Iron Maiden

Και το πιο σκοτεινό cyclops (λατρεύω τη φωνή του σε αυτό το κομμάτι), και τα πορωτικα sacred cowboys, 1000 points of light, laughing in the hiding bush και το πιο ευθυμο shoot all the clowns και το άλλο ξέρετε μωρέ ποιο, αυτό που είναι αδύνατο να ακούσεις χωρίς να συγκινήθεις.

Πολύ αδικημένος δίσκος

4 Likes

Για μένα, επειδή ήταν ο πρώτος προσωπικός δίσκος του που άκουσα, έχει πάντα μια ιδιαίτερη θέση στη καρδιά μου και επιστρέφω πολύ συχνά σε αυτόν. Περισσότερο και από τα επόμενα, αν και αναγνωρίζω ότι τα Accident και Chemical είναι ανώτερα.

3 Likes

Εμένα το πρώτο ήταν το accident of birth. Θυμάμαι (14-15 χρόνων τότε) να πηγαίνω στο metropolis στην πανεπιστημιου αμέσως μολις ήρθε στην Ελλάδα και να πηγαίνω σπίτι με ανυπομονησια να το ακούσω, και φυσικά το επόμενο διάστημα να το λιώνω καθημερινά.

Ενώ το chemical wedding είναι εξίσου αριστουργηματικό, με το accident πάντα θα έχω μια βαθύτερη σύνδεση.

3 Likes

Ακου την τριλογια και θα με θυμηθεις…

Περιμένω ποστ από Pargalatsos “ΚΩΣΤΑ ΕΣΥ ΗΣΟΥΝ ΡΕ ΜΛΚ???”

σόρυ

1 Like

6/10

not that bad :smiley:

1 Like

Ισχύει αν και κάπως υπερβολικό. Η τριλογία έχει μέσα όμορφες συνθέσεις και με μεγάλη “ποικιλία” ας μου επιτραπεί. Ωραίες μπαλάντες, γρήγορα τραγούδια, δυναμικά, groovy. Υστερούν βέβαια σε μίξη και παραγωγή αλλά ποιοτικώς είναι Α+. Δεν ξέρω αν θα έχουν συνέχεια, δεν ξέρω αν κατουράνε τα πάντα την τελευταία 5ετια αλλά σίγουρα είναι κλάσεις ανώτερα από κάτι NPFTD, FF, BoS και Skunkworks.

1 Like

ρε με τέτοια σκηνικά και όχι dvd ??? είναι δυνατόν ??? εκτός και εάν το βγάλουν μετά, για αναγκαστούν οι οπαδοί να το πάρουν δύο φορές οπότε- που λέει ο λόγος- πάσο…

2 Likes

“Ο Αλέξανδρος ήταν Έλλην, το λένε και οι Άιρο Μέιντε”. 10/10 πλέον.

2 Likes

Χαχαχα το είδα χτες και έκλαψα

Το επόμενο βήμα θα είμαι να πει να κάνετε το σταυρό σας το λένε και οι μεηντε στο sign of the cross

Εη Στέφανε αν γράφεις και στο rocking θελω λίστα worst to best :joy:

1 Like

Ένα εμβατήριον :joy:

Αυτό είναι τωρινό ή είναι από πρόπερσι με τα συλλαλητήρια για τη Μακεδονία;

1 Like

https://www.in.gr/2018/07/22/entertainment/music/oi-iron-maiden-tragoudisan-epitelous-gia-ton-megaleksandro/

Από τον Άδωνι, το newsbomb και το έγκυρο in.gr μαθαίνουμε ότι τελικά το Alexander The Great παίχτηκε στη Μαλακάσα.

3 Likes

Πριν 2 χρόνια είναι το βίντεο. Εμένα μου είχε ξεφύγει αυτό το διαμαντακι


35 χρόνια :metal::heart:

11 Likes

Εμβληματικό εξώφυλλο, εμβληματικό live από μια εποχή όπου μια τέτοια κυκλοφορία όχι απλώς είχε νόημα, αλλά συχνά σηματοδοτούσε και το κλείσιμο ενός κύκλου για το συγκρότημα.

Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα όπως η συγκεκριμένη του, ομοίως εμβληματικού, σχήματος των Maiden απέκτησε και το status του κλασικού, όπως άλλωστε και οτιδήποτε έκαναν οι Irons στα eighties.

7 Likes

Τι να λέμε, το καλύτερο live album όλων των εποχών.

7 Likes

Έφτιαχνα ένα playlist μόνο maiden για το κορίτσι (να θυμηθεί τα νιάτα της :wink: ) και έτσι όπως άκουγα στα γρήγορα τα άλμπουμ από το No prayer και μετά, έπαθα πλάκα με την τεράστια διαφορά που έχει με τα υπόλοιπα όχι μόνο το brave new world αλλά, ιδιαίτερα, το matter of life and death, πραγματικά έτη φωτός συνθετικά και σαν σύνολο δίσκου. Ίσως το είχα ξεχάσει με τα χρόνια απλά μ έκανε εντύπωση και έδωσα ακόμη ένα παράσημο στο matter…για μένα μιλάω βεβαίως βεβαίως…μην τρελαίνεσθε :stuck_out_tongue:

Jen Majura από Evanescence και φυσικά ο ένας και μοναδικός Nicko Mcbrain στα drums.

3 Likes
2 Likes

Με Blaze επρεπε να ειναι αυτο και οχι με τον κοντοπιθαρο ξιφομαχο.

1 Like