Iron Maiden

Εννοείς γιατί δεν το έκανε νωρίτερα;

Ε ναι, γιατί έπρεπε να τον δει in person στο διάδρομο σε αναπηρικό αμαξίδιο για να κινητοποιηθεί; Και μη μου πεις ότι δεν βρέθηκε κάποιος να του το πει τόσο καιρό… Τεσπα, όλα καλά και μακάρι ο παλαβιάρης να σταθεί στα πόδια του και πάλι.


Βαρκελώνη :metal::metal::metal:

6 Likes

Θα ειμαι εκει! :metal:

4 Likes

Σε πιο ευχάριστα θέματα από την τοξικότητα που προκάλεσαν οι ηλίθιοι με τα καπνογόνα και τα κόμπλεξ του Βρασίδα (τοξικότητα που συντηρείται στα σόσιαλ παραπάνω από όσο θα έπρεπε δηλαδή ήμαρτον-κάποιοι σίγουρα χάρηκαν με το σκηνικό και το πάνε στην αστεία ‘αντιπαλότητα’ των 2), η μπάντα λογικά τον χειμώνα θα ανακοινώσει περιοδεία για το Sudoku.Περιοδεία που περιμένω να απευθύνεται σε μικρότερο κοινό θεωρητικά, με ότι σημαίνει αυτό από άποψη χώρου αλλά και τιμών.Προσωπικά θα ήθελα να τους ξαναδώ σε κλειστό χώρο, γιατί έχω πολλά χρόνια (από το 2007 βασικά).Ίσως κάνουν καμία indoor ποιος ξέρει.Θεωρώ δεδομένο πως θα έρθουν εδώ τριγύρω (μπορεί και Αθήνα ξανά) ενώ είμαι αισιόδοξος και για Metallica όταν ξαναβγάλουν Ευρωπαική (δε ξέρω αν θα είναι το 2023-οι Maiden είναι δεδομένο).

Τα τρία κομμάτια που είδαμε προχτές δεν βγαίνουν, και πιστεύω θα έχουμε και Darkest Hour-Parchment-Hell on Earth.Iron maiden-Fear επίσης δεν βγαίνουν οπότε έχουμε 8 κομμάτια σίγουρα, και άλλα 6 για να κλείσουμε.Πρόβλεψη κάνω για επιστροφή Wrathchild, Running Free(ή Sanctuary) για τελείωμα, και πιθανά τα Can i play, Death or Glory, Phantom.Μακάρι να αλλάξουν την εισαγωγή και να βάλουν καμία έκπληξη (πχ Caught Somewhere…) αλλά αυτά είναι ευσεβείς πόθοι για μια δυσκίνητη στα σετ της, μπάντα.Άντε να παίξει και ένα deep cut (Rainmaker??).

Πραγματική σπαζοκεφαλιά το σετλιστ!

(σόρυ, δεν άντεξα :heart: )

8 Likes

Απ’ ό,τι έχει δηλώσει ο Bruce, θα παίζουν ολόκληρο το άλμπουμ, όπως έκαναν και με το AMOLAD, προφανώς σε μικρότερους χώρους απ’ ό,τι στη Legacy.

2 Likes

Καλά μπορεί να πάμε και σε τελείως ξεφτιλισμένο σετ που θα έχει τα 6 που είπα συν Iron Maiden,Fear,Trooper,Number,Hallowed,Wrathchild,Death Glory,Running Free.Εκεί δε θα έχει καπνογόνα αλλά ντομάτες.Ο Murray είπε πιο πρόσφατα ότι δε θα το παίξουν όλο.

Μακαρι να γινει κατι τετοιο, για οσους λατρεψαμε το Fujitsu.

Για εμενα ιδανικο σετλιστ ολοκληρος ο νεος δισκος εκτος απο Lost και Time machine (60 λεπτα περιπου δηλαδη) συν αλλη μια ωρα με classics και deep cuts.

Οκ, ονειρευομαι.

5 Likes

Μία τέτοια συναυλία θα έχει ενδιαφέρον.

Το θεμα ειναι αν θα ρισκαρει να τους ξαναφερει καποιος τοσο συντομα.
Οτι θα ειμαι μεσα δεν το συζηταω αλλα εξωτερικο δεν θα πηγαινα με τιποτα.
Ας παιξουν ολοκληρο το καινουργιο + 6 σπάνια. Prisoner ή still life ξερωγω

Εδιτ : heaven can wait καλυτερα

2 Likes

Αν συνδυαστούν τα καινούργια με κάποια παλιά που δεν έχω δει να παίζουν , ίσως πάω εξωτερικό να τους δω

Ελλάδα δεν πιστεύω ότι θα έρθουν σύντομα . Στην μεθεπόμενη περιοδεία ίσως

θα ξαναερθουν, απλα θα το σκεφτω πολυ καλα εαν θα πατησω σε μεγαλο live στην Ελλαδα πλεον. ας οψεται η αφραγκια, αλλα προτιμω να παω Βουλγαρια παρα εδω.

1 Like

Πιστεύω Βουλγαρία θα μας έβγαινε πάνω κάτω τα ίδια έξοδα

1 Like

Μόνο εμένα μου φαίνεται ότι θα είναι παράξενη κίνηση να κάνουν τώρα περιοδεία για το Senjutsu?

Είχε τόσο μεγάλη εμπορική επιτυχία ο δίσκος για να δικαιολογείται κάτι τέτοιο; Είχε τόσο ευρεία αποδοχή από το κοινό;

Πιστεύω ότι μου φαίνεται περίεργο γιατί εμένα δεν μου άρεσε ο δίσκος, και τα 3 μουδιασμένα κομμάτια που παίζανε σε αυτό το τουρ έδειξαν ότι ελάχιστος κόσμος γούσταρε. Και ταυτόχρονα βλέπω ότι έχει πέσει κάπως η απόδοσή τους και μεγαλώνουν, άρα αυτό με κάνει να θέλω να κοιτάξουν ή εντελώς μπροστά ή εντελώς πίσω. Δηλαδή ή πάμε για νέο δίσκο, ή πάμε για full nostalgia πράγματα στο επόμενο tour, να γουστάρουμε. Δώστε μου ένα reality check παρακαλώ :joy:

Η απάντηση βέβαια νομίζω είναι ότι οι Maiden είναι μία εταιρεία. Το ξέρουμε αυτό πολλά χρόνια τώρα, οπότε τώρα δεν θα είναι έκπληξη με ένα τέτοιο tour. Δεν νομίζω να υπάρχει οπαδός των Maiden που να περίμενε πχ οποιαδήποτε αλλαγή στο setlist στα tour που κάνουν. Και σαν εταιρεία αν έχουν βγάλει απόφαση για νέος δίσκος=tour δίσκου, θα το κάνουν ό, τι και να γίνει. Για μένα μακάρι να μην το κάνουν, ειδικά αν παίζουν ολόκληρο το Senjutsu.

3 Likes

προτιμω να δωσω 20-50-100 ευρω παραπανω και να δω κατι οπως πραγματικα το αξιζει. η συναυλια των Maiden που πραγματικα απολαυσα ηταν αυτη στο Βουκουρεστι το 2016. oh wait, παλι o Βρασιδας ειπε κατι για τους “αιλλινες”…

2 Likes

Δοξα και τιμη για το Writing on the Wall, το καλυτερο single τους μετα απο το The Evil That Men Do.
το σολο του Smith ειναι αυτοματη εκσπερματωση.

2 Likes

Ισχύει! Εξου και και η θερμότερη αποδοχή από το πλήθος. Είναι φουλ συναυλιακό κομμάτι και το γεγονός ότι αφήνει στην άκρη το γνώριμο μοτίβο “mid tempo ψευτο-prog τραγούδι με αργοσυρτη εισαγωγή” που ακολουθεί τα τελευταία χρόνια η μπάντα, είναι αυτό που θεωρώ θα το κάνει instant classic.

5 Likes

Ρε παιδιά τι ζήσαμε πάλι το Σάββατο… Πόσο τυχεροί είμαστε που μπορούμε να τους βλέπουμε ακόμα :heart: Αυτό έχει σημασία !!! Μέχρι την επόμενη φορά, Up the Irons :metal::metal::metal:

15 Likes

Για μένα δεν ήταν και πολύ πιο χαμηλά από το 2018. Εξεπλάγην θετικά.

13 Likes