Iron Maiden

Εκτός από το ότι ο Birch είχε όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις (τι να λέμε, προϋπηρεσία με Deep Purple, Rainbow, Whitesnake και έναν σωρό άλλους στα '70ς), ήταν και οι ίδιοι οι Maiden μικρότεροι σε όλα τους, οπότε το να του δείξουν τον δέοντα σεβασμό ήταν πολύ πιο εύκολο. Νομίζω περισσότερο δύσκολα κάνει τα πράγματα το γεγονός ότι οι ίδιοι είναι πια τεράστιοι, παρά το ότι δεν μπορεί να βρεθεί ένας παραγωγός με καλή προϋπηρεσία και ικανοποιητική πειθώ για να συνεργαστούνε. Πολύ δύσκολα θα αλλάξει αυτό, δίκιο έχεις.

3 Likes

Καλά ρε συ οι Blazon Stone το κάνουν από άποψη αυτό με το drum machine γιατί το κάνουν και οι Running Wild! Άσε που είναι one man’s band… βρήκες κι εσύ παράδειγμα

1 Like

Α καλά, κατάλαβα…Ευτυχώς λοιπόν που:
α) έχω κάποιον που λυπάται για μένα για το πως ακούω ή για το πως “πρέπει” να είναι η μουσική και β) μερικά εκατομμύρια κόσμου διαφωνούν με σένα. Πάμε παρακάτω.

1 Like

Λολ, ο άλλος βάζει στρουμφοπάουερ για παράδειγμα κακής παραγωγής. Σώπα καλέ και νόμιζα ότι δεν χρησιμοποιούν τρίγγερς το 130% των πάουερ συγκροτημάτων.
Γενικά πάντως αν θες δυναμικές στο μεγαλύτερο ποσοστό των σύγχρονων συγκροτημάτων, μάλλον λάθος μουσική ακούς.

1 Like

Εγώ πάντως καταλαβαίνω τι θέλει να πει αλλά διαφωνώ κάθετα με τα παραδείγματα. Θες να μιλησουμε για κακή παραγωγή και συζητάμε πραγματικά τώρα για το Firepower ή το Blood of the Nations? Θες όντως θαψιμο στα ντραμς? Τράβα μία από Guardian και Bauerfield μεριά οπότε εκεί μπορούμε να συζητάμε αιώνια για σκατοπαραγωγες!!

2 Likes

Στο nightfall πάντως ήταν μια χαρά - ήταν και ο Rasmussen βέβαια.
Από εκεί και πέρα βέβαια, χάος.

1 Like

Μαλλον τα τελευταια εννοει, γιατι οποιος εχει το παραμικρο θεμα με οποιαδηποτε παραγωγη των Guardian στα 90ς μαλλον πρεπει να παει να αγορασει μερικες μπατονετες. Εκτος αν μιλαμε για τα πρωτα αλμπουμς, στα οποια φυσικα και οι ιδιοι θα ηθελαν να εχουν καλυτερο ηχο, αλλα αυτες τις δυνατοτητες ειχαν τοτε.

Προσωπικα δε με ενοχλει η παραγωγη σε κανεναν δισκο των Guardian. Ειδικα στο At The Edge Of Time την βρισκω υπεροχη. Πιο πολυ “πλαστικο” μου ακουγεται το ΑΝΑΤΟ να σου πω την αληθεια, παρα τα δυο επομενα.

3 Likes

Εννοώ από Opera και δώθε. Για τα πιο πριν συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με @QuintomScenario. Στο Edge και στο Beyond τα ντραμς έχουν φάει πολύ ξύλο προκειμένου να βγουν σωστά κιθάρες, φωνητικά, πλήκτρα, συμφωνικά μέρη. Και άντε στο Edge κάτι σώζεται. Στο Opera δεν έχει βγει τίποτα σωστά!! Στους Maiden πάλι ο Shirley και ο Harris τα έκαναν σκατά στο Dod, στο BoS, στο FF (τι μπούκωμα αυτές οι κιθάρες, ημαρτον!) ενώ BNW και AMOLAD έχουν ένα κλικ πιο αποδεκτό ήχο.

3 Likes

Με κίνδυνο να είμαι εκτός θέματος μιας και εδώ μιλάμε για τους… Blind Guardian, να προσθέσω ότι η ενεργή εμπλοκή του Harris σε θέματα παραγωγής δεν ξεκίνησε επί εποχής Shirley αλλά πρακτικά μετά την αυτοσυνταξιοδότηση του Birch (ο οποίος τότε ήταν μόλις 45 ετών, παρεμπιπτόντως).
Ήδη στα “X Factor” και “Virtual XI” που δέχτηκαν πολλή κριτική (και) για την παραγωγή τους, ο Μεγάλος εμφανιζόταν σαν συμπαραγωγός, όπως και στο “Fear of the Dark” το τελευταίο με τον Birch.
Προφανώς έχει άποψη για το πώς θα ακούγονται, την δομή των τραγουδιών κλπ και, εννοείται, ότι η άποψη του γίνεται πάντα… σεβαστή!

3 Likes

Κομψά το θέτεις! Ας είναι :laughing:

3 Likes

Ρε φιλε, εγιναν κυριολεκτικα ΤΡΙΑ ποστς για τους Blind Guardian, τα οποια προεκυψαν οργανικα στον διαλογο. Αφηστε μια κουβεντα να εξελιχθει μερικες φορες, δεν κανει κακο. Ουτε θα αποσυντονισει τους μονομεηντεν απο την αγαπημενα σας μπαντα, μην φοβασαι. Και τα τυμπανα των αυτιων σας να εσπαγαν, θα επαιζε και παλι μεηντεν καπως καπου στο μυαλο σας, δεν ειστε σε κινδυνο, ολα καλα.

Λιγες δεκαδες ποστ πιο πανω, εγινε κουβεντα για τον Bob Rock και τους Metallica. Να καλεσουμε την διωξη?

Καλο θα ηταν

3 Likes

Έβαλα λοιπόν να ακούσω το Firepower μήπως είχα ξεχάσει κάτι.

Ε τα ίδια σκατά που θυμόμουνα είναι τα drums. Όταν ακούς πιατίνι σε παραγωγή Sneap να περιμένεις Νεκρή Καρδιά σε νεκρό κόσμο. Η απόλυτη σκατίλα είναι.
Οι κιθάρες ακούγονται καλά, αλλά πάλι δεν υπάρχει αυτό το περιθώριο για λάθος ή τα έξτρα πόιντς ιδρώτα που χει π.χ. το Smash των Offspring στις κιθάρες.

Τι να σας πω. να δεχτώ πως π.χ τα πιατίνια του A Social Grace + Into The Everflow ακουγόταν λίγο περίεργα και τείναν στο drum machine (αν και όχι ακριβώς), αλλά αυτό είναι επειδή δεν είχαν λεφτά υποθέτω. Η δικαιολογία των Accept και Priest ποια είναι;

Οι Maiden με όλα τα σκατά που έχουν (όντως οι ρυθμικές ακούγονται σάπιες), έχουν τα drums του -ανάπηρου οκ- McBrain να ακούγονται γαμάτα και να καταλαβαίνεις κατευθείαν ότι είναι Maiden του 2000 και μετά.

Άμα βάλεις τα drum tracks των Accept/Priest/Hell/Enter Random Sheep produced band here, θα καταλάβεις ποιο γκρουπ είναι; ΟΧΙ. Γιατί έχει προβατοποιήσει τις παραγωγές του στα drums.

Εδω να πω πως σχεδόν καμία παραγωγή των Maiden δεν είναι σωστή μιας και το μπάσο είναι πολύ μπροστά στην μίξη. Μπορεί στα αυτιά μας πχ το piece of mind να ακουγεται γαματο στον ήχο όμως η παραγωγή του δισκου είναι λάθος.

Άντε να είναι 1-2 παραγωγές τους σωστές, χαριστικά κιόλας.

Το brave εχει καλο ήχο με σωστή ισορροπία των οργάνων αν και οι ρυθμικες θα μπορούσαν να ειναι λίγο πιο αιχμηρες. Το amolad επίσης. Βέβαια ποτέ δεν με ενόχλησε το ότι το μπάσο είναι πολυ μπροστά κτλ. Ισα ισα. Αγαπημένος ήχος σε δίσκο θα έλεγα somewhere in time (το remastered του 15 είναι λουκουμι)

3 Likes

Μα για αυτό ακριβώς γαμάνε οι Maiden. Γιατί οι παραγωγές τους βγαίνουν έξω από τα στενά όρια των «πρέπει». Π.χ. Το Peace Sells μ’αρέσει περισσότερο από το Rust In Peace μάλλον για αυτόν τον λόγο.

Όταν όλοι μπαίνουν στο ίδιο καλούπι, γιατί «έτσι είναι το trend», χάνεται ο έξτρα χαρακτήρας που θα χε η μουσική του κάθε συγκροτήματος.

Φαντάσου π.χ. στο Black Album να μην είχες τα 15 πιατίνια που ηχογράφησε ο Ούλρικ

2 Likes

Ενταξει, εμενα αν μου ελεγαν “μπαντα με σαπιες ρυθμικες, αναπηρο ντραμμερ και ολες σχεδον τις παραγωγες τους λαθος” θα ελεγα την μπαντα του ξαδερφου μου που επαιζαν μια φορα την εβδομαδα στον Παπαγάλο διπλα στη Ναυαρινου, οχι τους Maiden, αλλα συνεχιστε.

2 Likes

Λαθος με την τεχνική έννοια του όρου. Το μπάσο πχ πρέπει να κρατάει τις χαμηλές κ όχι να “βγαίνει” μπροστά και πάνω από τις κιθάρες πχ. Οπως ειπα ποτέ δεν με ενόχλησε αυτό
Edit θυμήθηκα για το Dod όταν πήγαν τον δίσκο στον George Marino για το mastering και τους είπε ότι ο δίσκος ειναι λάθος ηχογραφημενος…και τον άλλαξε!!! Δεν άρεσε όμως ο ήχος στον harris και κράτησαν την αρχική παραγωγή του δισκου.

Ok, τα παρακάτω σχόλια τα γράφω χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν.

Αυτά τα “πρέπει με την τεχνική έννοια του όρου” εγώ δεν τα παίρνω καθόλου σοβαρά γιατί δε μιλάμε για ιατρική. Με την τεχνική έννοια του όρου ο Harris παίζει μπάσο “λάθος”, ο DiGiorgio που στέλνει επίδοξους μπασίστες να κοιτάνε αγγελίες για ντελίβερυ παίζει το μπάσο του “λάθος”, ο Brann Dailor που γεμίζει τα πάντα στο Leviathan και το drumming του καμιά φορά σκεπάζει τις ριφφάρες παίζει τα ντραμς του “λάθος” κ.ο.κ.

Για όλα τα προηγούμενα, οι Maiden έχουν 1-2 δίσκο ακόμα στο ενεργητικό τους (ελπίζω). Αν πιστεύετε αλήθεια ότι ο πιο τελειομανής άνθρωπος στον χώρο θα αλλάξει τώρα το όραμά του για το πώς θέλει να ακούγονται οι δίσκοι του και θα πάρει παραγωγό τον Roy Z για να του φύγει η ξινίλα για τον Bruce ή θα πάρει άλλο κιθαρίστα, εχμ, σόρυ, δεν ξέρω αν τα γράφετε στα σοβαρα αλλά μάλλον δεν παίζουν τέτοια σενάρια.

Επίσης, νομίζω οτι ούτε το Infinite Dreams θα βάλουν στο σετλιστ στη θέση του Fear Of The Dark, ούτε ο Harris θα σταματήσει να παίζει “μι-ρε-ντο”, ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

Για σάπιες ρυθμικές ανάμεσα σε όλα τα σκατά τους και τον ανάπηρο McBrain ας πει άλλος.

3 Likes