συζήτησε άλλο.

1 Like

Ποιο πολύ αναφέρουμε στο ότι ο Roy ειναι “τον μισώ αλλά τον αγαπώ γιατί υπάρχει μαγεία μεταξύ μας” όπως επίσης και " με πρόσβαλε ο bruce στο βιβλίο του ίσως να μην ξαναμιλήσουμε ποτέ δεν ήταν σωστό ΑΛΛΑ πάμε για δίσκο μαζί σαν αδέρφια" όπως και " ξέρω ήδη ότι οι Maiden ενδεχομένως θα χρησιμοποιήσουν τραγούδια μου στο επόμενο, αλλά δεν έχω πρόβλημα "…Αν δεν είναι αυτά αλλοπρόσαλλα και βλέπεις μια λογική συμπεριφορά πάω πάσο.

Προφανώς θα πάρει πάλι λεφτά…

χεχε ισχύει. Αλλά πιστεύω ότι ο Harris είναι τρομερά εγωιστής σε κάτι τέτοια. Αν το if etrnity αποτελεί εξαίρεση τι να πω. Πέφτω απο τα σύννεφα που λένε

Προφανώς αλλά ακόμη και έτσι, σε τέτοιου επιπέδου μουσικούς η φάση με δικηγόρους και πνευματικά δικαιώματα είναι περίεργη φάση. Συνήθως όταν ο συνθέτης τσιμπάει χρήμα και παραδίδει δικαιώματα, δεν βγαίνει μετά τριγύρω να διαλαλεί έχω γράψει εκείνο, ετούτο είναι δικό μου κλπ κλπ γιατί μετά πέφτουν μηνυσάρες και κλαίνε με μαύρο δάκρυ.

Για τα ναρκωτικά στο βιβλίο και τη συγγνώμη που ζήτησε ο Bruce δεν σχολιάζω, αν όντως έγινε έτσι τότε υπάρχει θέμα και να το λύσουν μόνοι τους ξέρω γω.

Αλλά κάτι προβοκατόρικες ερωτήσεις/σχολια του Φράγκου του στυλ " Πιστεύεις ότι θα χρησιμοποιήσουν κι άλλα κομμάτια σου οι IRON MAIDEN στον επόμενο δίσκο τους;" και " Κι απ’ ότι καταλαβαίνω, ο Bruce και οι MAIDEN, θα πάρουν όλο το credit πάλι.", μαζί με την απάντηση “Είμαι παραπάνω από σίγουρος. Το εγγυώμαι. Είναι τόσο καλά που θα ήταν χαζοί να μην το κάνουν.” είναι για ΓΕΛΙΑ, σόρυ κιόλας.

3 Likes

Είστε ικανοί να του φορέσετε ζουρλομανδύα για να μην παραδεχτείτε ότι ένας εγωπαθής φαφλατάς γέμισε με σάλτσες το βιβλίο του. Λες και είναι η πρώτη φορά που βγάζει βρώμα για πρώην συνεργάτες του.

Είναι απολύτως λογικό να βγάζει πικρία. Και όχι επειδή δούλεψε δίπλα σε μια celebrity. Ποια celebrity; Όταν τον μάζεψε δεν είχε 2η φωτοτυπία για το setlist.

Η ιστορία έχει γράψει 20 χρόνια, ένα άλμπουμ εξ αποστάσεως, κάνα best of και τέλος.
Πού να τρέχεις τώρα να τραγουδάς lovers in the tower σε 500 άτομα για φραγκοδίφραγκα! Κάποιους τους έχω ικανούς να ντραπούν κιόλας να έρθουν, άμα δεν παίζεις: 1. Σε πρωτεύουσα κράτους και 2. Σε στάδιο.
Έχεις βρει τη μαγική συνταγή ( Trooper, Revelations, 2min. ξανά και ξανά) που καλύπτει τις μουσικές σου ανησυχίες και έχεις όλο τον χρόνο για να ασχοληθείς με ένα σωρό άλλες μην πω τι. Πού να βρεις χρόνο να ρίξεις κάνα ξεροκόμματο σε αυτόν που σε ανέστησε;

Τα περισσότερα ήταν ήδη γνωστά. Το πιο ενδιαφέρον είναι ότι υπάρχει μικρή πιθανότητα για σόλο δίσκο Murray. :stuck_out_tongue:

1 Like

Ναι, είναι το καλύτερο. Και ναι, ακούγεται σαν να έχει βάλει το χεράκι του ο Roy. Πάντα σκεφτόμουν ότι ο καλύτερος Maiden δίσκος της reunion εποχής θα έρθει αν εμπλακεί ο Roy Z. Τουλάχιστον στην παραγωγή που έχουν πονέσει τα αυτιά μας, αλλά κι αν πετάξει μερικές ιδέες συνθετικά να ξεκολλήσουν από τα… “progressive”. Ο άνθρωπος το έχει, αλλά για κάποιο λόγο δεν έχει την αναγνώριση που του αξίζει. Προφανώς κι από δικά του επαγγελματικά λάθη, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει δείξει ότι εκμεταλλεύεται άλλους.

Κι εγώ διάβασα τη συνέντευξη με πολύ ενδιαφέρον και δε μου φαίνεται αλλοπρόσαλλος, μάλλον η μεταφορά/μετάφραση δεν είναι και η καλύτερη. Τα σχετικά με το βιβλίο του Dickinson δε τα θυμάμαι, αλλά φαίνεται ότι δεν έχει φερθεί στον Roy όπως θα έπρεπε. Από την άλλη, χαίρομαι για όσα λέει για τον Smith, όπως και για ενδεχόμενη συνεργασία του με τον Murray.

4 Likes

απαξ και πληρωθείς , εξυπακούεται ότι όλα τα credits θα τα πάρει η μπάντα . Γιατί πληρώνεσαι εξάλλου ρε άνθρωπε ;;; για παραχώρηση δικαιωμάτων , δεν είναι δικό σου τίποτα .

Το να βγεις να πεις ότι " ναι παιδιά , έχω γράψει τραγούδια για τους τάδε και τα πούλησα " , ίσως δεν είναι και τόσο κακό αν δεν έχουν συμφωνήσει κάποιου είδους εχεμύθεια , αλλά όχι να λες για credits

1 Like

Πολύ σωστά. Και, ρε παιδί μου, λέει ότι ο ίδιος ο Bruce είπε ότι το έχει γράψει και αυτός, αλλά δεν προκύπτει από πουθενά τέτοια πληροφορία. Το μόνο σχετικό που μπορώ να σκεφτώ είναι που είχε πει κάπου ότι το demo που άκουσε ο Harris το είχε δουλέψει με τον Roy Z. Αυτό όμως είναι πολύ γενικό, δεν του δίνει αυτόματα δικαίωμα στη σύνθεση και credit.

3 Likes

Την διάβασα πολύ προσεκτικά τη συνέντευξη. Μεγάλη ξενέρα τα αποσπάσματα που λείπουν, αλλά γενικά υπάρχει πολύ ενδιαφέρον υλικό και "ζουμί".

Με όλο το σεβασμό στους "προλαλήσαντες", προσωπικά, δεν βρήκα τίποτα το αλλοπρόσαλλο στα όσα λέει ο Roy Z. Όποιος από τους εμπλεκόμενους (Rod, Bruce κ.λπ.) πιστεύει ότι δεν ισχύουν τα όσα λέει, βγαίνει και λέει την άποψή του. Αν τα “φουσκώνει” λίγο ή πολύ, το ξέρουν μόνο αυτοί.

Αναφορικά με την Bruce περίοδο και την εν γένει σχέση μαζί του, βγαίνει πολύ συναίσθημα και πικρία. Αγαπάμε Bruce, αλλά πιστεύω ότι μάλλον την έχει κάνει την “πατάτα” του κοιτώντας το συμφέρον του με το πολυ-επιτυχημένο reunion των Maiden και βάζοντας στο πλάνο “προβλήματα περί ναρκωτικών κ.λπ. Εν ολίγοις, μοιάζει λίγο “στιμμένη λεμονόκουπα” το όλο ζήτημα. Το μέλλον θα δείξει.

Πάντως, ακόμα και αν κομπάζει για τα κατορθώματά του ο Roy Z (που το κάνει), θεωρώ ότι είναι απόλυτα δικαιολογημένος. Και μόνο το γεγονός ότι “ανέστησε” τις καριέρες δύο εκ των κορυφαίων metal τραγουδιστών όλων των εποχών, που με τη σειρά του επέφερε επιτυχημένες επανενώσεις και εν γένει boost-άρισμα του metal στα early ‘00s, θα πρέπει να μας κάνει αιώνια ευγνώμονες.

Τέλος, δεν νομίζω πως θα βρεθεί έστω κι ένας να αμφισβητήσει ότι θα “πετάγαμε τη σκούφια μας” για να τον δούμε να κάνει παραγωγή σ’ ένα Maiden album, αντί του “άνοστου” (για την περίπτωση των Maiden) Shirley.

3 Likes

κι εγώ αν είχα γράψει & παίξει το σολο του tears of the dragon , όχι να έχω συνδράμει σε δίσκους ολόκληρους , μόνο αυτό …θα είχα ανάλογο υφάκι

4 Likes

Δεν μπορεις να κρατάς μούτρα σε κάποιον γιατι στο βιβλίο του σε αποκαλεί πρεζακι (ασχετα αν ισχυει ή οχι) και ταυτόχρονα να θέλεις να συνεχισεις να δουλέψεις μαζι του. Κατ’αλλα ότι εγραψε ο @koumpaki_konsolas