Iron Maiden

Συμφωνω!
Τρανο παραδειγμα η ζωντανη εκτελεση του Afraid to shoot strangers του Donington που ειναι κορυφαια.

2 Likes

Θα συμπληρωσω και το Remember tommorow

2 Likes

Καλύτερος Ντίκινσον που έχω δει ίσως στο λυκαβηττο σόλο συναυλια

2 Likes

Παίζει αυτή με του Περιστερίου (σόλο)

3 Likes

Δεν είχα πάει…

1 Like

Πολυ καλος κι εδω ακομα κι αν η φωνη του ακούγεται σπασμενη.

Εγω ψιλο διαφωνω οτι συνολικα στην καριερα του δεν ηταν consistent ως τραγουδιστης (τρανο παράδειγμα μη consistent ο Axl).

O Dio νομιζω ειχε περισσότερο όγκο στη φωνη και πιο ωραια χροια. Απο την αλλη κι ο Halford στα καλα του μαμουσε (εχοντας κι αυτός κακες περιοδους).

Εμενα ο Bruce μου φανηκε τρομερος στην τελευταία εμφάνιση στην Αθηνα αλλα.η καλύτερη φορα που τους ειδα ήταν στην amolad περιοδεια.

3 Likes

να πω την αληθεια,εμενα εδω δεν μου αρεσουν καθολου γενικα.
πρωτη φορα που το brand “μπηκε” πολυ παραπανω απο τον παραγοντα μουσικη/μπαντα.
περιοδεια χωρις λογο, μιξη early days με somewhere back,που αντι για rime ειχε seventh son και αντι για σαρκοφαγους , παγοβουνα.
επρεπε να χτυπησουν με deep cuts απο τα 90ς (ετσι οπως φαινοταν η υποθεση history tours), αλλα αντι γι’αυτο ειχαμε μια απο τα ιδια, με αργες εκτελεσεις, κουραση και αραιο τουρινγκ (τρια καλοκαιρια με σχεδον ιδιο σετ).
για μενα φαινεται και η βαρεμαρα τους.
στο can i play, βλεπεις καπου τον smith στα backing, να ετοιμαζεται για υπνο!
ειδικα σε συνδυασμο με το frontier που ειχε προηγηθει και δεν μου αρεσε καθολου, τους ειχα παρατησει εκεινη την (μεγαλη) περιοδο.
δεκα (σχεδον) χρονια μετα, παιζουν πολυ καλυτερα.
στην τρεχουσα περιοδεια εννοω.

3 Likes
3 Likes
1 Like

λογικο.
σε 3-4 τραγουδια εχει συνεισφέρει και ο ιδιος συνθετικα και δεν πηρε (επίσημα, στο ενθετο) ουτε credit.

Από Iron Maiden - Brave New World - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives

Δεν ξέρω αν συμμετείχε συνθετικά, αλλά υπάρχουν 4 τραγούδια που γράφτηκαν την εποχή του Virtual. Οπότε μάλλον…

edit: προσωπικά δεν την γνώριζα αυτή τη λεπτομέρεια.

1 Like

Δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι οι Maiden μπορούσαν να βάλουν στο Virtual XI τα Dream of Mirrors, Mercenary και Nomad… αλλά είπαν άστο μωρέ, έχουμε και καλύτερα;

Όντως τώρα;

Τι σκατά συνέβη σ’ αυτά τα μυαλά από τα 90s και μετά…

ειχε credit στα 3 σιγουρα.
mercenary μονο δεν ειχε.
και οχι μονο σε στιχους αλλα και σε μελωδιες.
λεγεται οτι ο nicko ειχε καποιες κασετες με αυτες τις μελωδιες και τις πασαρε στον harris.
ειδικα το brothers και mirrors μυριζουν virtual απο χιλλιομετρα.

GRACCHUS_BABEUF
γιατι οχι;
μπομπα το vrtual.
απο το mercenary ειδικα,τα προτιμω ολα.
βγαζεις το ανεκδιήγητο “μπουρου-μπουρου” απο το algel&gambler (οχι ολο το κομματι)
και τι αλλο θελεις;
δισκος εξελιξης για τους μειντεν, μακρια απο x factor και πιο κοντα στο brave.
αδιαφορω για τις τοτε πωλησεις του.
το frontier σαρωσε τα charts

2 Likes

Ούτε καν όμως

1 Like

γουστα φιλε μου
το αγαπησα προ ιντερνετ και δεν προλαβα να επηρεαστω

2 Likes

Και γιατί δηλαδή υποθέτεις ότι εγώ “επηρεάστηκα από το ίντερνετ”

2 Likes

Θα άκουσαν τον Blaze να τα τραγουδάει και θα είπαν “άσ’το μωρέ, έχουμε και καλύτερα”

3 Likes

Νομίζω ότι αυτό πρέπει να ήταν από τις φάσεις που ο καλλιτέχνης επιλέγει να μην βάλει κάποια τραγούδια στον δίσκο είτε γιατί (Α) δεν τα έχουν δουλέψει ακόμα στον βαθμό που θέλουν είτε γιατί (Β) δεν ταιριάζουν με το συνολικό κλιμα και την ατμόσφαιρα του δίσκου.

Συμβαίνει σε πολλές μπάντες και πολύ συχνά, οπότε αυτά τα “early stage demos” βγαίνουν είτε στον επόμενο δίσκο (όπως στην περίπτωση των Maiden), είτε σε κάποιο EP/single ως b-sides (όπως αμέτρητες φορές στην περίπτωση των Paradise Lost), είτε πιάνουν σκόνη στο ράφι ενίοτε, και τα ακούμε μετά από 20 χρόνια σε τυχαίες αρχειακές συλλογές (ή και ποτέ).

Εν προκειμένω είναι ένα κάπως κρίμα σίγουρα αφού τραγούδια όπως Lightning Strikes Twice και Don’t Look To The Eyes Of A Stranger είναι για μένα πλήρως περιττά και αδιάφορα, ενώ το Como Estais Amigos μου προκαλεί άπειρο cringe. Και άκουσα τον δίσκο χωρίς να επηρεαστω καθόλου από τα ίντερνετς (!)

Από την άλλη, έτσι βγήκε ένα πολύ δυνατό και συνεπές Brave New World , που το χρειάζονταν μάλλον περισσότερο οι Maiden το 2000 για να ξεκινήσει δυναμικά η εποχή reunion. Τα The Mercenary και Dream Of Mirrors πάντως δεν με τρελαίνουν κιόλας. Το Nomad είναι έπος.

4 Likes

Το Β δεν θεωρώ ότι ισχύει, αν ήταν το Α το δέχομαι, απλά η σημείωση στα αρκάιβς αφήνει να εννοηθεί ότι τα είχαν έτοιμα από τότε. Anyway. Συμφωνώ ότι επωφελήθηκε ως δίσκος το BNW.

Κι εγώ το Α πιστεύω ότι συνέβη εν προκειμένω. Όσο κι αν μερικοί δεν θα ήθελαν ίσως να το παραδεχτούν, το BNW έχει αρκετές ομοιότητες με το Virtual XI, και μουσικά και θεματικά. Η φωνή του Bruce το κάνει να ακούγεται αρκετά διαφορετικό, αλλά για μένα το BNW αποτελεί φυσική εξέλιξη του VXI.

Άσε που το Mercenary και το Dream Of Mirrors μπορώ κάλλιστα να τα φανταστώ με την φωνή του Blaze. Και να τα απορρίψω στη σύγκριση :stuck_out_tongue_closed_eyes:

4 Likes