Iron Maiden

Κοιτάζω τώρα τη δισκογραφία του στη Wikipedia, κι έχει συμμετάσχει σε πολλές δισκάρες, με Gillan, Fish, Dickinson… Απ’ ό,τι φαίνεται δεν ήταν μόνο η καλοκαρδοσύνη των υπολοίπων που έμεινε στους Maiden

4 Likes

Οι Maiden και η Βλαχάκη :stuck_out_tongue:

2 Likes

Ούτε που πήγε. Ήταν established μουσικός ο Gers από πριν.

6 Likes

Αυτή τη στιγμή έχουν ψηφίσει πολύ περισσότερα και συνεχίζει να αυξάνεται ο αριθμός. Πιθανόν εκείνη τη στιγμή να είχες δίκιο… :stuck_out_tongue:

Πάντως, δεν θα μπορούσα εκ των προτέρων να προβλέψω ότι θα ήταν ντέρμπι μεταξύ των “Dance Of Death” και “The Wickerman” για την πρώτη θέση.

3 Likes

To Longest Day παίζει να το ψήφισα μόνο εγώ.Χαλάλι.Μεγάλη απόδοση από τον Bruce στο απειλητικό κομμάτι του τραγουδιού.Το άκουγα και έβαζα βίντεο από την σκηνή απόβασης στον στρατιώτη Ράιαν.

2 Likes

Το Longest Day έχει αυτή τη στιγμή περισσότερη επιτυχία από το δικό μου Νο3, το Starblind, οπότε δεν είσαι μόνος σου, αυτό είναι σίγουρο

1 Like

Πραγματικά δεν το χωράει το μυαλό μου αυτό που διαβάζω. Η μουσική, είναι ένα ταξίδι. Μεγάλο, μικρό, το επιλέγει ο καθένας. Μέσα σε αυτό το ταξίδι υπάρχουν πολλοί δρόμοι που μπορεί να ακολουθήσει κανείς. Δεν υπάρχει πρέπει στην μουσική, όπως κ σε πολλά άλλα πράγματα άλλωστε. Δεν χρειάζεται να ακούσω τα άπαντα από μια μπαντα όσο σημαντική κ να είναι. Έχασα το ενδιαφέρον μου για τους συγκεκριμένους μετά το Εξ Φάκτορ οπότε κ δεν ασχολήθηκα περαιτέρω. Τώρα που το ενδιαφέρον μου αναθερμάνθηκε θα ήθελα να ακούσω κ κάποια από τα επόμενα άλμπουμ τους.
Όπως λοιπόν δεν έχω ακούσει όλη τη δισκογραφία από Μέηντεν, έτσι δεν έχω ακούσει κ όλα τα άλμπουμ από Σάμπαθ πχ, Μετάλλικα, Μπάθορυ κλπ. Κ ούτε ΠΡΕΠΕΙ να τα ακούσω. Αν με βγάλει ο δρόμος προς τα εκεί,οκ.
Όπως κ δεν έχω ακούσει σημαντικά άλμπουμ του σκληρού ήχου. Πάντα ανακαλύπτουμε πράγματα κ αυτό είναι το ωραίο.
Ούτε αδιανόητο είναι, ούτε λάθος, ούτε τίποτα από όλα αυτά. Κ η φράση προσωπικό γούστο δεν χρειάζεται να είναι σε αποσιωπητικά. Όταν μιλάμε για τέχνη, μιλάμε για προσωπικό γούστο.

8 Likes

Εντάξει, νομίζω προσδίδουμε διαφορετική βαρύτητα στο σχόλιο (για μεταξύ μας μιλάω, δεν ξέρω πώς (και αν) θα απαντήσει ο Ian). Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς, και αν το έπαιρνα ως θέση, θα διαφωνούσα κι εγώ με το ‘‘αδιανόητο’’. Από την άλλη, στα πλαίσια μιας συζήτησης για το πόσο επιδραστική μπάντα υπήρξαν οι Maiden νομίζω το ‘‘αδιανόητο’’ ακούγεται ως ένα σχήμα υπερβολής, κι εξάλλου με το ‘‘σχεδόν’’ που κρύβεται στην πρόταση λίγο σπάει αυτή η απολυτότητα.

4 Likes

Ε όχι, τα BATHORY πρέπει να τα ακούσεις! :smiley:

2 Likes

Εδω δεν μπορώ να διαλέξω 3 τραγούδια απο κάθε δίσκο μου θέλετε και τα 3 καλύτερα απο ενα σύνολο 5 δίσκων ??? Περισσότερο ενδιαφέρον θα είχε να επιλέξουμε 2 απο καθε δίσκο έτσι ώστε να φτιάξουμε τον απόλυτο reunion δίσκο των Maiden

5 Likes

Χωρίς πολλη σκέψη και ανάλυση θα έλεγα αυτα

Brave new world (απίστευτες μελωδίες στα ορχήστρικα τμήματα)
Blood brothers (απλά υπέροχο)
Paschandale (αρκετά επικό)
No more lies (το βρίσκω εξόχως πορωτικο)
Breeg (έπος)
Longest day (ωραίο σκοτεινό και τσιφτικο, φανταστικός Bruce)
Talisman (επος)
When the wild wind blows (μια πολύ ωραία ιστορία με πολύ συγκινητικες μελωδίες και ερμηνεία)
If eternity (chemical wedding ατμόσφαιρα σε maiden? Και γαμω)
Empire of the clouds (έπος κι αυτό)

Μερικά που μείναν απέξω με μισή καρδιά

Ghost of the navigator, wickerman, nomad, thin line, journeyman, montsegur, greater good, pilgrim, brighter than a thousand suns, the man who would be king, book of souls, red and the black

3 Likes

Ψήφισα Ghost of the Navigator, For The Greater Good Of God και Paschendale.

Αμφιταλαντευόμουν αν θα ρίξω μια ψήφο στο Out of the Silent Planet και το βλέπω με έκπληξη πως είναι αρκετά ψηλά (στη 10αδα).

3 Likes

Out of the silent ψήφησα εγώ και απορώ πως εδώ μέσα δεν το έχουν σε μεγάλη υπόληψη.

4 Likes

στην βιογραφία του Dickinson αν θυμάμαι καλά έλεγε ότι ο Gers ήταν στα ψίλο όρια να τα παρατήσει από την μουσική πάντως και νομίζω έλεγε χαρακτηριστικά ότι ήταν πααααρα πολύ κρίμα γιατί ήταν μουσικάρα…αν θυμάμαι λάθος ας διορθώσει κάποιος

2 Likes

Δεν παρεξηγώ εννοείται κ δεν νομίζω ότι είχε κακή πρόθεση ο Ίαν. Αλλά το “αδιανόητο” ήταν λες κ με μάλωνε κάποιος γιατί δεν άκουσα όλη την δισκογραφία από ένα αγαπημένο συγκρότημα. Κουβέντα κάνουμε, με καλή διάθεση πάντα κ αγάπη για την μουσική.

2 Likes

Rainmaker/The Wicker Man/Out of the shadows…

καποια αλλη στιγμη θα μπορουσε να ειναι διαφορετικη η τριαδα…

Λοιπόν 3αδα εγω δεν μπόρεσα να βγάλω.
Αν έβγαζα δύσκολα τα Dance of death, paschendale και out of the silent planet θα ήταν εκτός.
Λοιπόν για τους ποστ reunion Maiden δηλώνω οτι:

  1. Brave new world
    Δισκαρα που πια είναι στα classic της μπάντας.
    Ακόμα το ακούω και πραγματικά ήταν εκπληκτικό come back. Τι να πω
  2. Dance of death
    Κι άλλη δισκαρα που ειχα ξεχάσει ποσο μου άρεσε. Το άκουσα χθες παλι μετα από καιρό και θεωρώ ότι είναι πολύ καλό. Ένα κλικ κάτω από το BNW και με πιο άμεσα τραγούδια από όλα τα υπόλοιπα. Ομώνυμο και paschendale κορυφαίες στιγμές στην καριέρα της μπάντας. Θα μπορούσε να ήταν λίγο μικρότερο οχι σν αφαιρούνταν τραγούδια αλλα αν κάποια ήταν λίγο μικρότερα (no more lies π.χ)
  3. A matter of life and death
    Όταν το πρώτοακουσα απογοητευτηκα. Συνηθισμένος στον ήχο του Dance of death και την προσέγγιση στα τραγούδια.
    Διαφορετικός ήχος τελείως μεγαλύτερα και πιο περιπετειώδη τραγούδια. Σίγουρα έπρεπε να κόψουν λίγο τις διάρκειες σε κάποια από αυτά και θα ευνοουνταν το τελικό αποτέλεσμα.
    Σήμερα το έχω εκτιμησει και πιστεύω ότι είναι ένα αρκετά καλό άλμπουμ.
  4. Book of souls
    Στα χνάρια του AMOLAD ηχητικά με κάποια ακόμα πιο διαφορετικά τραγούδια (Tears of a clown, empire of the clouds- κομματαρες). Εχει πολύ καλές στιγμές αλλα εδώ κάπου κάπου ξεχειλωνει λίγο παραπάνω το πράγμα. Γενικα ακόμα μου φαίνεται αρκετά καλό και αν τύχει το ακούω ευχάριστα. Θα μπορούσε σίγουρα να ήταν μικρότερο και να ήταν solid classic album.
  5. The final frontier
    Για μένα το χειρότερο Maiden άλμπουμ. Ναι και από το Virtual.
    Εχει κάποιες καλές στιγμές αλλα δεν με κρατησε ποτε όταν το ακουγα. Μπορει στο μέλλον να αλλάξω αποψη αλλα σήμερα αυτή την εκτίμηση έχω.
    Η σειρά είναι σειρά προτιμησης.
7 Likes
  1. ghost of the navigator
  2. dance of death?
  3. benjamin breeg?
    ερωτηματικό γιατί μετά την ξεκάθαρη κορυφή, τα υπόλοιπα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά. Starblind πχ. που αναφέρθηκε, ή bnw ή rainmaker ή.

Εδώ να αναφέρω πως, παρ’ όλο που καταλαβαίνω την αποθέωση για το bnw, καθώς
α) (αν κρίνω από την εικόνα που έχω σχηματίσει για το ηλικιακό γκρουπ) όλοι μας μάλλον ζήσαμε εκείνη την εποχή και νιώσαμε τι σημαίνει ριγιουνιον μειντεν,
β) έχει τρομερά ποιοτικά τραγούδια,
γ) είναι το πρώτο της νεας μορφής της μπάντας και ενσωματώνει πολλά στοιχεία της χρυσής εποχής που σταδιακά εξαλείφθηκαν - οι μειντεν βάδισαν πια σε άλλα μονοπάτια,

δε θα σταματήσω να εκπλήσσομαι με το χαμό που γίνεται για κάτι wickerman ή (έλεος) για out of the silent planet. Αδιάφορες μετριάτζες. Κάπου ώπα, για MAIDEN μιλάμε. Κράξτε ελεύθερα

4 Likes

Βλέπω έγινε αρκετός λόγος, οπότε μάλλον θα πρέπει να ξεκαθαρίσω κι εγώ τη θέση μου!
Ας πω κατ’ αρχήν, ευκαιρίας δοθείσης., ότι απολαμβάνω τον διάλογο και την ανταλλαγή απόψεων, δεν μπαίνω στον κόπο όμως να απαντήσω όταν:

  1. Έχω πει ότι είναι να πω στο αρχικό σχόλιο

  2. Κάποιος, συμπαθής κατά τ’ άλλα, user ξυπνήσει με εριστική διάθεση και αρχίσει να εκτοξεύει εμπρηστικές δηλώσεις και λιγότερο ή περισσότερο συγκεκαλυμμένες προσβολές, “εκλιπαρώντας” για μια διαδικτυακή διένεξη με ατελείωτα quotes και σχόλια επί σχολίων.

  3. Προσπαθούν να με… επαναφέρουν στον “σωστό δρόμο”, συγκεκριμένοι τύποι που περνάνε “πολιτική γραμμή” και σπεύδουν να διορθώσουν όποιον εκφράζει απόψεις εκτός της γραμμής αυτής!

Επί του προκειμένου τώρα, νομίζω ήμουν αρκετά σαφής στις διατυπώσεις μου, ο @ManosOrff μάλιστα έκανε τον κόπο να τα πει με άλλα λόγια. Ναι, δεν μπορώ να διανοηθώ (άρα, το βρίσκω αδιανόητο!) πως γίνεται να ασχολείται κάποιος γενικά με αυτό το είδος μουσικής και να μην ακούει Maiden, αν όχι τα άπαντα τους, τουλάχιστον τα περισσότερα.
Δεν λέω ότι είναι υποχρεωτικό προφανώς, δεν θέλω να υποχρεώσω ούτε να μειώσω κανέναν ακόμη προφανεστέρα, και βέβαια καταλαβαίνω ότι μπορεί να συμβαίνει!
Από εκεί και πέρα, όποιος επιθυμεί να θιχτεί, θίγεται – ευτυχώς αυτό δεν συνέβη με τον @nikosPL , όπως αποσαφήνισε ο ίδιος.

Ας σημειώσω τέλος ότι, προσωπικά μπαίνω εδώ για να περάσω καλά, να μοιραστώ τον ενθουσιασμό μου για κάποιο μουσικό έργο, να διαβάσω μια πρόταση για κάτι που αγνοούσα ή δεν είχα προσέξει αρκετά μέχρι τώρα κλπ κλπ. Δεν έχω καμία διάθεση να τσακωθώ με κανέναν, άλλωστε, για να παραφράσω γνωστό και μη εξαιρετέο μέλος, “όλοι λατρείες είστε”! (καλά, εκτός ίσως από κάποιους της περίπτωσης 3 παραπάνω!)

5 Likes

Επιτέλους.

3 Likes