Iron Maiden

7 Likes

Ψευδιζει ρε κάπως ή μου φαίνεται??

1 Like

Δεν ξέρω αν ψευδίζει τώρα ο Dickinson αλλά 30 χρόνια πριν ακουγόταν κάπως μπουκωμένος…

Επέτειος για το No Prayer for the Dying σήμερα και, ως γνωστόν, τα θυμόμαστε όλα αδιακρίτως!

no prayer

Η περιοδεία με τα τεράστια σκηνικά για το τιτάνιο 7th Son είχε – κατά τα λεγόμενα των ιδίων– φτάσει στα όρια το συγκρότημα, που αποφάσισε να πάρει ετήσια άδεια. Στο ένα έτος αδράνειας των Maiden βρήκαν ευκαιρία και έβαλαν μπροστά τα προσωπικά τους projects οι Dickinson και Smith και κυκλοφόρησαν τα αντίστοιχα LPs, χωρίς πάντως να εντυπωσιάσουν. Κι ενώ ακουγόταν έντονες φήμες για πιθανή αποχώρηση του πρώτου τελικά ήταν ο δεύτερος που εγκατέλειψε το σκάφος για να αντικατασταθεί από τον κιθαρίστα του… Tattooed Millionaire (μεταξύ άλλων)!

Η δύση των τιμημένων 80s και η, αναπόφευκτη αν δεν απατώμαι, έλευση των 90s, είδε λοιπόν τους Maiden να επιχειρούν στο επικείμενο LP τους μια “επιστροφή στα βασικά”. Στην πράξη επρόκειτο για μια μάλλον ατυχή έμπνευση αφού ανακόπηκε η διακριτή εξέλιξη που υπήρχε στα διαδοχικά βήματα τους, χάριν μιας πιο straightforward προσέγγισης, και αποτέλεσε το πρώτο τεκμήριο ότι τελικά και οι Maiden είχαν ανθρώπινη υπόσταση και δεν περιέβαλλαν με θεϊκή αύρα οτίδήποτε κι αν έκαναν!

Το χειρότερο απ’ όλα βέβαια ήταν που διαψεύστηκε ο τρελός ενθουσιασμός μου για τον πρώτο δίσκο τους που θα έπαιρνα σαν καινούρια κυκλοφορία, τρέχοντας όλο χαρά στο δισκάδικο μετά το φροντιστήριο εκείνη την ημέρα – αν και το μέτριο εξώφυλλο με είχε προϊδεάσει αρνητικά!

30 χρόνια ρε φίλε, πότε κιόλας!

11 Likes

άντε, αφού το φόρουμ παίζει σε έντονους ρυθμούς μειντεν, να θυμηθούμε πως 21 χρόνια (ή μια ολόκληρη ζωή) πριν, κάποιος έφτυνε τον χάρις σπάζοντας πιθανότατα το ρεκόρ για τη μεγαλύτερη απόσταση εύστοχης ροχάλας

6 Likes

Αντιγράφω από παλαιότερο post μου:

" Περί NPftD : Άνισο album. Λανθασμένη επιλογή, από μεριάς Harris, το “πισωγύρισμα” στον ήχο, γεγονός που αποδεικνύει ότι ο Adrian είχε δίκιο ότι θα έπρεπε να συνεχίσουν στο ύφος των προηγούμενων δύο albums. Λατρεύω “Public Enema Number One”. Όπως είπα και παραπάνω, αρχίζουν τα, δύσκολα και περίεργα για την μπάντα, '90s. Έχει μόλις κλείσει ο κύκλος της σπουδαιότερής τους περιόδου."

Για να δούμε, αναλυτικά:

“Tailgunner”: Παρότι δεν αποτελεί ένα νέο “Aces High”, εγώ το γουστάρω τρελά. Πολύ πωρωτικό κομμάτι, με τον Bruce να “ζωγραφίζει” στο ρεφραίν.

“Holy Smoke”: Στο τσουβάλι της ανυποληψίας. Μηδέν εις το πηλίκον. #1

“No Prayer for the Dying”: Κομματάρα ολκής. Το λατρεύω.

“Public Enema Number One”: Από τις σπάνιες συνθέσεις του Murray. Μ’ αρέσει πολύ.

“Fates Warning”: Ωραία εισαγωγή, καταλήγει άνισο.

“The Assassin”: Μπα…

“Run Silent Run Deep”: Στην καλύτερη, μετριότατο.

“Hooks in You”: Στο τσουβάλι της ανυποληψίας. Μηδέν εις το πηλίκον. # 2

“Bring Your Daughter… to the Slaughter”: Λατρεία, αλλά μάλλον θα έπρεπε να έχει καταλήξει σε προσωπικό του Dickinson.

“Mother Russia”: Παραγνωρισμένη κομματάρα.

4 Likes

το μόνο που θυμάμαι από το NpftD είναι το Bring your Daughter… που ναι έπρεπε να είναι στο solo του Dickinson και την videoclipαρα του του Holy Smoke

Ο πιο αδυναμος δισκος με bruce, και βαζω και τα μετα το reunion μεσα. Συμφωνω πως τα καλυτερα του δισκου ειναι τα Tailgunner, No prayer, public enema, bring me your daughter και mother russia. Τα assasin και holy smoke δεν τα θεωρω και τοσο χαλια, αλλα ουτε και κομματαρες βεβαια. Ενα κακο αυτου του δισκου ειναι πως δεν μας εδωσε (ετσι για παρηγορια) καποια υπερεπικη κομματαρα να εχουμε να ακουμε, σε αντιθεση με αλλους μετριους ή απλα καλους δισκους των maiden, που ομως περιειχαν και καποια υπερδιαγαλαξιακη κομματαρα μεσα, ετσι για να μην μας αφησουν παραπονεμενους. Σαν παραδειγματα θα αναφερω το Final frontier με τα talisman, when the wild wind blows και φυσικα το Virtual XI με το clansman.

Στο μεταξυ θα μας τρελανει ο Μπρουσαρος, αδυναμο το gangland (που ΓΑΜΕΙ)?

Το gangland εν συντομια:
1- πολυ ωραια εισαγωγη με τυμπανα
2- πολυ ενδιαφερον main riff
3- ΓΑΜΑΤΟ κουπλε- ωραιο ρεφρενΧ2
4- ΥΠΕΡΤΑΤΗ γεφυρα ή πως το λενε αυτο (Once you were glad to be free for a while. The air tasted good and the world was your friend. Then came the day when the hard times began. Now your alone but alive for how long? ΤA ΡΕΣΤΑ ΜΟΥ)
5- Αλλη μια φορά το ρεφρεν
6- ΚΑΙ ΓΑΜΩ τα riffs, ΚΑΙ ΓΑΜΩ τα leads, με bonus μια κραυγη απο το bruce καπου στη μεση
7- Τσιφτικο Κουπλε και τιμιο ρεφρεν ξανα
8- ΓΑΜΑΤΟ κλεισιμο και τσιριδα bruce με Προστατευμενη Ονομασια Προελευσης (Π.Ο.Π.) απο την Air Raid Siren Α.Ε.

Αυτο ειναι αδυναμο ρε τεραστιε?

1 Like

Πολύ υποτιμημένος δίσκος…Εμένα μου αρέσει πολύ :metal:

3 Likes

Μπορεί να διαφωνώ πλήρως με την στρατηγική της μπάντας τον τελευταίο καιρό, αλλά πήρα μεγάλη χαρά βλέποντας ότι υπάρχει ακόμα ζωή και ιδέες στο studio.Θα την φάμε την πανδημία που θα πάει…

Nights of the Dead, Legacy of the Beast: Live in Mexico City

Vinyl & CD formats available worldwide on November 20th.

Read the full news story here - http://irnmdn.co/limc

“When the final leg of our 2020 Legacy tour this summer had to be cancelled due to the COVID pandemic, the whole band was very disappointed and deflated and we know our fans felt the same. We’d been really looking forward to bringing the show to even more countries and although we’ve been able to reschedule most of our European own-shows for 2021, we thought we’d take a listen to the recordings from the tour so far and see if we could create a definitive live album souvenir that everyone, everywhere could enjoy. I’m very pleased with the results, especially as this set list includes songs which have never made it to a live CD before, such as For The Greater Good Of God, and other older songs like Where Eagles Dare, Flight Of Icarus, The Clansman and Sign Of The Cross which haven’t been included in our live set releases for many years.

We’ve never released a live album from Mexico before and I think this recording does justice to the passion and joy of our Mexican fans who always give us such a fantastic welcome whenever we play there.” - Steve Harris

3 Likes

Το μεγαλύτερο πρόβλημα του Gangland είναι ότι βρίσκεται πριν το Hallowed Be Thy Name οπότε γίνεται λίγο διαδικαστική η ακρόαση του, κατά τα άλλα είναι μια χαρά κομμάτι.

Ε ναι ένας live δίσκος Maiden μας έλειπε είναι η αλήθεια :stuck_out_tongue:

2 Likes

dvd από ΑΥΤΗΝ την περιοδεία θα ήταν αμαρτία αν δεν έβγαινε

εντιτ, νόμιζα είδα dvd, τι μαλάκες είναι :sob:

Οπως φαινεται στην ανακοινωση θα ειναι απλα cd/vinyl οχι dvd, που θα ηταν ακομα καλυτερο, με τα σκηνικα που ειχαν στην τελευταια περιοδεια

1 Like

Αυτό έλεγα περί στρατηγικής πριν.Μια χαρά θα είναι το live αλλά έχουνε βγάλει τόσα.Μιλάμε για άρμεγμα αγελάδας.

Βγάλτε νέο δίσκο και ξεκολλήστε με τα live όλη την ώρα.

Ναι αλλα γιατι ειναι κακο να βγαζουν live δισκο ακομα και μετα απο καθε περιοδεια? Εκτος αν καποιος ειναι ψυχαναγκαστικος και θελει να μαζευει ολες τις κυκλοφοριες της μπαντας οποτε τον ποναει στην τσεπη (αλλα γιατι να ειναι ψυχαναγκαστικος?)

Εγω δεν βλεπω σαν κατι κακο την καταγραφη τμηματος ολων αυτων των συναυλιων και τη διαθεση τους.

Λατρευω τους maiden, αλλα και εγω απο live albums το μονο που εχω original ειναι το αρχαιο live after death. Εννοειται εχω χαζεψει απειρα live τους απο ολες τις περιοδειες δωρεαν στο ιντερνετ. Η εταιρεια κονομαει απο τα live albums, εμεις αν θελουμε αγοραζουμε αν δεν θελουμε δεν τα βλεπουμε/ακουμε καθολου. Και αν θελουμε πλεον τα χαζευουμε και στο ιντερνετ, ταυτοχρονα το ιστορικο αρχειο εμπλουτιζεται, ολα οκ.

Ακουγοντας πιο underground σκηνες και λιγοτερο γνωστους καλλιτεχνες εννοειται πως καθε ευρω που ξοδευεις για αυτους ειναι πολυτιμο και το “χαιρεσαι” περισσοτερο επειδη ξερεις οτι θα καλυψει πραγματικες αναγκες, αντι να πεσει σαν σταγονα στον ωκεανο σε ενα τεραστιο portfolio. Καποιες rock/metal μπαντες εχουν ξεφυγει τελειως σε αριθμους και ειναι μεγαλες επιχειρησεις, και οι maiden ειναι μια απο αυτες.

Εφοσον η μουσικη που γραφουνε βγαινει απο την καρδια εγω δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο.

2 Likes

Και για να συμπληρωθεί το τετραήμερο των εορταστικών εκδηλώσεων…

25 χρόνια!

Ένα τέταρτο του αιώνα λοιπόν αργότερα, η αξία του εν λόγω δίσκου έχει πλέον αποτιμηθεί ψυχραιμότερα αφού τα… πάθη έχουν σε μεγάλο βαθμό καταλαγιάσει και υπάρχει η πολυτέλεια της γνώσης των όσων ακολούθησαν.

Για όσους βέβαια από εμάς ανήκουμε στην “δεύτερη γενιά” οπαδών των Irons εν Ελλάδι, είναι συνδυασμένος με την πρώτη μας συναυλιακή εμπειρία (τις πρώτες σωστότερα) από το κορυφαίο αυτό συγκρότημα και τις, τουλάχιστον ανεδαφικές, προσδοκίες που, όπως ήταν επόμενο, διαψευστήκαν πανηγυρικά. Προσδοκίες που όμως είχαν πέρα από τη οπαδική, και βάση στα όσα θετικά λέγονταν για τον Blaze, ήδη από τις ημέρες του στους Wolfsbane.

Έστω κι έτσι, και μόνο στη θέα του (απαράδεκτου) εξώφυλλου, οι συνειρμοί που προκαλούνται από εκείνη την εποχή μόνο θετικά συναισθήματα εγείρουν!

8 Likes

Γιατι απαραδεκτο εντωμεταξυ, πολυ καλο το εξωφυλλο.

Αν ο δισκος αυτος ειχε τον Bruce στα φωνητικα με το παθος και τις ερμηνειες που εβγαζε ο Bruce εκεινα τα χρονια σε Accident και Chemical, θα μιλουσαμε για μενα σιγουρα για τον καλυτερο δισκο των Maiden. Συνθετικα και ηχητικα μου αρεσει εκπληκτικα πολυ, και τραγουδια οπως Judgement Of Heaven, Man On The Edge, Sign Of The Cross, Fortunes Of War και μερικα αλλα τα ακουω παρα πολυ ευχαριστα ακομα και 25 χρονια μετα. Και βαζω και το Virus μεσα, γιατι ηταν ουσιαστικα απο την ιδια περιοδο, και ειναι κομματαρα.

5 Likes

Πολύ καλός δίσκος :metal:

3 Likes

Αααααχχχχ το x factor η μεγάλη μου αγάπη κ παντοτινή. Η πρώτη μου προσδοκία για κυκλοφορία άλμπουμ (ok είχαμε λιώσει τα παλιά τους αλλά δεν είμασταν ΕΚΕΙ!) το 1ο μου λάιβ εβερ το πρώτο μου σεξ με τον έρωτα μου (νά’χαμε να λέγαμε σεξ δηλ ουτε ξέραμε τι καναμε) με διάφορα 1 εβδομάδας από το λάιβ στη σαλονικα. Ο μήνας που έγινα άντρας.

Από τα αμφιλεγόμενα άλμπουμ που θα τα στηρίζω μέχρι της τελευταίας ρανιδας του αίματος μου.

Κ επειδή είμαι γραφικός κ αν την εχω ξαναβάλει την φωτο εδώ ταιριάζει τέλεια . Η μπλούζα του στρατου λοιπον στο μακρινό 2000

5 Likes

Καλός δισκος, που θα ήταν ακόμα καλύτερος αν τραγούδαγε σε αυτόν ο bruce. Έχει το υπέρτατο sign of the cross (ένα από τα κορυφαία κομμάτια της μπάντας και ίσως η κορυφαία στιγμή της συναυλίας στην Αθήνα προπερσυ) και τα πολύ ωραία man on the edge, lord of the flies, fortunes of war, the aftermath, judgement of heaven, 2 am.

Είναι σίγουρα θετικό ότι πειραματίστηκαν με ένα πιο σκοτεινό στυλ και με συνθέσεις με πιο πολύ βάθος.

Το εξώφυλλο και εγώ το θεωρώ μετριο.

6 Likes