Iron Maiden

Το χέρι του στο εξώφυλλο του DOD το έβαλε ο Smallwood. Το cover του x factor τρισαθλιο. Του VXI ο eddie είναι καλός. Στο brave που το σχεδίασε ο Riggs οι Maiden κρατησαν μονο των eddie και έβαλαν μια ψηφιακή φωτογραφία της (μελλοντικης)πολης του Λονδίνου.
Το BNW προσωπικά είναι ο δεύτερος καλύτερος τους δίσκος. Η προσέγγιση του μου θυμίζει το seventh son

2 Likes

Αριστουργημα, νεα εποχη, η βαση για το γεγονος οτι οι maiden συνεχιζουν να ειναι η μεγαλυτερη μπαντα του γαλαξια. Και φυσικα το εξωφυλλο γαμει.

1 Like

(νομίζω ότι) είχα διαβάσει ότι έδειξαν στον Harris το εξώφυλλο και του φάνηκε άδειο ή κάτι τέτοιο και κανόνισε να το “εμπλουτίσουν” με όλες αυτές τις αηδίες ώστε να βγει το ΑΙΣΧΟΣ. Κάτι τέτοιο έγραψε και ο Bruce στο βιβλίο του, για την εμμονή του Harris για το εξώφυλλο, αν δεν κάνω μεγάλο λάθος δηλαδή

2 Likes

Οπα δεν εχω διαβάσει το βιβλίο του Bruce. Οπότε μπορεί εγω να κανω λάθος (βασικά το διάβασα στο βιβλίο “τα μυστικά της σιδηρας παρθενου”)

1 Like

Ακουλουθεί η λίστα μου για τα εξώφυλλα των studio albums των Maiden από το καλύτερο στο χειρότερο:

Somewhere in Time

Powerslave

The Number of the Beast

Seventh Son of a Seventh Son

Killers

Piece of Mind

Iron Maiden

No Prayer for the Dying

The Book of Souls

Fear of the Dark

The X Factor

A Matter of Life and Death

Brave New World

Virtual XI

The Final Frontier

Dance of Death

2 Likes

Ειδικη μνεία πρέπει να γίνει και γιαυτό το εξώφυλλο

Edit Εντάσσεται στο ολο somewhere in time concept και blade runner και deus ex και cyberpunk 2077 και αντε γειά

8 Likes



Χρόνια Πολλά στον Blaze Bayley :metal:
10 Likes

Επειδή ειπώθηκε πολλές φορές από διάφορους γλεντοκοπημένους θιασωτές του Οδοστρωτηρομυτόνγκα,
πείτε μου τα τελευταία 20 χρόνια τι σκατά καλό έχει παίξει ο McBrain;

Επίσης εξηγήστε μου, γιατί από το 1983 που μπήκε και μετά, πάντα γαμάει το Phantom Of The Opera;
Το παίζει καλύτερα; Όχι. Πιο ανάπηρα το παίζει.

Και όσο και να μην θέλουν κάποιοι να το παραδεχθούν, ναι τώρα πια είναι ανάπηρος, ειδικά αν συγκρίνεις με την περίοδο 1983-1995.

Δεν ξέρω για την περίοδο 83-95 αλλα στο rio του 2001 ο Mcbrain κλέβει την παράσταση

1 Like

Χρόνια πολλά στον συμπαθέστατο και τίμιο Blaze και από μένα :love_you_gesture: :love_you_gesture:




9 Likes

Μια που προσπαθουμε να γραφουμε αλήθειες μηπως να πούμε οτι το Nomad ειναι ισως ενα απο τα καλυτερα τραγουδια της επανασυνδεσης; ειδικά απο την μεση κ μετά μονο δάκρυα κ ταξιδι καπου στις ερημους. Αν ειχε βγει την δεκαετία του 80 θα μιλουσε ολος ο κοσμος για υμνο.

Κριμα που δεν το επαιξαν λαιβ ποτε.

5 Likes

Κάτι παραπάνω από τίμιος ο Blaze Bayley για αυτή την κομματάρα που εγραψε μαζί με τον Harris

6 Likes

Ο Blaze είναι κάτι παραπάνω από τίμιος και για την προσωπική του καριέρα. Έχει συνεχή μουσική παρουσία, έχει βγάλει πολύ καλή μουσική με μερικά άλμπουμ να είναι πολύ δυνατά. Σχεδόν όλα βέβαια έχουν τα θεματακια τους σε παραγωγή-μιξη αλλά συνθετικά στέκονται πολύ ψηλά. Ειδικά με την τριάδα που έχει τώρα για μουσικούς, έχει τρεις άλμπουμαρες στην σειρά και οργώνει συνεχώς τον κόσμο. Καθόλου ψωνισμενος και πάντα δεκτικός σε meet n’ greet, φωτογραφίες, συνομιλίες με οπαδούς.

7 Likes

Σήμερα είναι η επέτειος των γενεθλίων του φίλτατου Michael Henry “Nicko” McBrain!

Κομβικό και αναντικατάστατο μέρος των Maiden τα τελευταία 37 συναπτά έτη, ο McBrain πέρα από τις μουσικές του ικανότητες έφερε και την τρέλα του στο συγκρότημα – πάντα χρειάζεται κι ένας τέτοιος – συμπληρώνοντας ιδανικά την κλασική σύνθεση των Ιrons που έμελλε να σημαδέψει ανεξίτηλα την metal Ιστορία!

Τα 68 συμπληρώνει αισίως σήμερα και μολονότι βρίσκεται πια σε ηλικία συνταξιοδότησης δεν τον βλέπω να το σκέφτεται καν!

Χρόνια του πολλά!

11 Likes

Χρόνια πολλά και καλά στον “κουλό” της καρδιάς μας

8 Likes

Χρονια πολλα να τα εκατοστισει

3 Likes

Ξέχασες το “οδοστρωτηρομυτογκας”!!!

4 Likes

Το Σάββατο το βράδυ το Download Tv θα έχει streaming την περσινή εμφάνιση των Maiden. Γύρω στις 8 Ευρωπαϊκή ώρα.

3 Likes

Κλαίω, κλαίω, ΚΛΑΙΩ !!!

Διαβάστε και τα σχόλια, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!

5 Likes

Street fuck
2 Likes