Iron Maiden

Revelations χμμ… Εμένα από την πρώτη στιγμή που το άκουσα όταν βγήκε, το μυαλό μου πήγε κατευθείαν σε Wasting Love. Είναι στο ίδιο μοτίβο.

1 Like

Καλά, πολύ πιθανό, είπα το πρώτο που μου ήρθε με δυνατή εισαγωγή και μετά αρπίσματα :Ρ

1 Like
  1. Ghost Of Navigator
  2. The Legacy
  3. For The Greater Good Of God
  4. Brave New World
  5. Nomad

Το Dance Of Death πολύ ωραίο, αλλά προτιμώ τα από πάνω

3 Likes

Βάση των ποσοστών και υποθέτοντας ότι το 0,05% αντιστοιχεί σε μία ψήφο και με λίγο reverse math αυτή την στιγμή, δλδ 00:20, έχουν ψηφίσει 666 άτομα? Ή ξέφυγα στους υπολογισμούς?

Συμφωνώ με τα χίλια

1 Like

Έχοντας ακούσει το The X Factor χθες, το οποίο ήταν το τελευταίο Μέηντεν άλμπουμ που άκουσα, υποθέτω από την κουβέντα σας ότι τα άλμπουμ που αξίζει να ακούσει κανείς είναι τα Brave New World, A Matter of Life and Death σωστά? Είναι ένα σκαλί πιο πάνω από το X factor? Με κουράζει σε σημεία.

1 Like

Ομολογουμένως όλο το Brave New World είναι δισκάρα, και πολύ καλύτερο του Χ… Από το Dance of Death θα σου πρότεινα σίγουρα το ομότιτλο, και από τα υπόλοιπα θα έβρισκα αρκετές επιλογές να προτείνω… Ξεκίνα με το BNW κι αν σου αρέσει, θα βρεις λίγο πολύ το ίδιο ύφος στα επόμενα με διαφορετικές παραλλαγές…

3 Likes

Το Brave New World είναι ότι καλύτερο έχουν βγάλει οι Maiden μετά τα glorious eighties. Μπορεί να μην στέκεται στο ίδιο ύψος με τα κλασικά τους - και ποιος στέκεται, εδώ που τα λέμε - αλλά είναι φοβερός δίσκος, με κομμάτια που, αποδεδειγμένα πια, άντεξαν στον Χρόνο.
Το Dance of Death που ακολούθησε έχει κάποιες λίαν εντυπωσιακές κορυφές (ομώνυμο, Paschendale. Journeyman) κάποια πάρα πολύ καλά (Face in the Sand, Rainmaker κλπ) αλλά όχι σε όλη τη διάρκεια του, δυστυχώς. Σαν γενική αποτίμηση αξίζει πέρα για πέρα.
Το AMOLAD είναι πιο ομοιόμορφο ποιοτικά και επίσης μεγάλης αξίας. Δεν είναι όμως για όλες τις ώρες, έχει μια κάποια σκοτεινή διάθεση.
Το θέμα με το FF είναι ότι έχει εκπληκτικά μέρη τραγουδιών και όχι εκπληκτικά τραγούδια ενώ το BoS που είναι σαφώς ανώτερο του, τραβάει κάπως υπερβολικά σε μάκρος. Σε μια διάρκεια 92 λεπτών δύσκολο να έχεις τη ποιότητα σταθερά ψηλά ακόμη κι αν είσαι οι Maiden.

Ανεξάρτητα βέβαια με την παραπάνω συγκριτική αξιολόγηση των Maiden-ικών LPs, το βρίσκω κάπως αδιανόητο να μην έχει τουλάχιστον ακούσει κάποιος που ασχολείται γενικά με τον ήχο, το σύνολο σχεδόν της δισκογραφίας των συγκεκριμένων.
Εννοείται ότι δεν θέλω να θίξω κανέναν, όλα είναι επιλογές του καθενός, το “προσωπικό γούστο” κλπ αλλά ναι!

6 Likes

Περνάω περαστικός να δηλώσω πως ελπίζω οι τρεις επιλογές του poll να ζορισαν ευχάριστα, και πως στηρίζω κάθε αναφορά στο “Starblind” με τα χίλια.

Αυτά, καλημέρες.

4 Likes

Ευτυχωσ το αριστουργημα αναγνωριζεται επειτα απο χρονια.
Τωρα ειναι η σειρα του Face in the Sand

5 Likes

To Face in the Sand μου φαίνεται αρκετά αναγνωρισμένο, οι περισσότεροι που υπερασπίζονται το Dance of Death το συστήνουν ως απόδειξη

ωραια λοιπον - ωρα να αναγνωριστει περισσοτερο

1 Like

Up to 2 songs per post reunion album:

  1. Ghost of the Navigator (Dickinson, Gers, Harris)
  2. The Nomad (Murray, Harris)
  3. Face in the Sand (Smith, Dickinson, Harris)
  4. Dance of Death (Gers, Harris)
  5. The Legacy (Gers, Harris)
  6. For the Greater Good of God (Harris)
  7. Coming Home (Smith, Dickinson, Harris)
  8. Starblind (Smith, Dickinson, Harris)
  9. If Eternity Should Fail (Dickinson)
  10. The Book of Souls (Gers, Harris)
  11. TBC
  12. TBC
4 Likes

Ωραιος! Λετε για το starblind, αλλα και αυτο ειναι υποτιμημενη κομματαρα. Οπως και το greater good ητανε, μεχρι που το βαλανε στο legacy tour και ακουστηκε λιγο παραπανω

Εγώ αυτό που συνειδητοποιώ είναι ότι είμαι τελικά κρυφογκρούπι του Janick! :joy:

5 Likes

Εγώ το έχω δηλώσει τουλάχιστον a few times εδώ μέσα ότι ο αγαπημένος μου από τους Maiden είναι ο Janick Gers.

Λόγω της εμφάνισης (είναι η απόλυτη μεταλόφατσα), λόγω του στυλ παιξίματος και αυτά που κάνει πάνω στη σκηνή και επίσης σαν άτομο. Και φυσικά έχει και συνθετικές ικανότητες, δεν παίζει απλώς κιθάρα.

Βλέπεις αυτό το βίντεο και απλά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ το αγαπημένο σου Maiden μέλος να μην είναι ο Janick.

4 Likes

Πολύ πιο τίμιος στη σύνθεση από τον Murray που όποτε το θυμάται γράφει και κάτι, και μας έχει χαρίσει κομματάρες τα τελευταία τριάντα χρόνια. Ενδεικτικά:

  1. Be Quick or be Dead
  2. Wasting Love
  3. Man on the Edge
  4. Dance of Death
  5. Legacy
  6. Talisman

Κι εκτός αυτών, είναι συμπαθέστατος όπως γράφεται από πάνω, κι είναι και η απόλυτη ενέργεια στα σόου τους, μετά τον Bruce

4 Likes

παντα ειχε αυτο το ενεργητικο στυλακι,αλλα στους Maiden λογω show το ευχαριστιεται περισσοτερο…

https://www.youtube.com/watch?v=cjeIUpD9Emo

2 Likes

Καλά, κι ο μπασίστας μορφή

μορφαρα! εβγαλαν δισκαρες τοτε…