Iron Maiden

2007 ισως το καλυτερο live τους στην Ελλαδα

3 Likes

Α, δεν ηταν το 1988;

Προσωπικη γνωμη! :upside_down_face:

πραγματικα το 2007, παροτι ειχε μειωμένη διαρκεια το σετ (σε συγκριση με αλλες περιοδειες - αν θυμαμαι καλα!) , γυάλιζε το ματι τους!
βρωμοξυλο!

4 Likes

1999

Άσχετο, αλλά έφαγα φλασιά κι έψαχνα να δω αν κανάς μανιακός έχει μαζέψει όοολα τα artwork με τον Eddie, και εν τέλει βρήκα αυτό:

https://imgur.com/gallery/hd-iron-maiden-album-art-dump-with-some-history-rIZIM

Σε περίπτωση, δηλαδή, που κάποιος ήθελε να τα έχει έτσι όλα μαζεμένα.

Υ.Γ. Ο τυπάς έχει γράψει και διάφορα σχόλια, τα οποία δεν πρόλαβα να διαβάσω, πέρα από αυτά για το εξώφυλλο του “Dance of death” που μου κίνησαν την περιέργεια:

This wasn’t supposed to be the finished piece; it’s not even actually fully rendered yet. The band decided that they liked it enough the way it was, so they just used this concept piece instead of waiting for it to be fully realized.

The Artist wasn’t too pleased with this decision, so he chose not to have himself be credited in the Album Credits. I’ll respect that as well and leave him anonymous.

Δεν ξέρω για ποια ανωνυμία μιλάει, βέβαια, αφού μ’ ένα απλό search στο internet μου βγάζει ότι ο γνωστός Dave Patchett είχε κάνει το εξώφυλλο. Και δεν έχω το album original για να ελέγξω αν όντως δεν υπάρχει credit μέσα.

3 Likes

Γ

Τ

Π

3 Likes

Ναι, κι εγώ πρώτη φορά διάβασα κάτι τέτοιο και μού φάνηκε περίεργο να μην το ξαναπέτυχα πουθενά τόσα χρόνια -ιδίως αν αναλογιστεί κανείς το σούσουρο που υπήρξε για την ποιότητα του συγκεκριμένου εξωφύλλου. Μαλακίες ενός τυχαίου στο internet; :thinking: Δεν έχει και καμιά πηγή η αλήθεια είναι.

1 Like

Στους Μέιντεν αναφέρομαι εγώ ε

Αααα ΟΚ, υπέθεσα το πιο προφανές, ότι αν είχε παίξει κάτι τέτοιο, όλο και κάποιο αυτί/μάτι θα το είχε πάρει τόσα χρόνια.

ετσι οπως τα λεει ειναι.
το εξωφυλλο εχει μαλιστα και λαθη.
ο ανθρωπος που το εφτιαξε,εστειλε το προσχεδιο στον smallwood για να του πει αν το πραγμα προχωρα καλα,με βαση αυτο που ηθελαν.
αυτός του ειπε κατι σε στυλ “μια χαρα ειναι και ετσι.παρε τα λεφτα σου.”
ο Dave Patchett (δεν θυμομουν ονομα) το θεωρουσε δυσφήμηση και ζητησε απο τον μανατζερ να μην βαλει το ονομα στα credits. οπως και εγινε.

3 Likes

Εννοείται ότι είναι δυσφήμηση. Ο άνθρωπος έχει σχεδιάσει μερικά από τα κορυφαία metal εξώφυλλα των 90s!

1 Like

Ίσως η μπάντα ήθελε εξώφυλλο που να είναι αντιπροσωπευτικό της ποιότητας του δίσκου!

1 Like

Θελεις μια λιστα εσυ τωρα να στρώσεις.

Κατα τ αλλα ειστε αδικοι. Μπορει να ηθελε το συγκρότημα αφου ειχε απο τα καλύτερα εξωφυλλα στην καριερα του να εχει κ τα χειροτερα. Αφου το θέμα είχε κ συνέχεια.

SKY

IS

THE

LIMIT

Δεν κατανοώ γιατί είναι σημαντικό το εξώφυλλο γενικότερα.

Ναι οκ ως μέγεθος οι IM έπρεπε να ασχοληθούν παραπάνω με αυτο αλλα ποιος νοιάζεται.

Ο Patchett (!).

1 Like

1η μου συναυλία έβερ.!! Γατζώθηκα από νωρίς στο κάγκελο και δεν το άφησα ούτε για να βγάλω το φούτερ, βγήκα από το ελληνικό μούσκεμα στον ιδρώτα Μάρτη μήνα φλερτάροντας με την πνευμονία. Το εισιτήριο έμεινε άθικτο στην τσέπη από το ντου που έγινε στις 15:00 :rofl:

2 Likes

Δεν θυμαμαι τι ωρα φτασαμε απο Σαλονικα. Θυμαμαι να πηδαω απο τις κερκιδες μεσα στο παρκε και απο το πολυ σπρωξιδι να φευγω σε ημι λιπόθυμη κατασταση πισω στις πορτες κανα 2 τραγουδια πριν το τελος.
Καλα εκεινη τη μερα ειχε ενα πουτσο κρυο . Λουσμενος στον ιδρωτα μετα λεω αυτο ηταν . Και εαν θυμαμαι καλα ολοι βγαιναμε απο μικρη εξοδο μετα . (εννοω εξωτερικα του γηπεδου στυλ rerlease που περναγαμε μεχρι περυσι απο το δρομακι με τις καντινες) Τεσπα τι με θυμησες τωρα. :upside_down_face:

1 Like

3 Σεπτεμβρίου σήμερα, διπλή επέτειος (τριπλή, αν υπολογίσεις και το… ΠαΣοΚ!)

Υπήρχε κάποτε η θεωρία ότι “η ζωή αρχίζει στα 40”! Δεν ξέρω κατά πόσον αυτό είναι ακριβές, αλλά το Powerslave που κυκλοφόρησε 4 ολόκληρες δεκαετίες πριν σαν σήμερα, παραμένει το ίδιο εντυπωσιακό και δημοφιλές μεταξύ των οπαδών των Irons, αναπόσπαστο κομμάτι της metal μυθολογίας! Δεν το λες και μικρό επίτευγμα!

Σήμερα όμως έχουμε την τρίτη επέτειο του…

…του πιο πρόσφατου Maiden-ικού έργου με τον Eddie στο εξώφυλλο σαν Ιάπωνα πολεμιστή σε πόζα που δείχνει ότι, παρά τα χρόνια που έχουν περάσει, δεν αστειεύεται καθόλου - όπως ακριβώς και οι Maiden!

18 Likes


Αριστούργημα :metal::heart:

13 Likes