Iron Maiden

Και να μην είχε γνωρίσει ποτέ τον Roy ο Dickinson, και να μην είχαν βγει accident-chemical, πάλι το reunion θα γινόταν.Και θα γινόταν γιατί οι Maiden μετά τον δεύτερο χειρότερο δίσκο μεγάλης μπάντας του σκληρού ήχου όλων των εποχών , πήγαιναν ολοταχώς για τα βράχια.Δεν θα ήταν βιώσιμη η μπάντα με Blaze.

2 Likes

Δεν συμφωνώ μαζί σου. Αν ο κάθε μουσικός στο metal έπαιρνε “τοις μετρητοίς” αυτά που λέγονται και γράφονται, τότε δεν θα είχαμε δει πόσα reunion ή/και περιοδείες. Κάθε μέρα θα είχαμε μάχες και αίματα.

Κατανοώ ότι το θέμα ναρκωτικά έχει μία άλλη βαρύτητα και πάλι όμως το “νερό και αλάτι” είναι βασικό στοιχείο των μουσικών -και ανθρωπίνων γενικά σχέσεων-, ιδιαίτερα δε όταν έχουν προηγηθεί τέτοιες επιτυχίες.

Και γω διαφωνω με αυτο που λες. Σιγα το reunion τωρα δλδ . Για ενα δισκο μιλαμε. Αν δεν ειχε προβλημα με τον dickinson δεν θα εβγαινε να πει αυτα πουβειπε,. Αν παλι εχει θεμα με αυτον
Και ξεκατινιαζονται αλλα παρ’ολα αυτα θελει δισκο μαζι του σορρυ αλλα βαση κοινης λογικης ο τυπας εχει θεμα. Σιγουρα ομως μονο οι ιδιοι γνωρίζουν τον πραγματικά εγινε. Οπότε καρδούλα.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει ο διαχωρισμός όπου δεν πειράζει που ο Dickinson αναφέρει ένα προσωπικό θέμα αλλουνού στο βιβλίο του, αλλά όταν ο άλλος αναφέρει ότι εχουν πάρει τραγούδια του οι Maiden, ω θεε μου, τι πουστιά και τέτοια.

3 Likes

Απο την αρχη ειπα οτι περι ναρκωτικων κυριως καλα κάνει κ τον κραζει. Τώρα βγαίνει και ισχυρίζεται αυτα που ισχυρίζεται ο Roy. Με αυτα που λεει κ ο τροπος πουβτα παρουσιάζει μου δινει εμενα το δικαίωμα να θεωρώ ή οχι οτι ο τυπας λεει αρλουμπες. Σαφώς κ μπορεί ολα αυτα να ισχύουν ομως αγαπητέ εννοείται

Ο τρόπος που τα λέει, δείχνει ένα ανθρωπο που έχει πικρία και που σιχτιρίζει που δεν αναγνωρίστηκε όσο περίμενε ότι θα γίνει. Δεν έχω κανένα λόγο να μην πιστέω τι λεει, αλλά σίγουρα επίσης τέτοια κουτσομπολιά και από τις 2 πλευρές είναι πλήρως ανούσια.

4 Likes

Δεν πειράζει, αναγνωρίζεται από λίγους από εμάς ως ο άνθρωπος που έγραψε, ενορχηστρωσε και σουλουπωσε το μεγαλύτερο μέρος των δύο καλύτερων δίσκων στους οποίους έχει τραγουδήσει ο Μπρους.

Και αυτο του δίνει δικαίωμα να βγαινει και να ισχυρίζεται οτι αυτός γράφει την μουσικη στους maiden πχ? (Τρομερα ακραιο) Θα έχει σόου όμως να φτάσει η συνέντευξη στους maiden

Η ποιότητα ειναι 100% υποκειμενικη ουτως η άλλος. …

Εγώ δε διέκρινα και τόόόόσο φοβερή πικρία πια στη συνέντευξη του Roy.

3 Likes

Για να αναφέρεται στο ότι έχουν χρησιμοποιήσει και ότι θα χρησιμοποιήσουν και στο μέλλον κομμάτια του, ε πικρία μου βγάζει εμένα. Μπορεί να το εκλαμβάνω και λάθος βέβαια.

Καλά, δεν είπε ότι έγραψε και ένα αλμπουμ, αλλά για ένα κομμάτι λέει(που μεταξύ μας, τα τελευταία 3 αλμπουμ του Ντικινσον αυτός τα έχει γράψει μάλλον, οπότε το “προσωπικό” κομμάτι του, είναι εξαιρετικά πιθανό να ήταν όντως του ΡόιΖ).
Που btw, έχει το πιο γελοίο synth ηχο που έχω ακούσει από μεγάλη μπάντα.

1 Like

Εντάξει την αλήθεια αυτοι την γνωρίζουν. Εμεις υποθέσεις κάνουμε

Εμένα καρφί δεν μου καίγεται , για να ασχοληθώ να κάνω υποθέσεις

Το σοβαρό πρόβλημα θα είναι αν έχει γράψει τραγούδια και τα πήγε ο Μπρους στους Μεηντεν ως δικά του . Εκεί ναι , υπάρχει θέμα

Αν έγραψε, πληρώθηκε και στο άλμπουμ γράφει Ντίκινσον πάνω , είναι νόμιμο ( και ηθικό αν πληρωθείς γίνεται για αποποίηση πνευματικών δικαιωμάτων )

Δεν διάβασα τι έχει πει ή αν υπαινίσσεται κάτι τέτοιο

Δεν νομιζω να δεχόταν ο Harris εν γνώσει του κάτι τέτοιο. Αν ισχύει κάτι τέτοιο για το if eternity. …τι να πω

Πικρία βγάζει, ναι μωρέ, απλώς το “σιχτιρίζει” μου χτύπησε “κάπως”, that’s all :grinning:!

Ασχετό, αλλά όταν είχα κάνει το 2ο Darkology, μου είχε αναφέρει ο μακαρίτης ο Τσαγκαρίδης, που είχε συνεργαστεί με τον Bruce στο πρώτο, οτι είχαν σκαρώσει μαζί 5 κομμάτια για ένα δεύτερο δίσκο, τότε που έγινε το Balls, και οτι ο δίσκος νο2, έχει γραφτεί 2,5 φορές. 5 κομμάτια με τσαγκά, (κανένα δεν έχει βγεί) οπου τον πέρνει ο μερκουριάδης χριστούγεννα και του λεεί ευχαριστούμε, αλλά ΔΕΝ θα συνεχίσει η συνεργασία (και ξενέρωσε), η εκδοχή του ΚΟ, που είναι πιο pop/experimental και αρκετά κομμάτια ξαναηχογραφήθηκαν και αυτό που τελικά βγήκε μετά απο την ανάμιξή του RZ με κομμάτια που δουλέψανε μαζί.

στην συνέντευξη λέει ότι ήθελε να παίξουν κομμάτια απο το somewhere in time στα live του Bruce :heart_eyes:

επίσης ότι στο επόμενο άλμπουμ του bruce θα είχαν τον uli Roth στην κιθάρα :star_struck:

2 Likes

Μάλλον εννοεί ότι το παραδέχτηκε σε κάποιο show για το βιβλίο. Όμως αυτό που λες παρακάτω είναι που δεν βγάζει νόημα, και γω θυμάμαι να λέει ο Bruce ότι στον Harris άρεσε και ένα άλλο κομμάτι που προοριζόταν για σόλο δίσκο του Bruce αλλά δεν το πήρε γιατί είχε credit και ο Roy z. Άρα γιατί δεν πήρε και αυτό και πήρε μόνο το Eternity? Ή γιατί ο Roy δεν έδωσε το άλλο?

Τώρα για το θέμα με τα ναρκωτικά απτή συνέντευξη δεν είναι ξεκάθαρο αν κατηγορεί τον Bruce ότι εγραψε ψέματα ή ότι ισχύουν και δεν θα έπρεπε να τα γραψει. Σε κάποιο σημείο λέει για τον “γιο της” που ήταν εθισμένος στο κρακ, ποιανης γιος ρε φραγκο, σκατα τα κανες

6 Likes

Διάβασα τη συνέντευξη. Για να είμαι ειλικρινής ξεκίνησα με ενδιαφέρον αλλά από τις πρώτες απαντήσεις κατέληξα biased και έπαιρνα οτιδήποτε λέει από εκεί και κάτι με δόση υπερβολής.

Πχ ξεκιναει:

Είχα δώσει ρητή εντολή να μην παίξουν τα τραγούδια μου σε κανέναν, απειλώντας τους μάλιστα ότι θα τους κάνω μήνυση.

Δηλαδή είσαι σε ένα στούντιο που ηχογραφείς εσύ και ο Dickinson λες να μην παίξουν τα τραγούδια σου (σε ποιον άραγε) και ξαφνικά βλέπεις το Dickinson να κάνει headbanging με τα τραγούδια σου. Πες ρε χριστιανε ότι του έπαιξες τα τραγούδια σου, μην είσαι τραβάτε με κιας κλαίω.

Έπειτα:

Μόλις άκουσε τα κομμάτια, η απάντησή του ήταν: «Μπαίνω σ’ ένα αεροπλάνο και συναντιόμαστε σε 48 ώρες»!!! (γέλια)

Ναι οκ, θα το δεχόμουν αλλά ο Dickinson περιέγραψε τη σκηνή που πρώτο άκουσε το Accident στην παρουσίαση του βιβλίου του στο Εδιμβούργο που ήμουν παρόν πριν2-3 χρόνια και δεν είπε τα ίδια. Είπε ότι τον πήρε τηλ, του έβαλε να παίζει το Accident και εκείνη την ώρα άρχισε να τραγουδάει τις φωνητικές μελωδίες και έγραψε το “welcome home” μέρος των στίχων. Και ότι για καιρό γινόταν το ίδιο μέσω τηλ πριν μπουν στο στούντιο και δουλέψουν κανονικά. Σίγουρα πάντως δεν είπε ότι πήρε την πρώτη πτήση για τις ΗΠΑ.

Οπότε εκεί με έκανε να ψυριζω ότι λέει. Λέει πχ ότι ο Rod τον έπιασε και τους έβγαλε τα άπλυτα των Maiden στη φόρα. Ποιος, ο Smallwood, ο πιο κρυψινος άνθρωπος στον κόσμο που έχει σκοπό ζωής να προστατεύει το brand των Maiden.
Το θέμα για τα ναρκωτικά δεν το διαψεύδει, λέει απλά ότι “δε γράφεις τέτοια πράγματα σε βιβλια”. Δεν τον δίνεις με λίγα λόγια, με βρίσκει σύμφωνο.

Στα τραγούδια με χάνει τελείως. Γιατί ο Dickinson να διαφοροποιεί τα 2 τραγούδια, στο ένα να δίνει Credit και να αποφασίζει ο Harris να μη το συμπεριλάβει και στο άλλο όχι; Και πως δέχτηκε χρήματα και όχι credit; Με κάνει σκεπτικό ως προς το μέγεθος της συνεισφοράς του. Γενικά τα κρεντιτ είναι περίεργο ζήτημα. Δεν έχει ξεκάθαρο τρόπο απόδοσης τους. Οι Metallica πχ δίνουν credit μόνο στα riff και στους arrangers (aka Hetfield, Ulrich). Άλλοι δίνουν και στο σόλο. Άλλοι και στο ντράμερ… Θεωρώ πάντως πως ουσιαστικά δούλεψε την ιδέα του Bruce (ο οποίος προφανώς δεν είναι κιθαρίστας και δουλεύει διαχρονικά με άλλους ώστε να κανιυν τις ιδέες του πράξη) αλλά δε “συνεισέφερε” κάτι παραπάνω.

Ξαναλέω όμως πως οι υπερβολές του στο ξεκίνημα με έκαναν πιο σκεπτικό απέναντι του και ίσως τον αδικώ.

5 Likes

Αυτό που αναφέρεις πάντως είναι πολύ πολύ λάθος.
Αν πληρώνεσαι, πληρώνεσαι για την παραχώρηση των περιουσιακών δικαιωμάτων της τέχνης που παράγεις, όχι των πνευματικών. Τα πνευματικά μένουν αναλλοίωτα και πρέπει πάντα να φέρουν το όνομα του δημιουργού τους.

Παίζει μεγέθη σαν τον Roy Z να συμφωνούν να γράφουν μουσική και μετά να πληρώνονται για να φαίνεται ότι το Χ κομμάτι το έχει γράψει άλλος και όχι ο ίδιος; Δεν παίζει.